Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Masina din Suedia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
National_Guard

National_Guard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.08.2009
Salut. Vreau sa cumpar o masina din Suedia. Si apoi sa o inscriu in nr de Romania. Ce trebuie sa fac? Si cand cumpar masina ce trebuie sa fac? Nu am cumparat niciodata o masina si as vrea sa stiu cum sta treaba. Pe internet m.am uitat dar mereu am dat de raspunsuri diferite..

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Faci un contract de vanzare-cumparare, ii dai banii omului, si brusc ai devenit proprietar de masina!
Dupa asta, aduci masina in tara, faci o vizita la RAR, decartezi bani (multi-putini, depinde), mergi la Politie DRPCIV, scoti numere, si aia e!

ps. Mai era ANAF, primarie...

Edited by ericmario, 27 August 2016 - 11:42.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ai dat cumva peste anunturile "proprietarului roman" din Suedia, cu masini relativ vechi si preturi foarte mici, singura problema e ca trebuie sa te duci pana acolo sa o aduci, dar iti asigura el cazarea gratuita?

#4
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
In Suedia ,toti vorbesc engleza ,
In orice fel de institutie sau firma.
Te descurci acolo,cu legile lor.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mai sunt cativa care inca stiu suedeza.
Incearca si la ei.
Posted Image

Edited by ericmario, 27 August 2016 - 11:58.


#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 _Smiley_, on 27 august 2016 - 11:41, said:

ai dat cumva peste anunturile "proprietarului roman" din Suedia, cu masini relativ vechi si preturi foarte mici, singura problema e ca trebuie sa te duci pana acolo sa o aduci, dar iti asigura el cazarea gratuita?

Da, care-i vrajeala cu ala? L-a sunat un prieten de-al meu, si aproape il convinsese...avea ceva ieftin, gen e-klasse din 2006 cu 5k de euro, parca. Trebuie sa fie o combinatie.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
s-a mai discutat pe aici: http://forum.softped...re-anunth-auto/

lasand deoparte sansele sa te trezesti dupa 2-3 zile confuz si cu o cusatura in spate-stanga, sau sansele sa incurce respectivul discutiile si sa creada ca ai venit pentru anuntul de "dama de companie" (avea si asa ceva intr-o perioada), masinile respective au taxe foarte mari in Suedia, asa ca preturile pentru ele sunt foarte mici. cred ca intermediarul face cam 1k-2k euro/masina. e decizia ta daca merita riscurile si costurile aditionale (mai dai cam 1000E pe drum, numere, asigurare etc)

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Au taxe la fel de mari in DK, si alea fara taxa tot scumpe sunt, asa ca trebuie sa fie alta manevra. Nu cred ca e cu rinichi, nu se risca nimeni sa faca asa ceva in Europa, cand poti sa-i recoltezi din Filipine fara probleme.  Si o mie de euro drumul te costa daca vii cu Escalade 6.0L, probabil.

#9
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006

 wiseguy76, on 27 august 2016 - 12:29, said:


Da, care-i vrajeala cu ala? L-a sunat un prieten de-al meu, si aproape il convinsese...avea ceva ieftin, gen e-klasse din 2006 cu 5k de euro, parca. Trebuie sa fie o combinatie.

Ce combinatie sa fie cand masina are 10 ani? Ala are doua posibilitati,o vinde la unul ce o duce in alta tara sau o da la fier vechi.De ce crezi ca nu e mai convenabil sa o dea cu 5K€? Nu mai comparati cu preturile din Ro,unde orice roaba costa mii de euro.

#10
National_Guard

National_Guard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.08.2009

 ericmario, on 27 august 2016 - 11:41, said:

Faci un contract de vanzare-cumparare, ii dai banii omului, si brusc ai devenit proprietar de masina!
Dupa asta, aduci masina in tara, faci o vizita la RAR, decartezi bani (multi-putini, depinde), mergi la Politie DRPCIV, scoti numere, si aia e!

ps. Mai era ANAF, primarie...
Nu se face contract vanzare cumparare.. proprietarul scrie pe talon ca l.a vandut plus numele cumparatorului. Vanzatorul duce cv hartie la evidenta autovehiculelor.. etc si apoi astepti 2 sapt. Sa iti ajunga hartia aia.. inainte de toate astea trebuie sa ai personnal nummer din Suedia. M.am intersat de la cnva cn sta de aici de multi ani si mi.a explicat cum sta trb.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pai ma bukr k te.a lamurit cnva cn sta acolo cum sta trb. Posted Image

#12
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011
si cum sta treaba?

#13
twilight

twilight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 18.10.2004
Aveti ceva informatii mai recente?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate