Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afacere Internet Cafe + jocuri PC + XBOX in Septembrie 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#73
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postndor, on 27 august 2016 - 09:20, said:

Daca el si-a luat un 4k cu diagonala de 200 acasa si joaca singur pe consola in baie , nu mai concepe sa poata exista astfel de afaceri . Totul este privit dupa cum e interesat sau nu individul .

Perfect corect. Eu am ajuns la solutia asta pentru confortul si intimitatea pe care o am acasa. Realizezi ce inseamna 5 cupluri care vin sa se joace la tine in sala? Iese haos. Nu o sa fie atmosfera de spital, fiecare tacut si pe patratica lui. Nu mai concep acum sa stau pe un scaun sa ma joc. Un fotoliu bula, umplut cu graunte este mult mai comod. Stau suficient pe scaun la job.

View Postali_geo, on 27 august 2016 - 09:23, said:

Cât o fi chiria pentru 20 - 25 mp intr-un mall din București? ( Să zicem cel mai nou mall, care urmează să fie deschis peste câteva zile). Aș avea aceeași idee doar ca bazată doar pe console ( 8 - 10 console). De fapt am văzut asta în alt mall, nu e ideea mea Posted Image. Sunt sigur că cel puțin în week-end va fi plin. M-aș baza pe părinții care vor să aibă 2 ore de shopping liniștit și își permit să plătească pentru asta 30 - 50 ron Posted Image

Iti zic eu cat este chiria, in Park Lake Plaza, la -2 din -3, in zona oarecum nu prea propice 3500 e/luna. Spatiu de 22mp. Dar ai cam pierdut trenul cu asa ceva. Contractele se incheie cu 1-5 ani inainte. Cel putin spatiile bune.
Pentru VR eu apreciez ca ai nevoie de minim 15-20 mp. Pentru un singur utilizator. Iar pentru consola normala in 25mp o sa ai 2-3 console cu spatiu intre ele sa zicem suficient.
Pentru spatiu de dadacit, just do it. Daca nu mai este nimeni pe etajul ala o sa iti mearga. Nu o sa bei Moet in fiecare seara dar nici nu o sa mori de foame.

Edited by SheHateMe, 27 August 2016 - 09:38.


#74
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
1. Tinerii din scoala, liceu au telefoane, tablete, LTE si chiulesc in crasme.
Si eu aveam o sala dintr-asta (care a disparut). Si eu am facut liceul pe vremea cand inca mai existau sali....si nu avea toata lumea smartphone si LTE. Si n-am intrat decat o data ca aveau si xerox.
Efectiv, sunt lucruri mai interesante de facut ziua.

2. Pe langa asta daca ma joc ceva imi place sa ma joc cu propriile jucarii (cont steam), nu sa ma duc sa joc pe contul altuia.
3. 3 angajati la program non stop, asta e gluma proasta. Poate minim 5-6. Apoi, 1500 de lei? Serios? Ori pui o "Florica" care o sa fie mascota salii dar iti accepta 1500 de lei, ori pui tineri ambitiosi pe care ii platesti cu mai mult. Asta in conditiile in care in baruri cu program de 3 ture/ saptamana se scot 2000+.

Singura portie de succes pe care o poti avea e VR-ul. Dar o sala pregatita pentru asa ceva din cate stiu duce peste 10.000 EUR.
Si spun asta pentru ca s-a creat un precedent. Acum 20 de ani nu-si permitea oricine PC acasa si asa au aparut salile ne det. Au disparut in momentul in care toata lumea si-a putut permite un PC si jocuri
Asa e si acum, putini isi permit VR acasa. SI pe langa scule ai nevoie si de spatiu.

#75
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
Acesta este pc-ul ...

http://www.pcgarage....shlist/2044810/

#76
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
in ce oraS e afacerea ?

#77
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Zici ca te bazezi pe clienti pasionati de jocuri si cu multi bani. Aia au acasa PC de gaming si consola, daca ii intereseaza si aia.
CS, warcraft 3 si ce ai mai pus acolo merg pe orice rabla de PC ce o are cam orice pasionat de jocuri indiferent daca e cu bani sau mai sarac.
Singurii potentiali clienti ar fi aia fara prea multi bani care nu isi pot permite sa cumpere un PC foarte puternic sa joace pe el ultimul CoD, Battlefield sau GTA sau sunt prea zgarciti sa il cumpere inainte de a aparea pe torrenti.
Iar faza cu VIP ar merge la copii de gardinita, dar si aia e maicomplicat, ca trebuie sa ai grija de ei.
Sa nu imi spui ca un copil de 14,15,16 ani o sa vina la tine in sala in loc sa stea acasa, stiind ca il urmareste ma-sa tot ce face.

Edited by AMETHIST, 27 August 2016 - 09:41.


#78
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image  GTX 950...


Cand faci o sala de net, o faci cu PC-uri peste media celor de acasa. Asta e ideea. Ca asa si eu aveam pc vai de capul lui inainte de 2000 dar alea de la sala erau mai bune Posted Image
Pe grafica mediocra meh...


ps. si vezi sa nu fii in 50m de perimetrul institutiei de invatamant.
si vezi ca minorii au interzis dupa ora 22:00.

Si multe alte lucruri...

Edited by lex404, 27 August 2016 - 09:42.


#79
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
petre69, afacerea este un Bucuresti si vad este cat nici nu puteti gandi. Parca am castigat la Loto un asemenea vad ... sincer vorbind. Am si o expresie ... "se impiedica de sala mea" si nu au cum sa nu intre!

Edited by ingent84, 27 August 2016 - 09:46.


#80
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postingent84, on 27 august 2016 - 09:28, said:

ali_geo ... este cineva care face asa ceva in AFI Palace Bucuresti. De asemenea, prin tara stiu ca mai face cineva, undeva la Buzau parca, Brasov etc.

Aproape toate centre comerciale au un spatiu pentru "abandonat" puradeii. Bataia mare este in weekend. In timpul saptamanii este cam pustiu. Singurul in care am observat kinderii mereu este spatiul din Mega-Mall. Unele centre ofera acest spatiu gratuit pentru clientii veniti la cumparaturi.

#81
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
MOUSEUL ALA E O GLUMA PROASTA. IA MACAR UN a4tech din seria x7

#82
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postingent84, on 27 august 2016 - 09:38, said:

DDR3 pe placa de baza DDR4 ? :)

GTX 950 ? Renunta la SSD si cumpara un GTX 1060!
Placa de baza de 525 lei ? Poti cumpara una de 250 lei care FACE EXACT ACELASI LUCRU!
Renunti la HHD si cumperi SSHD!



View Postlex404, on 27 august 2016 - 09:35, said:

1. Tinerii din scoala, liceu au telefoane, tablete, LTE si chiulesc in crasme.
Si eu aveam o sala dintr-asta (care a disparut). Si eu am facut liceul pe vremea cand inca mai existau sali....si nu avea toata lumea smartphone si LTE. Si n-am intrat decat o data ca aveau si xerox.
Efectiv, sunt lucruri mai interesante de facut ziua.

2. Pe langa asta daca ma joc ceva imi place sa ma joc cu propriile jucarii (cont steam), nu sa ma duc sa joc pe contul altuia.
3. 3 angajati la program non stop, asta e gluma proasta. Poate minim 5-6. Apoi, 1500 de lei? Serios? Ori pui o "Florica" care o sa fie mascota salii dar iti accepta 1500 de lei, ori pui tineri ambitiosi pe care ii platesti cu mai mult. Asta in conditiile in care in baruri cu program de 3 ture/ saptamana se scot 2000+.

Singura portie de succes pe care o poti avea e VR-ul. Dar o sala pregatita pentru asa ceva din cate stiu duce peste 10.000 EUR.
Si spun asta pentru ca s-a creat un precedent. Acum 20 de ani nu-si permitea oricine PC acasa si asa au aparut salile ne det. Au disparut in momentul in care toata lumea si-a putut permite un PC si jocuri
Asa e si acum, putini isi permit VR acasa. SI pe langa scule ai nevoie si de spatiu.

Man...Eu sunt la liceu si toti colegii mei au PC-uri foarte slabe..Gen Core 2 Duo e8400 si GT 440 Posted Image) Daca cumpara jocuri noi cu siguranta va avea succes!

Edited by diegodanny, 27 August 2016 - 09:44.


#83
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
lex404 ... a zis cineva mai sus, ca jocurile pe care le am eu in lista, pot fi jucate si pe calculatoare mai slabe. Eu zic ca este o configuratie buna, pentru ceea ce-mi doresc ca si jocuri.
Nu vreau neeaparat ultimele jocuri aparute pe piata, ci vreau sa creez un loc de relaxare pentru copii care trec pe langa mine si nu au unde sa mearga in alta parte sa se distreze.
Sincer, as vrea sa aduc cate ceva din anii 2000, ca sa traiasca si ei ce am trait noi in tinerete. Referitor la inovatie, acel VR poate sa fie, pentru cei care vor factorul WOW.
Dar pentru cei care vor sa invete sa se joace pe pc, pentru cei care vor sa descopere pentru prima data counter-strike-ul, eu zic ca acel cs 1.6, este foarte bun. Si daca vor sa evolueze,
au si posibilitatea sa se joace CS:GO.

Iar referitor la ceea ce spuneti, ca toti au XBOX acasa si PC-uri de ultima generatie, va zic eu ca nu este asa. Personal am prieteni care-mi spun ca nu o sa le cumpere prea curand,
calculatoare la copii, tocmai ca sa nu dea in patima jocurilor. Atata timp cat am vad de tineri "fara numar", eu zic ca o sa fac treaba.

Edited by ingent84, 27 August 2016 - 09:45.


#84
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postingent84, on 27 august 2016 - 09:40, said:

In Bucuresti si vad este cat nici nu puteti gandi. Parca am castigat la Loto un asemenea vad ... sincer vorbind. Am si o expresie ... "se impiedica de sala mea" si nu au cum sa nu intre!

Esti prea entuziasmat si nu-i deloc bine.

Se impiedica de sala ta, daca pui bannere afara ("capra") si vor sa treaca mai departe.

Eu as face altceva cu spatiul ala.

daca nu vrei ultimile jocuri, deci practic ce nu pot multi avea acasa, degeaba.

Tu practic trebuie sa concurezi cu ce au majoritatea acasa daca vrei sa ai potentiali clienti.
Barbie si printese disney poate rula oricine acasa (plus ca e penibil sa te afisezi cu asa ceva la o sala :lol: )

Edited by lex404, 27 August 2016 - 09:46.


#85
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
ce altceva?

#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Carcasa, casti?

#87
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

View Postlex404, on 27 august 2016 - 09:44, said:

Eu as face altceva cu spatiul ala.

Magazin mixt, covrigarie, gogoserie, cofetarie, amanet, salon masaj, cabinet dentar (ai nevoie de bani), cabinet pentru radiografii si analize medicale.

Dar fara sa stim zona si fara un studiu de piata ne dam cu parerea aiurea.

Edited by SheHateMe, 27 August 2016 - 09:48.


#88
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
dorin__2k ... Carcasa mi-o dau astia de la pc garage cadou, iar casti am gasit la 60 RON perechea Sony.

SheHateMe, intelege ca este vad de copii, plin de copii si tineri pana in 25 ani hai 30 ani.

In cateva ore am facut 5 pagini de discutii. Daca puneti fiecare ban pe ban, facem afacerea impreuna :))))))))))))))))))000 si nu mai risc doar eu personal nimic!

Edited by ingent84, 27 August 2016 - 09:47.


#89
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postingent84, on 27 august 2016 - 09:40, said:

petre69, afacerea este un Bucuresti si vad este cat nici nu puteti gandi. Parca am castigat la Loto un asemenea vad ... sincer vorbind. Am si o expresie ... "se impiedica de sala mea" si nu au cum sa nu intre!

bun
fii atent
deci eu nu ma pricep la jocuri si treburi deastea , eu candy crush si gata
dar
stii unde e liceul 27 sau cum drecu io zice , din sector 4 ?
stai ca ma uit pe harta si spun precis

gata , se numeste colegiul national octav onicescu

#90
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Odata spui ca vor sa se distreze,odata spui ca vrei sa fie unul la pc si sa fie liniste. Nu se poate si una si alta.
PS: configuratia aia e o gluma proasta cand vine vorba de gaming.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate