Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Afacere Internet Cafe + jocuri PC + XBOX in Septembrie 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Orasul are peste 100.000 locuitori? Mai exista in oras un asemenea cafe? Mergi o zi acolo, platesti pt 24 ore si observi cati clienti are.

#38
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
Dany_Darke, potentiali clienti am, asa ca nu mai comentati asupra acestui fapt. Este lamurit, de aceea imi si doresc sa fac aceasta afacere,
in pofida faptului ca toti prietenii mi-au zis sa nu o fac, precum si familia! Motivul : vei pierde banii ca nu mai merg internet-cafe-urile in 2016!  

Asadar, vadul exista, potentialul exista, clienti cu bani exista ... iar tot ce trebuie sa fac, este sa-i dau drumul. Da, vin si cu ceva inovatii ce tin de mentalitatea mea
si de aceea sunt sigur ca voi reusi. Cu licentele la jocuri si cu windows-ul nu stiu cum sa fac, sa ies mai ieftin. Am inteles ca trebuie sa ma inscriu si undeva la ORDA sau
pe lancenter nu stiu ce, undeva pe internet, pentru licente.

Edited by ingent84, 27 August 2016 - 08:30.


#39
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 24.12.2010
pentru ca angajatii tai sa primeasca 1500 lei in mana (salariul net) inseamna sa platesti taxe si impozite cam 50% din suma respectiva, adica undeva la 750 lei taxe
deci rectificam 3x2250 = 6750

apoi la electricitate, eu iti spun caz concret, pc-ul meu care merge non-stop consuma pe luna 100 lei. tu avand 10 pc-uri, 5 tv-uri, cel putin 1 frigider(sau 2) unde sa depozitezi bautura apa etc, apoi sper ca nu vrei sa-i ti vara intr-o caldura infernala deci mai pui si un AC plus alte chestii care vor mai fi conectate la curent..

5 lei/h la pc si 20 lei/h la consola ? nu stiu face si masaj de 20 lei ? ori cresti pretul la pc ori scazi de la consola.. poate sunt eu mai zgarca insa 20 lei mi se pare mult. poate daca vei avea sistem VR pus la punct, ar merge pretul asta.

vad ca ti-ai facut si calcule culinaresti, esti sigur ca vei vinde pe zi 30 sandwichuri, 20 chipsuri multe doze de suc si altele ? eu sunt foarte sceptic la asepectul asta.

banuiesc ca-ti vei deschide afacerea sub un SRL, in cazul asta iti trebuie un contabil si aici depinde cum va intelegeti, daca lucreaza pe naspa iti ia mai putin, daca se angajeaza la tine trebuie sa-i dai cel putin minimu pe economie. Si apoi mai sunt taxele care le platesti la stat ca si firma plus alte costuri care intra in reclama, marketing, promovare etc etc.

trage linie apoi dupa un calcul corect si la subiect, vezi cu cat ramai.

#40
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

 baribalu, on 27 august 2016 - 08:24, said:

Vad ca nu iei deloc in calcul ca fiecare angajat trebuie sa isi ia zile libere si concediu sa nu mai vb de medicale, ca de, omul se mai si imbolnaveste daca o sa mergi pe ideea ca o sa gasesti sclavi pe care o sa-i exploatezi pana pleaca ei de bunavoie o sa iei teapa, o afacere se poate pune pe butuci de catre angajati f usor, si angajatii cu adevarati buni se stimuleaza si li se asigura un program normal de lucru, nu se trage de ei sa munceasca non stop.

Angajat care atunci cand nu o sa ii dai concediu isi da demisia si te anunta din tren in drum spre mare ca nu mai vine si sa ii sugi sosetele.

#41
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 ingent84, on 27 august 2016 - 06:59, said:

Daca am uitat ceva, va rog sa-mi spuneti. Multumesc!

Da,faliment scrie pe tine,acum 16 ani daca aveai o locatie buna faceai ceva bani.La o sala de care iti propui tu sa faci am lucrat eu in primul an de facultate prin 2000 si un pic tot asa cu vad bun.
Programul era in felul urmator dimineata veneau pana in 12 doi trei copii rataciti,intre 12 si 16 pauza dupa 17 erau ocupate toate pana la 23 24 pachete de noapte erau doar vinerea si sambata rar duminica.la incasari faci tu socoteala.Tine cont ca era in perioada cand nu avea lumea internet si nu se putea juca de acasa,cum o sa-ti protejezi jocurile,vine unu' la sala si iti fura contu de origin sau steam.
Jocurile s-au schimbat enorm sunt pe moduri,levels,in fifa de ex nu poti sa joci cu messi,cr7 la ultimate team iti vine cineva la sala si coinsii stransi de tine ii fura el sau iteme de cs go apoi le vinde pe bani reali pe fb

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Eu te incurajez. Deschide sala, vin si eu cu cei 2 copii ai mei in urmatorul concediu.
Dupa ce o deschizi, ne dai si locatia?

#43
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 24.12.2010
bad post

Edited by mikaell, 27 August 2016 - 08:32.


#44
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,816
  • Înscris: 07.06.2014

 ingent84, on 27 august 2016 - 08:18, said:

SheHateMe, un UPS habar nu am cat costa si nu cred ca este relevant. Daca se opreste netul, asta e pierd ziua respectiva sau nu stiu ce sa zic. Oricum, sper sa nu fie cazul de asa ceva.
Referitor la angajati, 8 h de munca pentru 1.500 RON intr-un mediu unde se vor putea si juca, eu zic ca este foarte ok. Daca mai fac si eu 8 ore de munca, o sa trebuiasca sa platesc doar 2 angajati.
Range-ul de varsta ar fi intre 14 si 35 ani. Sunt intre 5.000 si 10.000 de suflete in jurul meu, iar eu am zis ca macar 1.500 ar fi interesati de ceea ce am de oferit in fiecare zi. Iar din acestia, nu am nevoie decat de vreo 60 care sa stea cate 2 ore fiecare.

Angajatii sa zic ca vor avea intre 18 si 30 de ani si ar cam trebui sa fie pasionati si ei de gaming.

Nu mai este in zona nimic de genul acesta, de aceea sunt ferm convins ca o sa am succes. Dar nu-mi ies calculele si nici voi nu ma ajutati ... Posted Image

:facepalm: cum sa nu fie relevant un UPS? nene, nu stii ce vb. dar daca la o problema din cauza curentului se arde un pc, esti dispus sa mai dai 4000 pe un altul nou? ori chiar mai mult daca se ard mai multe? crezi ca esti acoperit de garantie? nu nu, garantia nu acopera probleme care le ai tu la instalatia electrica.

sa ai doar 2 angajati si cu tine 3, inseamna ca ai umplut deja 24 ore, dar daca unul e in medical sau in concediu? sau efectiv iti pleaca, pt ca 1500 e prea putin si a gasit la 2000 ceva mai bun de atat. tu ce faci? chemi unul din acei copii de 14 ani sa stea acolo?

crezi ca 1 om pe tura, face fata la cel putin 10 oameni intr-o sala de jocuri, unde mai sunt si copchii nervosi ca nu stiu sa se joace, mai vine 1 sa vada ce si cum e pe acolo, altul ca vrea ceva de baut, altul ca vrea nu stiu ce, o sa-ti stea prea mult angajatul ala? nici vb, minim 4 angajati si cu tine 5 daca vrei sa faci ceva.

pai nu mai este nimic de genul pt ca nu se mai fac bani din asa ceva, iar investitia nu merita. de ce crezi ca au disparut cam toti?

"Dar nu-mi ies calculele si nici voi nu ma ajutati" - repet ce am scris mai sus, ai deschis topic ca sa ceri sfaturi sau ca sa te laudam pt nobletea ta de a oferi un asemenea serviciu unor copii de liceu?

#45
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
Poate unul dintre acei Gica Contra, sa-mi faca un calcul al cheltuielilor lunare si un calcul al incasarilor estimative? Cu foarte mare respect va cer ajutorul, pentru ca vreau sa stiu in ce ma bag.
Daca unul dintre voi are timp, aveti in primul mesaj, calculele pe care le-am facut eu. Daca poate cineva sa le modifice, in unele adaptate mai realistic sau completand ceea ce lipseste, as aprecia.

p.s - un UPS la 800 RON cu backup 8 minute, ma ajuta?

dorin__2k, daca merge bine si nu ma fac de ras, o sa va arat eu si-o sa va zic si care este locatia. In primul rand ca o sa stiti ... se intra doar cu buletin si card de membru :)

Tocmai am realizat ca am 2 clienti ... din partea lui dorin__2k :) !

Edited by ingent84, 27 August 2016 - 08:38.


#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Te pricepi sa faci clientii sa se simta bine, dar nu stii nimic despre taxe.
Ai lucrat prostituata?

#47
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
don_dannielo ... recunosc, sunt vinovat/a si cand eram mai tanar/a ... pasionat/a de CS.

#48
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,816
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, eu mai am o0 intrebare pt tine, ai spus ca nu vor fi alte persoane in sala, decat cei ce vor ocupa pc-urile, toate bune in teorie, dar ce faci daca mai vin 2 care doar stau sa vada ce se intampla acolo?

ii dai afara? daca aia sunt alti clienti ai tau, cu card si ce mai vrei tu sa faci acolo, dar in ziua aia doar se uita, ca nu au chef sa joace, ce faci? le interzici intrarea?

in ce conditii o anume persoana este vip sau nu? pe ce criterii si ce beneficii are acea persoana?

mai concret, cu ce faci acea persoana sa-si doreasca sa vina la tine? faptul ca ai un pc de 4000 de lei nu-l incalzeste cu nimic. altceva ce oferi?

Edited by Dany_Darke, 27 August 2016 - 08:44.


#49
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,656
  • Înscris: 23.10.2006
Sper ca ai luat in calcul ca angajatii trebuie sa aiba ceva cunostiinte de cum se configureaza o retea de calculatoare si depanare pc hard si soft, nu doar sa incaseze banii de la clienti, altfel va trebui sa ai pe cineva disponibil 24/24 sa iti rezolve eventualele probleme.

#50
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016

 ingent84, on 27 august 2016 - 08:37, said:

p.s - un UPS la 800 RON cu backup 8 minute, ma ajuta?

Tocmai am realizat ca am 2 clienti ... din partea lui dorin__2k Posted Image !


Eu mi-am luat ups-uri cu un back-up de 20 de minute care sustin un calculator cu monitor + inca 2 consumatori.
Inca nu ai 2 clienti, asta nu intelegi. Momentan sunt doar vorbe. Trebuie sa te intereseseze si clientul stabil, care vine frecvent. Un calcul real nu poate sa iti faca nimeni. Mergi in prima sala de jocuri mai spalata si stai 12 ore. Vezi cati oameni vin. Mergi in diferite zile ca sa vezi daca este constant fluxul de clienti. Sunt curios de sarbatori ce faci sau in perioada sarbatorilor.

 baribalu, on 27 august 2016 - 08:44, said:

Sper ca ai luat in calcul ca angajatii trebuie sa aiba ceva cunostiinte de cum se configureaza o retea de calculatoare si depanare pc hard si soft, nu doar sa incaseze banii de la clienti, altfel va trebui sa ai pe cineva disponibil 24/24 sa iti rezolve eventualele probleme.


Ii mai trebuie autorizatia de incendiu. Daca ma gandesc bine, unele jocuri nu sunt rated ca filmele? Pentru audienta matura? Cum rezolvi treaba asta?

Edited by SheHateMe, 27 August 2016 - 08:45.


#51
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
Dany_Darke, multumesc pentru intrebare. Daca sunt membrii nu ii voi da afara, mai ales daca stau linistiti pe scaune si nu fac galagie.
Totusi, nu vreau ca ceilalti sa se simta stingheriti de faptul ca sunt mai multi calare pe un pc.

Motivul pentru care vor veni la mine, este acela ca in jur nu exista concurenta, pc-urile sunt de ultima generatie, jocurile si atmosfera
este una foarte frumoasa iar serviciile de calitate.
O persoana va fi VIP, daca parintele va plati o suma de bani pentru acest statut de membru si va putea sa-si ia copilul de acolo daca sta prea mult
cu un simplu telefon, sau il va putea supraveghea pe camerele web, ca sa nu umble pe nu stiu unde.

baribalu, ... la depanare ma pricep eu si voi fi acolo destul de mult timp.

SheHateMe, ... v-am spus ca vad am, unul foarte mare, pe care foarte multa lume si-ar dori sa-l aiba. Tot ce conteaza este sa-l exploatez la maximum, acest vad.

Edited by ingent84, 27 August 2016 - 08:51.


#52
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Concurenta ta sunt consolele de joc si calculatoarele de gaming pe care aproape oricine le poate cumpara. Poti sa joci online si de acasa. Ce aduci nou? Tineretul din ziua de azi nu prea mai vrea socializare de genul acesta. Stand acasa cand te plictisesti de jucat mai dai drumul la un film sau fumezi o tigara, bei o bere, sau stai lejer in strampi in timp ce mai vezi si ceva pe iutubi.


Usor usor ajungi la un after school. Ceea ce nu este o idee rea.

Edited by SheHateMe, 27 August 2016 - 08:52.


#53
ingent84

ingent84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.08.2016
Daca ati avea un vad de 1.500 de potentiali clienti, care se impiedica de sala voastra, ati vrea sa faceti aceasta afacere? Eu zic ca da ...
Deci vadul exista, cu licentele doresc ajutor si cu acele calcule pe care le-am facut eu si care ar putea fi sau nu eronate. Multumesc.

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
3 clienti. Am 2 copii: 10 si 14 ani. Trebuie sa il lasi si pe cel mic. Insa doar o zi intr-un concediu daca trec pe acolo.
Ca pe anul asta s-a terminat concediul. Astept link in google maps. Sa fie si parcare pe aproape. Si cazare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate