Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Desenele animate de astazi, indobitocesc mintea copilului?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine m-a pupat pe obraz. Că aşa a vrut ea.
În fine, nu e că ai prietenă prea devreme e problema, problema e ce ţi se bagă în cap. Şi desenele astea...

#56
Mad_Mod

Mad_Mod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.06.2015
Dosarele Secrete ale Câinilor Detectivi, Eek !, Familia De ce ?, Nemaipomenitul Tick, Piratul Jack ce Teribil, Tunetozaurii, Viața cu Louie, acestea au fost desene adevărate ! Actorii de la Mediavision erau mai buni decât cei americani.

Edited by Mad_Mod, 28 August 2016 - 12:15.


#57
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
"Piratul Jack" avea totuşi unele scene....

#58
eddiesor

eddiesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 24.10.2004
Copiii ar trebui să meargă la școală și să învețe că între subiect (desenele) și predicat (îndobitocesc) nu se pune virgulă.

#59
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Posteddiesor, on 28 august 2016 - 17:21, said:

Copiii ar trebui să meargă la școală și să învețe că între subiect (desenele) și predicat (îndobitocesc) nu se pune virgulă.
Prietene, stai asa. Am gresit eu, inteleg, dar in loc de virgula trebuia sa pun punct [cred]. Nu voiam sa zic "Desenele animate de astazi indobitocesc mintea copilului?"
Ci : Desenele animate de azi. Indobitocesc mintea copilului?

#60
Mad_Mod

Mad_Mod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 03.06.2015

View Postdjl, on 28 august 2016 - 17:01, said:

"Piratul Jack" avea totuşi unele scene....
Însă, avea și replici memorabile.

Edited by Mad_Mod, 28 August 2016 - 18:33.


#61
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Desenele animate anii 80-90 sunt cele mai frumoase!Cine nu a vćzut Heidi, Sailor Moon,Țestoasele Ninja,Picola Flo, Papa Gambalunga,Captain Planet,Peter Pan,etc. nu stie ce a pierdut!Prea putine desene animate de calitate sunt difuzate in ziua de azi!



Numai zic de seriale precum Power Rangers, Salvati de clopoțel,H2O adauga apa,etc. care sunt foarte tari!

Edited by mediasettv, 30 August 2016 - 22:33.


#62
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@Initiator: ai pomenit de 2 categorii de desene animate. Cu primele (cele pentru copiii foarte mici, cu culori, forme, animale etc) sunt total de acord. Chiar daca noi n-am invatat in acest feml, nu inseamna ca juniorii de azi nu pot invata foarte bine.

Cat despre celeilalte, o parte nu sunt nici macar animatii, ci filme cu actori. Chiar daca de multe ori nu au o calitate exceptionala, eu unul nu le-as da complet la o parte. Zicea @mediasettv de Salvati de clopotel. incercati sa-l comparati cu serialele de azi de pe Disney sau Nick si veti gasi mai multe asemanari decat diferente. E adevarat ca un copil de 7-8 ani nu poate sa priceapa prea mult din ele, dar pentru uhn adolescent de 12-14 ani, sunt OK. Dar aici trebuie sa mai intervina si parintele, sa nu-l lase sa se uite non stop la asa ceva si eventual sa-i explice anumite chewstii pe care copilul nu le pricepe.

partea mai proasta e ca acum toate desenele animate sunt dublate, de multe ori foarte prost. Noroc ca exista televiziunea digitala si la majoritatea posturilor se poate selecta pista audio in engleza. Pe mine desenele de pe CN din anii 90 m-au ajutat sa-mi perfectionez limba engleza, si cred ca sunt in continuare o medalitate distractiva de a invata aceasta limba.

#63
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
salvati de clopotel e un serial cu liceeni care poate fi privit si de copii scolari, chiar si de 10 ani. e comic si cu tot felul de subiecte pozitive.
in schimb mizeriile disney promoveaza smecheria, vulgaritatea si chiar tampenia,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate