Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Desenele animate de astazi, indobitocesc mintea copilului?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
da, da, noi am avut desene foarte misto:..A fost o perioada cu desene frumoase familia flintstone, familia jetstone, tom si jerry etc. Am prins si noi desene idioate (vaca si puiul, eu sunt nevastuica etc.)..acum, sunt numai astfel de desene. Dar, avem internet, putem sa descarcam filme disney)..sunt superbe (doamna si vagabondul, 101 dalmatieni, chip si dale. etc)

#38
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009
Eu după 2000 am renunțat să mă uit la din astea, mă uit însă la lungmetraje de genul Ice Age, astea chiar sunt bune. Au mai evoluat și desenele animate, noi suntem mai în vârstă deci e și normal să nu ne placă. Să decidă copii că pentru ei se fac desenele. Dacă interzicem tot la ce se mai uită? Sunt bune alea clasice dar poate copilului nu-i place așa ceva. Cele mai proaste mi se pare cele de pe Disney Channel care de fapt sunt seriale apoi urmează serialele tâmpite de pe MTV. Un post foarte bun pentru copii e cel nemțesc KiKa, acolo nu se dau prostii deloc. Clasice se mai dau și pe RiC. Boomerang a fost ok cândva, acum e praf și ăla. În general majoritatea posturilor tematice s-au cam stricat, deci nu e vorba doar de cele cu desene animate. MTV adică Music Television abia mai dă muzică. Canale de documentare care abia dau documentare etc.

#39
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View PostKalman2007, on 27 august 2016 - 13:01, said:

Eu după 2000 am renunțat să mă uit la din astea, mă uit însă la lungmetraje de genul Ice Age, astea chiar sunt bune. Au mai evoluat și desenele animate, noi suntem mai în vârstă deci e și normal să nu ne placă. Să decidă copii că pentru ei se fac desenele. Dacă interzicem tot la ce se mai uită? Sunt bune alea clasice dar poate copilului nu-i place așa ceva. Cele mai proaste mi se pare cele de pe Disney Channel care de fapt sunt seriale apoi urmează serialele tâmpite de pe MTV. Un post foarte bun pentru copii e cel nemțesc KiKa, acolo nu se dau prostii deloc. Clasice se mai dau și pe RiC. Boomerang a fost ok cândva, acum e praf și ăla. În general majoritatea posturilor tematice s-au cam stricat, deci nu e vorba doar de cele cu desene animate. MTV adică Music Television abia mai dă muzică. Canale de documentare care abia dau documentare etc.
In sfarsit am inteles ce inseamna scurt-metraje, aka alea de la DreamWorks. Da, sunt de calitate majoritatea dintre ele, defapt, nu am gasit vreun scurt metraj care sa nu-mi placa. Ideea nu ar fii sa le interzicem, dar le putem arata ceva desene, nu cred ca un copil nu ar rade la Edd, Edd si Eddy sau la Shrek sau Kung Fu Panda.

#40
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009
Sunt și scurte de la Pixar, foarte bune și alea Posted Image Seria Shrek am văzut și eu.

De aici merită toate https://en.wikipedia..._of_Pixar_films

Edited by Kalman2007, 27 August 2016 - 13:19.


#41
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Și în 1999, când a apărut Fox Kids erau „desene animate” sub formă de serial, însă parcă erau de calitate mai bună (în sensul că aveau conținut mai... pentru copii).

Goosebumps, după poveștile lui R. L. Stine
Eerie Indiana, pe care eu îl consider un soi de precursor al serialului Supernatural, de astăzi
Big Bad Beetleborgs

Edited by adrian93, 27 August 2016 - 13:19.


#42
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Eu nu inteleg de ce desenele de azi, desi exista tehnica si nu cred ca mai sta nimeni sa le deseneze manual, ies ca niste mazgalituri fata de desenele Disney clasice cand nici nu existau pc-uri dar ieseau de ziceai ca sunt pictate, mai ales peisajele.

#43
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Pentru că...putori? Ca să nu mai spunem lipsă totală de creativitate.

#44
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 august 2016 - 14:42, said:

Pentru că...putori? Ca să nu mai spunem lipsă totală de creativitate.
Astfel de desene cu stil artistic  realist nu mai prind  la consumatorul casual.....exceptand alea cu supereroi
Si oricum, mai mult conteaza glumele, replicile, povestea.....la ce-ti mai trebuie grafica realista?  



View PostKalman2007, on 27 august 2016 - 13:01, said:

mă uit însă la lungmetraje de genul Ice Age, astea chiar sunt bune

Ice Age a cam luat-o la vale. Primul a fost o capodopera pentru ca stia sa imbine comedia cu drama , insa  urmatoarele  au alunecat spre glume rasuflate  .  Ice Age 5  pe care l-am vazut  vara  asta ma facea sa atipesc.


View PostKalman2007, on 27 august 2016 - 13:15, said:

Sunt și scurte de la Pixar, foarte bune și alea  Seria Shrek am văzut și eu.
De aici merită toate https://en.wikipedia..._of_Pixar_films

La fel si  desenele Pixar... Finding Nemo, Toy Story si The Incredibles au fost exceptionale la vremea lor. Dar de la o vreme s-au

Iar legat de filmele DreamWorks Shrek 1 si 2 au fost ok, 3 a fost o plictiseala, iar la  al patrulea film aveam senzatia ca urmaresc ceva gen Warcraft cu orci in alt univers in reprizele  sau ca visez in reprizele dintre minutele de somn.
Madagascarul a fost ok, desi  au fost prea multe glume rasuflate in al treilea film.  Filmul Pinguinii din Madagascar m-a dezamagit.

Cea mai tare serie animata  de la DreamWorks   a fost   Kung Fu Panda. Filmul din 2008 bate la fund toate desenele marca Disney si Pixar.


Seria Minions se mentine pe linia de plutire si ma amuza de la un film la altul.

Edited by lotharragnar, 27 August 2016 - 16:48.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Kung Fu Panda" e de la DreamWorks.

Edited by alfa_alfa, 27 August 2016 - 16:40.


#46
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016

View Postadrian93, on 27 august 2016 - 13:16, said:

Și în 1999, când a apărut Fox Kids erau „desene animate” sub formă de serial, însă parcă erau de calitate mai bună (în sensul că aveau conținut mai... pentru copii).

Viata cu Louie,Pinocchio (varianta non-disney), pisoiul Eek,  Booby,  Inspectorul Gadget,   Piratul Jack cel Teribil, Wunschpunsch,   serialele Marvel X Men , Fantastic Four, Iron Man si Spiderman care erau cu mult mai exceptionale decat adaptarile cinematografice,  hai si printesa Sissi chiar daca la capitolul acuratete istorica era cam praf etc.....doamne , ce vremuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UB0cuG22mqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi erau dublate in romana, vocile nu sunau asa rau asa cum aveau sa sune la Cartoon cand au inceput sa le dubleze si pe alea.

Copii de la 402 , Tutenstein, Naruto , Robogandacelu  si Ce-i cu Andy au fost cam ultimele desene frumoase   la vremea cand   Fox Kids s-a transformat in Jetix   ca dupa aia au bagat  pitziponegeli de seriale gen Spioanele, WITCH,  Pucca,   Oraselul Lenes,  H2O si Hanna Montana de s-a transformat apoi in Disney Channel.

Edited by lotharragnar, 27 August 2016 - 16:51.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Naruto" a fost pe Jetix, nu pe FOX Kids... La fel şi "Tutenstein".

Edited by alfa_alfa, 27 August 2016 - 16:49.


#48
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
Uite asta animatie constructva pentru prescolari  
http://www.imdb.com/title/tt0149545/

Edited by lotharragnar, 27 August 2016 - 16:55.


#49
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View Postlotharragnar, on 27 august 2016 - 16:37, said:

Viata cu Louie,Pinocchio (varianta non-disney), pisoiul Eek,  Booby,  Inspectorul Gadget,   Piratul Jack cel Teribil, Wunschpunsch,   serialele Marvel X Men , Fantastic Four, Iron Man si Spiderman care erau cu mult mai exceptionale decat adaptarile cinematografice,  hai si printesa Sissi chiar daca la capitolul acuratete istorica era cam praf etc.....doamne , ce vremuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UB0cuG22mqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi erau dublate in romana, vocile nu sunau asa rau asa cum aveau sa sune la Cartoon cand au inceput sa le dubleze si pe alea.

Copii de la 402 , Tutenstein, Naruto , Robogandacelu  si Ce-i cu Andy au fost cam ultimele desene frumoase   la vremea cand   Fox Kids s-a transformat in Jetix   ca dupa aia au bagat  pitziponegeli de seriale gen Spioanele, WITCH,  Pucca,   Oraselul Lenes,  H2O si Hanna Montana de s-a transformat apoi in Disney Channel.

Eu inca ma uit la naruto:))..nici acum nu s-a terminat:))..de ceva timp (cam 1 an) l-am lasat, trag de el cu episoade de umplutura:P.

View Postlotharragnar, on 27 august 2016 - 16:54, said:

Uite asta animatie constructva pentru prescolari  
http://www.imdb.com/title/tt0149545/


Da, ma uitam si eu la familia de ce:))..chiar am invatat multe lucruri:)). Aveam si noi desene idioate, dar aveam si desene misto. Acum, numai imbecilitati la TV. Cand vad ce cariacaturi sunt la TV, nici nu se mai merita sa te uiti. (acum cateva zile era un desen cu o scoica si 2 iepuri, sau cu un catel galben care sa se transforma in orice, incredibil de stupide animatiile astea)

Nici macar Tom si jerry nu mai e ce-a fost. Cred ca au fost cumparate de Disney si au scos numai prostii, nici nu se compara cu cele vechi (MGM).

Cele mai bune filme sunt cele de la disney din anii 50-90. Animatii de calitate. Avem internet, puteti indruma copilul spre drumul cel bun:)) sunt si seriale de animatii facute de disney care sunt cat de cat ok (am descarcat acum ceva timp cateva desene cu simba si cu cativa dinozauri)..destul de ok.

Edited by jamesbond91, 27 August 2016 - 19:26.


#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tot ce ţine de Tom & Jerry se află sub umbrela Time Warner, nu Disney.

#51
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View Postalfa_alfa, on 27 august 2016 - 19:56, said:

Tot ce ţine de Tom & Jerry se află sub umbrela Time Warner, nu Disney.


Warner Bros:)..greseala mea, am crezut ca au fost cumparate de disney

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Acum nu ştiu ce e în neregulă să ai prietenă la 13 ani. Eu am avut la 12. Nu, nu am făcut sex, ce pana mea.

Cât despre desene: sunt tot felul de scene scârboase, cu muci, vomitat şi alte prostii. Ah, unele prostii din astea mai erau şi în "Cow and Chicken/Vaca şi Puiul", da' măcar prin alea mai găseai şi faze funny. Recunosc că mi-a plăcut din prima episodul "Dream date Chicken" - recent am băgat de seamă că Linda e roşcată, creaţă şi pistruiată (şi eu ador roşcatele creţe şi pistruiate).
Cred că scârboşenia face diferenţa între cele noi şi cele vechi. Ah, şi multe personaje sunt tâmpite de-a dreptul.

#53
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postdjl, on 28 august 2016 - 00:05, said:

Acum nu ştiu ce e în neregulă să ai prietenă la 13 ani. Eu am avut la 12. Nu, nu am făcut sex, ce pana mea.

Cât despre desene: sunt tot felul de scene scârboase, cu muci, vomitat şi alte prostii. Ah, unele prostii din astea mai erau şi în "Cow and Chicken/Vaca şi Puiul", da' măcar prin alea mai găseai şi faze funny. Recunosc că mi-a plăcut din prima episodul "Dream date Chicken" - recent am băgat de seamă că Linda e roşcată, creaţă şi pistruiată (şi eu ador roşcatele creţe şi pistruiate).
Cred că scârboşenia face diferenţa între cele noi şi cele vechi. Ah, şi multe personaje sunt tâmpite de-a dreptul.
Depinde in ce"sens" prietena. Dar cand vezi 2 mucosi care abia au intrat la pubertate cum isi declara dragoste eterna si se ling in parc de parca se sfarseste lumea, si-apoi ii vezi a doua zi cum tipa la parinti si se dau smecheri, pai iti vine sa le dai un cap in gura.

#54
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ei și tu.
Io am avut prietenă din clasa I și ne pupam numai pe furiș și n-am ajuns să ne futem și nici nu mi-am luat părinții „la pulă”.
Fericirea noastră consta în a ne plimba de mână prin parc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate