Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Desenele animate de astazi, indobitocesc mintea copilului?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Ce parere aveti voi de desenele de astazi, care se dau pe posturile de televiziune? Ma refer la cele educationale cele "pentru copii mici", care ii invata culorile, cum sa vorbeasca, cum sa numere. Mie surprinzator mi se pare ca aceste desene nu isi au rostul, "pe vremea mea" nu existau porcarii de genul asta si eu tot stiu cum sa numar, ba, mai mult, stiu si culorile. Chiar stiu sa si vorbesc cateodata.
Apoi ma mai refer la "desenele" de pe Disney Channel care sunt alcatuite in mare parte din "seriale" [nici nu prea merita ca sa le spun asa] care sunt idioate, asemenea celor care le fac, si dezbat subiecte destul de ridicole si au personaje ridicole de asemenea [aka Violatta, Violetta sau cum dracu ii zice]. Trecem peste partea in care personajele se comporta deobicei ca niste cocalari care au bani si-n chiloti si ca niste panarame care au iubiti diferiti in aceeasi zi, dar creeaza concepte gresite, parintii sunt prosti si n-au dreptate niciodata, fratii sunt enervanti si nu te ajuta si aberatii de genul.

Unde sunt cele amuzante, cele care si acum iti aduc un zambet pe buze? Mai sunt 3 pe cartoon network, Gumball's World, Adventure Time, A Regular Show, care se dau din an in Paste.  Ce parere aveti?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Foloseste telecomanda. Cauta optiunea de blocare parentala.
Ai copii?
Daca nu ai, de ce te uiti la desene animate? Insa Violetta NU  desen animat. E serial cu actori.

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
pai si ce ai vrea sa vada copiii? mihaela si 1001 de seri, balanel si miaunel, lolek si bolek, creionul fermecat ...  mai terminativa cu aberatiile astea comunistoide, copii trebuie sa-si dezvolte cunostintele si perspectiva, cau end cican, ed, edd & eddie, babuinul ala cu couru' rosu ... astea desene animate instructiv educative!

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostCaptainMe, on 27 august 2016 - 06:52, said:

Mai sunt 3 pe cartoon network, Gumball's World, Adventure Time, A Regular Show, care se dau din an in Paste.  Ce parere aveti?

Astea is in fiecare zi, de mai multe ori, nu de an in Paste. Si is faine.

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
incearca sa vezi ceva animatii de lung metraj....o sa te uimeasca cat de bune sunt

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostCaptainMe, on 27 august 2016 - 06:52, said:

..."pe vremea mea" nu existau porcarii de genul asta si eu tot stiu cum sa numar, ba, mai mult, stiu si culorile.
Ehh, alte vremuri taica! Omenirea a evoluat si altele sunt "standardele" in ziua de azi.Posted Image

Acum, unii considera "violente" si desenele cu Tom&Jerry. Generatii intregi au crescut cu ele, si uite, nu am ajuns chiar toti batausi, dezaxati sau criminali in serie! Mai conteaza si gena, si educatia primita acasa...

Atentie! Imagini cu un puternic impact emotional.Posted Image
Spoiler


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Din păcate, desenele din ziua de astăzi sunt de o calitate extraordinar de proastă. Eu nu cred că aş fi rezistat să mă uit la porcăriile de pe Disney Junior sau Minimax-ul de astăzi nici dacă aş fi avut cinci ani...

Acum mulţi ani, Minimax (şi JimJam) ştia(u) să facă divertisment fără violenţă, fără idioţenii gen "câte numere sunt pe ecran". Amintesc de pildă serialul "La vuelta al mundo de Willy Fog", bazat pe celebra carte a lui Jules Verne. Mai degrabă ăsta ar fi desen educativ, îţi lărgeşte mult mai mult orizonturile de cunoaştere.

Cât despre Cartoon Network, în prezent da, sunt cele trei seriale: "Adventure Time", "Regular Show" şi "The Amazing World of Gumball" care merită şi sunt difuzate zilnic. Nici "We Bare Bears" nu e de lepădat.

Disney Channel şi Nickelodeon (nu chiar complet) sunt platforme destinate îndobitocirii tinerilor, de aceea bagă bani buni în porcăriile alea de telenovele şi alte seriale de doi lei...

#8
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postr_murphy, on 27 august 2016 - 07:07, said:

pai si ce ai vrea sa vada copiii? mihaela si 1001 de seri, balanel si miaunel, lolek si bolek, creionul fermecat ...  mai terminativa cu aberatiile astea comunistoide, copii trebuie sa-si dezvolte cunostintele si perspectiva, cau end cican, ed, edd & eddie, babuinul ala cu couru' rosu ... astea desene animate instructiv educative!
Daca nu ti-ai dat seama, Edd Edd si Eddie, si desene de aceeasi tip nu intra in categoria celor care sunt proaste. Alea iti dezvolta imaginatia, nu porcarii cu Mickey Mouse unde sa inveti sa numeri si seriale pentru copii unde inveti cum sa fii cocalar.

View PostLesbianu, on 27 august 2016 - 07:19, said:

Ehh, alte vremuri taica! Omenirea a evoluat si altele sunt "standardele" in ziua de azi.Posted Image

Acum, unii considera "violente" si desenele cu Tom&Jerry. Generatii intregi au crescut cu ele, si uite, nu am ajuns chiar toti batausi, dezaxati sau criminali in serie! Mai conteaza si gena, si educatia primita acasa...

Atentie! Imagini cu un puternic impact emotional.Posted Image
Spoiler
Unii zic ca aceste desene te fac mai violent. Dar nu inteleg, noi, care le-am vazut de atatia ani, cum nu ne dam in cap cand ne vedem? [majoritatea dintre noi].

#9
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Fetița mea se uită pe Boomerang, iar uneori și eu. Sunt bune serialele acestui canal.

Edited by n0n1, 27 August 2016 - 07:39.


#10
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postn0n1, on 27 august 2016 - 07:39, said:

Fetița mea se uită pe Boomerang, iar uneori și eu. Sunt bune serialele acestui canal.
Mai exista Boomerang? Daca nu ma inseala memoria, era acel canal care dadea episoade vechi din familia Flinstone, Adams, Scooby Doo?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Baiatul meu are 10 ani si se uita pe Disney si Nick. Si a luat premiul I.
Cand o sa ai copii, sa le interzici lor sa se uite la TV.
Ii vei avea dusmani pe viata.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Boomerang din păcate e alterat cu tot felul de cretinităţi C.G.I., de la tâmpenia aia de "La Chouette et Cie" până la "Les As de la jungle" şi "Robin Hood: Mischief in Sherwood". Clasice cam puţine...!

View Postdorin_2k, on 27 august 2016 - 07:46, said:

Baiatul meu are 10 ani si se uita pe Disney si Nick. Si a luat premiul I.
Cand o sa ai copii, sa le interzici lor sa se uite la TV.
Ii vei avea dusmani pe viata.

La 10 ani e în clasa a patra, nu? Nu trebuie musai să le interzici, nici nu ar avea rostul, dar nici să cedezi la presiunile lui, să fii dominat... Plus că nu prea are relevanţă la ce se uită şi ce premiu ia, hai să fim serioşi...

Edited by alfa_alfa, 27 August 2016 - 07:52.


#13
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postdorin_2k, on 27 august 2016 - 07:46, said:

Baiatul meu are 10 ani si se uita pe Disney si Nick. Si a luat premiul I.
Cand o sa ai copii, sa le interzici lor sa se uite la TV.
Ii vei avea dusmani pe viata.
Nu am zis ca o sa le interzic, am zis doar ca mi se par de proasta calitate fata de ce era acum ceva timp. Nu ma refeream la cat de destepti sunt dpdv al scolii, ma refeream ca de acolo se desprind unele conceptii gresite, dpdv al comportamentului. Si depinde pe ce se uita pe Disney, ca daca se uita la desene clasice Disney e alta mancare de peste.

View Postalfa_alfa, on 27 august 2016 - 07:51, said:


La 10 ani e în clasa a patra, nu? Nu trebuie musai să le interzici, nici nu ar avea rostul, dar nici să cedezi la presiunile lui, să fii dominat... Plus că nu prea are relevanţă la ce se uită şi ce premiu ia, hai să fim serioşi...
Stiu ca e putin off topic, nu sunt de acord cu "parintii dominanti". Are 10 ani, mai are putin si "intra" in pubertate, trebuie sa isi formeze singur gusturile ; O sa isi dea el seama ce cretinitati sunt alea pe Disney Channel, daca nu...

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Am dat un contra exemplu la titlul tau "indobitocirea". Lasati copiii sa vada si canale TV dedicate lor. Ei isi aleg singuri si trec progresiv de la Baby tv, Jim Jam, Nick jr, Minimax, Boomerang, Disney, Nick, Cartoon, Jinx.
Apoi vor trece la DaVinci, History, DoQ, Discovery.

#15
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Nu numai ca sunt de calitate proasta desenele in sine dar sunt grotesti de-a dreptul, niste mazgaleli debile.

#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postr_murphy, on 27 august 2016 - 07:07, said:

pai si ce ai vrea sa vada copiii? mihaela si 1001 de seri, balanel si miaunel, lolek si bolek, creionul fermecat ...  mai terminativa cu aberatiile astea comunistoide, copii trebuie sa-si dezvolte cunostintele si perspectiva, cau end cican, ed, edd & eddie, babuinul ala cu couru' rosu ... astea desene animate instructiv educative!

Boss, ai uitat o cratima la partea cu comunistoizmul.
On: desenele de astazi sunt de-a dreptul debile, facute de retarzi.

#17
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostCaptainMe, on 27 august 2016 - 06:52, said:

Unde sunt cele amuzante, cele care si acum iti aduc un zambet pe buze?

E simplu, exista productii clasice foare educative dublate in limba romana. Le pui pe stick si in tv, o sa le revezi si tu, iti garantez.
Cauta Doamna si vagabontul, 101 dalmatieni etc. Sau desene scurte de la 1100 toamna foarte emotionante ca Ratusca cea urata.

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postr_murphy, on 27 august 2016 - 07:07, said:

pai si ce ai vrea sa vada copiii? mihaela si 1001 de seri, balanel si miaunel, lolek si bolek, creionul fermecat ...  mai terminativa cu aberatiile astea comunistoide, copii trebuie sa-si dezvolte cunostintele si perspectiva, cau end cican, ed, edd & eddie, babuinul ala cu couru' rosu ... astea desene animate instructiv educative!
Exact,.
Sa isi faca iubiti de la 12-13 ani....deja isi si rup colieru de la 12-13 ani.
Ce sa zic...isi dezvolta cunostiintele si perspectiva din toate unghiurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate