Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

strung incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
mie imi place sa mesteresc pe langa casa da is pararel cu strungaria.
am vazut pe olx ca se vand strunguri destul de ieftin http://www.olx.ro/of...sc-ID6AQOm.html si as lua unu da cum fac dupa aia ii greu de invatat singur? trb neaparat curs profesional pt el?

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
E bine sa si citesti o carte introductiva, dar si mai bine e sa gasesti un strungar cu experienta care sa-ti arate. Nu trebuie sa fie mare povestitor, e suficient sa fie priceput cu strungul.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
greu nu este, dar daca nu esti initiat, eu spun ca e mai bine sa stai linisit in banca ta. accidentele de strung cu nestiutori sunt cele mai grave, mai exact iesi un terci de acolo daca te prinzi la strung.

ca sa-l folosesti, trebuie sa ai minime cunostinte in privinta metalelor, alegerii cutittelor, regimuri de aschiere, avans manual si automat, etc. multi cred ca strungaria e doar dat drumul la masina si frecatul unui fier de un cutit.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Cati ani ai?

#5
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Ia-ti un indrumator pe linga tine,...ceva nene pensionar, strungar vechi,....
Si cum a mai spus cineva,...este periculos,...iti spune unul care a lucrat pe CNC,....

#6
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Daca intelegi engleza, e plin netul de informatii/filmulete despre cum se lucreaza la strung.
Doar filetarea nu ai sa o gasesti probabil - ma refer la metoda corecta pe strungurile astea, nu prostia cu indicatorul rotativ.
Nu-I problema, am mai explicat de N ori cum se face, cand ajungi acolo daca mai ai nevoie pot sa mai explic o data. :D
Dar cand cumperi un strung de uzina SH, du-te neaparat cu cineva care stie sa-l verifice, ca altfel poti sa iei o mare teapa.

Cele mai importante norme de securitate, 99% din accidentele la strung se datoreaza incalcarii uneia dintre ele:

1. Cand nu lucrezi efectiv, opresti curentul din general, nu doar motorul din buton.
2. Decuplezi universalul (lasi unul dintre selectoarele de trepe intr-o pozitie in care nu cupleaza) cand nu strunjesti, nu te baza pe frana sau ca nu are cine sa atinga levierul de comanda.
3. Cheia universalului nu sta in el fara mana strungarului pe ea. Oricat pare de stupid, e cea mai comuna sursa de accidente, inclusiv grave. Exista ateliere in care este stipulat in ROI ca esti concediat imediat daca vede cineva cheia fara mana pe ea in universal. Exista chei cu un tamburus cu arc in varf care le arunca din lacas daca nu sunt tinute apasate acolo.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 _bcristian_, on 27 august 2016 - 08:46, said:


Doar filetarea nu ai sa o gasesti probabil - ma refer la metoda corecta pe strungurile astea, nu prostia cu indicatorul rotativ.


indicatorul rotativ? ce este asta? eu stiu de filetare cu filiera/tarod  si din setarile de strung cu avans automat. n-am auzit in viata mea de filetare cu indicator rotativ.

#8
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ME42vQBr9vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un exemplu, sunt nenumarate pe yt.
E o metoda f populara la americani.
Pe strungurile mici de banc fara cutie/ambreiaj nu prea ai de ales, ca nu poti inversa sensul universalului din mers.
Dar pe strungurile care au cutie mi se pare o prostie, necesara doar daca nu poti sa lucrezi cu ambele maini in acelasi timp.

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Meserie f frumoasa dar periculoasa si n-o inveti din povesti . Am lucrat exact pe modelul asta de strung acum 30 de ani , sunt masini bune dar are km multi la bord trebuie sa te duci cu un meserias sa-l vezi . Adica pe probe , nu cum arata , daca nu e instalat nu ai ce cumpara decat un fier vechi .
   Si mai sunt de parere ca pentru ce vrei tu sa faci prin ograda si de hohy iti trebuie un model mai mic . Apoi in afara de toate afla ca strungul are nevoie de multe scule si accesorii fara de care nu-l poti folosi , care te costa mai mult ca masina daca vrei sa faci mai mult decat o balama la el .

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Dany_Darke, on 27 august 2016 - 08:51, said:


indicatorul rotativ? ce este asta? eu stiu de filetare cu filiera/tarod  si din setarile de strung cu avans automat. n-am auzit in viata mea de filetare cu indicator rotativ.

wow, I am impressed

#11
Stefan2019

Stefan2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2019
Buna seara,
Vreau sa invat sa lucrez pe strung (hobby mode), daca ma poate ajuta cineva cu câteva lecții, plătesc bine. Va multumesc.
In Bucuresti .
0726227877 nr meu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate