Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Audi A5 8T Sportback 2.0 TFSI quattro

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Deci o revizie dureaza 2 zile??

#38
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
schimbu de ulei la cutie se face cu uleiul rece. cum am mers 30km pana acolo, uleiul era cald si trebua sa lase masina sa se raceasca. teoretic puteam s-o duc la 7 dimineata si s-o iau la 7 seara, dar aveam alt program stabilit, asa ca am dus-o la 11 si am luat-o la 10 a 2-a zi, program ce nu era in conflict cu programul meu de lucru.

#39
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Pengoon, esti multumit de alegerea facuta?Cum de nu ai optat pentru un BMW seria 3 sau 5?Dorinta de a avea si altceva sau ce ai gasit mai repede?Acum, pe timp de iarna, in medie, ce consum ai?La cat umbli tu nu era mai ok un diesel sau hibrid?Masina ta are tractiune 4x4?Ca si sportivitate si confort cum ti se pare fata de Z3-ul tau?
Am observat ca cu exceptia marcii Audio, toate celelalte marci auto ale grupului VAG , au doar motorizari TSI si nu TFSI.De ce?

#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Pengoon, esti multumit de alegerea facuta?Cum de nu ai optat pentru un BMW seria 3 sau 5?
fastback. cand l-am luat, nevasta-mea era gravida. imi trebuia ceva suficient de mare ca sa incapa un carucior in spate. iar cum sub nici o forma nu voi cumpara un combi, pica seria 3&5 din cauza portbagajului insuficient la limuzina. da sunt multumit. as fi preferat interoir de piele si sensori de parcare in spate, dar n-am vrut sa dau 5-6000 in plus si m-am obisnuit fara. era bineinteles mai bun modelul actual cu 252CP, dar nu aveam intentia sa ma duc mult peste 20.000. ca am o galeata de alte cheltuieli cu copilul.

Quote

Acum, pe timp de iarna, in medie, ce consum ai?
in oras 10-11, la profilul meu normal de mers la munca 80km/zi din care 70 autostrada, 9-10.

Quote

La cat umbli tu nu era mai ok un diesel sau hibrid?
dincolo de aversiunea mea fata de masini combi, mai am si una fata de motoare diesel. nu-mi voi lua niciodata asa ceva.

Quote

Masina ta are tractiune 4x4?Ca si sportivitate si confort cum ti se pare fata de Z3-ul tau?
da are 4x4. e o limuzina grea de 1700kg gol si aia 211CP mi se par cam minimul acceptabil. are acceleratie mai buna ca Z-ul (turbo, putere mai mare) dar ca feeling eu prefer Z-ul oricand. mi se pare ca am control mai bun in curbe in Z, chiar si pe ploaie, dar cu Z-ul am peste 120.000km si cu A5-ul 7000 doar. pot sa spun ca-mi place cutia s-tronic. setata in modul sport, nu simt nici un lag, reactia la acceleratie e instant.

Quote

Am observat ca cu exceptia marcii Audio, toate celelalte marci auto ale grupului VAG , au doar motorizari TSI si nu TFSI.De ce?
aici chiar n-am idee.

#41
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostPengoon, on 11 februarie 2017 - 16:39, said:

in oras 10-11, la profilul meu normal de mers la munca 80km/zi din care 70 autostrada, 9-10.

Presupun ca la Audi nu ai tot timpul activata functia 4x4 ci doar cand vrei tu.Pe autostrada te limitezi la o medie de 130-140km/h?La ce motor puternic are, pentru oras consumul tau mi se pare super ok.Consuma in jur de 10 l sau chiar mai mult, pana la 12 l la 100 de km, in traficul urban, benzinare aspirate care dezvolta circa 100 sau 102 cai putere.Pe timp de iarna sunt destui cu diesel care au un consum chiar de 10l/100km, in mediul urban.
Am aflat ca doar marca VW din cadrul grupului VAG are si motorizari hibride.Poate ca vor avea si celelalte marci VAG, in viitor.Concurenta Audi, in genul BMW si Mercedes au la destule modele motorizari hibride cu un consum decent raportat la sutele de cai, pe care ii dezvolta.

View PostPengoon, on 11 februarie 2017 - 16:39, said:


da are 4x4. e o limuzina grea de 1700kg gol si aia 211CP mi se par cam minimul acceptabil.
La 1700 kg, goala, chiar ca este o limuzina grea si are nevoie de cel putin 200 de cai putere pentru a avea o dinamica decenta.

Edited by dennis_2005, 12 February 2017 - 09:43.


#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Consumul il calculezi in functie de cat pui in rezervor si cat mergi sau te uiti in bord? Ca acel din bord nu arata corect tot timpul.

#43
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
fiecare alimentare o inregistrez la spritmonitor.de asa am un profil pe termen lung, care acopera toate situatile. Asta iarna am avut si 12 pe un rezervor, ca am mers numai in oras si aglomerarea era mare plus distante scurte.
https://www.spritmon...cht/779359.html

#44
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostPengoon, on 12 februarie 2017 - 12:40, said:

fiecare alimentare o inregistrez la spritmonitor.de asa am un profil pe termen lung, care acopera toate situatile. Asta iarna am avut si 12 pe un rezervor, ca am mers numai in oras si aglomerarea era mare plus distante scurte.
https://www.spritmon...cht/779359.html
La ce motor ai si greutatea masinii, pe timp de iarna ai scos in oras un consum bun.La voi, la Audi, tractiunea 4x4 se poate decupla sau este cuplata tot timpul?

#45
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postmax_01, on 13 februarie 2017 - 13:40, said:

La ce motor ai si greutatea masinii, pe timp de iarna ai scos in oras un consum bun.La voi, la Audi, tractiunea 4x4 se poate decupla sau este cuplata tot timpul?
quattro e permanent și alocă 60% pe spate și 40% pe față. quattro este pe sistem torsen. la Passat este haldex și alocă o mică putere punții spate doar în situații de necesitate.

#46
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postbobalex18, on 13 februarie 2017 - 14:13, said:

quattro e permanent și alocă 60% pe spate și 40% pe față. quattro este pe sistem torsen. la Passat este haldex și alocă o mică putere punții spate doar în situații de necesitate.

Haldex este si la q2 q3 Tiguan octavia etc. torsen e doar la Audi mari, exceptand q7 si r8 care au un alt tip de torsen.

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
In ce priveste consumul de ulei, am o situatie relativ clara acum:
In 10.000km parcursi nivelul indicat s-a dus de la maxim la minim indicat de CB, fara avertizare inca. Daca diferenta dintre min si max e 1l atunci asta-i consumul. Desi am completat cca 700ml si-mi indica maxim iara.

#48
IgnoreMe86

IgnoreMe86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.03.2017

View PostPengoon, on 11 septembrie 2016 - 17:26, said:

mi-or venit hartiile.
de la fisc, impozit anual 138 EUR.
de la asigurare, Teilcasco 892/an cu 2 soferi ca "a 2-a masina".
Deci tu la o masina de 20.000 ii faci doar teilcasco? Posted Image

#49
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Da.

#50
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
o data Romania si inapoi. La dus consum 7,2 la intors 1l in plus ca am facut un plin la Petrom Posted Image

#51
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
callback pentru pompa de racire. Audi face un software update pe banii lor. sa vedem.

#52
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Si eu am motorul asta pe un B7 din 2007 si consumul de ulei e de aprox 1l la 7500km nu stiu daca e rau sau bn si nu am lasat-o niciodata sa ma avertizeze insa masina e ok, dupa aprox. 22.000km nu mi-a dat absolut nici o problema in afara de PCV si senzorul de la pedala de ambreiaj.
Am intentia sa o tin pana la 300.000km insa nu stiu daca aceste motoare sunt atat de dure. Uleiul il schimb de fiecare data cand ajunge la minim.

Masina mea are acum 135.000km

Foarte frumos A5-ul tau si este o masina de familie perfecta. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente :)

#53
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
milestone:
1 an, cca. 22.000km, completat 1l ulei, consum mediu 8.3l/100km.
@129.100 km.

#54
Octav92x

Octav92x

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.01.2018
Salut! Eram interesat si eu de achizitionare unui a5 2.0 tfsi la mana a doua... dar stateam in dubii din cauza problemei cu consumul de ulei. Pana la urma modelele facelift nu au probleme cu consumul de ulei, nu? Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate