Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Portaltoi

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Am citit diferite carti si articole pe net depre portaltoi dar as vrea daca se poate si citeva pareri (din practica ) ale celor care i-au utilizat prin gradinile lor .
Pentru inceput m-ar interesa M106 , Colt , Mirobolan .
De exemplu cum sta treaba cu inaltimile . La M106 unii spun ca creste in jur de 3 m iar altii 6 metri (stiu ca mai conteaza si forma coroanei) . Colt am inteles ca e pe la 6 m ?
La fel si si cu rezitenta la boli , seceta , geruri  etc ....
Sunteti de acord cu fotografia de mai jos ?

Attached Files



#2
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
In mare asa o fi doar ca nu cultivi portaltoi iar soiurile imprima si ele niste caractere...
puse impreuna iese altfel decat in nu stiu ce poze asa ca cifrele sunt oarecum relative, oeientative.
  Talia de ezploatare a pomilor depinde deci de portaltoi dar si de soi, tot de soi depinzand si cat de greu sau facil se ajunge la acea talie.

De exemplu un soi foarte viguros si tardiv...pus pe portaltoi mic, gen m9 sau gutui a samd...tot poate fi un chin sa-l mentii mic...nu la fel de rau ca pe un portaltoi mediu.
Un soi mai slab ca vigoare, pus pe un portaltoi ceva mai viguros poate sa ramana o piticanie de pom, mai ales cand e si precoce si extrem de productiv...

sunt meri pe m9 spre exemplu care se duc in sus si ramifica, ajutati de vigoarea soiului, de faptul ca rodesc 1 an mai tarziu samd....si alte soiuri, puse pe m26 sau chiar 106 de care te rogi sa creasca mai cu seama ca unii rodesc din primul an de la plantare direct pe ax...in al doilea deja se garnisesc pe ax cu multe formatiuni scurte samd....

Deci si vigoarea soiului e importanta, si rapiditatea intrarii pe rod, si lucrarile agrotehnice aplicate.

Un starkrimson sau similar pe m26 poate ramane pitic, de 2m inaltime si diametru, si tai in el drastic, cu rarire, sa il faci pom in vreme ce un florina care nu e chjar un soi viguros, mai degraba mediu, iti poate pune mici probleme pe m9 si in final poate fi mai viguros decat krimsonul pe m26...






#3
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Intreb unele date deoarece pe viitor va trebui sa formez niste coroane . Aceste coroane le voi forma in functie de vigoarea pomului .
Ma gindesc sa formez o Piramida neetajata cu ax de care se prind   5-6 ramuri in spirala la distanta de 30-45 cm sau un Vas aliorat cu 3 ramuri distantate la 10-15 cm.
Stiu ca vasul e mai predispus la dezbinari dar e mai aerisit .
Soiurile de mere sunt Golden, Ionathan, Starkrimson si ceva de vara Summerred si Clar Alb .
As fi dorit alt portaltoi ceva mai viguros dar pot obtine maxim M106 .
Banuiesc ca la ambele modele de coroane nu voi depasi 3 metri inaltime .

Attached Files


Edited by hersorin, 27 August 2016 - 08:17.


#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Ba da, 3m e o inaltime pe care o poti depasi insa nu prea vad de ce ai dori treaba asta...doar daca vrei si umbra, altfel oricum e destul de mult, mai ales ca marul e mai degraba globulos, adica la inaltimea asta deja ai si un diametru de vreo 4-5m..
Lucrarile sunt mai anevoioase , e mai complicat cu lumina in coroana si de aceea pe unitatea de suprafata ai oricum productii mai mici decat pe variantele mai aproape de intensiv, trebuia sa ai coroana mai aerisita...

Problema nu e unde gasesti vigoare, problema ar fi daca ai dori vigoare foarte slaba dar coroana alta decat fusul ala subtire folosit la intensiv ..

Daca vrei vigoare cauta pe paduret sau franc...stai dupa ei 5 ani, tai cu macaraua, fara atomizor esti mort si per total, cum nici rezistenta cine stie ce nu prea au soiurile....culegi tot cat de pe un 106 per total, sau mai litin dar mai prost pt ca nu ai cum sa faci lucrarile calumea...

Nu degeaba tendinta e spre intensivizare si portaltoi din ce in ce mai putin vigurosi....



#5
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Tinind cont ca pamintul este destul de dificil pomisori vor avea cite o goapa de 1 m cub (1m/1m/1m) in care voi amesteca gunoi putred , turba neagra (am aciditate 5 ) , delcamag si pamint mai bun (de la suprafata ) . Poate asa M106 va fi multumit si vor merge bine .
Ce ma mai tem este portaltoiul ciresului (adica Colt ) sa nu imi inghete . Am vazut ca ar fi sensibil la ger . Acum depinde si ce inseamna ger , daca este peste -30 grade atunci e bine ,  dara daca ger e peste -10 grade atunci poate ar trebui sa ma gindesc la un portaltoi salbatic .
Stiti mai multe date despre Colt ?

#6
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Am citit undeva ca portaltoiul SAINT JULIEN A  nu ar fi compatibil cu Stanley . E posibil sa nu fie compatibil prun cu prun ?

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Intai de toate vezi tu ce portaltoi gasesti la noi, ca asa daca iei la rand toate balariile de pe lumea asta pierzi timpul degeaba...gama folosita in tara e mica, ii numeri pe degete.

#8
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Am gasit la cineva pomi altoiti pe urmatorii portaltoi M106 , Colt , Gutui tip A si Saint Julien A .
Am gasit deasemeni si Gisela 6 pentru cires . Eu zic ca se gasesc destul de multe variante de portaltoi .

#9
Cosmain

Cosmain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 16.11.2005

 hersorin, on 27 august 2016 - 22:45, said:

Am gasit deasemeni si Gisela  6 pentru cires . Eu zic ca se gasesc destul de multe variante de portaltoi .

Unde ai gasit portaltoi Gisela 6 ???
Era foarte greu de gasit...

#10
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Ti-am trimis un MP . Daca nu il gasesti iti pun linkul la PDF cu oferta .

#11
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Daca e vorba de ciresi altoiti deja pe Gisela 6 si nu marcote pt. altoire, la d-l Roman de la Afumati. Eu am luat Regina si Early red pe Gisela 6. As fi luat mai multe soiuri dar nu mai am mai avut loc...

#12
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Si cum merge Gisela 6 la noi in Suceava ?
Eu am Mahaleb acasa si sunt de tot risul , frunzele sucite , vai de capul lor . O sa vad ce folosesc pe viitor  salbatic , Colt sau Gisela 6 . Imi trebuie ceva sa reziste pe teren argilos si umed .

#13
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Ciresii pe Gisela 6 sunt in anul 2 dupa plantare asa ca nu ma pot pronunta. Pana acum totul este Ok. Au crescut, au fost sanatosi pana acum, Early red pare ca s-a pricopsit cu o antracnoza dar nu ma sperii, o sa tratez saptamana asta la pachet toti samburosii cu Score. E drept ca nu am de ce sa ma plang nici de mahaleb. Am 10 ciresi, 8 sunt pe mahaleb si pana acum toti au crescut frumos si au rodit din anul al doilea si au mers bine, fara probleme. In zona unde am eu terenul, cu zeci de ani in urma s-au facut ceva lucrari de drenaj pentru ca la ploi abundente din cauza reliefului se strangea apa si disparea doar prin evaporare. De atunci, probabil peste 40 ani, nu mai sunt probleme. La oarece adancime daca sap dau peste niste tuburi ceramice cu sectiune hexagonala care aveau rolul sa dreneze apa catre un canal colector.  Astea sunt conditiile la mine.

Referitor la "frunzele sucite" vezi sa nu fie vorba de ceva daunatori.

Edited by cotzi, 28 August 2016 - 23:06.


#14
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Nu sunt daunatori .
Am un vecin care are cires pe salbatic si pe Mahaleb . Salbaticul arata superb , frunze mari , verzi , drepte pe cind Mahalebul este fix ca la mine .
Anul acesta am facut analizele de sol si au iesit extrem de proaste , foarte acid intre 4-5 , dar se repara . Singura solutie este sa incerc eu Gisela 6 si Colt . Salbaticul merge sigur pentru ca e plin de ciresi prin zona si merg perfect ne stropiti niciodata .

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Mai conteaza si soiul si in al doilea rand e gresit sa compari salbaticul cu portaltoii astia enumerati pentru ca intotdeauna alroape, la aproape toate speciile, salbaticiunile sunt mai bune.

Problema e ca outina lume vrea salbaticiune daca are habar despre ce e vorba, salbaticiunea in afara de vigoarea asta din toate punctele de vedere are numai dezavantaje in cultura...intrare oe rod tarzie, vigoare mare si productivitate mica pe suorafata, faptul ca ocupi o groaza de loc cu un singur pom si daca vrei mai multe soiuri trebuie sa supraaltoiesti, lucrari imposibil de realizat cu usurinta samd....

Cat despre ciresi, anul asta peste tot au fost amarati...aici in sud si pe gisela si pe mahaleb si unii pe salbatic au fost vai mama lor, zici ca stateau sa se usuce.
au mai inviat acum cu racorirea dar tot nu arata veseli.
Am cazut inclusiv plantatie de aproape 1 ha cred, pe gisela, mai varza decat al meu din curtr pe mahaleb.

Ideea e ca nu as trage concluzii si nu as cauta cai verzi inainte sa casc bine ochii si sa pun cap la cap diverse detalii ...
cat despre ciresul pe franc....dior ca sa am decor in curte, flori cateva zile si gainat de toate cele sub el as planta....dar pt asta, mai putin gainat si flori, pun un nuc mai bine..
se urca tata mare sa taie, sta mama mare cu atomizorul sa stropeasca ditamai "blocul"...de cules poate dusmanii si graurii...



#16
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Datorita colegului nostru Serioja01 care mi-a aratat livada lui nu as merge pe nimic salbatic (cel putin la mar) . Am vazut ce mari sunt pomii si cita treaba este . Problema e ca am un sol foarte dificil . Este argilos ,acid, umed , foarte slab in nutrienti si din acest caz trebuie sa ma gindesc foarte bine ce portaltoi bag . Am citiva ani de cind am schimbat ceva pomisori (ori nu erau soiul cautat ori se uscau ) . Ca o concluzie pot spune ca salbaticul nu e deranjat de nimic (ger , sol ).
Am studiat diferite carti , internet si pina la anul viitor trebuie sa ma hotarasc asupra unor portaltoi . Din acest motiv am deschis acest subiect , poate ma ajuta cineva cu experiente practice caci de teorie sunt plin .

Pentru mar sigur voi merge pe M106 . Mai am citiva pomi in curte cu acest portaltoi si merge perfect .

Pentru cires Gisela 6 sau Colt . Problema la Colt este ca citesc ca nu se impaca cu gerurile si in Suceava uneori e destul de frig . Gisela 6 e de calibrul lui M106 deci s-ar integra perfect in gradina . Gisela 6 fiind destul de nou nu prea se gasesc informatii despre el .

La prun ar fi portaltoiul Saint Julien A  sau corcodus . Am in curte 4 pruni altoiti pe corcodus si merg impecabil . Sunt in jur de 4 metri si au 5 ani . As incerca si Saint Julien A deoarece acesta ar fi mai mic dar nu stiu daca la rezistenta se apropie de corcodus .

Mai am doi peri altoiti pe salbatic care iarasi fructifica foarte bine (dupa 6-7 ani) si pina acum au pe la 5 metri . Gutuiul A folosit ca portaltoi ajunge si el pe la 5 metri doar ca nu se pupa cu toate soiurile de par , deci cred ca voi merge pe salbatic .
Pe portaltoii salbatici si corcodus am format coroana in forma de vas (unii ameliorat , unii vas intirziat ) . Doar asa nu au luat dimensiuni nesimtite .
As avea in jur de 50 de pomisori de plantat la 4 metri pe rind si 4 intre rinduri . Ca si coroane as merge tot pe ceva vas .
Daca aveti alte propuneri sau sfaturi sunt deschis la orice . Pina anul viitor se pot intimpla multe .

#17
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Sfaturi , idei , ceva ?

Edited by hersorin, 01 September 2016 - 06:50.


#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
La cires nu ma bag ca nu stiu, deci chkar nu nimic de spus.
la prun mergi pe corcodus daca ala ti-a mers, in zona aia gerul e problema serioasa si in al doilea rand daca alegi bine soiurile nu se duc rau in sus....soiurile relativ precoce dar mai ales alea superproductive, daca reusesti sa le tii in primii 2-3 ani dupa aia se calmeaza cu cresterea, de exempku stanley am tot vazut pe la prieteni si chiar in livezi mici ca poate fi tinut in frau lejer, se incarca foarte mult cu fruct si cresterea evident ca e mult domolita, in plus si lucrarile devin acceptabile, practic taierile sunt putine din acelasi motiv, se garniseste bine si nu prea ai mult de munca.

La mar si par as zice totusi ca eu as incerca variante de tip intensiv, portaltoi mai slabi ca vigoare...la mar e cum e cu 106, desi chiar si acolo e diferenta mare de intretinere, la par insa clar nu as pune salbatic niciodata decat poate soiuri cu vigoare foarte mica...
pana incep sa rodeasca ies la pensie, parul oricum se cam duce in sus si la formare cu ax mai ales soiurile viguroase e cam jale...oricum ar fi m-as orienta pe soiuri de tip spur  sau semi in mare masura.
la portaltoi de ba29 sau A2 radacina e destul de slaba si chiar daca ph-ul sau alte probleme de sol sunt mai imlkrtante cred ca le si poti rezolva mai usor...una e sa rezolvi 1mc de sol si alta e sa ai radacini pe un volum mult mai mare si sa fie nevoie de ameliorare ...
As ibcerca si in cazul parului variante de intensiv...fa un rand in margine cu mar si par cu spalieri...n-ai ce pierde.

De asemenea, as mai face o observatie...e nusai sa fie pomi?
As profita de ph si as incerca ceva de genul afin...un rand, doua..bine, slun asta si din postura omului cu sol alcalin la care nu merge defel afinul, poate ca la voi atractia pt asa ceva e minima..daca padurea e plina si doar ai de cules sau cumperi cu 5-7 lei de la culegatori nu are rost sa te incurci pe terenul tau cu asa ceva....dar nah, poate fi o varianta care merita luata in calcul...



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate