Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Operatiunea Terenul meu - Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#37
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View PostKarogs, on 06 septembrie 2016 - 22:37, said:


Vrei sfaturi, citeste multitudinea de jurnale de pe site. In rest, e doar binefacere fiecare rand scris de catre useri

Ei, gata , te suparasi? :)

Glumeam doar!

Sa pun in sfarsit si o schita de casa si alte detalii, si sunt sigur ca vor curge rauri de comentarii....

PS: Sunt acupat zilele astea la birou, plus cu actele pentru autorizatia de construire gard (pentru ea, imi trebuie mai intai nomenclatura stradala, extras PUZ, certificat urbanism, toate depind unl de altul).

Incerc dupa ce la obtin pe toate sa le sintetizez pe etape, poate mai sunt altii care vor sa stie in ce ordine trebuie solicitate/emise.

#38
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Buna.Eu te urmaresc doar ca nu pot sa-ti dau sfaturi pt ca sunt in situatia ta.Iti tin pumnii

#39
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postgabriela72, on 07 septembrie 2016 - 13:36, said:

Buna.Eu te urmaresc doar ca nu pot sa-ti dau sfaturi pt ca sunt in situatia ta.Iti tin pumnii

Multumesc Gabriela,

invatam impreuna, nu-i problema! :)

#40
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Revin, cu ceva detalii si etape pentru obtinerea autorizatiei de construire (teren intravilan, municipiul Craiova):

Etapa 1+2: sunt necesare sa poti scoate apoi certificat de urbanism (etapa 3), care este necesar pentru autorizatia de construire (etapa 4):

Etapa 1: Obtinere CNS - certificat nomenclator stradal:

Acte necesare:
- cerere-tip: eu am descarcat-o de pe site-ul primariei
- copie CI sot+sotie/proprietari
- copie cadastru (eu l-am primit de la proprietar, in momentul cumpararii)
- copie contract vanzare-cumparare.

Termen eliberare: 5 zile, cost -10 lei

2. Extras PUZ:

- cerere tip
- copie CI
-copie contract vanzare - cumparare
-copie cadastru

Termen eliberare: 10 zile, cost -4 lei (s-ar putea sa fi inversat costurile intre cele 2, nu are importanta! :)

Etapa 3: certificat de urbanism: revin dupa ce iau extrasul PUZ si nomenclatura stradala.

IMPORTANT: in paralel, de cand am facut actele la notar:

- intabularea: astept de la notar actul - in general, este disponibil dupa 30 zile

- inregistrarea la FISC: am depus actele a doua zi dupa cumparare: astept prin posta acasa decizia de impunere, in termen de 30 zile (apropos, impozitul pe anul curent nu il mai achita cumparatorul, ci din anul urmator)

Cam atat, revin cu detalii despre certificatul de urbanism, similar cu cele 2 acte de mai sus, ci cu detalii cine/cum le pregateste pentru depunere! :)

PS: chiar si pentru un gard din stalpi de fier ingropati in pamant si sarma impletita, trebuie proiect!!! :( Asta e, o sa-l fac...

#41
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu ma supar, ca am altele mai importante de facut, decat sa fiu suparat pe lumea virtuala. Incerc de asemeni sa ajut cand pot pe acest forum acolo unde ma pricep cat de cat, la fel cum si altii au postat cand am intrebat cate ceva
Oricum, faci o treaba buna adaugand toate aceste informatii. Spor la treaba

Edited by Karogs, 07 September 2016 - 23:03.


#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Eu as fi prins (de fapt asa am si facut) AC imprejmuire in AC casa. Cu AC casa te poti intinde 4 ani. Am facut gard proizoriu inainte, fara AC.

#43
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postbobitzaaa, on 09 septembrie 2016 - 14:42, said:

Eu as fi prins (de fapt asa am si facut) AC imprejmuire in AC casa. Cu AC casa te poti intinde 4 ani. Am facut gard proizoriu inainte, fara AC.

M-am gandit si eu la asta, din pricina termenelor si documentelor necesare, dar:

- vreau sa imprejmuiesc terenul toamna asta, in principal pentru ca vreau sa il vad in ansamblu, cand e ingradit, mai usor te orientezi cum/ce vrei sa construiesti pe teren :) ;
- la acest moment, nu am inca o schita cum as vrea sa aarate casa, si pana ajung la proiect deja pregatit de un arhitect, se face iarna/primavara... Plus ca nu vrea sa ma grabesc, vreau sa ma gandesc bine cum ar trebui sa arate casa, ce camere, sa aiba, orientare, etc, etc...
- daca fac AC pentru casa+gard, mai bine fac gard permanent, dar casa nu o construiesc acum, lipsa fonduri, si sa fac gardul permanent de la inceput, nu vreau, se deterioreaza pana construiesc casa, plus ca poate la fel, ma razgandesc la cum vreau sa arate gardul final (respectiv, in functie de proiectul/desgn-ul casei)... :)

Deci, merg inainte deocamdata doar pentru agrd simplu, cu stalpi de fier 50x50x3, si plasa de sarma impletita de 1,70 inaltime. PS: Stalpii m-am hotarat: ii tai la 2 metri, din bare de 6 metri, eventual mai sudam ceva mustati/prelungiri, sa stea bine in pamant cu ciment. Apoi , vor ramane ca baza pentru gardul final, cand voi face si bordura/centura...

O intrebare pentru dimensionarea distantelor intre stalpi (stiu ca se pun normal la 2 metri): la o latura de 23,7 metri, cum procedam? impartim distanta in mod egal, astfel incat stalpii sa vina la 2, xx metri unul de altul? Mie asa mi se pare ok, sa fie distribuiti la distante egale...

#44
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Se ofera cineva sa-mi faca si mie un proiect pentru gard? Sper la costuri decent, nu fac o cazemata! :)

Cine e interesat, sa-mi spuna, si discutam toate detaliile.

Imi trebuie proiectul sa-l depun pentru AC....

multumesc anticipat!

#45
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Deci tu vrei sa faci gard provizoriu cu AC ? Posted Image Eu as face fara AC.
Stalpii vor fi prea scurti la 2m. Distanta dintre ei poate fi 2m sau 2.5m, ultima "lacra" poate sa difere. Sarma impletita uzuala, la fabrica de unde am luat eu, este de 1.4 1.6 1.8 2m inaltime. Eu am facut povizoriu cu 1.8 si stalpi de lemn SH. Uite ce a iesit.

Attached Files



#46
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Imi place gardul.Stalpii sunt bagati in beton?

#47
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postbobitzaaa, on 12 septembrie 2016 - 11:40, said:

Deci tu vrei sa faci gard provizoriu cu AC ? Posted Image Eu as face fara AC.
Stalpii vor fi prea scurti la 2m. Distanta dintre ei poate fi 2m sau 2.5m, ultima "lacra" poate sa difere. Sarma impletita uzuala, la fabrica de unde am luat eu, este de 1.4 1.6 1.8 2m inaltime. Eu am facut povizoriu cu 1.8 si stalpi de lemn SH. Uite ce a iesit.


Miultumesc pentru sfaturi, Bobita, voi tine cont de ele.

Exact ca al tau vreau sa fac, doar cu teava rectangulara de 50x50x3, in loc de lemn...

Si da, am nevoie de AC: zona intravilana in Craiova, in care se contruieste destul de mult, foarte aproape de zona importanta (mall, intrare in oras).... Am intrebat la primarie, si am nevoie.

Mai bine iau AC, decat sa am reclamatii/controale, cu amenda de rigoare.

#48
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Sa ne tii la curent cu detalii despre acest AC de gard, sunt curios ce implica (mai ales ce avize). De AC ai nevoie la orice, conform legii. Se vine in control doar daca este o plangere. Cum ai de gand sa prinzi plasa de stalpii metalici ?

View Postgabriela72, on 12 septembrie 2016 - 12:09, said:

Imi place gardul.Stalpii sunt bagati in beton?
Da este si ceva beton acolo, dar putin. Am sapat cu burghiu de 20cm cam 40-50cm adancime. Apoi am bagat putin beton. Este  doar un gard provizoriu din lemn de brad. Cu toate ca l-am uns cu pacura, cativa (putini) stalpi au putrezit si s-au rupt in partea de jos, dar ii tine plasa. Cel definitv l-am facut din teava rectangulara 60x40x3 cu panour de gard de 2.5m latime si 2m inaltime. Soclu din beton, bagat la 30cm in pamant.

@Sorin te asteptam cu schite. Iti recomand Viso. Ai atasate in arhiva schitele mele de la curte si casa. Nu sunt planurile arhitecturale. Le pot pune si pe alea daca iti trebuie.

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 12 September 2016 - 14:38.


#49
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Bobita,

- referitor la AC: vezi ca am pus primii pasi mai sus (certificat de nomenclatura stradala + extras PUZ). Revin cu ceilalti pasi cand ajung la ei. Control se poate face oricand, nu doar pe baza unei reclamati...

- referitor la schite casa:

multumesc, mi-ai facut viata mai usoara, practic casa ta e aproape identica cu ce ma gandesc eu. :)

O singura remarca: nu vreau garaj inchis/parte din casa (asa e la tine, sau e separat?), iar livingul sa fie pe stanga cum intri in casa (intrarea spre strada), eventual acel arc sa fie pe coltul respectiv.

Poti pune te rog si planurile arhitecturale? m-ar interesa mult cum arata fatadele!

Promit sa vin cu schite cat mai rapid.

Visio nu am, incer sa folosesc ceva soft-uri online, nu pot instala nimic - sunt pe laptop de serviciu... :(

#50
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
E construita deja, nu-i gata dar mutat asa :) iti pun tot cand ajung la un comp. Acum sunt la spital ca o nascut nevasta-mea :) te rog vorbeste cu edihaller sa  iti mute topicul la jurnale.

#51
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Să vă trăiască copilul si să fiți sănătoși!
Sorin,ai făcut rost de proiect/schita de gard provizoriu?

#52
gabriela72

gabriela72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2014
Pot cere deci AC  pentru gard simplu fara bordura sau trebuie sa fie intocmita toata documentatia viitoarei casa? Vrea sa imprejmuiesc terenul, exact cum va face Sorin.
Merci

#53
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Bobita: sa va traiasca bebe, sa va bucurati de el (sau ea? Posted Image ), sanatate multa!!!

Gabriela: da, poti cere AC doar pentru imprejmuire teren, si te sfatuiesc s-o faci, decat sa ai probleme la vreun control.

Proiect/schita de gard inca nu am facut, astept certificatul de nomenclatura stradala si extrasul din PUZ, sa le pot depune pentru certificatul de urbanism (CU).

Abia apoi, cu CU + alte acte + proiect, le depun pentru AC.... Mai e de umblat / asteptat destul.... Mi-e ca poate nici nu iese AC in toamna asta, la ce termene de eliberare sunt...

Oricum, un proiect pentru un gard ca al meu, nu ar trebui sa fie mare lucru: o schita acolo, cu niste dimensiuni... Posted Image

Va tin la curent cu noutati.

PS: L-am rugat pe edihaller sa mute topicul in jurnale, sper sa-l mute curand.

Edited by soringrigorie, 14 September 2016 - 08:49.


#54
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbobitzaaa, on 13 septembrie 2016 - 18:19, said:

E construita deja, nu-i gata dar mutat asa Posted Image iti pun tot cand ajung la un comp. Acum sunt la spital ca o nascut nevasta-mea Posted Image te rog vorbeste cu edihaller sa  iti mute topicul la jurnale.

Sa va traiasca si sa se bucure de o viata frumoasa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate