Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Operatiunea Terenul meu - Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#19
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
Baga niste poze cu terenul Sorine .Iti raman amintire toate .Costurile cu terenul ,una alta .Baga tot si fa jurnalul asta  emotionant .....
Spor la munca.


#20
danutg

danutg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2012

View Postdell99, on 26 august 2016 - 20:38, said:

Eu asa am incept, uite o schita, terenul nostru are cam 16x49.

Salut!
Cum ai realizat schita? (procedeul/programul folosit)

#21
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postdanutg, on 31 august 2016 - 09:10, said:

Salut!
Cum ai realizat schita? (procedeul/programul folosit)
chief architect folosesc eu, dar cred ca mai simplu ar sketchup.

#22
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postdanutg, on 31 august 2016 - 09:10, said:

Salut!
Cum ai realizat schita? (procedeul/programul folosit)
Se pate folosi cu succes si Visio, mie imi pare mai simplu pentru schite. Celelalte sunt si pentru arhitectura/design.
@ initiator, roaga un moderator sa iti mute topicul pe aria "jurnal constructie casa"

#23
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postbobitzaaa, on 31 august 2016 - 12:44, said:

Se pate folosi cu succes si Visio, mie imi pare mai simplu pentru schite. Celelalte sunt si pentru arhitectura/design.
@ initiator, roaga un moderator sa iti mute topicul pe aria "jurnal constructie casa"

Bobita, inca nu sunt in stadiul de construcite casa, asa cum spuneam la inceput, abia peste 1-1,5 ani sa incep.

Bine, inca de pe-acum incep sa fac planuri/proiecte casa, plus activitati adiacente: ingradire teren, autorizatii, etc, etc...

nu stiu daca merita mutat acolo topic-ul , adminii stiu mai bine!

#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Posttalica, on 27 august 2016 - 16:19, said:

Relativ la gardul zidit cu vecinul. In mod normal fiind gard comun, ambii trebuie sa contribuiti intr-un fel: daca contribuie doar el la cheltuieli, tu pui terenul, iar daca este50/50, gardul pe hotar! Eu asa ved lucrurile!
Strict referitor la gard : eu l-as lasa sa-si faca gardul de 2,5 m sau chiar mai inalt in ideea sa nu-i vad mutra niciodata , mai mult un gard din zidarie opreste mult mai bine vantul si poluarea fonica deci minunat as zice . Referitor la bani nu i-as da nimic , n-are decat sa-l faca cum vrea el , in schimb eu as planta thuja pe partea mea pe langa gardul lui si as fi mai castigat : nu bani , ornamente thuja , nu vant , nu poluare fonica , nu ma vede daca umblu gol prin curte ... numai avantaje .
Referitor la garaje eu le-as face direct din strada accesul cu porti sectionale si la capat pe partea dinspre curte cu usa pietonala . In el as face in pardoseala rigole de scurgere racordate la canalizare si mi-as spala singur masinile acasa .
Mai am idei ...

Edited by cobi1, 31 August 2016 - 19:07.


#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Nu poti face asa ceva cu gardul , ca nu te lasa @geopalade.Posted Image

View Postgeopalade, on 29 august 2016 - 06:24, said:

Il gasesti pe google dupa denumirea "noul cod civil".
Nu exista nici o precizare clara, referitoare la gard.

#26
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008

View Postdon_King, on 26 august 2016 - 19:05, said:

Ca sa fac ceva economii as cumpara un proiect gata facut de pe net, sunt zeci de site-uri cu proiecte "la gata", care au trecut de n! ori prin autorizare, nu as inventa apa calda.



succes !

Si uite si primul sfat prost.

La cum ai spus ca ai vrea fie casa, vei avea peste 140mp utili. Un proiect făcut de la zero, cu toate fazele, nu poate sa depășească 10€/mp. Adică 1400€ total.

Cumperi un proiect de pe net cu 300 de €, dar, îți dai seama ca din toată suprafața aia din proiect tu nu o sa poți utiliza (acces limitat, spațiu prea mic, sau spațiu supradimensionat) 3 mp. O sa spui ca 3 mp îs cacamaca, 3mpx400€=1200€.

Mergi povestește cu un arhitect bun si fa-ți casa cum trebuie, nu copy paste depenet.

#27
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Probabil don king viseaza si el o casa de vreo 300mp construita cu 30000E. De aia 300E primesti probabil doar niste desene si niste cote informative, restul ramane la talentul Doreilor. Ia de citeste aici http://www.vimp.ro/i...ui-sa-cuprinda/ si spune-mi cate informatii iti ofera acel proiect, fata de ce ar trebui.

Si geopalade, recomanda-mi te rog un avocat, ca maine vreau sa dau primaria in judecata sa imi recuperez banii de gard, doar sunt vecin cu ei. Si pe lungime si pe latime. Dar stau acum sa ma gandesc, care o fi stanga si care dreapta, cu fata la drum sau cu spatele, iau punctele cardinale drept orientare sau soarele?

Si am gasit si noul cod civil ce zice asa :

Proprietarii terenurilor invecinate sunt obligati sa contribuie la granituire prin reconstituirea hotarului si fixarea semnelor corespunzatoare, suportand, in mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta - Art. 561 din noul Cod Covil

Iar despre partea obligata :

Subliniem ca niciunul dintre proprietarii terenurilor invecinate nu este insa indreptatit sa ridice un gard despartitor a carui valoare sa fie impovaratoare pentru celalalt vecin, daca acesta nu a fost de acord, deoarece dreptul unui vecin de a-l obliga pe celalalt la granituire nu poate sa constituie o exercitare abuziva a proprietarului sau de drept.

Concluzia e simpla pana la urma...daca va intelegeti bine, daca nu, cel ce vrea gard e liber sa isi construiasca. Daca asteapta de la celalalt vecin partea si el vrea acel gard de 2.5m, acea investie impovarandu-l pe celalalt, poate zice ca el contribuie doar la un gard din scanduri. Deci va avea trei laturi de beton, 2.5m inaltime si o parte din scandura. Sa nu zica ca nu i-a dat

Edited by Karogs, 01 September 2016 - 01:24.


#28
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View PostKarogs, on 01 septembrie 2016 - 00:55, said:

Si geopalade, recomanda-mi te rog un avocat, ca maine vreau sa dau primaria in judecata sa imi recuperez banii de gard, doar sunt vecin cu ei. Si pe lungime si pe latime. Dar stau acum sa ma gandesc, care o fi stanga si care dreapta, cu fata la drum sau cu spatele, iau punctele cardinale drept orientare sau soarele?

Si am gasit si noul cod civil ce zice asa :

Proprietarii terenurilor invecinate sunt obligati sa contribuie la granituire prin reconstituirea hotarului si fixarea semnelor corespunzatoare, suportand, in mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta - Art. 561 din noul Cod Covil

Iar despre partea obligata :

Subliniem ca niciunul dintre proprietarii terenurilor invecinate nu este insa indreptatit sa ridice un gard despartitor a carui valoare sa fie impovaratoare pentru celalalt vecin, daca acesta nu a fost de acord, deoarece dreptul unui vecin de a-l obliga pe celalalt la granituire nu poate sa constituie o exercitare abuziva a proprietarului sau de drept.

Concluzia e simpla pana la urma...daca va intelegeti bine, daca nu, cel ce vrea gard e liber sa isi construiasca. Daca asteapta de la celalalt vecin partea si el vrea acel gard de 2.5m, acea investie impovarandu-l pe celalalt, poate zice ca el contribuie doar la un gard din scanduri. Deci va avea trei laturi de beton, 2.5m inaltime si o parte din scandura. Sa nu zica ca nu i-a dat

Codul civil mai spune si asta:

SUBSECŢIUNEA 4: Distanţa şi lucrările intermediare cerute pentru anumite construcţii, lucrări şi plantaţii
Art. 612: Distanţa minimă în construcţii
(la data 01-oct-2011 Art. 612 din cartea III, titlul II, capitolul III, s ectiunea 1, s ubs ectiunea 4 comparat cu Art. 610 din cartea II, titlul IV,
capitolul II, s ectiunea II din Codul Civil din 1864 )
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe
minime de 60 de cm
faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel
încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin
acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

In concluzie, daca partile nu sint de acord cu gardul pe hotar si imaprtirea costurilor, atunci gardul il faci la 60cm de hotar si suporti integral costurile.

Attached Files


Edited by geopalade, 01 September 2016 - 07:05.


#29
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Gardul reprezinta hotarul...

#30
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Pana una-alta, azi am reusit in sfarsit sa facem intarusarea! A venit baiatul cu GPS, cote, tot, dimensiunile conicid!

Last news: am vecin si in stanga acum, cum te uiti din curte, un prieten bun, caruia i-am spus de investitia mea , si s-a bagat si el!

Partea buna: e in acelasi stadiu ca si mine, probabil sa ne ridicam casele in 1-2 ani. Mai mult, e de acord sa ingradim impreuna cu stalpi profil 50x50x3 din 2 in 2 metri, cu plasa impletita....

Intre noi bagam doar stalpii , vedem mai tarziu ce facem (poate doar ii imbracam, si intre ei punem tuia, gard viu, etc)

partea proasta (sau nu?): nu ne-a dat ala cu gps vreun document, bine, e cel care a factu impreuna cu cadastristul si arhitectul tot planul pentru puz... e obligatoriu sa am ceva scris de la intarusare??
\
partea chiar proasta (?)): se pare ca avem nevoie de autorizatie, chiar si pentru un astfel de gard (raspuns pe facebook !!!, de la viceprimar Posted Image

din nou scuze: nu am avut timp sa schitez o idee de casa, dar am facut poze la teren, sper sa le pot pune maine....

Vedeti, de-aia vreau casa in 1-2 ani, nu am timp sa ma ocup Posted Image

Referitor la gardul zidit al celuilalt vecin: ieri m-am intalnit cu el, i-am spus clar ca nu am bani sa contribui , dar il poate pune pe hotar (juma la el, juma la mine), daca vrea....


a parut ca e ok, sper sa nu se razgandeasca....

oricum, am mai ciit codul civil, nu  e adevarat cu aia 60 cm, iar contributia e la intelegere.

in cel mai rau caz, pot accepta sa-i dau contravaloarea gardului pe care l-as face eu (asta cu sarma si stalpi ), si atat!

PS: Dar cum oricum trebuie sa tencuiesc/vopsesc partea de la mine din curte a gardului zidit, nu voi accepta nici aceasta solutie! Posted Image

Pana la urma, sunt de acord sa-i "dau" 10 cm x 21,8 metri = 2,18 mp din terenul meu, sa-si puna enormitatea de gard!

A nu se intelege ca nu ne avem bine unul cu altul, ba chiar as spune ca e totul ok - pana acum, cel putin!

Inca un detaliu: el a facut autorizatie de gard cand eu nici nu cumparasem, daca eu nu luam terenul, oricum isi facea acel gard...
apoi eu cumparam mai tarziu, gardul era facut, deci ce puteam zice???

Ultim aspect: practic, autoriizatia de gard a fost solicitata (impreuna cu cea de casa), chiar cand nu eram vecini! Deci si legal, eu nu am avut niciun cuvant de spus atunci cand el l-a vrut asa! Deci, pa! (Hai , ca acum sunt chiar rau :) )

Edited by soringrigorie, 01 September 2016 - 20:51.


#31
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postgeopalade, on 28 august 2016 - 11:47, said:

Codul civil stipuleaza clar obligativitatea imprejmuirii terenului;
Pentru partile laterale cea din stinga este obligatia ta iar cea din dreapta este obligatia vecinului tau;
Ideal este sa va intelegeti intre voi si sa faceti gardul pe hotar;
Daca nu cadeti de acord atunci tu esti obligat sa-ti faci gardul la 0,6m de hotar si vecinul tau la fel (nu se recomanda pentru ca ar ramine o "carare" de 1,2m pe hotar).


Geopalade, am citit tot codul civil, nu este specificat nicaieri de partile laterale, cum ca stanga este obligatia mea, si dreapta e a lui...

obligatia comuna consta in operatiunea de GRANITUIRE, respectiv reconstituirea hotarului si fixarea semnelor corespunzatoare (recte marcarea/intarusarea)... ATAT!

View Postgeopalade, on 01 septembrie 2016 - 06:54, said:

Codul civil mai spune si asta:

SUBSECŢIUNEA 4: Distanţa şi lucrările intermediare cerute pentru anumite construcţii, lucrări şi plantaţii
Art. 612: Distanţa minimă în construcţii
(la data 01-oct-2011 Art. 612 din cartea III, titlul II, capitolul III, s ectiunea 1, s ubs ectiunea 4 comparat cu Art. 610 din cartea II, titlul IV,
capitolul II, s ectiunea II din Codul Civil din 1864 )
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe
minime de 60 de cm
faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel
încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin
acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

In concluzie, daca partile nu sint de acord cu gardul pe hotar si imaprtirea costurilor, atunci gardul il faci la 60cm de hotar si suporti integral costurile.

articolul asta se refera la constructii nu la gard....

poti face la 60 cm de hotar, adica de gard pana la urma! :)

sau minim 2 metri, daca ai ferestre spre vecin...

#32
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Limitele de constructie se impun prin urbanismul local. Le vei avea cand vei solicita certificatul de urbanism. Se pot ocoli anumite impuneri. Caz concret: limite laterale de constructie = 3m. Cei 2 vecini au vrut sa isi aproprie casele de hotarul comun. Urbanismul ii obliga sa aibe un total de m intre case. Au facut acte notariale prin care isi dau fiecare acordul ca sa se aproprie celalat cu casa si asa s-a eliberat AC in care casele sunt la 1m distanta, 0.5m fata de hotar. Nu au nici care geamuri pe acea parte.

Cu gardul ala nu am rabdare sa citesc, dar bottom line este: vrei grad, il faci pe proprietatea ta si nu o sa probleme  cu nimeni niciodata. (teoretic)

#33
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
In sfarsit, cateva poze de la teren...

Rosu: vecinul care is face casa pe laterala dreapta (cel cu gardul de 2,5 metri Posted Image
Albastru: terenul meu
Verde: terenul din stanga mea, unde a cumparat un bun prieten, cum spuneam.

PS: Scuze pentru scri, am folosit Paint, va dai seama Posted Image


1,Vedere de la intrarea pe strada cu terenul (bine, strada e doar pe hartie ..Posted Image) :

- am pus estimativ si punctele cardinale;
- drumul ala care se vede spre stanga, s-a facut de ani de zile, dar e practic acum peste terenurile noastre:  a fost blocat deja:)

Attached File  vedere din strada principala spre teren.JPG   176.35K   150 downloads

2. Vedere din acceasi pozitie, acum spre strada asfaltata , unde sunt toate utilitatile (18+23 metri = 41 metri pana la terenul meu)

Attached File  Vedere din strada cu terenul.JPG   168.17K   149 downloads

3+ 4. Hotarul dintre mine si vecinul cu casa, se vede o parte din terenul meu. A doua poza e de-aseara de la intarusare - frumos apus de soare, nu? Pacat ca probabil va fi mascat de casa lui Posted Image

Attached File  Hotar vecin.JPG   185.68K   133 downloads   Attached File  vedere spre vecin din strada.JPG   139.11K   131 downloads


5. Actiunea de intarusare /granituire de aseara: eu si cu prietenul meu , la coltul dinspre nord... Posted Image

Attached File  intarusare.JPG   206.12K   138 downloads


La sfarsit, iata din nou primele 2 poze de la inceputul postului meu, cel cu dimensiunile  terenului si pozitionare, sa va fie mai usor sa va dati seama cum este... Posted Image

Attached File  Orientare teren.jpg   89.1K   117 downloads Attached File  Pozitionare teren PUZ.jpg   89.06K   80 downloads

View Postbobitzaaa, on 02 septembrie 2016 - 14:31, said:

Limitele de constructie se impun prin urbanismul local. Le vei avea cand vei solicita certificatul de urbanism. Se pot ocoli anumite impuneri. Caz concret: limite laterale de constructie = 3m. Cei 2 vecini au vrut sa isi aproprie casele de hotarul comun. Urbanismul ii obliga sa aibe un total de m intre case. Au facut acte notariale prin care isi dau fiecare acordul ca sa se aproprie celalat cu casa si asa s-a eliberat AC in care casele sunt la 1m distanta, 0.5m fata de hotar. Nu au nici care geamuri pe acea parte.

Cu gardul ala nu am rabdare sa citesc, dar bottom line este: vrei grad, il faci pe proprietatea ta si nu o sa probleme  cu nimeni niciodata. (teoretic)

Cu limita intre case nu am probleme, vecinul a respectat cei 2 metri din certificatul de urbanism, iar eu oricum nu imi voi face casa pe laterala lui. Posted Image

Cu gardul: nu vrea eu, el vrea de 2.5 metri inaltime zidit, dar deja i-am spus ca n-am bani sa contribui la enormitatea asta de gard intre noi. Nu s-a suparat. Eu i-am spus ca sunt de acord sa-l puna chiar pe hotar , practic 10 cm la el, 10 la mine, sa nu-si piarda el tot spatiul.

Cu vecinul din stanga chiar nu cred ca voi avea probleme, suntem prieteni buni, chiar ne gandim la o varianta fantezista de gard verde (tuia, sau de-ala mai lat de e pe la scuaruri publice), inalt de 1,7-2 m intre noi... Posted Image

Edited by soringrigorie, 02 September 2016 - 15:06.


#34
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Mda, vad ca topicul meu nu e prea interesant, sau o fi lumea in concedii!?!? Posted Image

Oricum , am pus si ceva poze/ schite de la teren, sper ca intr-o zi-doua, sa pun si o schita de casa, nu de alta, dar poate se inchide topicul... Posted Image

Multumesc oricum, si sfaturile pana in acest moment au fost utile - insuficiente, dar utile!

Edited by soringrigorie, 05 September 2016 - 20:14.


#35
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

View Postsoringrigorie, on 02 septembrie 2016 - 15:03, said:

3+ 4. Hotarul dintre mine si vecinul cu casa, se vede o parte din terenul meu. A doua poza e de-aseara de la intarusare - frumos apus de soare, nu? Pacat ca probabil va fi mascat de casa lui Posted Image

Pozitia apusului se schimba de la vara la iarna;
Vara s-ar putea sa-ti prinda bine "umbra casei vecinului" de la apus si de la rasarit.
Iarna vei avea soare doar spre sud citeva ore (09-15).

#36
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postsoringrigorie, on 05 septembrie 2016 - 20:05, said:

Mda, vad ca topicul meu nu e prea interesant, sau o fi lumea in concedii!?!? Posted Image

Oricum , am pus si ceva poze/ schite de la teren, sper ca intr-o zi-doua, sa pun si o schita de casa, nu de alta, dar poate se inchide topicul... Posted Image

Multumesc oricum, si sfaturile pana in acest moment au fost utile - insuficiente, dar utile!

Vrei sfaturi, citeste multitudinea de jurnale de pe site. In rest, e doar binefacere fiecare rand scris de catre useri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate