Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Operatiunea Terenul meu - Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#145
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Update: mi-a iesit avizul favorabil de la Distributie Oltenia (curent), pentru autorizatia de construire.

Revin curand cu primele planuri de casa, discutate cu arhitectul. Inca mai am niste idei de modificare.

#146
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare.

Mai jos primele planuri.

Ma bate gandul sa mai micsorez parterul si implicit etajul cu 50 cm, dinspre intrare. Ies dormitoarele de la etaj prea mari.

Astfel , living-ul ar avea 4x5m, iar biroul/dormitor de la parter 3x3.5m, respectiv sus tot reducs cu 50 cm.

Observatii, sfaturi, pareri?

Attached File  schita etaj.jpg   205.61K   77 downloads

Attached File  schita parter.jpg   198.36K   83 downloads

Attached File  sectiune.jpg   180.03K   60 downloads

Attached File  vedere 3d.jpg   135.09K   58 downloads

#147
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare!

A trecut ceva timp....

In sfarsit, proiectul este finalizat, si autorizatia de construire emisa deja.

Pentru inceput, cateva poze din proiect.


Si o prima intrebare: Nu prea inteleg, e musai sa zidesc cu caramida portanta (gen Brixton de 25 cm/13.8 inaltime, cu rezistenta min. 15 N/mm2) ???

Sau a fost pus in proiect ca referinta generala?

Atasez si fragmente referitoare la acest aspect.

M-ar ajuta mult o parere, va rog.

Attached Files



#148
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Din cate stiu eu, in normativ, pentru zidarie portanta, rezistenta minima este de 10 N/mm2, iar grosimea zidului de 25 cm (minim).
Caramizile au de obicei inaltimea de 23-24 cm, nu doar 13.8).

Vorbeste cu proiectantul sa clarifici aspectul, dar de obicei, caramida o alegi tu sau constructorul. Porotherm are si el de obicei rezistenta de 17-18 N/mm2, desi declara doar cei 10 N/mm2 ceruti de normative (cineva de specialitate aici pe forum a testat mai demult caramizile, acolo a reiesit valoarea de mai sus)

#149
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postmp_gerula, on 05 august 2021 - 12:22, said:

Din cate stiu eu, in normativ, pentru zidarie portanta, rezistenta minima este de 10 N/mm2, iar grosimea zidului de 25 cm (minim).
Caramizile au de obicei inaltimea de 23-24 cm, nu doar 13.8).

Vorbeste cu proiectantul sa clarifici aspectul, dar de obicei, caramida o alegi tu sau constructorul. Porotherm are si el de obicei rezistenta de 17-18 N/mm2, desi declara doar cei 10 N/mm2 ceruti de normative (cineva de specialitate aici pe forum a testat mai demult caramizile, acolo a reiesit valoarea de mai sus)

Salutare,

multumesc pentru detalii.

Voi vorbi cu el, si cu structuristul. Intre timp (sunt amandoi in concediu) am inteles ca totusi pot construi si cu BCA/Ytong/alt tip de caramida, avand in vedere felul in care este facuta structura de rezistenta (stalpi, centuri si cadre din beton armat). Practic structura mixta, care ar trebui sa-mi permita folosirea oricarui tip de zidire.

Bine, atat timp cat zidaria este efectuata corect, conform instructiunilor.

#150
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postsoringrigorie, on 06 august 2021 - 06:44, said:



Salutare,

multumesc pentru detalii.

Voi vorbi cu el, si cu structuristul. Intre timp (sunt amandoi in concediu) am inteles ca totusi pot construi si cu BCA/Ytong/alt tip de caramida, avand in vedere felul in care este facuta structura de rezistenta (stalpi, centuri si cadre din beton armat). Practic structura mixta, care ar trebui sa-mi permita folosirea oricarui tip de zidire.

Bine, atat timp cat zidaria este efectuata corect, conform instructiunilor.

De unde ai obtinut concluzia asta? Tu ai citit si inteles documentele postate?
Spor

#151
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View PostCa Castelul Bran, on 06 august 2021 - 08:40, said:

De unde ai obtinut concluzia asta? Tu ai citit si inteles documentele postate?
Spor


nu sustin ca le-am inteles bine, de asta le-am si pus aici, sa cer un sfat avizat. :)

#152
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postsoringrigorie, on 06 august 2021 - 08:41, said:




nu sustin ca le-am inteles bine, de asta le-am si pus aici, sa cer un sfat avizat. :)

3.6 Zidaria....
Structuristul a calculat/verificat ansamblul pentru acel tip de caramida; daca tu schimbi acel element (BCA sau alta caracteristica), trebuie sa iei acceptul/semnatura lui.
Probabil ca reface calculele si iti Mai modifica pe la fier.
Vezi ca to.a recomandat caramida 30 parter si 25 mansarda.
Vezi ca a insistat mult pe ce fel de caracteristici da aibe elemental de zidarie, probabil a experimentat si altele, si a ajuns la o concluzie.

Vezi ca dorel, gogu, costica iti vor recomanda BCA sau caramizi mai mari, dar nu stiu sa.ti explice de ce sunt mai bune alea vs celelate.

#153
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare.

Am început sa caut cosntructori: firma sau individuali.

Preț fundație firma (material inclus) : 265 euro/m2, sau 235 euro alta oferta...
Mi se pare enorm!! Absolut enorm.
Să nu mai zic, ca asta e preț indiferent ca faci doar fundația, zidăria, la rosu...

Nicio firma nu mi-a putut da încă, un cost structurat clar, cât e costul. Fier beton, cât beton, cât cofraje, cât manopera, etc, etc...

M-am. Apucat de calculat necesarul materiale, pentru fundație. Cu ajutorul unui syructurist.

Abia aștept sa vad rezultatul.

Chiar dacă au crescut preturile la materiale, mi se par absurde valorile de mai sus!

Doar pe tru fundație, undeva la peste 1.2 miliarde vechi?!?

PS. Văd o tendință idioata, de a ridica valoarea manoperei mult peste prețul materialelor...

E nebunie...

În paralel, testez și echipe individuale.

Revin cu noutăți.

PS 2: dacă aveți preturi / costuri manopera fundație recente, nu ezitați sa dați detalii... :))

#154
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Pe lângă proiect, trebuie sa primesti și antemasuratori. Acolo găsești cantități. Pentru oțel și beton, estimările le primesti de la structurist. Apoi adaugi pierderi materiale, și ajungi la costuri reale.

Prețuri informative pentru Bucuresti:
-70-100€/mp construit doar manopera. Mai ieftin înseamnă fără cofraj, mai scump, cu. Cred ca realist, găsești echipa buna cu pana la 90€/mp construit.
- oțel beton fasonat îl găsești la 4-4,05-4,15 fără TVA. In funcție de zona de livrare și accesibilitate, poți sa scapi de cost transport
-  beton la mc, de la 285 la 320 lei, in functie de Clasa de Beton. Se adauga aditivi și pompa.

Ca sa ieși bine dpdv calitatea materialelor dar și mai ieftin, te ocupi tu de comenzi, muncitorii de manipulare și manopera.

Prețurile sunt de acum, cu toate scumpirile de pana acum.

Antemasuratori structura din proiectul meu.

Preț beton Bucuresti August 2021. Am avut ultima turnare Sâmbătă.

Oferte oțel beton fasonat.

Attached Files


Edited by anothertwo, 16 August 2021 - 18:52.


#155
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu știu cum e in zona ta și cate stații de betoane găsești, dar mie constructorul mi-a recomandat sa folosesc un agent de vânzări. Pana acum mi-a adus beton și pompe de la doua firme. La una din turnari chiar s-a stricat pompa, și in 40 min am avut alta in curte.
La alta turnare, una din betoniere a rămas blocată, și mi-a trimis o alta de la a doua firma, astfel încât sa meargă treaba struna.

Pentru restul de materiale, lucrez cu 3 depozite. Doua din ele tin marfa in custodie, al treilea e mai ieftin puțin, dar nu face custodie. Dacă luam de la cel care nu face custodie, ori depozitam la mine (dar n-am loc), ori luam la prețul zilei.

#156
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postsoringrigorie, on 16 august 2021 - 18:05, said:

Salutare.

Am început sa caut cosntructori: firma sau individuali.

Preț fundație firma (material inclus) : 265 euro/m2, sau 235 euro alta oferta...
Mi se pare enorm!! Absolut enorm.
Să nu mai zic, ca asta e preț indiferent ca faci doar fundația, zidăria, la rosu...

Nicio firma nu mi-a putut da încă, un cost structurat clar, cât e costul. Fier beton, cât beton, cât cofraje, cât manopera, etc, etc...

M-am. Apucat de calculat necesarul materiale, pentru fundație. Cu ajutorul unui syructurist.

Abia aștept sa vad rezultatul.

Chiar dacă au crescut preturile la materiale, mi se par absurde valorile de mai sus!

Doar pe tru fundație, undeva la peste 1.2 miliarde vechi?!?

PS. Văd o tendință idioata, de a ridica valoarea manoperei mult peste prețul materialelor...

E nebunie...

În paralel, testez și echipe individuale.

Revin cu noutăți.

PS 2: dacă aveți preturi / costuri manopera fundație recente, nu ezitați sa dați detalii... Posted Image)
Trebuia sa faci casa acum 2-3 ani. Acum sunt alte conditii la preturi. Si vor creste! Dpmdv ai gresit pt ca ai amanat atat de mult.

#157
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postanothertwo, on 16 august 2021 - 18:56, said:

Pe lângă proiect, trebuie sa primesti și antemasuratori. Acolo găsești cantități. Pentru oțel și beton, estimările le primesti de la structurist. Apoi adaugi pierderi materiale, și ajungi la costuri reale.

Prețuri informative pentru Bucuresti:
-70-100€/mp construit doar manopera. Mai ieftin înseamnă fără cofraj, mai scump, cu. Cred ca realist, găsești echipa buna cu pana la 90€/mp construit.
- oțel beton fasonat îl găsești la 4-4,05-4,15 fără TVA. In funcție de zona de livrare și accesibilitate, poți sa scapi de cost transport
-  beton la mc, de la 285 la 320 lei, in functie de Clasa de Beton. Se adauga aditivi și pompa.

Ca sa ieși bine dpdv calitatea materialelor dar și mai ieftin, te ocupi tu de comenzi, muncitorii de manipulare și manopera.

Prețurile sunt de acum, cu toate scumpirile de pana acum.

Antemasuratori structura din proiectul meu.

Preț beton Bucuresti August 2021. Am avut ultima turnare Sâmbătă.

Oferte oțel beton fasonat.

Mulțumesc mult pentru detalii, foarte utile.!!!

Asta îmi confirma practic ce spuneam mai sus, dacă nu sunt atent, arunc bani grămadă.

Mulțumesc încă o data.

View Postedi10000, on 17 august 2021 - 12:51, said:


Trebuia sa faci casa acum 2-3 ani. Acum sunt alte conditii la preturi. Si vor creste! Dpmdv ai gresit pt ca ai amanat atat de mult.

Salut. Da însă amânarea nu a ținut doar de preferințe, mai apar lucruri neprevazute.

Știu ca au sărit preturile mult, totuși, la oferte de genul 265 euro/mp fundație, deja e nesimțire...



Cost proiect tehnic. (Pt-De)

Pentru autorizație, am făcut doar dtac, a fost suficient.

Pentru execuție însă, sunt sfătuit inclusiv de syructurist, sa fac PT complet.

Plus extras cu necesar materiale.

Îmi cere aprox 500 de euro.

E mult, e puțin?

Sincer, l-aș face, altfel ma trezesc ca pierd mult mai mulți bani, cu materiale risipite, și execuție necorespunzătoare...

Ce ziceți?

#158
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
PT doar pentru structura sau PT pentru toate disciplinele? Dacă e doar structura, e cam mult (depinde acum și de suprafața construită, de obicei se taxează la mp).
Muncitorii mei chiar folosesc PT-ul, m-au rugat sa il printez A1.

#159
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postanothertwo, on 17 august 2021 - 17:34, said:

PT doar pentru structura sau PT pentru toate disciplinele? Dacă e doar structura, e cam mult (depinde acum și de suprafața construită, de obicei se taxează la mp).
Muncitorii mei chiar folosesc PT-ul, m-au rugat sa il printez A1.

Doar Structura...

#160
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sincer, n-as începe construcția fără PT pentru structura.
Apoi, despre pierderi, îți zic doar atât: am turnat fundația complet, inclusiv placa, și fata de proiect deja am diferențe de materiale. Trebuia sa torn 56 mc de beton (detalii mai sus), dar la egalizare am turnat 10mc, la talpa si elevatie am turnat 19 + 24 mc iar la placa am turnat 15,5mc. Considera 5mc Bonus pe care l-am oferit muncitorilor pentru betonul de egalizare, pentru a le ușura munca. In proiect betonul de egalizare era doar sub talpa, și nu ținea cont ca trebuie sa așez cofragul tălpii pe ceva solid.


La fier am comandat cam o tona in plus din varii motive. Unul dintre ele ar fi ca muncitorii leagă cofragul cu fier de 10mm, bare la 60cm sau la 40cm.

Sper ca de aici in sus sa folosesc material precum necesarul din proiect, cu toate ca cred ca voi mai avea nevoie de vreo 10 bare de 12ml de 10mm grosime.

Edited by anothertwo, 17 August 2021 - 20:29.


#161
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Nu poti sa te lasi pe baza cantitatilor din proiect. Nu in Romania, unde, orice fel de contract ai face cu un proiectant nu vei fi sigur ca va fi executat conform.
De asemenea, in cazul DDE, e mare diferenta (inclusiv de pret) intre un proiect complet-complet si unul complet-incomplet.
Daca aveti echipe bune se mai echilibreaza balantele. Dar depinde extrem de mult de implicarea voastra, a beneficiarilor. Si nu prea e normal, dar....asta e.
Succes!

#162
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Pana primesc ofertele de la constructorii contactați, am luat un prim preț pentru fier beton.

Bst 500 (nu au pc 52) = 5.33 RON /kg, fasonat
Etrieri făcuți, ob37 =5.6 RON /kg
Sârmă neagra 3 mm = 7.5 RON /kg
Preturile sunt cu tot cu tva, posibil sa mai negociez un pic, când voi avea toată cantitatea calculata.

M-am apucat sa calculez și necesarul pentru fundație.
Să am o idee în mare, posibil sa fie un pic greșit. Deși, dacă e, ar trebui sa fie mai mult decât am nevoie (nu am dedus intersecțiile)

Revin cu calculele, mai am de adăugat partea de terasa, și calculul de beton.

Repet, doar fundația deocamdată. În funcție de ce iese, continui si cu zidurile. Ma încurcă faptul ca nu am pt pentru restul de structura, și oricum nu-l voi avea pana prin septembrie... ,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate