Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Operatiunea Terenul meu - Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#127
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Deci sunt gata de razboi cu cei care au emis CU!!!

Nu accept acel aviz! Mi se pare de-a dreptul hotie!

IMPORTANT: toti ceilalti vecini din zona, pe strazi vecine, in acelasi culoar de zbor, NU AU AVIZ SOLICITAT IN CU-urile LOR!!

Doar loturile noastre, care sunt subiectul unui PUZ aprobat recent, in 2015?!?!

E clar fie incompetenta, fie magarie!

La PUZ nu s-a cerut aviz! (respectiv CU eliberat atunci pentru intocmire PUZ si trecere in intravilan nu cerea aviz, desi era tot in baza PUG Craiova, unde era mentionat culoar de zbor).

Mai mult, in perioada in care PUZ era facut public, pentru aducerea oricaror observatii/mentiuni din partea autoritatilor, nu s-a primit nicio adresa de la AACR/Aerioport Craiova, cum ca trebuie aviz din partea lor!

S-a cerut in acea perioada avize de catre Petrom, tansgaz, MAI,e tc, etc., dar NU de la AACR!

Maine ma duc cu plangere prealabila scrisa la arhitect sef si Urbanism.

#128
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Du-te la primarie si zi-le ca-i #### unde stii tu. Relieful e niste zeci de metri mai jos in zona aia decat cota pragului pistei, ca atare e neimportant ce construiesti tu pe acolo, cat timp nu-ti trebuie lift.

#129
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Revin cu detalii privind avizul de la Autoritatea Aeronautica Romana. Poate ajuta si pe altii, cand vor primi o astfel de cerinta in Certificatul de Urbanism.

1. Am fost la Primarie - arhitect-sef si sef Urbanism.

2. Le-am expus clar motivele pentru care nu consider ca reglementarea AACR este aplicabila terenului meu, chiar daca este pe culoarul de zbor:
- atentie, reglemtarea in baza careia se cere un astfel de aviz, se refera CLAR la obiective care pot afecta/perturba traficul aerian, si care pot constitui obstacole!
- sunt 2 ordine: ordinul 731 si ordinul 735 (cele mai recente), plus ordinul 33/2017, cu reglemtarile anexate, care reglementeaza aceasta speta.

cine are rabdare, le poate citi.

Mai simplu: asteptati postare de la mine cu memoriul pe care il voi intocmi cu arhitectul

3. conform arhitec-sef de la primarie: in loc de avi, cand depunem dosarul pentru autorizatie de construire, vom atasa un memoriu justificativ, in care vom mentiona reglemetarile AACR de mai sus, prin care sa justificam ca acel aviz nu este necesar.

4. mai mult, cota terenului este sub cota aeroportului! deci, cu atat mai mult, avizul nu este necesar (cota aeroportului Craiova este 191 metri , referinta marea neagra, a terenului este 140 metri, conform aplpicatiilor online.) Bine, voi face o ridicare topo, cu un cadastirst, daca nu este mai scumpa de 100 ron, sa arat cota taerenului.


oricum, punctul 4 nu este neaparat necesar, il pastrez ca back-up, pentru ca gardul meu de 1.80 metri nu depaseste cota de inaltime a zonei de servituti aeriene I, cea in care ma aflu-culoar de zbor, unde este de 30 metri peste cota aeroportuului.

Odata memoriul intocmit, cu citari din reglementarile mentionate, il voi pune si aici, poate foloseste si altora. :)

Ne auzim, in curand!

#130
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In planul de situatue de la PUZ ar trebui sa existe cote de nivel , altfel topograful a facut un plan in graba fara sa mearga la fata locului , iar baieti de la OCPI au fost si mai  aiuriti ca nu au verificat daca exista cote de nivel.  Altfel iti trebui plan de situatie cu viza  de la OCPI. si sa ii zici la tipograf ca fara cote de nivel absolute  nici nu ii platesti lucrarea Posted Image

#131
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 23:47, said:

In planul de situatue de la PUZ ar trebui sa existe cote de nivel , altfel topograful a facut un plan in graba fara sa mearga la fata locului , iar baieti de la OCPI au fost si mai  aiuriti ca nu au verificat daca exista cote de nivel.  Altfel iti trebui plan de situatie cu viza  de la OCPI. si sa ii zici la tipograf ca fara cote de nivel absolute  nici nu ii platesti lucrarea Posted Image

Ai mare dreptate, multumesc frumos! Am gasit planul de situatie pentru tot lotul supus PUZ, cu cote cu tot!!!!

Asa cum spuneam, terenul meu este undeva intre 140-142 metri, deci mult sub cota aeroportului!!!!

Atasez aici planul de situatie, cu zona hasurata care a fost supusa PUZ.

Ei, si cu acest argument, plus reglementarile AACR, nu vad niciun motiv ca primaria sa nu imi accepte memoriul

PS: In memoriu voi specifica si ca acest aviz nu este necesar nici pentru constructie imobile conform PUZ, si ca este absolut ne-necesar pentru oricare din parcelele incluse in acest PUZ!

Asta asa, sa am justificare si cand voi construi casa, dar sa-i ajut si pe vecini.

Attached File  Plan situatie-cote teren-PUZ.jpg   247.03K   40 downloads

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 23:47, said:

In planul de situatue de la PUZ ar trebui sa existe cote de nivel , altfel topograful a facut un plan in graba fara sa mearga la fata locului , iar baieti de la OCPI au fost si mai  aiuriti ca nu au verificat daca exista cote de nivel.  Altfel iti trebui plan de situatie cu viza  de la OCPI. si sa ii zici la tipograf ca fara cote de nivel absolute  nici nu ii platesti lucrarea Posted Image

Ai mare dreptate, multumesc frumos! Am gasit planul de situatie pentru tot lotul supus PUZ, cu cote cu tot!!!!

Asa cum spuneam, terenul meu este undeva intre 140-142 metri, deci mult sub cota aeroportului!!!!

Atasez aici planul de situatie, cu zona hasurata care a fost supusa PUZ.

Ei, si cu acest argument, plus reglementarile AACR, nu vad niciun motiv ca primaria sa nu imi accepte memoriul

PS: In memoriu voi specifica si ca acest aviz nu este necesar nici pentru constructie imobile conform PUZ, si ca este absolut ne-necesar pentru oricare din parcelele incluse in acest PUZ!

Asta asa, sa am justificare si cand voi construi casa, dar sa-i ajut si pe vecini.

Attached File  Plan situatie-cote teren-PUZ.jpg   247.03K   40 downloads

#132
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image , Bravo, dar eu am face o consultatie cu un avocat in caz ca nu vor accepta memoriul , Mergi cu arhitectul in audienta la arhitectul sef  si sa fiti pusi un pic pe cearta . Este o magarie ce ti-au cerut pentru un gard, Banuiesc ca toate terenurile sunt pentru locuinte P+1-2 ETAJE, Cum ai zis si tu ordinul este dat pentru cladiri de cu anumite inaltimi, care trebuie avertizate special cu lumini pe timpde noapte ca in caz ca exista avioane de mici dimensiuni care sunt oblicate din ceva motive sa mearga  aproape de sol sa le vada si sa le ocoleasca . Au tampit si astia din primari acuma cu atatea ordonante si reglementari.
Incearca sa iei legatura cu arhitectul cae a facut PUZ-ul si i-a legatura cu toti proprietarii parcelero si el sa ceara un C.U. de completare la reglementarile impuse de AACR la PUZ si sa aveti toti acel aviz, iar suma sa se imparta la toti o singura data , nu sa platiti  fiecare indivitual , ca ma gandesc ca nu doar tu vrei sa construiesti anu asta astfel acei 2-3000 de lei cat costa avizul AACR impartit la 10-15 parcele cat sunt acolo ajunge o suma mica , Generic ca idee altceva nu imi vine im minte . Bafta in razboiul cu primaria Posted Image

#133
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postlestad_25, on 04 martie 2017 - 12:55, said:

Posted Image , Bravo, dar eu am face o consultatie cu un avocat in caz ca nu vor accepta memoriul , Mergi cu arhitectul in audienta la arhitectul sef  si sa fiti pusi un pic pe cearta . Este o magarie ce ti-au cerut pentru un gard, Banuiesc ca toate terenurile sunt pentru locuinte P+1-2 ETAJE, Cum ai zis si tu ordinul este dat pentru cladiri de cu anumite inaltimi, care trebuie avertizate special cu lumini pe timpde noapte ca in caz ca exista avioane de mici dimensiuni care sunt oblicate din ceva motive sa mearga  aproape de sol sa le vada si sa le ocoleasca . Au tampit si astia din primari acuma cu atatea ordonante si reglementari.
Incearca sa iei legatura cu arhitectul cae a facut PUZ-ul si i-a legatura cu toti proprietarii parcelero si el sa ceara un C.U. de completare la reglementarile impuse de AACR la PUZ si sa aveti toti acel aviz, iar suma sa se imparta la toti o singura data , nu sa platiti  fiecare indivitual , ca ma gandesc ca nu doar tu vrei sa construiesti anu asta astfel acei 2-3000 de lei cat costa avizul AACR impartit la 10-15 parcele cat sunt acolo ajunge o suma mica , Generic ca idee altceva nu imi vine im minte . Bafta in razboiul cu primaria Posted Image

Am fost deja la arhitectul-sef, si la sefa de la Urbanism. Arhitectul-sef mi-a sugerat acest memoriu, dupa ce i-am aratat toate reglemetarile in vigoare, si articolele care spun clar ce fel de obiective sunt supuse avizelor.

Eu sper sa-l accepte, altfel merg mai departe, nu ma las asa usor.

Acum lucrez la acel memoriu, vreau sa includ acele articole relevante, plus partea referitoare la cota terenului fata de cea a aeroportului.

Cand il termin, il pun si aici, bineinteles forma finala o da arhitectul meu, inainte de a-l depune la Primarie in cadrul dosarului pentru obtinerea autorizatiei de construire.

PS: Pentru cine intereseaza, mai jos sunt enumerate reglementarile in domeniu:

- OMT_731_2015_pentru_aprobarea_RACR_AVZ_ed_1_din_2015
- RACR_AVZ_ed_1_din_2015
- OMT_735_2015_pentru_aprobarea_RACR_ZSAC_ed_1_din_2015
- RACR-ZSAC_ed_1_din_2015
- OMT_33_2017-modificare si completare RACR-ZSAC ed.1 din 2015
- OMT_493_2007_pentru_aprobarea_RACR_SACZ_ed_3_din_2007, inclusiv RACR_SACZ ed.3 din 2007, unde se specifica cota aeroportului Craiova=191 metri

Toate sunt disponibile pe net, dar daca le vreti, le pot pune aici...

#134
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare,

revin cu draftul de memoriu pe care il vom depune la Urbanism, in locul avizului AACR.

Este doar un draft, poate il mai modific cu arhitectul.

Daca aveti pareri/sugestii, nu ezitati sa le impartasiti. :)

Attached File  Memoriu justificativ-aviz AACR.docx   215.65K   17 downloads

#135
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
Bună Sorin .
Ce tara ....Pt un  gard te plimba pe la forțele aerospațiale craiovene ...Este de voxpopulii....
Plantează braduleti ,gard viu etc ....

#136
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View PostOroles77, on 18 martie 2017 - 09:05, said:

Bună Sorin .
Ce tara ....Pt un  gard te plimba pe la forțele aerospațiale craiovene ...Este de voxpopulii....
Plantează braduleti ,gard viu etc ....

Salut, nici macar la alea craiovene, la cele de la Baneasa ma trimit...

Marti/miercuri depunem proiectul, cu memoriu in loc de aviz, vedem ce iese,...

#137
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Inca nu am depus pentru autorizatie, abia a venit avizul Petrom.

INTREBARE: Noul vecin dinspre est are un rottweiler.

el zice ca vrea sa faca partea comuna cu mine din placi sau zidit, din cauza cainelui.

eu zic ca maxim un brau de 80 cm ar fi suficient, nu vreau sa am cazemata de jur imprejur.

Practic tot gardul pe spate, laterala cu el si la strada l-as face cu brau de 80 cm , sa fie simetric, iar partea de sus dintre barele patrate de 100, cu lemn pus orizontal.

Ce ziceti, ar fi OK?

#138
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
GATA!!!!

A iesit AC, nu a trebuit avizul, am atasat acel memoriu in dosar!!!

Tin sa apreciez deschiderea celor de la Urbanism, chiar au inteles si au studiat situatia, sunt multumit de cum au reactionat!

La gard, m-am hotarat asa:

-Spatele si laterala cu vecinul (cel cu caine rottweiller): fundatie si placi de beton

- Fata: fundatie, brau de boltari, stalpi de teava patrata de 100 mm(la porti de 150), intre stalp lemn asezat orizontal, posibil tip jaluzea

Imi poate recomanda cineva o sursa pentru placile de beton, din Craiova?

Si poate o firma care sa execute lucrarea? Eventual tot din Craiova...

Nota: fundatia o voi face continua...Revin cu alte detalii in curand.

#139
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
ti-ai luat o piatra de pe inimaPosted Image

#140
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Salutare dn nou!

Mai intai, scuze pentru aceasta pauza de aproape 2 ani!!! Nu imi dau seama cand a trecut timpul. Evenimente multe, si bune (progres la teren), dar si rele (necazuri in familie) din pacate...

Voi face un sumar in urmatoarea postare. Sper sa va recapat interesul, curiozitatea, si eventual dorinta de a ma ajuta cu sfaturi, idei, etc.

#141
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Sumar iunie 2017-prezent:

1. Imprejmuire teren - realizata 75% - mai am lemnul de la strada de pus (tip jaluzea). Inca sunt in cautari in Craiova pentru lemn de calitate si cat mai uscat. Voi reveni.

Gardul arata cam asa (cu mentiunea ca am pus plasa verde peste cea sudata, si stalpii sunt vopsiti):

Attached File  IMG_20171003_165724.jpg   541.65K   85 downloads Attached File  IMG_20171012_155746.jpg   681.52K   84 downloads Attached File  IMG_20171012_155752.jpg   423.26K   92 downloads

In total, daca imi aduc aminte bine, m-a costat aproximativ:
5000 RON - lateralele din spate si dreapta - placi beton
8000 RON - fatada turnata cu fundatie continua, beton vibrat, profil patrat, plasa sudata, porti plasa bordurata.

2. Utilitati / aspectul zonei - aici pot spune ca a fost un progres important:

2.1 Apa - introdusa pe toata strada pe fonduri europene (avantajul strazii publice Posted Image) , in noiembrie 2017==> nu am platit decat 20 RON baiatului cu buldo sa sape pe sub gard, si sa introduc conducta in curte. Intre timp, am pus un tub de 1200 de ciment in curte, sa am caminul meu, unde sa pot face conexiuni pentru casa, curte, robinet golire, etc.:

Attached File  IMG_20171103_163628.jpg   665.86K   71 downloads Attached File  IMG_20171103_163755.jpg   261.4K   77 downloads

  2.2 Iluminat public - introdus pe strada inca de anul trecut:)

  2.3 Curent electric - introdus cablu gros pana in dreptul terenului meu, unde este o firida care deserveste 5 vecini (plus 1 loc liber pentru viitor. Contributia fiecaruia = 2400 RON (include cablu pana in curte). Mai ramane sa ma conectez efectiv la CEZ, respectiv sa monteze contor (curent normal, nu trifazic):

2.4 Gaze: un vecin a depus si primit extindere de gaze pe strada (~75 metri, de la coltul strazii) - Am contribuit fiecare (6 persoane) cu 2000 RON. Ramane de efectuat lucrarea (doar ce a platiti ieri). Include extindere si racorduri pana la gardul fiecaruia. Mai ramane apoi bransamentul efectiv.

  2.5 Canalizare: pe fonduri europene (finantare master plan semnata ieri - probabil anul viitor cel mai tarziu va fi introdusa pe strada)

  2.6 Pietruire/asfaltare strada: doar dupa ce si canalizarea este introdusa, deci anul viitor.

  2.7 Vecini/constructii: suntem deja acum 8 vecini (7 case ridicate deja la rosu, una din ele locuita). Si se mai pregatesc inca vreo 4-5 de lucru. Zona mult schimbata!


3. Actiuni intreprinse pana acum:

3.1 Casuta de lemn - amplasata in coltul din spate-stanga, pentru diverse de pastrat - data de 2 ori cu ulei de in, mai am de dat cu lac

Attached File  Casuta lemn-sept.2018.jpg   167.11K   82 downloads

  3.2 Pomi - am plantat visin, cires, mar, piersic si un par, pe latura dreapta , in primarvara anului trecut. Eu zic ca la 1 an arata bine Posted Image

Attached File  IMG_20190510_191030.jpg   443.93K   62 downloads Attached File  IMG_20190510_191038.jpg   388.17K   45 downloads Attached File  IMG_20190510_191126.jpg   422.72K   40 downloads Attached File  IMG_20190510_191153.jpg   362.28K   48 downloads

3.3 Legume/fructe (sa imi fac de lucru pana ma apuc de casa Posted Image :rosii, ceapa, capsuni, zmeura, mazare, usturoi, castraveti, rosii. Deocamdata imi permite spatiul, si este o relaxare extraordinara dupa o zi de munca la birou. Plus ca apa curenta este in curte. PS: Vara trecuta am mancat rosii doar de aici, absolut naturale.

Attached File  IMG_20190510_190832.jpg   493.67K   49 downloads Attached File  IMG_20190510_190848.jpg   508.87K   43 downloads Attached File  IMG_20190510_191054.jpg   379.6K   43 downloads Attached File  IMG_20190510_191122.jpg   900.21K   60 downloads


4. De realizat in perioada urmatoare:   

4.1 Racorduri / echipare camin apa
4.2 Fixare cutie curent electric in curte (langa gard) - pe stelaj, cu priza, de unde apoi voi trage mai departe curent in casa/alte zone
4.3 Racordare curent (CEZ)
4.4 Finalizare fatada gard (lemn)

5. CASA :
Ei, am ajuns in final si la capitolul casa!!

Am gasit arhitect, si deja am obtinut certificatul de urbanism: P+1E, terasa adiacenta (plus casuta de lemn de mai sus inclusa in certificat, sa nu am probleme ca am ridicat-o ilegal Posted Image)

Intr-o postare urmatoare revin cu detalii despre casa - vor fi muuulte, doar ce ne-am apucat de lucru la proiect.

Si cu siguranta voi avea multe intrebari si sper eu sugestii / observatii din partea voastra! Posted Image


Deocamdata, doar planul de situatie cu pozitionarea si dimensiunile, toate estimative, din CU:

Attached File  amplasare casa noastra- CU.jpg   249.61K   66 downloads


======

Ajunge pentru moment. Dupa atata pauza, am incercat sa fiu cat mai succint.

De acum inainte insa, voi posta mult mai des. Voi avea ce... Posted Image

#142
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Poti sa-mi spui te rog mai multe despre casuta de lemn? Ce dimensiuni are, de unde ai luat-o, cat a costat, daca esti multumit de ea?

#143
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postkolfleading, on 15 mai 2019 - 17:59, said:

Poti sa-mi spui te rog mai multe despre casuta de lemn? Ce dimensiuni are, de unde ai luat-o, cat a costat, daca esti multumit de ea?

Salut.

Este 3 m x 3m, de la Leroy Merlin.

Am luat-o prin august anul trecut - 3300 RON. (a fost o reducere la acel moment, era mai scumpa).

Am mai cheltuit in plus sa fac o platforma de beton (3.5x3.5 m), plus 4 capriori pe care sa o montez, si cateva foi de tabla (ea vine cu carton bitumat pentru acoperis).

Sunt multumit de ea, calitate buna, imbinare ok, blana mai groasa (2.8 cm).

PS: Atentie la montaj, cadrul de baza trebuie fix la 90 grade, altfel nu va iesi corect.

PS2: Va ca la Leroy este acum casa Lotru, dar de 2.75*2.75 m, la 3250 lei. Si da, blana e de 2.8 cm grosime, mai groasa decat la alte casute vandute de Dedeman, etc..

Update 16.05.2019:

Am depus azi la Distributie Oltenia dosar pentru:
1. racordare curent monofazic  - tarif eliberare ATR = 83.30 ron ==> astept ATR in 30 zile (inginerul va veni la fata locului, sa dea ATR avand in vedere firida de 6 contoare trasa de cei de pe strada).
2. eliberare aviz necesar pentru autorizatie constructie - tarif = 113.05 ron ==> astept eliberarea lui in 15 zile.

In CU pentru casa, terasa si casuta de gradina, mi s-au solicitat urmatoarele documente/avize:

1. DTAC + DTOE
2. aviz electricitate (am depus deja conform mai sus)
3. aviz gaze naturale
4. aviz salubritate
5. aviz sanatatea populatiei
6. aviz autoritatea aeronautica :) - daca este cazul (acum au pus mentiunea daca este cazul - fireste ca nu, voi depune acelasi memoriu ca acum 2 ani pentru imprejmuire)
7. studio geotehnic
8. studiu privind posibilitatea utilizarii unor sisteme alternative de eficienta ridicata,conform OG nr. 13/2016 ==>stie cineva la ce se refera??
9. punctul de vedere/actul administrativ al autoritatii competente pentru protectia mediului (copie) ==> asta nu e aviz, nu? Dar de unde ar trebui luat??

In concluzie: nu sunt chiar asa multe avize (la imprejmuire mi-au cerut aviz cei de la Telecom, si Petrom!! Acum nu mai e nevoie. :)))))

#144
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
La pct.9 ai nevoie de un act de la Agentia de Protectie a Mediului locala, act care se numeste "clasarea notificarii". Asta daca proiectul tau nu impune verificari suplimentare. Altfel, cred ca trebuie un "acord de mediu"

LE: stai sa vezi, ca le vei mai lua o data, pt bransamentul electric :)

Edited by crocko.dilul, 16 May 2019 - 19:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate