Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Aerosoli pt copii.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am 3 copii dintre care cea micuta (1 an) raceste repede din cauza unei probleme la inimioara.
dr pediatru m-ia recomandat sa cupar pt toti copii , un aparat de aerosoli pt acasa .
m-am uitat pe net si am gasit la emag multe oferte .
numai ca nu stiu exact dupa ce trebuie sa ma uit .
care ar fii mai bun cel cu compresor sau cu ultrasunete?
preturile sunt accesibile si unele cu garantia de 3 ani.
ce sfaturi i-mi dati?

http://www.emag.ro/a...e/pd/DG24R3BBM/
asta are reducere de 100 de lei.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca ar trebui sa te intorci la medic si sa-l intrebi pe el ce anume trebuie sa cumperi.Daca ti-a recomandat asa ceva,atunci sigur ca si stie despre ce este vorba.
Si sa nu te zgarcesti.

Doar intreb:exista aerosoli benefici si aerosoli malefici?

#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am vazut ceva pliante cu aerosoli dar fara pret , iar el mi-a indicat sa cumpar unul nu si firma .

#4
mcduru

mcduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.08.2006
- Cel cu ultrasunete este mai silentios, argument foarte important cand e vorba de copii.
- cel cu compresor ar trebui sa fie putin mai ieftin

Iti alegi tu ce preferi, oricum vor trebui sa poarte masca de respiratie si va fi neplacut.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

 redbotos, on 26 august 2016 - 08:59, said:

cea micuta (1 an) raceste repede din cauza unei probleme la inimioara.

doar ca idee, ce treaba are problema la inima cu sistemul imunitar?

si eu am probleme la inima, destul de serioase chiar, dar nu are treaba cu sistemul imunitar, sunt oarecum independente.

e offtopic intrebarea, dar ma frapeaza motivatia imbolnavirii, motivatie oferita de un pediatru.

#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Toate aparatele fac acelasi lucru, transforma lichidele in vapori, doar ca cele cu ultrasunete nu fac zgomot. Daca cea mica ii vede pe cei mai mari ca stau la tratament, atunci ar trebui sa stea si ea.
Daca iei un aparat cu ultrasunete, ii poti face tratamentul copilului si in timp ce doarme.

#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
cel cu compresor face o galagie cam ca un motor de masina. eu am avut eu unul dar s-a stricat repede, e adevarat ca e mai ieftin. Avantajul e ca nebulizeaza orice medicament dar unul fiabil probabil e si mai scump.
cel cu ultrasunete e silentios, mic, usor de intretinut, portabil daca e cu baterie dar e mai scump, cam dublu la pret si multe nebulizeaza doar ser fiziologic sau solutii usoare, nu cele uleioase ca dexametazona prescrisa in alergii si diverse probleme respiratorii.
am luat asa ceva pana la urma:
http://www.emag.ro/a...1/pd/D4G1MYBBM/
in afara de faptul ca e scump si nu se poate folosi pt solutii mai uleioase, isi face treaba, nu scoate decat un fas insesizabil, portabil, bateria excelente.
insa inainte sa cumperi tre sa te documentezi putin, daca ai nevoie cu adevarat si de care tip e mai potrivit. eventual unul cu ultrasunete care accepta orice solutie dar probabil sunt si mai scumpe.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu il am pe asta. Vad ca e destul de popular modelul asta de Laica. Se pune apa distilata in aparat (este folosita pentru a transmite vibratiile si a genera aerosolii) si intr-un capacel se pune substanta (ex ser fiziologic+ substanta).
Treaba sta cam asa:
- cel cu ultrasunete (pe care il am si eu) este super-silentios. Este si foarte usor drept pt care trebuie sa il stabilizezi sa nu se rastoarne.
- cel cu compresor este cam zgomotos (am avut unul pe care l-am donat mai apoi din acest motiv). Nu e confortabil sa bazaie 10-20 de minute cat tine un ciclu de aerosoli. Cele cu compresor vaporizeaza mai bine substanta mai ales in cazul celor mai uleioase.

Personal as alege unul cu ultrasunete. Probabil ca medicii vor prescrie ceva clasic gen flexotide, ventolin, fluimucil, adrenalina, dexametazona etc iar la astea cele cu ultrasunete se descurca de minune.

#9
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 redbotos, on 26 august 2016 - 08:59, said:

am 3 copii dintre care cea micuta (1 an) raceste repede din cauza unei probleme la inimioara.
dr pediatru m-ia recomandat sa cupar pt toti copii , un aparat de aerosoli pt acasa .
m-am uitat pe net si am gasit la emag multe oferte .
numai ca nu stiu exact dupa ce trebuie sa ma uit .
care ar fii mai bun cel cu compresor sau cu ultrasunete?
preturile sunt accesibile si unele cu garantia de 3 ani.
ce sfaturi i-mi dati?

http://www.emag.ro/a...e/pd/DG24R3BBM/
asta are reducere de 100 de lei.

1. Problemele cu inima nu au treaba cu sistemul imunitar, schimba medicul.
2. De racit nu are cum sa nu raceasca, alimentatie slaba plina de euri + ca e mica si organismul ei este firav.
Nu stiu ce sa zic de aerosoli...

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Vezi ce se foloseste prin spitale.

#11
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Eu il am pe asta:
https://comenzi.bebe...omron-p10043446
daca se considera reclama :Omron c801kd.
Baietelul are 2 ani si 2 luni.Tocmai il folosim si acum (zilele astea a facut o viroza).
Zgomotul e asemanator unui aparat de ras electric pt barbati,destul de mic.La 2 luni l-am folosit prima oara,atunci se speria putin de zgomot,apoi s-a obisnuit dupa 1 an cand a mai fost nevoie.
Dupa tratamente de 5-7 zile a fost ok copilul.Trag concluzia ca a fost ok aparatul(am avut retele de ser fiziologic+ adrenaliza/dexametazona/acum - flixotyde).
Probabil gasesti si mai ieftine de 250 ron(noi dadusem 240 sau 220 in 2014 pe el) la fel de bune dar nu stiu sa iti recomand altceva.
Sanatate!

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 dreaQ, on 26 august 2016 - 09:39, said:

Eu il am pe asta. Vad ca e destul de popular modelul asta de Laica. Se pune apa distilata in aparat (este folosita pentru a transmite vibratiile si a genera aerosolii) si intr-un capacel se pune substanta (ex ser fiziologic+ substanta).
Treaba sta cam asa:
- cel cu ultrasunete (pe care il am si eu) este super-silentios. Este si foarte usor drept pt care trebuie sa il stabilizezi sa nu se rastoarne.
- cel cu compresor este cam zgomotos (am avut unul pe care l-am donat mai apoi din acest motiv). Nu e confortabil sa bazaie 10-20 de minute cat tine un ciclu de aerosoli. Cele cu compresor vaporizeaza mai bine substanta mai ales in cazul celor mai uleioase.

Personal as alege unul cu ultrasunete. Probabil ca medicii vor prescrie ceva clasic gen flexotide, ventolin, fluimucil, adrenalina, dexametazona etc iar la astea cele cu ultrasunete se descurca de minune.
Fiti atenti ca nu toate aparatele cu ultrasunete nebulizeaza dexametazona sau solutii mai concentrate, verificati inainte. Cat despre Laica se pare ca se strica prea des.
Mai e un aspect, daca vreti sa faceti aerosoli de intretinere cu ser, luat ser fiziologic perfuzabil, e 3 lei punga de 500 ml, farmaciile vand fiole de 5 ml la 1 leu sau oricum un pret de vreo cateva zeci de ori mai mare la aceeasi cantitate.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Inteleg ca ai avut multe aparate laica? Parerile sunt destul de bune pe net. Personal detin unul care a mers la greu in ultimii 3 ani si nu am avut probleme dar nu iti contrazic experienta. Volumul rezidual de medicament este destul de mic.
Si da, ser fiziologic la punga sau bidon nu fiole Posted Image

Mia jos o poza de pe un site cu o comparatie intre cateva aparate uzuale si populare la noi.

Attached Files



#14
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Da ..... acum citeva luni a trebuit sa-mi iau si eu un aparat pentru aerosoli ca racise copilul si ma cam saturasem sa tot imprumut de la cumnata-mea.  

Eu m-am grabit sa-l iau nu prea am avut timp sa ma documentez  .... am citit rapid pe net despre diferite modele  si pina la urma am ales marca Omron.
L-am luat direct din farmacie ca sa nu mai pierd timpul cu asteptatul livrarii. Ce sa zic ... face zgomot ca nu este cu ultrasunete dar copilul fiind deja mare (6 ani) nu este deranjat.

Eu zic sa dai cautare aici pe forum .... cauta "Laica"   cauta "Omron" sau ce alte marci renumite or mai fi. Eu stiu ca atunci cind am cautat eu  ... parca citisem ca la alea cu ultrasunete se strica o chestie in ele.

PS: Si multa sanatate micutilor !!!!!

Edited by obionekenobi, 26 August 2016 - 10:13.


#15
roxannadinu

roxannadinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2016
Aparatul cu ultrasunete este  silentios in timp ce aparatul cu piston este mai galagios. Oricare  este eficient ,alegerea unuia sau altuia ramane la latitudinea dumneavoastra. Eu am optat pentru unul cu ultrasunete marca Healthy Line  si credeti-ma ca isi merita banii. L-am cumparat din farmacie la recomandarea unei prietene,  in urma unei bronsiolite pe care a avut-o Tudor.

#16
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
roxannadinu  .......   tu te-ai inscris pe softpedia cu 21 minute in urma special sa comentezi la acest topic?

As propune moderatorilor stergerea post-urilor in care diversi useri inscrisi foarte recent isi dau cu parerea despre anumite produse.
Imi cer scuze daca gresesc  dar aici miroase a reclama mascata.

#17
roxannadinu

roxannadinu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2016
M-AM GANDIT CA POT AJUTA SI ALTE MAMICI, NU INTELEG DE CE IMI ESTE PERCEPUT NEGATIV MESAJUL.

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 dreaQ, on 26 august 2016 - 10:07, said:

Inteleg ca ai avut multe aparate laica? Parerile sunt destul de bune pe net. Personal detin unul care a mers la greu in ultimii 3 ani si nu am avut probleme dar nu iti contrazic experienta.
Din recenzii, nu am cumparat dar e posibil sa iau pt ca cel de care ziceam nu poate fi folosit cu orice medicament si dimensiunea particulelor e de 5 um, nu 3.4 ca la Laica.
Al tau are vreo restrictie la vreo substanta? Sau poate fi folosit cu solutii mai uleioase?

Ce hotzomani:
http://www.naturisti...e-x-5ml-7691201
20 de lei 100 ml de apa cu sare...fie ea si sterila cand juma de litru la punga e 3 lei...

Edited by andreim77, 26 August 2016 - 11:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate