Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Promovare site turistic + Optimizare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010
Salut! Mi-am deschis curand un site ce are ca scop promovarea turismului din Romania. Stiu ca nu este ceva nou, dar e mai mult un site personal ce deserveste idei si locuri de a-ti petrece o vacanta, concediu si de a vizita locuri din Romania.

Ce ma intereseaza?
- un site care sa imi dea detalii si recomandari despre site-ul meu (viteza de incarcare, erori de remediat, imbunatatiri);
- metode de promovare gratis dar si pe bani pentru traficul din Romania;
- deschis la sugestii/reclamatii daca este cazul.

Momentan rulez o campanie pe facebook initiata azi ca un test, dar poate stiti si alte metode de promovare mai eficiente. Fara google adwords!
Site-ul este viziteaza-romania.com (scuze de reclama).

#2
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
https://developers.g...peed/pagespeed/

Sugestii/reclamatii: se incarca destul de greu si e cam enervant "loaderul" ala inainte de fiecare pagina.

Edited by oMariusRO, 26 August 2016 - 08:21.


#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Warning! An error was detected
Publications at this address of the website are not found or you do not have permissions to view the information at this address.

#4
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
1. Confirm ce zice oMarius. Loader-ul ala este enervant. Trebuie scos.

2. Ai niste erori javascript in site (Vezi pozele).
http://joji.me/en-us...l-error-in-ie11

3. Lipseste sau e in plus niste cod html(Vezi poza cu divul).

4. Ca design imi place.

Attached Files


Edited by bibi, 26 August 2016 - 08:33.


#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ideea nu e rea deloc, imi place tema aleasa si continutul.
insa numele domeniului ales si continutul exclusiv  in limba romana te limiteaza geografic, ceea ce insemna un trafic redus.Daca vrei un trafic mai mare, articolele ar  trebui traduse intr-o limba de circulatie internationala, de preferat in engleza astfel incat sa atragi vizitatori interesati atat din Europa cat si din alte zone ale lumii (SUA, Canada, etc).
Niste coordonate GPS sau un link din/catre Google Maps cred ca ar fi indicate pentru zonele respective.

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Scuzati offtopicul, dar io zic sa inchizi site-ul, mai lucreaza la el un an CU ATENTIE si apoi redeschide-l. Daca Cetatea Neamt e in Brasov, i-ai futut pe toti turistii care se iau dupa tine...
Attached File  image.png   2.36MB   36 downloads
La altceva nu m-am uitat :)

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Titlul "Viziteaza România" este ales aiurea. Nu spui unui român sa viziteze România, spui asta unui strain si nu in limba româna. Unui român îi spui "prin România" sau "locuri interesante din România", ceva de genul acesta.
Parca .ro era mai bine decât .com
In rest, copy-paste luat de pe alte site-uri sau de pe Wikipedia, nimic original.

Site-ul nu este finalizat, da erori cu duiumul...
("Warning! An error was detected
Publications at this address of the website are not found or you do not have permissions to view the information at this address.").
Nu stiu daca lui Google o sa-i placa asta.

Edited by florinbad, 26 August 2016 - 09:49.


#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Toate articolele sunt copiate! ( Google o sa-ti penalizeze site-ul )

- un site care sa imi dea detalii si recomandari despre site-ul meu (viteza de incarcare, erori de remediat, imbunatatiri);
- metode de promovare gratis dar si pe bani pentru traficul din Romania;
- deschis la sugestii/reclamatii daca este cazul.

1 -
2 Incearca Tier link building ( https://www.clubptc....ding-seo.57765/ )
3 -

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Schimba domeniul. Daca te axezi pe Romania, .ro. Daca e intl .com insa musai continut in engleza.
Posteaza in engleza, eventual si-n romana.

Designul ii misto, insa pentru un portal turistic te-ai complicat prea mult cu responsivitatea.
Loaderul ala ii total aiurea.


Eu pentru genul asta de continut (la un site lucrez si eu acum) am preferat wordpress pentru ca-mi da mult mai multe posibilitati. + posibilitatea de a traduce continutul si a-l face multi-language (cu lingotek). Bine, nu ii usoara treaba dar merge.


ps. si daca nu ai continut original, google iti taie macaroana. Din toate punctele de vedere.

Edited by lex404, 26 August 2016 - 10:53.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlex404, on 26 august 2016 - 10:52, said:

ps. si daca nu ai continut original, google iti taie macaroana. Din toate punctele de vedere.
Zi-o pe aia dreapta: adica atunci cand ciordesti ca ultimul [om] continut de la altii, fara ca macar sa scrii sursa, in speranta ca faci si tu 2 centi din reclamele afisate pe site.
Tara de Prim Ministri avem, nu alta!

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Si eu ma chinui sa scriu continut.. :( ce trist sunt.
Chiar acum fac asta :lol:


ps. si pe mine nici nu m-a acceptat google (inca) in adsense... ca n-am destul. Dar eu n-am copiat nimic de la nimeni :P

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postlex404, on 26 august 2016 - 11:31, said:

ps. si pe mine nici nu m-a acceptat google (inca) in adsense... ca n-am destul. Dar eu n-am copiat nimic de la nimeni Posted Image
Fii rabduriu, Coane Zoitzic (sîc) Posted Image , o sa te accepte gigantu' pâna la urma. Mandea a asteptat cam 3 saptamâni.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ma grabesc, in conditiile in care acum am putin continut si plec de luna viitoare. Dar ar fi de ajutor daca incepand cu ianuarie as avea de-o inghetata :lol:

Mie mi-e naspa cu tradusul. Zau ca-mi vine sa scriu numai in engleza si sa scap dapai no...

#14
maryotm

maryotm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 27.06.2010

View PostoMariusRO, on 26 august 2016 - 08:20, said:

https://developers.g...peed/pagespeed/

Sugestii/reclamatii: se incarca destul de greu si e cam enervant "loaderul" ala inainte de fiecare pagina.

Multam! am renuntat la loader.

View Postcristirg, on 26 august 2016 - 08:30, said:

Warning! An error was detected
Publications at this address of the website are not found or you do not have permissions to view the information at this address.

Unde anume iti apare aceasta eroare sau cum o vezi? ca nu stiu unde sa ma uit.

View Postprimuministru, on 26 august 2016 - 08:44, said:

Ideea nu e rea deloc, imi place tema aleasa si continutul.
insa numele domeniului ales si continutul exclusiv  in limba romana te limiteaza geografic, ceea ce insemna un trafic redus.Daca vrei un trafic mai mare, articolele ar  trebui traduse intr-o limba de circulatie internationala, de preferat in engleza astfel incat sa atragi vizitatori interesati atat din Europa cat si din alte zone ale lumii (SUA, Canada, etc).
Niste coordonate GPS sau un link din/catre Google Maps cred ca ar fi indicate pentru zonele respective.

Engleza nu este punctul meu forte si sincer prefer sa ma axez pe ce-i din Romania.

View PostDecember, on 26 august 2016 - 08:46, said:

Scuzati offtopicul, dar io zic sa inchizi site-ul, mai lucreaza la el un an CU ATENTIE si apoi redeschide-l. Daca Cetatea Neamt e in Brasov, i-ai futut pe toti turistii care se iau dupa tine...
Attachment image.png
La altceva nu m-am uitat Posted Image

Daca as fi ajuns pe acolo probabil nu as fi gresit cu locatia.

View Postflorinbad, on 26 august 2016 - 09:42, said:

Titlul "Viziteaza România" este ales aiurea. Nu spui unui român sa viziteze România, spui asta unui strain si nu in limba româna. Unui român îi spui "prin România" sau "locuri interesante din România", ceva de genul acesta.
Parca .ro era mai bine decât .com
In rest, copy-paste luat de pe alte site-uri sau de pe Wikipedia, nimic original.

Site-ul nu este finalizat, da erori cu duiumul...
("Warning! An error was detected
Publications at this address of the website are not found or you do not have permissions to view the information at this address.").
Nu stiu daca lui Google o sa-i placa asta.

Este mai greu sa scrii un articol original despre un loc care este de sine statator si nu sufera schimbari. Incerc sa ma limitez mai mult la poze si video-uri decat la cuvinte.
Initial am vrut domeniu cu extensie .ro, dar este ocupat cel cu numele .ro

View Postdiegodanny, on 26 august 2016 - 10:50, said:

Toate articolele sunt copiate! ( Google o sa-ti penalizeze site-ul )

- un site care sa imi dea detalii si recomandari despre site-ul meu (viteza de incarcare, erori de remediat, imbunatatiri);
- metode de promovare gratis dar si pe bani pentru traficul din Romania;
- deschis la sugestii/reclamatii daca este cazul.

1 -
2 Incearca Tier link building ( https://www.clubptc....ding-seo.57765/ )
3 -

Vor fi si posturi cu continut original, dar nu acum momentan.

View Postlex404, on 26 august 2016 - 10:52, said:

Schimba domeniul. Daca te axezi pe Romania, .ro. Daca e intl .com insa musai continut in engleza.
Posteaza in engleza, eventual si-n romana.

Designul ii misto, insa pentru un portal turistic te-ai complicat prea mult cu responsivitatea.
Loaderul ala ii total aiurea.


Eu pentru genul asta de continut (la un site lucrez si eu acum) am preferat wordpress pentru ca-mi da mult mai multe posibilitati. + posibilitatea de a traduce continutul si a-l face multi-language (cu lingotek). Bine, nu ii usoara treaba dar merge.


ps. si daca nu ai continut original, google iti taie macaroana. Din toate punctele de vedere.

Poate pe viitor ma voi gandi la un domeniu .ro, momentan ramane asa. Nu vreau sa ma complic cu engleza, ar fi o pierdere prea mare de timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate