Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Recomandări locații de vacanță

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
wolfshadow9996

wolfshadow9996

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2016
Ne-am gândit la 5 zile în Tahiti și 7 în Bora Bora, ce ziceți? :)

#20
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu zic sa va stabiliti destinatia si gata, pregatiri de drum; faca pariu ca mai putin de 0,01 din cei de pe forum ar fii fost pe acolo; deci la ce sfaturi te astepti?

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postwolfshadow9996, on 25 august 2016 - 21:45, said:

Din ce motiv? Din câte am citit Filipine este singura țară din Asia care are ca religie predominantă creștinismul, deci parte cu religia nu este îngrijorantă. Au legi stricte?


Ai fost in Indonezia si Malaezia? Ai fost deranjata de faptul ca sunt majoritar musulmani?
Ai fost in Cambodgia, Laos sau Myanmar si ai fost deranjata ca sunt majoritar budisti?

Personal nu inteleg ingrijorarea cu religia cand vorbim de Asia de sud Est. Chiar deloc.
Dar daca tu esti ingrijorat/a atunci mai bine mergi intr-un resort all-inclusive.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
In Cancun este destul de frumos, exista o faleza imensa cu foarte multe hoteluri si o plaja imensa. Criminalitatea este extrem de ridicata acolo, in hotel o sa iti recomanda sa nu iei aparatul de fotografiat sau smartphonuri scumpe cu tine. Este singura chestie care nu mi-a placut deloc.

Ce iti recomand este un tur al Americii Centrale, unde o sa descoperi lucruri incredibil de frumoase. O parte a Bahamas-ului este minunata, dar in Nassau spre exemplu o sa dai peste o saracie imensa, strazi infundate, apa plina de mizerie si lumea face baie acolo, adica saracia este imensa. La fel si Cuba o parte este minunata, in Havanna spre exemplu lumea nu are bani sa isi cumpere de mancare dar nici nu exista produse in magazine.

Bora Bora intr-adevar este foarte frumoasa, poate una dintre cele mai frumoase locatii de pe acest pamant. Dar din cauza turismului si preturile sunt destul de mari. Exista insule micute care se apropie de calitatea Bora Bora cu preturi incredibile, cu 1000eur esti presedinte acolo.

Intereseaza-te si de Ambergris Caye, Providenciales sau chiar si Costa Rica este incredibil de frumoasa. Cauta niste tururi pe net ca sa vezi mai multe insule si locatii.

#23
wolfshadow9996

wolfshadow9996

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2016

View Postbusiness11, on 26 august 2016 - 11:07, said:

In Cancun este destul de frumos, exista o faleza imensa cu foarte multe hoteluri si o plaja imensa. Criminalitatea este extrem de ridicata acolo, in hotel o sa iti recomanda sa nu iei aparatul de fotografiat sau smartphonuri scumpe cu tine. Este singura chestie care nu mi-a placut deloc.

Ce iti recomand este un tur al Americii Centrale, unde o sa descoperi lucruri incredibil de frumoase. O parte a Bahamas-ului este minunata, dar in Nassau spre exemplu o sa dai peste o saracie imensa, strazi infundate, apa plina de mizerie si lumea face baie acolo, adica saracia este imensa. La fel si Cuba o parte este minunata, in Havanna spre exemplu lumea nu are bani sa isi cumpere de mancare dar nici nu exista produse in magazine.

Bora Bora intr-adevar este foarte frumoasa, poate una dintre cele mai frumoase locatii de pe acest pamant. Dar din cauza turismului si preturile sunt destul de mari. Exista insule micute care se apropie de calitatea Bora Bora cu preturi incredibile, cu 1000eur esti presedinte acolo.

Intereseaza-te si de Ambergris Caye, Providenciales sau chiar si Costa Rica este incredibil de frumoasa. Cauta niste tururi pe net ca sa vezi mai multe insule si locatii.
În Bora Bora, am calcut prețurile și este adevărat, SUNT EXAGERATE! O cazare acceptabilă este 3000€/7 nopți. Iar zborul este 3000€-4000$/pers. de 50h. Deci am exclus Bora Bora.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
noi in urma cu 2 ani am zburat Viena - Londra, Londra - Miami, Miami - Nassau. Am stat 2 zile in Bahamas si cum am repetat mai sus, in Nassau este o saracie maxima, lumea se uita la tine zici ca nu mai vazusera oameni, mancau din gunoaie, deci era ceva incredibil. Din Nassau am ajuns in Grand Bahama, care ofera cam 100km de plaja superba. Chiar ne-a placut foarte mult. Iar din Bahamas am zburat in Cuba unde am stat la fel 2 zile, in Havanna intalnesti cam acelasi lucru ca si in Nassau, oamenii foarte saraci, in magazine nu iti poti cumpara mancare pentru ca nu au, decat hotelurile sunt singurele cu mancare buna. Cultura in schimb este foarte frumoasa, iar masinile uriase aduse din SUA sunt chiar atragatoare. Din Havanna am plecat spre plaja unde am stat cam 1 zi si a fost minunat.

Iar de acolo cu un mini-vapor de croaziera am facut turul multor insule din pacific timp de 6 zile (noaptea mergeau si ziua se statea pe insula). Trebuie sa spun ca era minunat, sunt insule pe care traiesc maxim 500 de oameni si acolo intalnesti natura la ea acasa. Nu exista nimic modern, nu exista internet, nu exista retea de telefonie, traiesti pentru 6 zile ca in trecut si chiar te poti relaxa foarte, foarte bine.

Noi am platit pentru zboruri cam 2000eur / persoana, si cam 1400-1800eur / persoana, pentru croaziera. Dar trebuie sa recunosc faptul ca este o experienta unica.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostViny01, on 26 august 2016 - 00:47, said:

... daca ai 5000 euro atunci poti si Hawaii(Oahu)...
Pt doua persoane vreo 3000 costa doar biletele si nu cred ca-i ajung 2000 de cazare, mancare si alte cheltuieli...

#26
wolfshadow9996

wolfshadow9996

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2016
Gata! Am hotărât însfârșit!

5 nopți - Oahu, HI
Hilton Waikiki Beach Hotel
   1145$

5 nopți - Maui, HI
Royal Lahaina Resort
   945$

5 nopți - Kauai, HI
Waipouli Beach Resort
   1145$

Zbor: OTP-HNL
24h30m
2130$

    HNL-OGG
0h47m
124$

    OGG-LIH
0h47m
239$
  
    LIH-HNL
0h42m
124$

Și vom folosi site-ul Expedia pentru "Things To Do". Posted Image

Edited by wolfshadow9996, 26 August 2016 - 12:21.


#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
preturile fiind pentru 2 persoane sa inteleg? undeva la peste 4000eur, daca este pentru amandoi atunci suna foarte ok. bafta

#28
wolfshadow9996

wolfshadow9996

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2016

View Postbusiness11, on 26 august 2016 - 12:36, said:

preturile fiind pentru 2 persoane sa inteleg? undeva la peste 4000eur, daca este pentru amandoi atunci suna foarte ok. bafta
Da, toate prețurile sunt pentru amândoi. Posted Image

Noroc că avem amândoi viza de turist pe 10 ani... de vre-o 3Posted Image

#29
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
salut daca ramane Hawaii, va recomand sa mergeti si in Big Island 4-5 zile, Volcanoes Park si pu'uhonua o honaunau national historical park cu Hawai‘i Tri-Park Annual Pass - $25.00, care va lasa sa mergeti si la Haleakala National Park( loc bun de vazut rasaritul in Maui), in Big Island sunt multe de vazut, facut depinde de preferinte, vulcanul a erupt si anul asta, se poate vedea lava cum cade in apa. Am uitat sa zic ca programul este foarte strans si sunt multe de vazut, eu as aloca zile mai multe prin fiecare loc, as inchiria si masina(spre exemplu mie 5 nopti nu mi-au fost de ajuns in Maui si nici in Big Island). In 5 zile doar apuci sa descoperi locurile la suprafata. Bafta.

Edited by wali, 26 August 2016 - 13:55.


#30
wolfshadow9996

wolfshadow9996

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2016

View Postwali, on 26 august 2016 - 13:49, said:

salut daca ramane Hawaii, va recomand sa mergeti si in Big Island 4-5 zile, Volcanoes Park si pu'uhonua o honaunau national historical park cu Hawai‘i Tri-Park Annual Pass - $25.00, care va lasa sa mergeti si la Haleakala National Park( loc bun de vazut rasaritul in Maui), in Big Island sunt multe de vazut, facut depinde de preferinte, vulcanul a erupt si anul asta, se poate vedea lava cum cade in apa. Am uitat sa zic ca programul este foarte strans si sunt multe de vazut, eu as aloca zile mai multe prin fiecare loc, as inchiria si masina(spre exemplu mie 5 nopti nu mi-au fost de ajuns in Maui si nici in Big Island). In 5 zile doar apuci sa descoperi locurile la suprafata. Bafta.
Mulțumesc de informații! Oare dacă am mergem 7 nopți pe fiecare insulă ar fi de ajuns? Oricum, mai avem timp de gândire. :)

Și btw ce păreri aveți despre AirBnb? Nu l-am mai folosit până acum dar am auzit că prețurile sunt foarte bune și pentru prețul acela ai vila/apartamentul tău.

Edited by wolfshadow9996, 26 August 2016 - 15:07.


#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsomething00, on 26 august 2016 - 10:54, said:



Ai fost in Indonezia si Malaezia? Ai fost deranjata de faptul ca sunt majoritar musulmani?
Ai fost in Cambodgia, Laos sau Myanmar si ai fost deranjata ca sunt majoritar budisti?

Personal nu inteleg ingrijorarea cu religia cand vorbim de Asia de sud Est. Chiar deloc.
Dar daca tu esti ingrijorat/a atunci mai bine mergi intr-un resort all-inclusive.
  Colegu', asta pina la proba contrarie. Astea sint locatii unde trebuie sa ai mare grija. Maaaare de tot.
  Sa-ti spun eu un mic element. In Dubai un croat a stat in inchisoare 3 luni pentru ca a fost prins cu valium in aeroport. Cu prescriptie de la medic.
  Ai auzit de olandeza violata in Dubai, in camera ei de hotel? Viol adica, a-la-arab, cu p... rupta, cu c... rupt, cu vinatai, zgiriieturi, muscaturi si ochi umflati, cu martori locali.... ia ghici. 6 luni puscarie.
  In tarile musulmane, in special cele radicale
- barbatul musulman are 2 cuvinte in fata judecatorului
- femeia musulmana are 1 cuvint in fata judecatorului.
- barbatul crestin nu are nici un cuvint
- femeia crestina nu exista, e obiect.
In afganistan, daca pronunti "GOD", daca iti faci semnul crucii, daca ai lantisor cu cruciulita sau orice alt semn esti pasibil de moarte.
In avion, inainte de sosirea in Saudi, Singapore, Malaezia sau Indonezia ti se da un cartonas de completat pentru Immigration. Pe acel cartonas ceva e scris cu rosu.
    Ce e scris cu rosu?
Esti testat la sosire pentru droguri, spot check. Daca ai consumat in ultimile 3 luni se detecteaza. Ai curaj?

#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postviotl, on 26 august 2016 - 15:04, said:

  Colegu', asta pina la proba contrarie. Astea sint locatii unde trebuie sa ai mare grija. Maaaare de tot.
  Sa-ti spun eu un mic element. In Dubai un croat a stat in inchisoare 3 luni pentru ca a fost prins cu valium in aeroport. Cu prescriptie de la medic.
  Ai auzit de olandeza violata in Dubai, in camera ei de hotel? Viol adica, a-la-arab, cu p... rupta, cu c... rupt, cu vinatai, zgiriieturi, muscaturi si ochi umflati, cu martori locali.... ia ghici. 6 luni puscarie.
  In tarile musulmane, in special cele radicale
- barbatul musulman are 2 cuvinte in fata judecatorului
- femeia musulmana are 1 cuvint in fata judecatorului.
- barbatul crestin nu are nici un cuvint
- femeia crestina nu exista, e obiect.
In afganistan, daca pronunti "GOD", daca iti faci semnul crucii, daca ai lantisor cu cruciulita sau orice alt semn esti pasibil de moarte.
In avion, inainte de sosirea in Saudi, Singapore, Malaezia sau Indonezia ti se da un cartonas de completat pentru Immigration. Pe acel cartonas ceva e scris cu rosu.
Ce e scris cu rosu?
Esti testat la sosire pentru droguri, spot check. Daca ai consumat in ultimile 3 luni se detecteaza. Ai curaj?

Colegu' de cand e Dubai in Asia de Sud Est? Ca vorbim impreuna si ne intelegem separat.
Eu am fost in toate tarile mentionate de mine. Nu vorbesc din auzite la coltul blocului. Am fost si o sa tot merg pentru ca Asia de Sud imi place la nebunie.
Si colegu' ce legatura are religia cu drogurile? Cum zicea - vorbim impreuna si ne intelegem separat. Daca stiu ca ma duc intr-o tara unde este infractiune pana si sa fii prins cu droguri metabolizate de organism apai ma abtin nitel din "hobby". Vreau Maria Ioana - ma duc la vecina olandeza de 73 de ani la doua case de mine care isi creste singura plantele. Nu ma duc intr-o tara in care asta e ilegal si pedepsibil cu moartea ca apoi sa fac pe victima.

PS: scuze pt off topic dar nu am putut sa ma abtin cand vad astfel de aberatii.

View Postwolfshadow9996, on 26 august 2016 - 15:03, said:

Mulțumesc de informații! Oare dacă am mergem 7 nopți pe fiecare insulă ar fi de ajuns? Oricum, mai avem timp de gândire. Posted Image

Şi btw ce păreri aveți despre AirBnb? Nu l-am mai folosit până acum dar am auzit că prețurile sunt foarte bune şi pentru prețul acela ai vila/apartamentul tău.

Eu folosesc de ceva timp Airbnb si imi place la nebunie. Mai ales cand suntem mai multe persoane si preferam o casa/apartament mare in loc de multiple camere la hotel.
Depinde insa si ce vrei. Daca vrei efectiv o vacanta de rasfat cu gasit camera luna in fiecare zi si tot felul de facilitati: sauna, sala de fitness, receptie deschisa 24 din 24, etc etc etc atunci Airbnb evident nu e de luat in seama.
Plusuri si minusuri ca mereu.

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postviotl, on 26 august 2016 - 15:04, said:

In avion, inainte de sosirea in Saudi, Singapore, Malaezia sau Indonezia ti se da un cartonas de completat pentru Immigration. Pe acel cartonas ceva e scris cu rosu.
Ce e scris cu rosu?
Esti testat la sosire pentru droguri, spot check. Daca ai consumat in ultimile 3 luni se detecteaza. Ai curaj?
Las-o mai moale prietene ca nu-i chiar asa; poate te-a speriat cineva si ai luat-o de buna; si ti-o spune din experienta proprie nu din auzite; pe cartonasul ala scrie ca posesia si traficul de droguri se pedepseste cu capital si foarte bine fac; in ultimii ani am fost de mai multe ori prin locatiile enumerate de tine; sti unde am fost controlat de droguri? in ...Bucuresti de vre-o doua ori
Btw mai cunosc niste romanasi speriati de moarte sa mearga in Asia SE ca cica nasol rau acolo cu controalele alea...drept pentru care isi fac vacatele in ro ...
stiu ca la romani e sport national raspandirea de aberatii dar poate un pic de decenta n-ar strica

#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postsomething00, on 26 august 2016 - 15:31, said:

Colegu' de cand e Dubai in Asia de Sud Est?
Ai dreptate colegu'. Ce sa-i faci, eram clasa a VII-a... m-am imbatat si eu si am lipsit la lectia aia....
M-am uitat pe harta si intradevar, Dubai nu e in Asia de Sud Est.

View Postsomething00, on 26 august 2016 - 15:31, said:

PS: scuze pt off topic dar nu am putut sa ma abtin cand vad astfel de aberatii.
Te scuz, te inteleg.

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostOctavian_SK, on 26 august 2016 - 18:01, said:

Las-o mai moale prietene
.....
stiu ca la romani e sport national raspandirea de aberatii dar poate un pic de decenta n-ar strica
Eu o las mai moale.
Am lucrat 5 ani in zona. Nu stiu ce faci tu acolo, spor si pace sa ai, eu daca pot alege evit.
Ai avut vreodata arma incarcata cu glont pe teava indreptata spre tine, la 2 metri? Eu am avut.
Si m-am speriat. Asa sint eu, mai sperios. A cazut vreodata o bomba linga tine? Linga mine a cazut.
   Deci, sintem oameni mari, stim sa avem grija de noi. Fiecare cum ne duce capul.
  Deci, eu am gasit de cuviinta ca e bine sa atrag atentia. Trebuie sa te documentezi bine, si sa ai mare grija in astfel de zone, fierbinti.

Si fyi.
- S-a rugat soata de mine ca de altceva sa mergem la piramide. Am zis nu, si am ales o destinatie de 3-4 ori mai scumpa. Inca ma face zgircit. A inteles si ea la fel ca tine. Dupa citeva saptamini a fost atacul de la Sharm-el-Sheikh. Era pe teava.
- Am vrut Tunisia. Ea, nu eu, am stat prea mult prin tarile alea si imi displace prea tare. In timp ce studiam destinatia a fost atacul de la Kantaoui.
- Am zis sa mergem si noi in Turcia ca tot romanu'. A fost atacul din Antalya, tot in timp ce ne pregateam.

Aberatii or fi.
Vorba ta, prefer sa merg la Claudia si Calin la Garda de Sus, fac un off-road pe cinste cu un rocker adevarat, un gratar si trei palinci... nu e de laudat pe softpedia, dar ma simt bine.

@initiator - scuze de poluare, m-a 'nervat omu' asta. Nu ca n-ar avea dreptate, poate ca are. Ci de felul exprimarii.
  Hai s-aveti drum bun, si sa va bucurati la maxx! Ooofff, ce n-am eu virsta voastra....
  Sii, asteptam cu mare curiozitate poze si filmulete... sa ne bucuram si noi astia care nu mai putem merge.
  Ceva de genul. Aia cea mai frumusica e a mea. Avea 40 de ani atunci.
  https://www.tripadvi...uvio#CITY_TILES

View Postsomething00, on 26 august 2016 - 15:31, said:

View PostOctavian_SK, on 26 august 2016 - 18:01, said:

Whoa ce m-ati nervat.
Unde sint photoshopurile astea?

Attached File  terror 1.jpg   9.91K   25 downloadsAttached File  terror 2.jpg   9.74K   26 downloadsAttached File  terror 3.jpg   11.79K   24 downloads

Edited by viotl, 26 August 2016 - 19:43.


#36
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005

View Postwolfshadow9996, on 26 august 2016 - 15:03, said:

Mulțumesc de informații! Oare dacă am mergem 7 nopți pe fiecare insulă ar fi de ajuns? Oricum, mai avem timp de gândire. Posted Image

Şi btw ce păreri aveți despre AirBnb? Nu l-am mai folosit până acum dar am auzit că prețurile sunt foarte bune şi pentru prețul acela ai vila/apartamentul tău.

e bunicel si el poti incerca si craiglist cu subcapitolul maui sau ce insula vrei si vacation rentals.
cat despre stat pe fiecare insula trebuie sa vezi cam ce atractii iti convin si apoi in functie de ele sa faci programul, un site bun ar fi wikitravel.
bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate