Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Nereguli la constructia unui acoperis de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostGolby, on 25 august 2016 - 12:59, said:


Nu am detaliat chiar tot, ĂŽnsă ĂŽn virtutea unei bune discuții precizez că proprietar este tatăl meu, iar eu am crescut de mic ĂŽn acel apartament. După o perioadă de aproximativ 2 ani ĂŽn care am locuit altundeva, am revenit deocamdată aici de câteva luni, moment ĂŽn care deja era totul hotărât și pregătit. Tatăl meu a fost inițial ĂŽmpotriva realizării acestui acoperiș, propunând să ne ĂŽnscriem la primărie pentru anveloparea blocului, ĂŽnsă până la urmă, având ĂŽn vedere că ar fi durat mult, a fost de acord și el să aducem o firmă care să construiască un acoperiș (deși ĂŽn opinia mea se putea renova acoperișul folosindu-se tehnica originală, dar asta e un detaliu tehnic). Totul pentru că locatarii de la 4 se plângeau că le ploua ĂŽn apartamente.

În ceea ce o privește pe administratoare, ea este persoana nou venită (deși nici nu locuiește ĂŽn bloc). Iar răspunsurile dumneaei la ĂŽntrebările mele au fost mult prea neprofesioniste. De aceea, am stabilit să vorbim mai detaliat când ne vom ĂŽntâlni, nu la telefon.

Având ĂŽn vedere că am observat aceste lucruri personal, precum a făcut-o și tatăl meu, am solicitat părerea celor de aici. Chiar nu ĂŽmi plac confruntările nu-mi place să fiu gică contra, ĂŽnsă unele probleme chiar consider că trebuie adresate și rezolvate ĂŽn mod corect.

ok, am inteles acum. era bine daca dadeai aceste detalii inca de la inceput, ma scuteai de cateva randuri scrise (glumesc, desigur). informatiile pot fi insa de folos altora, aflati in situatii similare. sper...

cat despre uscatul rufelor (ca tot intreaba arg mai sus), iti recomand sa-ti cumperi un uscator care se poate monta in baie (chiar asa, ai geam/aerisire la baie ?) : www.uscatorrufe.ro.
eu am asa ceva montat pe balcon, e super-ok.

Edited by corinadaniela, 25 August 2016 - 13:18.


#20
Golby

Golby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2016

View Postarg, on 25 august 2016 - 13:03, said:

Eu revin cu intrebarea tu unde i-ti vei usca rufele? Sau cat este santierul nu vei mai spala.

Păi am primit răspuns și la asta din partea administratoarei: „Dar ceilalți unde și le usucă?” Asta spune multe despre atitudinea dumneaei. Probabil o sa iau un uscător de rufe din metal și o să văd eu unde îl pun. Dacă altfel nu se poate... În mod real, doar cei de la parter își pun hainele în uscătorie. Adică maxim 3 apartamente (între care și eu). Ceilalți au biciclete și/sau cărucioare pe care le țin acolo.

Edited by Golby, 25 August 2016 - 13:23.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostGolby, on 25 august 2016 - 13:20, said:

În mod real, doar cei de la parter își pun hainele în uscătorie.  
Uscătoria e proprietate comună, dacă cei de la parter nu plătesc chirie asociației nu au dreptul s-o folosească exclusiv.

Edited by althea, 25 August 2016 - 13:32.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
A si spus ca cei de la parter usuca rufe iar cei de la celelate etaje au carucioare si biciclete deci este folosita la comun.
Care de altfel au roti si vor pleca singure cu muncitori.

Deci au de facut o sarpanta de lemn, o echipa buna in 2-3 saptamani nu au ce face cu tot cu tabla.
Practic daca se misca cu talent nici nu vine politia ca au si terminat.
Parerea mea este sa te uiti sa vezi cati muncitori sunt si cat de repede avanseaza lucrarea. Daca sunt 2-3muncitori dai cu reclamatii ca termina la anu (daca termina).

Edited by arg, 25 August 2016 - 13:42.


#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postarg, on 25 august 2016 - 13:38, said:


Parerea mea este sa te uiti sa vezi cati muncitori sunt si cat de repede avanseaza lucrarea. Daca sunt 2-3muncitori dai cu reclamatii ca termina la anu (daca termina).
Asta nu e un motiv de reclamatie.
De fapt nu are nici o treaba cu numarul muncitorilor.
Prin contract lucrarea are un termen de executie . Probabil ca nu scrie nicaieri ca sunt obligati sa o execute cu 3 su cu 300 de muncitori .
Dar la clauze in contract ar trebui sa fie trecute si penalitati de inarziere . Daca asociatia ar fi fost desteapta prin cei care au negociat contractul , ceea ce nu prea pare, ar fi trecut penalitati de inarziere de la termen de x% procente pe zi penalizare din suma totala .Si in cazul; asta nu cred ca-si mai permitea constructorul sa vina cu 2 muncitori .

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@ndor
Corect dar eu am vrut sa zic alt ceva.
Daca sunt 15oameni care muncesc cate 12-13ore pe zi in 2 saptamani termina si-si strang jucariile.
Daca sunt 2-3muncitori neharnici vor fi bucurosi ca si-au gasit loc caldut de iernat.

Edited by arg, 25 August 2016 - 14:02.


#25
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Sunt cateva probleme :
"
1. S-a hotarat (desi pe mine personal nu m-a anuntat nimeni si nu am fost chemat la vreo sedinta) ca muncitorii să folosească uscătoria blocului (spațiu comun) pentru depozitarea de materiale/scule. Având în vedere că locuiesc la parter, folosesc acel spațiu în mod frecvent pentru uscarea hainelor. Nu mi se pare în regulă."

-Tu, nefiind propietar, nu era nimeni obligat sa te anunte sau sa-ti ceara parerea, propietarul (tatal tau) si-a dat acceptul.
- Daca nu ai vazut procesul verbal de la sedinta si contractul, nu ai de unde sa stii daca folosirea uscatoriei nu a fost stabilit de comun acord cu propietarii prezenti la sedinta.

Daca o sa stai " deocamdata" acolo, de ce vrei sa-i pui tatalui tau pe ceilalti locatari si pe administratora in cap?

#26
Golby

Golby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2016

View Postbobocul, on 25 august 2016 - 15:45, said:

Sunt cateva probleme :
"
1. S-a hotarat (desi pe mine personal nu m-a anuntat nimeni si nu am fost chemat la vreo sedinta) ca muncitorii să folosească uscătoria blocului (spațiu comun) pentru depozitarea de materiale/scule. Având în vedere că locuiesc la parter, folosesc acel spațiu în mod frecvent pentru uscarea hainelor. Nu mi se pare în regulă."

-Tu, nefiind propietar, nu era nimeni obligat sa te anunte sau sa-ti ceara parerea, propietarul (tatal tau) si-a dat acceptul.
- Daca nu ai vazut procesul verbal de la sedinta si contractul, nu ai de unde sa stii daca folosirea uscatoriei nu a fost stabilit de comun acord cu propietarii prezenti la sedinta.

Daca o sa stai " deocamdata" acolo, de ce vrei sa-i pui tatalui tau pe ceilalti locatari si pe administratora in cap?

De acord, din grabă am zis ca nu m-au anunțat pe mine din moment nu eu sunt proprietar, însă nici pe tatăl meu nu l-au anunțat, din câte mi-a zis. Având în vedere că administratoarea sau cel puțin ceilalți locatari știu exact cine folosește acel spațiu comun mai des și pentru ce, putea măcar să aibă bunul simț să spună asta atunci când a venit să colecteze banii de întreținere, să spună că este o soluție temporată, de compromis etc. A avut în primă fază chiar intenția de a-i lăsa pe muncitori să își pună propria yală la uscătorie! Iar între timp unul din muncitori a cerut cheia de la o vecină în vârstă, să poată intra acolo și nici acum nu știu dacă sau după cât timp a adus-o înapoi (oricum a ținut-o peste noapte; se pot face copii dupa cheie și apoi poate intra cine vrea acolo și să fure biciclete și orice mai are chef). Modul de a face lucruri „pe ascuns” sau punerea în fața faptului împlinit nu sunt în regulă. Până acum chiar nu m-am implicat deloc în treburile administrative ale blocului, l-am lăsat pe tatăl meu să se ocupe, însă văd că se cam întrece măsura.

Nu suntem locatari cu scandal, din contră, însă nu suntem nici locatari fără un cuvânt de spus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate