Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31982 replies to this topic

#7759
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
U am cazut in nici o capcana. Am evitat capcana stirilor fake de pe net. Si eu fac diferenta intre proiect de lege, lege neadoptata si lege adoptata de o camera, etc. Si citesc toata stirea, nu contexte. Eu doar cu dovezi reale scrise. Nu toate tel.le prezinta.

Deja ne intindem prea mult pe o arie nededicata.

#7760
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 04.05.2003

View PostTorquemada-666, on 21 iunie 2018 - 16:13, said:

U am cazut in nici o capcana. Am evitat capcana stirilor fake de pe net. Si eu fac diferenta intre proiect de lege, lege neadoptata si lege adoptata de o camera, etc. Si citesc toata stirea, nu contexte. Eu doar cu dovezi reale scrise. Nu toate tel.le prezinta.

Deja ne intindem prea mult pe o arie nededicata.

bravo...  ce spun eu si ce spui tu... la fel ca antena3

moderatorul poate sa stearga aceste posturi off-topic ,
iar  acest fan antena3 sa isi scoata mesajele din semnatura cel putin de pe aceasta arie

#7761
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

View PostTorquemada-666, on 21 iunie 2018 - 16:13, said:

U am cazut in nici o capcana. Am evitat capcana stirilor fake de pe net. Si eu fac diferenta intre proiect de lege, lege neadoptata si lege adoptata de o camera, etc. Si citesc toata stirea, nu contexte. Eu doar cu dovezi reale scrise. Nu toate tel.le prezinta.

Deja ne intindem prea mult pe o arie nededicata.
Îți aduc niște șervețele? În caz ca nu ai aflat, acum exista doar Dragnea36.exe 😁
Ontopic:vânzările mașinilor noi cu motoare diesel scad de la luna la luna, o sa avem în 2-3 săptămâni rezultatele pe primele 6 luni ale anului 😁

#7762
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
de ce ne scoti din lumea noastra visatoare si fabuloasa? noi vb de masini si despre stiinta :))))))))

ce bulan , sa ne dea el cu politica lui in motorina si benzina noastra... rusine nene antene3

intre timp , in narnia...

https://www.express....uel-Europe-cars

#7763
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
‘Gami-as ....in politica voastră :))

#7764
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostMicroEdge, on 21 iunie 2018 - 20:32, said:


Îți aduc niște șervețele? În caz ca nu ai aflat, acum exista doar Dragnea36.exe 😁
Ontopic:vânzările mașinilor noi cu motoare diesel scad de la luna la luna, o sa avem în 2-3 săptămâni rezultatele pe primele 6 luni ale anului 😁

La vot voi ati sa.l ajut pe cel cazut. Scad sau nu, electrocele nu domina inca nimic. Se vand mai multe masini ICE de la an la an.

#7765
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Vezi ca aici vorbim de motoare diesel. Offtopic ul de tipul Dragnea3,6.exe nu e ok 😁

#7766
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
noul Volvo x60 nu mai are nici o varianta diesel. "de ce" este intrebare rea ?

#7767
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View Postavenirv, on 22 iunie 2018 - 08:47, said:

noul Volvo x60 nu mai are nici o varianta diesel. "de ce" este intrebare rea ?
Nu x ci probabil s și da, s-a mai discutat. Unde o să fie produs?

#7768
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Am diesel, mi se pare excelent, un Euro6 dar nu am nimic impotriva electricelor.
Probabil peste 10 ani voi avea un hibrid.

#7769
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
The first diesel vehicle that met the regulated Euro 6 limit for nitrogen oxides (NOx) on our real-world EQUA Index (www.equaindex.com) test using a Portable Emissions Measurement System (PEMS) was in May 2013.  Of the vehicles we tested in that year, the cleanest 10% of diesels emitted 265 mg/km and the dirtiest 10% emitted 1777 mg/km – a ratio of 7 to 1.  In 2017, the cleanest 10% achieved an impressive 32 mg/km, but the dirtiest 10% were 1020 mg/km, a ratio of 32 to 1.

On average, progress has certainly been made, with average diesel NOx emissions having fallen from 812 mg/km to 364 mg/km from Euro 5 to Euro 6, or a 55% reduction, driven by the prospect of the new Real Driving Emissions (RDE) regulations together with the aftermath of dieselgate.  The very worst vehicles have now disappeared from the new car market.  It is also true that in around 10 years’ time, the majority of diesels on the road are likely to be of the cleaner variety, through natural turnover of the fleet.

We have now tested six of the latest RDE-compliant diesel vehicles, also known as 'Euro 6d-temp'.  Their average NOx emissions were 48 mg/km, 40% below the regulated limit itself, and 71% below the effective limit once the Conformity Factor of 2.1 is taken into account.  (As ever, it should be noted that while the EQUA Index test is broadly similar to an RDE test, it is not strictly compliant.)  However, it should be noted that there are many cleaner diesels even before RDE, with 30 prior models achieving real-world emissions of 80 mg/km or less.

While this sounds like good news, the elongated transition to RDE, and growing spread from the best to the worst, are creating a growing policy and consumer choice problem in the meantime.  A vehicle in the highest-emitting decile today will likely be a significant contributor to urban NO2 pollution.  Yet, the cleanest diesels are getting close to the average NOx emissions from new gasoline vehicles, which is 36 mg/km.  Without the contemporary data to show this, policy makers would be forgiven for simply banning all diesels from urban locations.

The lowest NOx emission recorded so far this year is the 2017 model year Mercedes CLS, with selective catalytic reduction after-treatment and type-approved for 6d-temp, which recorded 15 mg of NOx per km.

Beware also the danger of incomplete information.  Early results from Emissions Analytics’ testing particle number (PN) emissions on the latest vehicles shows diesels emitting 71% fewer particles than the latest gasoline vehicles (albeit before the deployment of gasoline particulate filters on direct injection versions).  In addition, the average carbon dioxide (CO2) emissions per kilometre from these diesels is approximately 18% less than the gasoline.  Therefore, one may conclude that any switch from one of the cleaner breed of diesels to an equivalent petrol is a Pareto worsening.

In summary, consumers are at the forefront of the changing complexion of the car fleet, as they are making purchasing decisions now, and need detailed, specific information of competitor models.  Policy makers need to be careful not to chase the past, but rather understand the models – with their emissions and fuel economy characteristics – that are already coming through, whether they be diesel, gasoline, hybrid or electric.

#7770
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Tot Mercedes. Nu masina poporului :)

#7771
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
@valitudor,

Super articolul. Deci, cum spuneam cu o alta ocazie, dieselul poate fi mai curat dar cu parcul auto existent azi pe șosele, parc în care majoritatea covârșitoare a dieselurilor sunt poluante și foarte poluante, stigmatul a fost pus pe diesel. O sa vedem cum va evolua treaba asta în viitor dar este clar ca ice în general și diesel în particular au intrat pe curbă descendenta.

#7772
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Minti si dezinformezi. ICE au cresteri in vanzari la toate firmele auto.

#7773
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu mint si nu dezinformez. Pe fundalul diesel gate si cu proliferarea masinilor hibride si electrice, ICE nu mai e pe panta ascendenta ca market-share. Nu ma refer la numerele absolute vandute caci lumea creste in bunastare si in numar de locuitori, deci vanzarile in numere absolute cresc si vor creste de la an la an .. dar ca market share hibridele si electricele vor lua felii din ce in ce mai mari si dieselul se micsoreaza ireversibil de cativa ani incoace.

Uite la ce ma refer :

https://www.theicct....c-vehicles-rise

Attached File  tietge_cities-diesel_jan2018_fig1.png   120.27K   13 downloads

Ai auzit de Goldman Sachs? Ia uite ce predictie au ei ...

Attached File  Global-sales.png   305.28K   12 downloads

Deci cu ce am mintit si am dezinformat? Te rog ... comenteaza.

Edited by ro_explorer, 22 June 2018 - 13:15.


#7774
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Am spus de masinile cu petrol. Vanzarile lor cresc. Diesel sunt mai putine, da, dar benzina inlocuieste golul. Electricele nu inlocuiesc ele tot golul, asa ca momentan cresc vanzarile de masini cu petrol. Vezi graficele cu unitatile vandute. Masinile efectiv vandute ca nr.polueaza, nu market share.ul.

#7775
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTorquemada-666, on 22 iunie 2018 - 13:47, said:

Electricele nu inlocuiesc ele tot golul, asa ca momentan cresc vanzarile de masini cu petrol.
Inca vreo 2 ani, dupa care se duc in jos si ca numar, golul fiind umplut de cele cu combustibil alternativ.

Edited by ro_explorer, 22 June 2018 - 14:05.


#7776
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
O sa vedem. Oricum nu vor creste la infinit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate