Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#721
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postinuendo0, on 14 martie 2017 - 10:49, said:


Oricum nu am asteptari de la cineva ca tine sa vada mai departe de propiile interese si de ziua de maine. Succes la carat cu VW tau nou bidasca de vin la Vaslui.

Decat sa o arzi prin malluri cu Coca Cola, muuult mai cool un vin de tara de la Vaslui sau whatever.

#722
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Torquemada, sper ca nu i-ai pus pe prietenii tai sa cumpere si diesel, se pare ca nu vor putea vizita Munchenul decat per pedes iar pretul la revanzare a acestora a scazut :

http://www.abendzeit...d47c7d5be6.html

Pentru cei care nu stiu germana, in esenta se spune ca de cand s-a auzit ca este vorba ca Munchen se va limita patrunderea masinilor diesel, pretul masinilor sh pe benzina a crescut datorita cererii mult mai mari.

#723
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postmannes, on 14 martie 2017 - 10:23, said:

in München se gândesc să interzică maşinile Diesel în centru:

https://www.tz.de/mu...er-7448005.html

apoi urmează manipularea:

1. "Stuttgart este de acord cu restricțio area diesel-urilor"

http://www.stuttgart...1a07b78a9b.html

2. "locuitorii din München deja îşi vând dieselurile. s-au scumpit benzinarele"

http://www.abendzeit...d47c7d5be6.html

daca e aşa, ghici unde vor ajunge maşinile astea!
In occident, mai ales in marile orase, dieselul va fi interzis.Este doar o chestiune de timp pana ce se adopta o asemenea masura.Ma refer la autoturisme.

#724
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postmax_01, on 14 martie 2017 - 19:32, said:

In occident, mai ales in marile orase, dieselul va fi interzis.Este doar o chestiune de timp pana ce se adopta o asemenea masura.Ma refer la autoturisme.


Am 15 km, pana la motorina de 3 lei de la Rompetrol din Republica Moldova, deci ....
In strainatate ma duc cu avionul mereu si din aeroport ma asteapta masina inchiriata, deci ....

#725
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Esti un caz fericit, dar nu toti romanii locuiesc in Vaslui. Din fericire.

#726
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostTorquemada-666, on 14 martie 2017 - 19:42, said:



Am 15 km, pana la motorina de 3 lei de la Rompetrol din Republica Moldova, deci ....
In strainatate ma duc cu avionul mereu si din aeroport ma asteapta masina inchiriata, deci ....
Deci esti baiet de la Vaslui care in occident va folosi, peste cativa ani, doar benzinare, hibride si electrice.

#727
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Eu nu inteleg de ce se baga bani in cercetare pentru hibride. Eu as mai perfectiona benzinarele sa polueze cat mai putin si intre timp as baga bani in cercetare pentru a produce electrice la pret rezonabil, a popula benzinariile si mall-urile cu statii de incarcare. Apoi as avea zece ani (durata medie de viata a bateriilor) la dispozitie pentru a face centre multe de reciclare a bateriilor uzate.

Edited by fortzoso, 14 March 2017 - 22:25.


#728
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008

View PostTorquemada-666, on 14 martie 2017 - 19:42, said:




Am 15 km, pana la motorina de 3 lei de la Rompetrol din Republica Moldova, deci ....
In strainatate ma duc cu avionul mereu si din aeroport ma asteapta masina inchiriata, deci ....

Deci in curând, pentru concediu, va trebui sa faci scoala de soferi pentru condus benzinare.

#729
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

View Postfortzoso, on 14 martie 2017 - 22:23, said:

Eu nu inteleg de ce se baga bani in cercetare pentru hibride. Eu as mai perfectiona benzinarele sa polueze cat mai putin si intre timp as baga bani in cercetare pentru a produce electrice la pret rezonabil, a popula benzinariile si mall-urile cu statii de incarcare. Apoi as avea zece ani (durata medie de viata a bateriilor) la dispozitie pentru a face centre multe de reciclare a bateriilor uzate.

ce spui de masini cu pile de combustie cu hidrogen? singurul produs de eșapament e apa.

căutați Honda Clarity pe internet (a fost testat și la Top Gear de către James May)

#730
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Am inteles ca e un combustibil destul de greu de stocat si care poate genera probleme. Este utilizat si la navetele spatiale si nu cred ca sunt oameni care si-ar dori o masina care sa le reaminteasca de Challenger.

Edited by fortzoso, 14 March 2017 - 23:22.


#731
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postlungubogdan, on 14 martie 2017 - 22:26, said:

Deci in curând, pentru concediu, va trebui sa faci scoala de soferi pentru condus benzinare.

Mi se pare normal, ca unuia care se plimba cu avionul si isi inchiriaza masini cand ajunge in strainatate sa-i spui sa faca scoala auto. E ok schimbul, daca prinzi aluzia.E ca si cum il intrebi pe unul care isi cumpara Rolls, de ce nu il conduce el =)). Mi-a placut intrebarea ta. Imi port nasul si mai sus deacuma ;)

View Postfortzoso, on 14 martie 2017 - 23:21, said:

Am inteles ca e un combustibil destul de greu de stocat si care poate genera probleme. Este utilizat si la navetele spatiale si nu cred ca sunt oameni care si-ar dori o masina care sa le reaminteasca de Challenger.

Sau de Tesla, de Tesla mai in zilele noastre. Eu de asta le amintesc, de teasla.

#732
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postfortzoso, on 14 martie 2017 - 22:23, said:

Eu nu inteleg de ce se baga bani in cercetare pentru hibride. Eu as mai perfectiona benzinarele sa polueze cat mai putin si intre timp as baga bani in cercetare pentru a produce electrice la pret rezonabil, a popula benzinariile si mall-urile cu statii de incarcare. Apoi as avea zece ani (durata medie de viata a bateriilor) la dispozitie pentru a face centre multe de reciclare a bateriilor uzate.
Pentru ca tehnologia pentru propulsia electrica de la hibride va inlocui intro zi motoarele cu combustie interna.Practic se dezvolta motorizarile cu propulsie electrica pentru ca in final, cand tehnologia va ajunge la o maturitate deplina, sa inlocuiasca cu succes motorizarile cu combustie interna.
Sunt perfectionate si benzinarele, atat pentru poluare cat si pentru consum sau puterea degajata.

View Postfortzoso, on 14 martie 2017 - 23:21, said:

Am inteles ca e un combustibil destul de greu de stocat si care poate genera probleme. Este utilizat si la navetele spatiale si nu cred ca sunt oameni care si-ar dori o masina care sa le reaminteasca de Challenger.
Corect.Se poate ajunge la explozii mortale, datorita instabilitatii sale, asa cum s-a intamplat cu dirijabilul german Hindenburg.

#733
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postfortzoso, on 14 martie 2017 - 23:21, said:

Am inteles ca e un combustibil destul de greu de stocat si care poate genera probleme. Este utilizat si la navetele spatiale si nu cred ca sunt oameni care si-ar dori o masina care sa le reaminteasca de Challenger.
Nu e vorba de aia, hidrogenul la masinile astea se produce din... petrol.
Au fost prezentate unele calcule (BMW a avut modele in SUA) si la aceeasi putere pe langa costul sporit al masinii consumul USD/km era mai mare decat echivalentul pe benzina.

#734
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Pot sa interzica in toate marile orase intratul cu diesel dar populatia o sa ii taxeze din cauza costurilor. Oricum scopul unui motor diesel nu este de plimbat in oras ci pe distante mari. Daca iei diesel si mergi cu el prin algomeratie fie o sa fumege fie are dpf si aduna fum dar nu vezi; in plus mergand pe distante nu sunficient de mari aprox. 2l de combustibil diferenta nu o sa fie ceva foarte sesizabil.

#735
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostHansolo, on 15 martie 2017 - 09:13, said:

Nu e vorba de aia, hidrogenul la masinile astea se produce din... petrol.
Au fost prezentate unele calcule (BMW a avut modele in SUA) si la aceeasi putere pe langa costul sporit al masinii consumul USD/km era mai mare decat echivalentul pe benzina.

hidrogenul se poate produce simplu din apa prin electroliza
teoretic s-ar putea face mii de statii alimentate cu panouri solare, pe malul oceanelor, care ziua incarca butelii cu hidrogen iar noaptea le expediaza in lume
la "peco" doar scoti butelia goala si pui una plina... greu de crezut ca se va ajunge curand la asa ceva, buteliile sunt foarte periculoase

vorbind de poluare, in oras mai bine ar interzice masinile personale mai mari de: x metri, y putere motor, z capacitate cilindrica, t consum mediu declarat de producator.
adica interzis la "autobuze" cu motoare uriase nu conteaza ce combustibil care consuma 20l/100km ca sa plimbe o singura persoana
nu ai nevoie de 3l benzina si 300cp ca sa mergi din din vitan in pipera

#736
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvalitudor, on 22 octombrie 2016 - 21:55, said:

Baterii de la Tesla... LOL Esti caraghios
Tesla nu face baterii
In November, Mercedes-Benz announced pricing for Germany and started accepting orders.

The concept has an electric motor rated 136 PS (100 kW; 134 hp) and 310 N·m (229 lb·ft), 36 kWh lithium-ion battery fromTesla Motors. The vehicle has a driving range of 200 km (124 mi) with a top speed of 150 km/h (93 mph).[21] The battery can be charged at any standard domestic 230 V power outlet or 400 V rapid charging terminal.
Banuiesc ca pricepi pe engleza, sau trebuie sa traduc?
Da, stim wikipedia e pentru fraieri.

Edited by tfmercedez, 15 March 2017 - 10:34.


#737
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Deci nu mai pot eu de Mercedes. Ei si fratii lui germani trag cat mai pot de dieselache, i-au durut pana acum in c*r la propriu (degeaba au scos ceva modele experimentale, au facut-o de ochii lumii) iar acum anunta zici ca a venit Mesia. Si evident cu baterii de la Tesla.
La capitolul asta ii admir pe niponi si coreeni, ba chiar si pe francezi cu ZOE care culmea e chiar frecventa in oras unde locuiesc (in nordul Bavariei).

Tot la categoria "ma doare in c*r" de electrice e si Ford. Acuma am vazut ca mai incearca cu chiu cu vai sa vanda un Flocus electric cu autonomie de "produs din c*r".

Motorul pe benzina se poate intre timp perfectiona si eventual pus in combinatie cu unul electric (ca motor de alimentare).

Edited by LeopardSurd, 15 March 2017 - 10:53.


#738
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un "standard domestic 230 V power outlet" nu depaseste 2kwh... (de fapt si mai putin, putine prize rezista ore in sir la asa consum, dar sa zicem), caz in care bateria o incarci in vreo 20 de ore
dar sa zicem ca iti faci instalatie solida, prize pe masura, tot nu poti depasi prea mult maximul oferit de "electrica" pe monofazic (de regula nu mult peste 4kw) si reduci la vreo 10 ore incarcarea
adica o zi mergi cu masina, o zi nu.
la 400v (tifazic) lucrurile stau mai bine, poti avea spre 16kw putere, teoretic ai incarca in 3 ore ..daca rezista bateria :)

pe moment optim e o masina hibrid. optim ca performante/confort/zgomot/poluare locala..
ca si consum/poluare total direct si indirect sunt sigur ca iese mai rau ca un diesel, benzina tot scoate fum si e cam acelasi consum, bateriile nenorocesc mediul si la productie si la reciclare (sa nu mai vorbim de carbunele ars pentru curentul din ele)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate