Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#703
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
astept cu interes tir-ul cu motor cu benzina care aduce mancarea la supermaket Posted Image
probabil o sa aiba remorca o cisterna cu combustibil si, la fel de probabil, preturile din magazine vor fi duble, la aceleasi salarii de acum

#704
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View Postaeon, on 13 martie 2017 - 12:22, said:

astept cu interes tir-ul cu motor cu benzina care aduce mancarea la supermaket Posted Image
probabil o sa aiba remorca o cisterna cu combustibil si, la fel de probabil, preturile din magazine vor fi duble, la aceleasi salarii de acum
aici discutam despre turisme, nu tir-uri, vapoare sau tractoare

#705
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daaa, scuze, uitasem, doar turismele polueaza si trebuie interzise
dubele, camioanele si diverse alte utilaje care se plimba prin exact acelasi oras, pe exact aceleasi strazi scot aer pur pe esapament

#706
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
lasa ca n-or sa mai umble nici alea prin orase

#707
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postjericho, on 13 martie 2017 - 12:36, said:

lasa ca n-or sa mai umble nici alea prin orase
O sa alimenteze supermarketurile si magazinele din orase cu submarinul!

#708
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postaeon, on 13 martie 2017 - 12:22, said:

astept cu interes tir-ul cu motor cu benzina care aduce mancarea la supermaket Posted Image
probabil o sa aiba remorca o cisterna cu combustibil si, la fel de probabil, preturile din magazine vor fi duble, la aceleasi salarii de acum

Pentru cultura ta generala, camioanele moderne consuma f putina motorina in raport cu greutatea lor si pe deasupra, pe evacuare se injecteaza ad blue care neutralizeaza NOx-ele. As indrazni sa afirm ca un camion euro 6 polueaza mai putin ca un cazan la care i-a umblat Dorel la catalizator sau filtru de particule.
In plus in SUA sunt camioane de linie electrice, in multe locuri din lume circula autobuze electrice, si in adorata unora Germanie, Mercedes impreuna cu unii din clientii săi  testează camioane electrice. Vapoarele moderne folosesc mai nou turbine pe gaz.
Zilele dieselului sunt numărate, indiferent ca ne place sau nu. Nu va fi interzis brusc dar prin impozite, taxe, subventii pt alte tipuri de propulsie vei fi determinat sa iti schimbi tractorasul. Aah...tractoare electrice exista deja...vezi la John Deer...am vazut personal in Franta.

#709
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View Postericmario, on 13 martie 2017 - 12:51, said:

O sa alimenteze supermarketurile si magazinele din orase cu submarinul!
dpmdv  supermarketurile nu au ce cauta in mijlocul oraselor, cred ca numai in romania vezi asa ceva

#710
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

View Postjericho, on 13 martie 2017 - 12:09, said:

nu e nicio hatereala, eu chiar am bagat multi km pana aucm cu masini diesel, e vorba ca i se cam canta prohodul de mai toti producatorii auto
Atunci stergeti-va (nu neaparat tu personal) surasul de satisfactie de pe fata cand anuntati exitus-ul dizalului.

#711
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postinuendo0, on 13 martie 2017 - 13:07, said:

Pentru cultura ta generala...
...aminteste-i ca in 2017 in capitala noastra inca sunt strazi neasfaltate, fara canalizare si faca apa potabila.
Asta pentru ca tot visati la nave spatiale.

View Postjericho, on 13 martie 2017 - 13:23, said:

dpmdv  supermarketurile nu au ce cauta in mijlocul oraselor, cred ca numai in romania vezi asa ceva
Asta-i buna, adica aia din centrul orasului au "belit-o" sau?

In toata lumea sunt magazine in centrele oraselor, ca-s mini sau super market, egal.

#712
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Minimarket nu-i totuna cu supermarket. Pe primul il poti aproviziona cu dubite, pe al doilea cu TIR-ul.

#713
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Nu-i vorba numai de aprovizionare ci si de circulatia sporita in zona.

Edited by Hansolo, 13 March 2017 - 15:42.


#714
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postaeon, on 13 martie 2017 - 12:33, said:

daaa, scuze, uitasem, doar turismele polueaza si trebuie interzise
dubele, camioanele si diverse alte utilaje care se plimba prin exact acelasi oras, pe exact aceleasi strazi scot aer pur pe esapament

Strugurii acri sunt pentru masinile mici, nu pentru TIR-uri. Acuma se vede ipocrizia si adevarata grija a mediului, pentru cei mai vocali de aici. Cand ai Logan sau Golf 3 cu numere rosii, e normal sa-ti planga gura, dupa masinile multora dintre colegii de pe forum. Si atunci devii vehement in ceva, exact ca tipologia omului rau si neamplinit in viata. Nu mor caii, cand vor sobolanii si cainii latra, caravana trece oricum.

View Postinuendo0, on 13 martie 2017 - 13:07, said:

Pentru cultura ta generala, camioanele moderne consuma f putina motorina in raport cu greutatea lor si pe deasupra, pe evacuare se injecteaza ad blue care neutralizeaza NOx-ele. As indrazni sa afirm ca un camion euro 6 polueaza mai putin ca un cazan la care i-a umblat Dorel la catalizator sau filtru de particule.
In plus in SUA sunt camioane de linie electrice, in multe locuri din lume circula autobuze electrice, si in adorata unora Germanie, Mercedes impreuna cu unii din clientii săi  testează camioane electrice. Vapoarele moderne folosesc mai nou turbine pe gaz.
Zilele dieselului sunt numărate, indiferent ca ne place sau nu. Nu va fi interzis brusc dar prin impozite, taxe, subventii pt alte tipuri de propulsie vei fi determinat sa iti schimbi tractorasul. Aah...tractoare electrice exista deja...vezi la John Deer...am vazut personal in Franta.


Mi se pare normal. Am facut comanda de 2 camioane, sa se duca copii la scoala. Consuma doar 2 litri la 100/km. Am luat 1 rosu pentru fata si unul negru pentru baiat. Consuma foarte putin, nu am grija ca patesc ceva in caz de accident, mai incarca si cate ceva in drumul spre casa, iar daca scoala face vreo excursie, au loc berechet. Atunci o sa ceara mai multi bani de carburant, pentru ca vor consuma doar 2,5 litri/100, fiind mai incarcate.

View Postjericho, on 13 martie 2017 - 13:23, said:

dpmdv  supermarketurile nu au ce cauta in mijlocul oraselor, cred ca numai in romania vezi asa ceva

Te intrebi de ce sunt supermarketurile in centrul orasului, cand majoritatea dintre romani, daca nu parcheaza masina pe treptele magazinului sa mearga doar 20 cm, ca 1 metru e mult, nu se simt bine? Persoane de genul asta, nu cred ca pot xprima vreo opinie pertinenta in acest sens. E buluc ca la masina de tocat carne, de masini care stau sa intre in usa unui MALL, sau Supermarket, ca sa nu consume mers generatia de carton.

#715
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View Postinuendo0, on 12 martie 2017 - 21:30, said:

De ce e partea proasta ca se introduce filtrul de particule si la benzinare? Aah ca va fi mai "gâtuită" masina si va avea inca o sursa de probleme? Cu asta sunt de acord, dar pe termen lung e de bine, vor polua mai puțin.  Asta daca nu ii goleste Dorel filtrul �
Cu cât particulele sunt mai fine cu atât mai gravă e poluarea. De unde se ridică praf mai mult? nisip sau pietriș.

#716
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostTorquemada-666, on 13 martie 2017 - 19:58, said:


Strugurii acri sunt pentru masinile mici, nu pentru TIR-uri. Acuma se vede ipocrizia si adevarata grija a mediului, pentru cei mai vocali de aici. Cand ai Logan sau Golf 3 cu numere rosii, e normal sa-ti planga gura, dupa masinile multora dintre colegii de pe forum. Si atunci devii vehement in ceva, exact ca tipologia omului rau si neamplinit in viata. Nu mor caii, cand vor sobolanii si cainii latra, caravana trece oricum.




Mi se pare normal. Am facut comanda de 2 camioane, sa se duca copii la scoala. Consuma doar 2 litri la 100/km. Am luat 1 rosu pentru fata si unul negru pentru baiat. Consuma foarte putin, nu am grija ca patesc ceva in caz de accident, mai incarca si cate ceva in drumul spre casa, iar daca scoala face vreo excursie, au loc berechet. Atunci o sa ceara mai multi bani de carburant, pentru ca vor consuma doar 2,5 litri/100, fiind mai incarcate.



Te intrebi de ce sunt supermarketurile in centrul orasului, cand majoritatea dintre romani, daca nu parcheaza masina pe treptele magazinului sa mearga doar 20 cm, ca 1 metru e mult, nu se simt bine? Persoane de genul asta, nu cred ca pot xprima vreo opinie pertinenta in acest sens. E buluc ca la masina de tocat carne, de masini care stau sa intre in usa unui MALL, sau Supermarket, ca sa nu consume mers generatia de carton.

bati campii
este o ipocrizie sa comentezi poluarea indusa de niste prapadite de motoare mici dar sa nu vezi mormanul de probleme aduse de baterii

#717
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Totul tine de manipularea deșeurilor. Cele solide, bateriile, sunt ușor de adunat si apoi reciclat, cele gazoase generate de motoare cu ardere interna sunt aproape imposibil, cel puțin la ora actuală, de adunat si purificat.

#718
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postaeon, on 14 martie 2017 - 09:14, said:



bati campii
este o ipocrizie sa comentezi poluarea indusa de niste prapadite de motoare mici dar sa nu vezi mormanul de probleme aduse de baterii

Vad. Dar nu e aria Tesla si electricele. Acolo argumentat am desfiintat tesla si poluarea imensa pt.a fabrica bateriile.

#719
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
in München se gândesc să interzică mașinile Diesel în centru:

https://www.tz.de/mu...er-7448005.html

apoi urmează manipularea:

1. "Stuttgart este de acord cu restricțio area diesel-urilor"

http://www.stuttgart...1a07b78a9b.html

2. "locuitorii din München deja își vând dieselurile. s-au scumpit benzinarele"

http://www.abendzeit...d47c7d5be6.html

daca e așa, ghici unde vor ajunge mașinile astea!

#720
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostTorquemada-666, on 14 martie 2017 - 10:06, said:



Vad. Dar nu e aria Tesla si electricele. Acolo argumentat am desfiintat tesla si poluarea imensa pt.a fabrica bateriile.
Ai desființat? Tu? Ceva? Ai desfiintat poate pe aia 3 nefericiti care ti-au urmat sfatul sa cumpere VW.
Ca pe Tesla nu ai desfiintat-o si nici fabricarea bateriilor.
Sa iti dau un exemplu cuantificabil: valoarea de piata a Tesla a crescut cu 30-40% de cand o "desfiintai" tu. Si contractele pt furnizare de PowerPacks (bateriile industriale Tesla) sunt din ce in ce mai multe si mai mari. Vezi criza energetica din sudul Australiei si cum o va rezolva Tesla in 100 de zile prin incorporarea bateriilor in rețea.
Ai putea recunoaste un studiu platit de petrolisti plin de minciuni cu privire la fabricarea bateriilor. Ala a fost desfiintat, stie tot internetul, minus tu. Uite aici
https://cleantechnic...rough-response/


Oricum nu am asteptari de la cineva ca tine sa vada mai departe de propiile interese si de ziua de maine. Succes la carat cu VW tau nou bidasca de vin la Vaslui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate