Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#595
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Aia e harta poluarii? Pare o chestie mai complexa, depinde de densitatea populatiei, etc. Oricum in Ro este in scadere, evident datorita dieselului VW pe zi ce trece mai nepoluant:
http://www.indexmund....ATM.PM25.MC.M3

#596
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Postvaranhia, on 27 septembrie 2016 - 06:34, said:

Ăla care ha 1 "imi place" ce-a gasit de placut la râsul tau, sau ai un râs  Posted Image  Posted Image  Posted Image

NU de mine radea, ca sa zic asa.
:)

View Postcrokodilu, on 27 septembrie 2016 - 14:53, said:

Aia e harta poluarii? Pare o chestie mai complexa, depinde de densitatea populatiei, etc. Oricum in Ro este in scadere, evident datorita dieselului VW pe zi ce trece mai nepoluant:
http://www.indexmund....ATM.PM25.MC.M3

Eh, nu-i e-acolo. Ti-am spus eu ca merg mai incet.

#597
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostKazmer, on 27 septembrie 2016 - 11:50, said:

http://maps.who.int/airpollution/

Harta poluarii. America și nordul Europei e verde. Restul Europei galben portocaliu. Sudul României rosu printre cele mai poluate din Europa.

Filtrele de particule isi fac treaba bine.
Ma doare capul de la argumentele astea ale voastre. Ai gasit o harta cu harta poluarii cu particule in care reiese ca in Europa e mai nasol decat In SUA. BUN. Eu n-o contest, pentru ca n-am de ce, nu am alte date. Dar care e concluzia ta? Ca e nasol in Europa din cauza diesel-ului, iar in SUA e misto pentru ca lipseste dieselul, nu-i asa?
Numai tu puteai ajunge la concluzia asta, iar numai @Hansolo putea sa-ti dea like. Orice e nasol de VW sau diesel, primeste like Posted Image

Daca vrei sa vezi care sunt principalele surse de PM, te uiti unde trebuie. Adica:

Europa:

trend 2.png

Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca intregul transport rutier este vinovat de doar 15% din emisia cu particule. TOT transportul rutier, inclusiv motoarele diesel din secolul trecut. Adica 85% din particule provin din alte parti decat motoarele diesel.

SUA
trend 5.png

Aici se vede ca sectorul rutier este vinovat de doar 1-3% din emisia de particule

Citeste cu atentie ce e mai jos: Poate o sa fii surprins, dar cica o soba emite intr-o luna mai multe particule decat un motor diesel in intreaga sa viata.  Posted Image

Quote

117. Based on EEA data analysis, the commercial, institutional and household sector emerged as the most important source of PM2.5 and PM10, with 52 per cent and 41 per cent, respectively. Domestic fuel use in the residential category '1 A 4 b i — Residential: Stationary plants' is the most important key category for PM2.5 emissions, making up 45 per cent of total PM2.5 emissions.

118. Despite its relative low share in particulate matter emissions, the transport sector has taken consistent measures to significantly limit its negative effects. Between 1990 and 2010, emissions from the road transport and non‐road transport sectors have been significantly reduced, contributing to a 43 per cent reduction in P.M 2.5 and 29 per cent reduction in P.M10 emissions. The reduction in overall emissions of particulate matter between 1990 and 2010 was mainly due to the introduction or improvement of abatement measures across the transport sector, including the strict restrictions. As vehicle technologies are constantly improved and stationary fuel combustion emissions are controlled through abatement or use of low‐sulphur fuels, such as natural gas, emissions of primary PM10 are expected to further decrease in the future. The introduction of particle filters on new vehicles; the introduction of three way catalytic converters for petrolfuelled cars; and the introduction of exhaust particle traps for diesel HGVs to meet emission standards EURO V
are some of the factors that have contributed to the reduction of both primary PM10 and secondary particulate matter emissions.

Quote

121. From the data and facts mentioned above, we conclude with a high degree of reliability that it is misleading to claim that people’s exposure to diesel engines of road motor vehicles is the cause of increased risk of lung cancer. Eighty three per cent of particulate matters emissions in European Union countries (EEA, 2012a) and 97 per cent in the United States of America (EPA 2013) and Canada, is generated by other economic sectors, mainly the commercial, institutional and household sector.
Therefore, the claim that emissions from diesel engine exhausts from road transport are the main cause of lung cancer in humans needs to be seriously challenged. It does not mean however, that measures to improve the environmental performance of the transport sector can stop. On the contrary, they must continue and in an aggressively well targeted way.

conc.png

Edited by valitudor, 27 September 2016 - 18:07.


#598
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKazmer, on 27 septembrie 2016 - 11:50, said:

http://maps.who.int/airpollution/

Harta poluarii. America și nordul Europei e verde. Restul Europei galben portocaliu. Sudul României rosu printre cele mai poluate din Europa.
Mi-a luat cca 5 min sa se incarce saracia aia de harta, de parca eram in '95.
Ca si concluzie USA e verde? Posted Image

Edited by ericmario, 27 September 2016 - 18:15.


#599
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postericmario, on 27 septembrie 2016 - 18:11, said:

Mi-a luat ca 5 min sa se incarce saracia aia de harta, de parca eram in '95.
Ca si concluzie USA e verde? Posted Image
SUA e mai verde decat Europa pentru ca ei nu folosesc incalzirea traditionala, ca in Europa (gaz, lemne, carbuni, etc).
Norvegia e verde pentru ca, desi este unul dintre cei mai mari exportatori de produse petroliere, energia si-o obtin din surse aproape integral verzi

#600
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dar cu ce se incalzesc astia tata?
Cu aer?

#601
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pe unde am fost eu in SUA foloseau exclusiv electric. In Canada tot electrica era incalzirea, dar la ei predomina gazul si electricele. Cred ca in procent mai mare de 80%.
Astea nu prea produc particule, cel putin nu la fel ca o soba pe lemn sau carbuni

#602
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu am fost niciodata in Statele Unite ale suei, chiar m-as mira ce moaca ar face benzinarul cand i-as spune: fill me up, with diesel! Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zkbV_c86YTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#603
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostKazmer, on 27 septembrie 2016 - 11:50, said:

http://maps.who.int/airpollution/

Harta poluarii. America și nordul Europei e verde. Restul Europei galben portocaliu. Sudul României rosu printre cele mai poluate din Europa.

Filtrele de particule isi fac treaba bine.

Ai pus o harta cu starea vremii in mod cert. Sahara 😂😂😃. Nu stiam ca e plina de masini si e full circulata.

#604
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postvalitudor, on 27 septembrie 2016 - 18:05, said:


Ma doare capul de la argumentele astea ale voastre. Ai gasit o harta cu harta poluarii cu particule in care reiese ca in Europa e mai nasol decat In SUA. BUN. Eu n-o contest, pentru ca n-am de ce, nu am alte date. Dar care e concluzia ta? Ca e nasol in Europa din cauza diesel-ului, iar in SUA e misto pentru ca lipseste dieselul, nu-i asa?
Numai tu puteai ajunge la concluzia asta, iar numai @Hansolo putea sa-ti dea like. Orice e nasol de VW sau diesel, primeste like Posted Image

Daca vrei sa vezi care sunt principalele surse de PM, te uiti unde trebuie. Adica:

Europa:



Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca intregul transport rutier este vinovat de doar 15% din emisia cu particule. TOT transportul rutier, inclusiv motoarele diesel din secolul trecut. Adica 85% din particule provin din alte parti decat motoarele diesel.

SUA


Aici se vede ca sectorul rutier este vinovat de doar 1-3% din emisia de particule

Citeste cu atentie ce e mai jos: Poate o sa fii surprins, dar cica o soba emite intr-o luna mai multe particule decat un motor diesel in intreaga sa viata.  Posted Image

Sa fie foarte clar pe strada în centrul orașului  pe unde îți plimbi copilul în cărucior singura sursa majora de poluare este diesel alea care cică sunt euro 6 dar în trafic sunt defapt euro 3.

Ce penibil sobele polueaza 12 luni pe an.

Edited by Kazmer, 28 September 2016 - 05:21.


#605
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Da dizalurile alea euro 3??

#606
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View PostTorquemada-666, on 27 septembrie 2016 - 19:00, said:



Ai pus o harta cu starea vremii in mod cert. Sahara 😂😂😃. Nu stiam ca e plina de masini si e full circulata.

In sahara e vorba de praf. În Europa care este principala sursa în centrul orașelor?

#607
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostKazmer, on 28 septembrie 2016 - 05:23, said:



In sahara e vorba de praf. În Europa care este principala sursa în centrul orașelor?

Si cine nu-si pote plimba copilul in carucior prin Sahara, din cauza prafului?

In australia nu exista deloc desert ca in Sahara????😂😂😂😂😂 Dar cred ca e plina de paduri, ape curgatoare, culturi si sere, de aceea e aproape toata verde.

Te hotarasti cand arata harta praf si cand nu? Sau arata la unele praf, la altele altceva???

Edited by Torquemada-666, 28 September 2016 - 07:38.


#608
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Deci am ajuns la concluzia ca praful e poluare. Ah sau mai bine zis unde e pamant e poluare.
Du-te mai cu hartile tale si indicatorii poluatori ai lui peste.
Stii ca un sondaj poate avea ce interpretare doresti ? Daca vrei de bine , daca vrei de rau, se poate, e de ajuns sa manipulezi datele si obtii ce doresti.

#609
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postoaspetele, on 16 septembrie 2016 - 15:37, said:

Eu unul astept cu infrigurare un motor de 2 litri 200 de cai pe benzina care sa nu depaseasca un mediu de 7,5% la mers tare sau 6,5% la mers lejer.
Ala va echipa urmatoarea masina.
N-ai viata destula sa tot astepti motorul ala..

#610
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Pe de o parte treaba asta cu diesel si poluarea mi se pare asemanatoare cu problema vaccinurilor. WHO/OMS au mentionat importanta vaccinarii si rezultatele nefaste ale nevaccinarii, o anumita stirista face rating cu lupta antivaccin si reclama la un producator de botanice (in treacat fie spus bune, le consum si eu Posted Image ) iar lumea se polarizeaza ca la un meci de fotbal, cu acelasi nivel intelectual. Putinii care nu se implica emotional mai au rabdarea sa verifice cum doua lucruri aparent contradictorii pot fi adevarate in anumite contexte (mai exact ce calitate au vaccinurile de la noi si ce reactii adverse pot avea).

Pe de alta parte revenind la topic ma gandesc ce bine e sa citezi si sa scoti din context ce-ti convine, fara a indica sursele.
http://www.unece.org...lities_2014.pdf
Pag. 18 e un tabel cu principalele noxe in UE. Acum desi transportul rutier contribuie cu doar 15% la poluantul PM10, la NOx transportul rutier contribuie cu 42%.
Pe de alta parte e important de vazut ,,who's-who'':
UNECE is the forum where the countries of Western, Central and Eastern Europe, Central Asia and North America – 56 countries in all – come together to forge the tools of their economic cooperation.
That cooperation concerns economics, statistics, environment, transport, trade, sustainable energy, timber and habitat.
The objective of this Discussion paper is:
a) to offer a balanced view on the on‐going debate about the harmful effects of diesel engine exhaust emissions on human health and the environment;
B) to take stock of  recent studies on the harmful effects of diesel exhausts to public health;  
c) to provide information about diesel emissions by different economic sectors including inland transport;  
d) to overview the recent policy developments on the reduction of pollutant emissions to address health and environmental concerns; and  
e) to overview any technological developments in diesel engines that reduce or even eliminate the harmful effects to public health.

Cu alte cuvinte, orientarea comisiei este spre partea economica a sectorului de transport.
Personal nu cred ca documentul este inexact stiintific, nici rau intentionat ci reprezinta un punct de vedere realist pe anumite aspecte care insa nu contrazice cercetarea WHO publicata in extenso http://monographs.ia...ographs/vol105/ ci o nuanteaza.
Un alt studiu la fel de adevarat si la fel de bine de urmarit este http://www.nature.co...ncomms4749.html
Pe scurt, mentioneaza riscurile mari ale poluarii motoarelor in doi timpi (scutere) ca fiind dominante in marile orase.

Edited by Hansolo, 28 September 2016 - 08:07.


#611
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
numai gogosi, poluarea e fix de impresie artistica, daca ar avea o problema cu asta s-ar orienta la marii consumatori, adica vapoare, camioane, buldozere si alte utilaje grele
altfel e fix teoria paharului de apa dar nu se vede butoiul plin de alaturi

#612
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007


View PostTorquemada-666, on 16 septembrie 2016 - 17:52, said:



La noi in Ro, inca avem masini si utilaje si tramvaie, care in afara le mai vezi doar la muzeu. Deci valul cu extinctia dieselurilor, se sparge la intrarea in Romania.

Ultimele locomotive cu abur , s-au construit in China, pe la inceputul anilor 2000.  Pentru ca nu se dorea consumul de electricitate si motorina scumpa din import pentru manevrarea trenurilor care deserveau minele cu carbuni, care alimentau termocentralele.  
Motoare diesel vor tot fi.  Si vor ramane pe camioane, autobuze , vapoare.

View Postvalitudor, on 16 septembrie 2016 - 17:56, said:

Daca a crescut la 17 inseamna ca e vorba de soot, nu de cenusa. Dupa regenerare la mine ajunge la 5 mg si eu am 250.000 km si merg si la 1000 rpm cand vreau :)
Unde indica cantitatea de material depusa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate