Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30655
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
pe spritmonitor.de sunt consumuri ale oamenilor.Nimic in comun cu distrusii mioritici....Posted Image

#30656
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdydysoft, on 05 noiembrie 2022 - 19:19, said:


Circul in De, am facut naveta si cu o coaja care era mai mult in service decat pe drum, aici am nevoie efectiv sa ajung din A in B, zilnic si la timp, ceea ce nu se poate cu o vechitura.
Nu se repara masinile pe marginea drumului, nici nu se remorcheaza, orice defectiune te costa de nu face coaja de care zici mai sus.
Vorbesti de revizie serioasa la 1000 euro? Pai uleiul in cutie te duce la 1300 euro, uleiul in motor alti 550 euro, despre ce revizii serioase vorbim?
In fine, inca caut solutii dar nu sunt convins 100% ca va fii o idee mai buna electrica plus panouri, eventual sa scada preturile, vedem ce ne rezerva viitorul.
Alea-s prețuri de reprezentanta Bentley?😂😂

#30657
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In DE nu sunt figuri,ce vezi aia si este,la oameni vorbesc.Adica neamtu face naveta cu ce e mai avantajos,chiar daca e masina de 1000 euro.Dar romanii din DE,multi dintre ei fac ce fac in tara-cumpara masini mai scumpute noi in rate,cu rate mici bineinteles.Si se prezinta apoi la diferite service cu masina sa faca diverse,unde sunt taxati in functie de masina ce au...Posted Image

#30658
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Melteanu, ai impresia că le știi pe toate, dar realitatea te depășește.
Încearcă să faci tu naveta cu o mașină de 1000 euro, in De, apoi revino aici cu rezultatele.
Nu mai confunda lucrurile, sau explica ce înseamnă o mașină de 1000 euro in De, sau te refereai doar la rotile unei mașini?


#30659
Pitot

Pitot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 25.07.2010

View Postdydysoft, on 08 noiembrie 2022 - 12:38, said:


Încearcă să faci tu naveta cu o mașină de 1000 euro, in De, apoi revino aici cu rezultatele.

Eu fac navetă de 170 km/zi în România ba cu mașină de 20.000 euro, ba cu mașină de 1.500 euro și nu am nicio problema. Sau nu se pune pentru că este naveta în România și nu “in De”?

Edited by Pitot, 08 November 2022 - 12:56.


#30660
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View Postdydysoft, on 08 noiembrie 2022 - 12:38, said:

Melteanu, ai impresia că le știi pe toate, dar realitatea te depășește.
Încearcă să faci tu naveta cu o mașină de 1000 euro, in De, apoi revino aici cu rezultatele.
Nu mai confunda lucrurile, sau explica ce înseamnă o mașină de 1000 euro in De, sau te refereai doar la rotile unei mașini?
Ti-am dat exemplu de masina de 700 de euro cumparata din DE, adica pana sa fie cumparata mergea pe soselele din DE !

#30661
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
Germy? lapte si miere la rigole:

1. concesiune Bentley -> 40€/h mana de lucru
2. concesiune marca mediocra, eg BMW -> 20€/h mana de lucru

acest comment este pamflet.

#30662
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Cred ca v-ati cruci la 40€/ora de manopera la un amarat de Renault in reprezentanta in Ro !
Nici nemtia nu mai e cea fost….

#30663
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Un Diesel mai simplu se repară mai uşor. Pentru restul problemelor, există tramvaiul.   :)

#30664
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Sau incaltamintea usoara !
Eu fac mai multi km pe zi pe jos decat cu masina in oras intr-o saptamana !

#30665
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Daca la o masinuta mica ca Polo care nu mai avea motorizari diesel ii va creste pretul cu 5000 euro pentru a indeplini normele Euro 7, va dati seama cu cat va creste pretul dieselului ca sa poata sa aiba aceleasi emisii de NOx ca o benzinara ?

https://economie.hot...unei-masini.htm

Sa sarbatorim ca daca acum vanzarile de diesel s-au dus in cap pe la vreo 15%, dupa noile norme cei care vor mai veni pe piata cu asemenea "arme de ucidere in masa" vor avea marea surpriza ca sa le dea de la dealeri direct la REMAT din lipsa de clientiPosted Image

Edited by Ford4, 19 November 2022 - 00:59.


#30666
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu vrea nimeni eliminarea a nimic... Poluarea e o găselniță a unora, de a obține fonduri, finanțări etc. O zic eu, care sortez deșeurile, evit aruncarea uleiului la chiuveta/WC, prefer mersul pe jos, in general, în detrimentul mașinii, prin oraș ș.a.m.d. Am mașină Euro 5, un Duster, dar nu am de gând să o înlocuiesc, prea curând. Repet, sunt sceptic în privința anumitor măsuri și am pretenția să nu mi se impună ceva, fără a-mi da posibilitatea de a alege.

#30667
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Îmi place că sunt toți băgați în aceeași oală, laolaltă... Dacă sunt sceptici, automat au cazane poluante, din 2009 toamna, dacă nu, musai cel mai cel EV apărut pe piață. Uite că există și nuanțe, în ciuda răutăților unora, chiar și aici de pe forum, nu dau nume.

#30668
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am mers cu un pacurar de asta de peste 2 litri, pfff abia astept sa pice in cap preturile la diesel-uri second, vor fi in piata niste masini exceptionale .

#30669
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVlad_22, on 19 noiembrie 2022 - 02:02, said:

am pretenția să nu mi se impună ceva, fără a-mi da posibilitatea de a alege.
„Nu sunt vremurile sub om, ci bietul om sub vremuri”   (© Miron Costin)

#30670
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View PostFord4, on 19 noiembrie 2022 - 00:59, said:

Daca la o masinuta mica ca Polo care nu mai avea motorizari diesel ii va creste pretul cu 5000 euro pentru a indeplini normele Euro 7, va dati seama cu cat va creste pretul dieselului ca sa poata sa aiba aceleasi emisii de NOx ca o benzinara ?

https://economie.hot...unei-masini.htm

Sa sarbatorim ca daca acum vanzarile de diesel s-au dus in cap pe la vreo 15%, dupa noile norme cei care vor mai veni pe piata cu asemenea "arme de ucidere in masa" vor avea marea surpriza ca sa le dea de la dealeri direct la REMAT din lipsa de clientiPosted Image


Bine ca ai apucat sa iti iei un euro 4. Sarbatori fericite!

#30671
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Da de unde ?Posted Image

#30672
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMasutatsu-Oyama, on 08 noiembrie 2022 - 14:19, said:

1. concesiune Bentley -> 40€/h mana de lucru
Mai ieftin decât la Hyundai, în București.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate