Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30421
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postadrian_r5, on 10 octombrie 2022 - 07:50, said:

Ai vreun exemplu concret ... ne poti spune in ce tara din UE s-a intimplat treaba cu "subvenționarea doar a transportatorilor" ?

nu cred ca vei primi un raspuns. sunt doar fanteziile unora

#30422
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

View PostFord4, on 09 octombrie 2022 - 23:46, said:

Au fost momente când motorina era gratis de la tractoriști. Nu se vor mai întoarce din fericire.
Scumpirile la rafturi se datorează mai mult creșterii prețului la energie decât a motorinei.
E penibil cum va ascundeți in spatele acestui clișeu când creșterile de prețuri la produsele de la raft datorită creșterii transporturilor se pot combate usor prin subvenționarea doar a transportatorilor până ce își reglementează producătorii problema cu lungimea lanțurilor de aprovizionare și distribuție cu efecte benefice și în economia noastră. Dar asta e o altă discuție. Iar bani pentru subvenționarea transportatorilor se pot găsi când 80% din autoturismele de la noi sunt pe motorina. O taxă în plus la motorină nu cred că va strica placerea romanilor de a se plimba cu autoturisme diesel    Posted Image !
De acord că și benzinarele vor dispărea că e normal, principalul este să dispară mai întâi dieselul fiindcă astea sunt majoritare prin orașele românești sufocate de noxe. Înlocuirea parcului cu electrice va mai dura dar noi avem de ales acum între 2 rele și trebuie să alegem Raul cel mai mic. Daca la mașinile noi stam bine fiindcă vânzările de diesele au scăzut până și în România la nivele minime pe care nici eu nu le prevedeam acum un an doi în urma, situația dramatică este la sh care reprezintă trei sferturi din vânzările de mașini și unde situația este inversă dieselele reprezentând proporția covârșitoare, vesticii dând la preturi de nimic aceste motorizări care nu mai au căutare la ei și noi devenind că și în alte domenii groapa de gunoi a Europei

De ce subvenţionare şi nu preţuri mai mici pentru transportatori? Subvenţiile trebuie să fie în număr cât mai mic, ca să mai scăpăm de birocraţi.
Iar creşterea preţului la motorină are efecte negative şi la calea ferată, unde poţi avea mai puţine emisii nocive per călător. Dar în loc să încurajăm transportul feroviar în România... Dacă creşte preţul biletelor, oare nu se vor orienta mai mulţi către maşină? E subiectul pe aria auto, dar scopul general e de a reduce poluarea.

#30423
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postzippo123, on 10 octombrie 2022 - 08:02, said:

fanteziile unora
fantezii ?

#30424
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
multe taste, putina pricepere.. poate vedeti ce spun si altii care fac niste teste

https://romania.euro...e/32064269.html

#30425
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postwrc2007, on 10 octombrie 2022 - 09:55, said:

multe taste, putina pricepere.. poate vedeti ce spun si altii care fac niste teste

https://romania.euro...e/32064269.html

si replica ta (incluzand jignirile repetitive)  vine in contextul....care?

#30426
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
tu...ai citit ultimele pagini?
faptul ca unii nu se pricep, nu e jignire. nici eu nu ma pricep la multe, dar prefer sa tac acolo. mai rau e cand apesi taste fiind paralel cu subiectul,si ti se pare totul asa usor.

#30427
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,155
  • Înscris: 13.11.2017

View Postadrian_r5, on 10 octombrie 2022 - 07:50, said:


Ai vreun exemplu concret ... ne poti spune in ce tara din UE s-a intimplat treaba cu "subvenționarea doar a transportatorilor" ?

Nu e voie de la stăpânire sa facă așa ceva. Vrei sa distrugi "măreața" industrie germană de autoturisme care nu a știut să producă decât diesele :) ?
De ce crezi că în Europa producătorii auto nu au fost pedepsiți pentru trisarea noxelor așa cum au fost pedepsiți in SUA ?

Edited by Ford4, 10 October 2022 - 10:27.


#30428
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postwrc2007, on 10 octombrie 2022 - 10:20, said:

tu...ai citit ultimele pagini?
faptul ca unii nu se pricep, nu e jignire. nici eu nu ma pricep la multe, dar prefer sa tac acolo. mai rau e cand apesi taste fiind paralel cu subiectul,si ti se pare totul asa usor.

ultimul subiect era pe tema sumpirii motorinei.

am facut referire la jigniri, pentru ca am tot vazut ca repeti "tasturisti"... Inteleg ca unii au cunostinte tehnice avansate, dar cred ca scopul acestui forum este sa invatam unii de la altii.

#30429
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 05.08.2007

View Postwrc2007, on 10 octombrie 2022 - 09:55, said:

multe taste, putina pricepere.. poate vedeti ce spun si altii care fac niste teste

https://romania.euro...e/32064269.html


Sigur, un test facut de Giurgea, foarte bine documentat, din care citez:

"Asta înseamnă, spune Giurgea, că, la o sută de kilometri, prețul poate fi între 17,5 și 60 de lei, în timp ce pentru 100 de kilometri parcurși cu o mașină pe benzină consumi 70 de lei, iar la motorină te duci spre 80. Pentru ambele mașini, a folosit un consum mediu de 10 litri la suta de kilometri."

Consum mediu de 10 l/100km si la benzina si la diesel. La 1.8 TSI am consum mediu semnificativ sub 10l/100km (desi circula preponderent urban in ultimul timp) iar de un diesel nu mai vorbesc (undeva pe la putin peste 50% din cat spune acest profesionist desavarsit, sau poate a luat ca etalon vreun X5 M50d) ).

O adevarata referinta acest realizator de emisiuni TV.

Edited by paultt, 10 October 2022 - 10:36.


#30430
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postpaultt, on 10 octombrie 2022 - 10:35, said:

Sigur, un test facut de Giurgea, foarte bine documentat, din care citez:

"Asta înseamnă, spune Giurgea, că, la o sută de kilometri, prețul poate fi între 17,5 și 60 de lei, în timp ce pentru 100 de kilometri parcurși cu o mașină pe benzină consumi 70 de lei, iar la motorină te duci spre 80. Pentru ambele mașini, a folosit un consum mediu de 10 litri la suta de kilometri."

Consum mediu de 10 l/100km si la benzina si la diesel. La 1.8 TSI am consum mediu semnificativ sub 10l/100km (desi circula preponderent urban in ultimul timp) iar de un diesel nu mai vorbesc (undeva pe la putin peste 50% din cat spune acest profesionist desavarsit, sau poate a ).

O adevarata referinta acest realizator de emisiuni TV.
Situatie identica si la consumul electricului, eu de ex am 14 kWh/100 de km si el, Mie îmi place să iau o medie de 25 kwh”,
„Mașinile electrice consuma undeva între 18-19 și 29-30 kwh, în funcție de model, stilul de condus, temperatura exterioară, dacă e vară sau iarnă. Mie îmi place să iau o medie de 25 kwh”, explică Giurgea.

Edited by cata, 10 October 2022 - 10:47.


#30431
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postzippo123, on 10 octombrie 2022 - 10:28, said:


ultimul subiect era pe tema sumpirii motorinei.


si atunci consideri ca era nevoie sa mai explic contextul?
si da, 25kwh/100km este mult in experimentul ala.

View Postzippo123, on 10 octombrie 2022 - 10:28, said:

am facut referire la jigniri, pentru ca am tot vazut ca repeti "tasturisti"... Inteleg ca unii au cunostinte tehnice avansate, dar cred ca scopul acestui forum este sa invatam unii de la altii.
poate esti mai nou, dar... eu am pus un link. un experiment.

pai ce sa invatam? cand unii vin si ne expun lectia, fara sa fi studiat? cand unii cu 0 experienta reala vin si expun tampenii ciclic, desi de fiecare data li s-a explicat tot, din partea celor care au studiat, au inteles.
cauta 2-3-4 subiecte pe aceeasi tema si vei intelege. cumparare masina, ala cu lidl, asta, ala cu romanul (unul..1) care a renuntat la EV ..etc
same story, sunt cei care au, si cei care au..hate.

aici nu e vb de cunostiinte tehnice avansate, este vorba de realitate, trolling, hate si aruncat cu noroi de "expertii cu 0 experienta", pe care eu imi permit sa-i numesc tastaturisti.
vino cu date concrete, reale si dezbatem.

ce sa invatam? unii au studiat, au facut achizitii, altii stau si tasteaza. nu schimbi nimic din procent.
ia-o si p-asta tot in contextul de mai sus.

View Postpaultt, on 10 octombrie 2022 - 10:35, said:

Sigur, un test facut de Giurgea, foarte bine documentat, din care citez:

"Asta înseamnă, spune Giurgea, că, la o sută de kilometri, prețul poate fi între 17,5 și 60 de lei, în timp ce pentru 100 de kilometri parcurși cu o mașină pe benzină consumi 70 de lei, iar la motorină te duci spre 80. Pentru ambele mașini, a folosit un consum mediu de 10 litri la suta de kilometri."

Consum mediu de 10 l/100km si la benzina si la diesel. La 1.8 TSI am consum mediu semnificativ sub 10l/100km (desi circula preponderent urban in ultimul timp) iar de un diesel nu mai vorbesc (undeva pe la putin peste 50% din cat spune acest profesionist desavarsit, sau poate a luat ca etalon vreun X5 M50d) ).

O adevarata referinta acest realizator de emisiuni TV.
bun, tu ai facut pt ICE, eu iti confirm ca si pe EV sunt exagerate evaluarile tocmai, pt ca 25kwh/100 consuma fie un SUV urias, fie cand este f frig si ai 160kmh.
eu am intre 13 si 21 mers tare. si am aprox 500 de cai ev.
DAR, 10 in oras (buc, de ex) sunt f usor de realizat ziua, chiar si la diesel.

si el si colegul lui sunt comedianti nu experti, recunosc si nu ii urmaresc. dar studiul e facut cu mariri similare. si mai este al altuia, mai jos inca o parere.

#30432
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postwrc2007, on 10 octombrie 2022 - 10:58, said:


si atunci consideri ca era nevoie sa mai explic contextul?
si da, 25kwh/100km este mult in experimentul ala.


poate esti mai nou, dar... eu am pus un link. un experiment.

pai ce sa invatam? cand unii vin si ne expun lectia, fara sa fi studiat? cand unii cu 0 experienta reala vin si expun tampenii ciclic, desi de fiecare data li s-a explicat tot, din partea celor care au studiat, au inteles.
cauta 2-3-4 subiecte pe aceeasi tema si vei intelege. cumparare masina, ala cu lidl, asta, ala cu romanul (unul..1) care a renuntat la EV ..etc
same story, sunt cei care au, si cei care au..hate.

aici nu e vb de cunostiinte tehnice avansate, este vorba de realitate, trolling, hate si aruncat cu noroi de "expertii cu 0 experienta", pe care eu imi permit sa-i numesc tastaturisti.
vino cu date concrete, reale si dezbatem.

ce sa invatam? unii au studiat, au facut achizitii, altii stau si tasteaza. nu schimbi nimic din procent.
ia-o si p-asta tot in contextul de mai sus.


bun, tu ai facut pt ICE, eu iti confirm ca si pe EV sunt exagerate evaluarile tocmai, pt ca 25kwh/100 consuma fie un SUV urias, fie cand este f frig si ai 160kmh.
eu am intre 13 si 21 mers tare. si am aprox 500 de cai ev.
DAR, 10 in oras (buc, de ex) sunt f usor de realizat ziua, chiar si la diesel.

si el si colegul lui sunt comedianti nu experti, recunosc si nu ii urmaresc. dar studiul e facut cu mariri similare. si mai este al altuia, mai jos inca o parere.

Daca nu scriu pe threaduri, asta nu inseamna ca nu le urmaresc. Stiu si cand ti-au luat id3 si cand te-ai hotarat sa treci la M3P... asta ca exemplu...
Nu cred ca iti face cinste sa vii mereu cu aceeasi replica, aproape la fiecare postare...
Am vazut ca este foarte mult trooling, pe aria auto cel putin. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa reactionam in acest fel.
Revenind la subiect, nu stiu cati dintre cei care sunt pe acest thread nu recunosc faptul ca deplasarea cu o masina electrica este mult mai ieftina decat cu ICE, oricare ar fi el. Nu cred ca te-a contrazis (sau in general) nimeni vreodata pe tema asta (referitor strict la deplasare).

#30433
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postzippo123, on 10 octombrie 2022 - 11:06, said:

Daca nu scriu pe threaduri, asta nu inseamna ca nu le urmaresc. Stiu si cand ti-au luat id3 si cand te-ai hotarat sa treci la M3P... asta ca exemplu...
Nu cred ca iti face cinste sa vii mereu cu aceeasi replica, aproape la fiecare postare...
Am vazut ca este foarte mult trooling, pe aria auto cel putin. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa reactionam in acest fel.
Revenind la subiect, nu stiu cati dintre cei care sunt pe acest thread nu recunosc faptul ca deplasarea cu o masina electrica este mult mai ieftina decat cu ICE, oricare ar fi el. Nu cred ca te-a contrazis (sau in general) nimeni vreodata pe tema asta (referitor strict la deplasare).
daca tu crezi ca eu mai postez in aria asta, ce-mi face cinste...imi pare rau ca te dezamagesc, trolli au castigat. mi-a luat mult timp sa cedez, dar am facut-o pt ca nu merita.
mai ales cand jignirile apar de catre pasionatii de diesel in aria de EV, desi invers nu incepe nimeni comentariul.
cand explic explic si au aceeasi placa, pai e mai simplu sa le raspund cu aceeasi placa. cine citeste, intelege.
pe acest thread mi-e lene sa caut comparatie cu ice la pretul per km, dar uite pe altul..
https://forum.softpe...6#entry29375857
si de acolo..spor la citit.
mai vrei?
https://forum.softpe...8#entry29228688

userii sunt de obicei aceiasi, de aia i-am bagat la ignore. poti cauta istoricul lor de experitza in EV si parerile si explicatiile si cum oricat as fi incercat eu sau altii..conlcuzia e aceeasi. te coboara si te bat.

Edited by wrc2007, 10 October 2022 - 11:37.


#30434
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View Postwrc2007, on 10 octombrie 2022 - 11:34, said:

daca tu crezi ca eu mai postez in aria asta, ce-mi face cinste...imi pare rau ca te dezamagesc, trolli au castigat. mi-a luat mult timp sa cedez, dar am facut-o pt ca nu merita.
mai ales cand jignirile apar de catre pasionatii de diesel in aria de EV, desi invers nu incepe nimeni comentariul.
cand explic explic si au aceeasi placa, pai e mai simplu sa le raspund cu aceeasi placa. cine citeste, intelege.
pe acest thread mi-e lene sa caut comparatie cu ice la pretul per km, dar uite pe altul..
https://forum.softpe...6#entry29375857
si de acolo..spor la citit.
mai vrei?
https://forum.softpe...8#entry29228688

userii sunt de obicei aceiasi, de aia i-am bagat la ignore. poti cauta istoricul lor de experitza in EV si parerile si explicatiile si cum oricat as fi incercat eu sau altii..conlcuzia e aceeasi. te coboara si te bat.

nu, nu vreau nimic.
Vreau doar sa mentinem o linie decenta, si sa ignoram aberatiile unora sau altora. Venind pe acest thread si facand referire la ce "spun" altii pe alte threaduri nu vei rezolva nimic....
Iar generalizand, ca toti astia de aici sunt la fel ca altii (pe care i-ai dat tu exemplu), iar nu este ok.

Calculele cu deplasarea cred ca sunt clare, si nimeni nu poate sa conteste ca deplasarea cu o masina electrica este cea mai ieftina.
Calculele de achizitie  a unei masini sunt o prostie pentru ca fiecare isi cumpara ce isi permite.

Edited by zippo123, 10 October 2022 - 12:25.


#30435
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,155
  • Înscris: 13.11.2017

View Postzippo123, on 10 octombrie 2022 - 07:19, said:



Concluzia mea este ca vouă, atâta bucurie v-a rămas...scumpirea motorinei.
În rest... "viața e pustiu"
Concluziile tale sunt greșite că de obicei. Bucuria este că dieselul dispare mai repede decât ne așteptam cu toții cu toate că producătorii germani s-au folosit de toată influența lor pentru a împiedica acest lucru. Creșterea prețului la motorină ne bucura doar fiindcă este inca un cui în coșciugul dieselului.

#30436
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003

View PostFord4, on 10 octombrie 2022 - 13:49, said:

Concluziile tale sunt greșite că de obicei. Bucuria este că dieselul dispare mai repede decât ne așteptam cu toții cu toate că producătorii germani s-au folosit de toată influența lor pentru a împiedica acest lucru. Creșterea prețului la motorină ne bucura doar fiindcă este inca un cui în coșciugul dieselului.

da, asa e, cum zici tu...
cand ai codus fiesta diesel toate erau ok... consum mic...etc
acum cand vezi cata benzina bagi in focusul ala... "sa dispara dieselul " :) ...
dispare oricum, si cu voia si fara voia ta...
rugamintea mea este sa iesi din zona asta, diesel, poluare, germania.... ca te trezesti in 2035 si tot asta va fi "bucuria" ta.
viata e frumoasa si altfel

#30437
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFord4, on 10 octombrie 2022 - 13:49, said:

Bucuria este că dieselul dispare mai repede decât ne așteptam cu toții

Cand o sa dispara dieselul....probabil voi fi prea batran ca sa mai conduc....:lol:
Desi cel mai probabil pana atunci vor aparea alternative EV suficient de eficiente ca sa merite sa le iau in calcul si in cazul ala nu voi mai opta pentru diesel. Dar pana atunci, pentru desele mele drumuri lungi, dieselul e cea mai buna alternativa.
Pentru oras folosesc un mild hybrid...

#30438
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 27.07.2006
https://www.contribu...tate-siguranta/

E lung, plin de cifre!!!...si cu o concluzie pe care doar anumiti distinsi colegi de forum o pot intelege.
Sau, cum a zis poporul roman in intelepciunea sa: nu da vrabia din mana...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate