Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#30349
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, eu sper să nu e transforme în fanatisti, de tipul mișcării britanie "Just stop oil", care se și pun în mijlocul străzilor, cu pancarte și mesaje. Pe ei îi duce capul asta e problema, dar văd doar ce vor dânșii să vadă și să audă și nu gândesc în ansamblu.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 19:14.


#30350
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postergon, on 02 octombrie 2022 - 19:06, said:

Nu dau nume, ca nu-i frumos.
Daca nu nume ... macar prenume  Posted Image


PS - oare o fi ajuns prin Iasi?

Edited by adrian_r5, 02 October 2022 - 19:20.


#30351
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Am primit info despre ce inseamna curand...2035.
La o discutie initiata in august 2016. Adica 19 ani e curand. Sau de astazi, 13 ani inseamna curand.
Bineinteles, nimic nu e batut in cuie, pana atunci.
Bai, unii dintre voi traiesc azi? In 2022, adica? In Romania?

#30352
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 24.07.2022
daca in 2025 nu e cu stickere ceva si prin bucuresti..mare minune. deja cu parcarile verzi plus amenzile noi s-a miscat ceva...oare ce urmeaza?

#30353
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcata, on 02 octombrie 2022 - 18:31, said:


Nu toți, doar majoritatea
https://www.g4media....nul-trecut.html
Pe mine nu mă interesează de alții, vorbesc cazul personal și al unor cunoscuți, poate, că nu mă pot duce să îl iau acum, la bătaie, pe unul si pe altul, că au mașini fără catalizator și alte minuni, dar ar putea fi amendați drastic.

View PostPunter, on 02 octombrie 2022 - 19:37, said:

daca in 2025 nu e cu stickere ceva si prin bucuresti..mare minune. deja cu parcarile verzi plus amenzile noi s-a miscat ceva...oare ce urmeaza?
Nu știu, că nu am luat până acum amenzi, că dețin diesel...

#30354
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostVlad_22, on 02 octombrie 2022 - 13:28, said:

EV nu sunt 100% Eco și punct, oricât vă zbateți voi să dovediți contrariul.
Aici ai comis o eroare de logica de tip OM DE PAIE.
https://en.wikipedia.../wiki/Straw_man

Sa-ti explic: nimeni dintre posesorii de EV n-a afirmat si n-a sustinut ca EV sunt 100% eco. Este o inventie de-a ta, adica ai construit un OM DE PAIE.

View PostVlad_22, on 02 octombrie 2022 - 13:28, said:

industria, funcționează pe baza de petrol, cărbune etc. Alea nu mai contează, nu se pun nu, că nu dă bine la agenda unora legată de poluare.
Iar ai construit un OM DE PAIE (eroare de logica).
Ba da, se pun si astea. Stim si despre astea si nu le-a negat nimeni, ai inventat tu de la tine ca "nu se pun".
Insa realitatea este ca se iau masuri pentru reducerea poluarii in TOATE domeniile, dar aici suntem pe aria AUTO a forumului asa ca discutam teme si probleme legate de AUTO.

Edited by kolfleading, 02 October 2022 - 19:59.


#30355
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Bai, m-ai zapacit cu omul asta de paie, mereu.
Iti apreciez opiniile pe arii diverse dar pe-aici mi se pare ca exagerezi.
Si sunteti si in afara subiectului, apropo :)

#30356
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postkolfleading, on 02 octombrie 2022 - 19:59, said:

OM DE PAIE.
OM DE PAIE.
OM DE PAIE
paie ... paie ... da' daca e om inseamna ca are si c**ie  Posted Image

PS  - cum e cu dezavantajele inerente ... reusesti sa raspunzi anu' asta la intrebare ?

Edited by adrian_r5, 02 October 2022 - 20:23.


#30357
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Hehhehehe...:))

#30358
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
A naibii ce se mai iau măsuri anti-poluare... Astea sunt ca să de-a bine la marketing, PR. Când s-o muta producția din țări precum China, SUA, cei mai mari poluatori planetari, atunci vom spune "că" chiar companiile sunt interesate de reducerea ei. Cum să vii mie să îmi spui că se iau măsuri active anti-poluare, când încă se produc chestii în draci, pare capacitățile de consum ale Planetei și, cu toate astea, sunt încă câteva sute de milioane de locuitori care fac foamea.

The Great Pacific garbage patch, încă crește.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 20:17.


#30359
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Eu cred ca ne-am dat cu totii seama, prin prisma ultimelor evenimente, cu efect pe termen lung asupra preturilor la energie, ca DIN PACATE, povestea asta cu masini electrice din 2035 pica definitiv.

Nu se pot transfera toti la Hidroelectrica si nici nu pot toti sa isi monteze panouri solare.

Incarcarile gratuite s-au dus.

Sunt foarte probabile interuperi de electricitate.

UE impune limitarea consumului pe intervale orare, si praguri de consum peste care pretul curentului sare in aer.

Dupa parerea mea, nu e exclusa urcarea pretului in zona de 10 lei pe kw/h, daca se va depasi o anumita limita, impusa tot din pacate absolut arbitrar.

Si tot dupa parerea mea, astea se vor intampla, si pana intr-un an de zile, nimeni nu va mai cumpara masini electrice noi, iar cele second hand se vor da pe nimic.

Eu daca ar fi sa imi iau acum o masina noua, as lua ori pe gaz (din fabrica) ori diesel.

Nu cred ca generatia noastra va apuca trecerea generalizata la electrice.

#30360
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu știu, strict din prisma energiei electrice, nu mi-aș face griji... România produce destul de ne permitem să și exportam energie electrică. Marii consumatori, grosul, e reprezentat de cei industriali, deci dacă e ceva major, îi decuplezi ori opresc ei activitatea la anumite fabrici și companii care poate nu sunt de strictă necesitate și aia e.
Problema e la tâlharii care ne conduc de 30 ani, poate chiar mai bine.

Zicea șeful ANRE, că undeva la o treime din capacitatea de producție, nu mai există, asta o spunea undeva prin vară 2020, mă îndoiesc că s-a mai îmbunătățit ceva, substanțial. Astea nu contează pentru cultul EV, detalii.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 22:48.


#30361
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

View PostDesertor, on 01 octombrie 2022 - 18:43, said:


Si producerea curenrului electric nu polueaza? Ai impresia ca o termocentrala respecta standarte euro 6. Cand va aud… imi plac masinile electrice dar momentan din punctul meu de vedere doar hibrida este viabila pana se va rezolva problema bateriilor
N-am spus ca nu polueaza o termocentrala, cand te aud...  :)))

Dar trebuie vazut raul cel mai mic. Tu ce zici? Combustibilul sintetic e viitorul ?

#30362
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostVlad_22, on 30 septembrie 2022 - 22:29, said:

Unde ți-o încarci, dacă stai la bloc, concret, cartier de blocuri comuniste, nu casă sau cartier rezidential, unde ai și stații de încărcare la unele? Situația și problema e atât de amplă, încât e pueril să te rezumi doar la a interzice ceva, dar infrastructura în acest sens, praf. Sincer, în ritmul la care merg lucrurile la noi, nici peste 10-15 ani, infrastructura EV nu cred că va fi cu mult mai bună.

la munca, la mall, la cafea, la restaurant, la tara, oriunde pleci de la bloc si iti faci treaba. sau uiti ca e curent cam peste tot, nu la fel si petrol? sau ca poti avea/trage curent peste tot si mai usor ca petrol?
wtf..cat de greu e sa deschizi ochii?
nu raspunde..n-are sens sa iti explic eu tie logica. mai bine incerci un EV si ne spui cum e, ca de taste suntem toti satui.

View PostDesertor, on 02 octombrie 2022 - 13:49, said:

Stau intr o zona care candva era bogata in petrol si am crescut cu sondele si tot in zona se si prelucra. Ce zici am habar???apropo majoritatea vecinilor mei au lucrat la ,,petrol,, continua te rog sa imi dai lectii…

cum e aerul langa rafinarie? totul ok?  
cum e cu producerea uleiului auto? cum e cu consumul de motoriona ca sa duci motorina la peco? cum e cu ecologizarea benzinariilor, filtrelor de la rafinarii?

#30363
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 10.01.2009

View PostNukem, on 02 octombrie 2022 - 18:31, said:

Daca iti iei un EV, automat devii o persoana eco, ce face "sacrificii" pentru planeta. In rest poti sa poluezi mai mult decat ceilalti, ca nu mai conteaza decat eticheta "eco" ce ti-ai tras-o: masina suprema electrica.
Din pacate nu ma tine buzunarul sa devin eco, mi-as lua un Hummer EV 👹, asa de dragul planetei, mai ales ca as avea reduceri de taxe si parcare moka.
   Parcare moka pe doua locuri.

View PostPunter, on 02 octombrie 2022 - 18:36, said:

e o eternitate pana in 2035, sper sa mai coboare limita. si sa inceapa cu dieselurile, evident.
   Pot sa rezolve problema si acum dar din pacate nu-si doresc, vor sa fwta toti utilizatori de masini.
    De ce nu taxeaza circulatia vehiculelor cu motor termic prin centrul orasului. Cine apreciaza sa stea in coloana sa plateasca suplimentar.

     Au mare nevoie sa invrajbeasca oameni intre ei ca sa interzica complet mijlocele de transport ieftine si independente.
   Nu e eco friendly sa cari masina de dimensiuni normale ca sa te misti prin oras chiar daca este electrica.
   Eficienta inseamna consum Minim.

#30364
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postwrc2007, on 03 octombrie 2022 - 07:42, said:


la munca, la mall, la cafea, la restaurant, la tara, oriunde pleci de la bloc si iti faci treaba. sau uiti ca e curent cam peste tot, nu la fel si petrol? sau ca poti avea/trage curent peste tot si mai usor ca petrol?
wtf..cat de greu e sa deschizi ochii?
nu raspunde..n-are sens sa iti explic eu tie logica. mai bine incerci un EV si ne spui cum e, ca de taste suntem toti satui.


cum e aerul langa rafinarie? totul ok?  
cum e cu producerea uleiului auto? cum e cu consumul de motoriona ca sa duci motorina la peco? cum e cu ecologizarea benzinariilor, filtrelor de la rafinarii?
Dar transportul de mărfuri, aviatic, diverse industrii cum sunt? Aveți ochelari de cal, zău de nu și unii, asta au ca scop, învrăjbirea noastră. Eu am spus că la autoturismul actual nu renunț, până nu mai poate ori alte considerente, indiferent de presiunea altora.

Pur și simplu, unu la mână, nu simt nevoia de altceva cel puțin în următorii ani, doi la mâna, nu am banii necesari.

#30365
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Nu fiti mai catolici decat popa ca nu ii nevoie, pana la urma toate polueaza sub o forma sau alta, unele polueaza direct si simti gazele imediat iar altele polueaza la termocentrala. Pana nu se schimba elementul de baza din baterie adica litiul industria masinilor electrice e moarta din start. Daca de maine ar produce toata lumea masini electrice nu ar dura anul si s ar bloca industria din cauza lipsei de materie prima… momentan e doar o nisa si incearca sa se dezvolte dar mai dureaza pana se vor putea produce doar masini electrice…

#30366
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021

View Postkolfleading, on 02 octombrie 2022 - 19:59, said:



Sa-ti explic: nimeni dintre posesorii de EV n-a afirmat si n-a sustinut ca EV sunt 100% eco. Este o inventie de-a ta, adica ai construit un OM DE PAIE.




Asta nu-i adevărat. Omul asta de paie e construit de industria auto și autorități, nu de forumiști. Deschide orice tech specs de masina electrica și vezi emisiile declarate.
Sau orice scutire de taxe / pomana fiscala guvernamentala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate