Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#29557
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

 icssizero, on 16 mai 2022 - 19:34, said:

Nu are sens polemica, fiecare cumpara ce are nevoie .
Te intreb cate pet-uri de plastic achizitionezi intr-un an ? Eu cumpar mai putin de 50 !
Ok. Am inteles. Tu iei la sticla sau doza.

#29558
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Niciuna, am o carafa veche de lut in care scot licoarea bahica 😉 !

#29559
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

 ro_explorer, on 16 mai 2022 - 19:03, said:

Stau si ma intreb cat de mare o fi frustrarea in unii colegi de forum de ajung sa scrie mesaje ca cel de deasupra. Dar, deh ... lumea e mare. Absolut peste tot pe SP daca vii cu o idee diferita de credintele unuia sau altuia gata, esti catalogat in fel si chip. Nu cumva sa aplece urechea la ce au altii de spus, nu cumva sa ia in considerare si alte opinii ... nuuu ... autosuficienta maxima.
Ba multi apleaca, am spus si public ca urmaresc cu interes si apreciez electrificatii care-si fac timp sa posteze impresii, pareri, informatii care nu le gasesti in review-urile facute pe bani de publicatii etc.

Dar nu mai faceti pe salvatorii planetei punandu-i la zid restul de 98% pt ca tot din fosile va trageti si voi.




#29560
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ei, pai asa se esplica, dati-mi voie! 50 de peturi a cate 5 carafe bucata... e normal intr-un an.

#29561
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pai carafa e mai batrana ca mine bre, si am si ulcioare pentru transportat si au si alea mai bine de 30 de ani, asa ca fix zero poluare .
Joac-o p-asta !

O vrei si pe aia cu buda ecologica unde cantitatea de apa consumata intr-o saptamana e mai mica decat cea pe care o folosesti tu la toaleta intr-o zi !?!🤔😋

#29562
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Lasa ca trece si borna de 30, nu vei fi diferit.
Cat despre a doua afirmatie, n-are cum sa fie mai putina pentru ca n-am apa trasa-n privata...

Eu nu consum, eu contribui...

#29563
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Parca sunteți doua babe care se cearta peste gard...

#29564
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 icssizero, on 16 mai 2022 - 19:34, said:

Te intreb cate pet-uri de plastic achizitionezi intr-un an ? Eu cumpar mai putin de 50 !
Nu stiu ce legatura are cu subiectul dar daca chiar vrei sa stii, cam 12 (un pet de 650 ml pe luna, cu apa, pe care il tin in masina si il reutilizez pentru 1-2 luni, dupa care iau altul). Nu cumpar apa la bidoane (am apa excelenta la robinet) si nu beau porcarii gen cola sau pepsi (si asociatii).
Alte intrebari mai ai?

 icssizero, on 16 mai 2022 - 19:34, said:

Ti-am mai spus si in alte locuri, oricand pot sustine o rata de 650 de euro la o masina desi nu sunt platit in SEK, ci in RON.
Eu nu platesc rata de 650 de euro pe luna, eu am TCO ponderat de 650 euro pe luna cu masina (adica inclusiv incarcare, spalare, parcari cu plata, sevice, asigurare, etc).

#29565
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 15.10.2007

 ro_explorer, on 16 mai 2022 - 19:03, said:

Stau si ma intreb cat de mare o fi frustrarea in unii colegi de forum de ajung sa scrie mesaje ca cel de deasupra. Dar, deh ... lumea e mare. Absolut peste tot pe SP daca vii cu o idee diferita de credintele unuia sau altuia gata, esti catalogat in fel si chip. Nu cumva sa aplece urechea la ce au altii de spus, nu cumva sa ia in considerare si alte opinii ... nuuu ... autosuficienta maxima.


ai citit postarea domnului kolfleading? ai acolo raspunsul.
up   se pare ca a fost stearsa.

#29566
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Da, o citisem inainte de a fi ștearsă. Nu sunt de acord cu opinia lui căci el s-a reverit la o nișă de utilkzatori/colegi care din păcate exista. Dar chiar și în prezenta (sau chiar și absenta) acelei postari, ceea ce am spus eu nu își pierde înțelesul. Este o realitate trista.

 Octavian___, on 16 mai 2022 - 21:09, said:

Ba multi apleaca,
Unde sunt aia "mulți"? 1 - 2 nu sunt "mulți".

 Octavian___, on 16 mai 2022 - 21:09, said:

Dar nu mai faceti pe salvatorii planetei punandu-i la zid restul de 98% pt ca tot din fosile va trageti si voi.
Nu știu cine se da în "salvatorul planetei" dar un lucru e cert: o masina bazata pe ICE poluează mai mult decât una fără. E doar matematica. Indiferent de unde "te tragi", în baza 10 1+1=2.
Ca unii au situații speciale care necesita soluții speciale nu cred ca e nimeni suficient de prost încât sa nege. Dar sa faci dintr-o situație de excepție ceva aplicabil tuturor, aia da, aia e prostie.

#29567
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007
Nu e nimic izolat/special la electrice, vezi cati spun cati bani au economisit cu electrica, e un pc de discutie general, inca.

Acum nu se poate, macar atat sa acceptati ca nu e posibila trecerea in masa la electrice asa din scurt in 1-2 ani.
Si pana atunci ce ar trebui sa facem? Circulam doae cu bitzele??

#29568
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,858
  • Înscris: 05.07.2007
la cat de bine pusa la punct este reteaua noastra de electrificare, daca ar fi 25 % din masini electrice, ar fi jale totala .....

#29569
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Octavian___, on 17 mai 2022 - 12:34, said:

macar atat sa acceptati ca
"Sa acceptați"? Cu cine te cerți?

 Octavian___, on 17 mai 2022 - 12:34, said:

nu e posibila trecerea in masa la electrice asa din scurt in 1-2 ani.
Cine a zis asa ceva? Era vorba ca de la un punct incolo sa se interzică vânzarea de masini noi bazate pe ICE. Asta nu înseamnă deloc adoptarea de electrice în masa în 1-2 ani. Nu a zis nimeni asa ceva.
Eu unul cu ideile asta ma lupt.

 kato1, on 17 mai 2022 - 13:04, said:

la cat de bine pusa la punct este reteaua noastra de electrificare, daca ar fi 25 % din masini electrice, ar fi jale totala .....
Alt neadevăr. Nu mai continui căci dacă emiți asa ceva e clar ca nu înțelegi ce presupune încărcarea unei mașini electrice.

Edited by ro_explorer, 17 May 2022 - 13:22.


#29570
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 kato1, on 17 mai 2022 - 13:04, said:

la cat de bine pusa la punct este reteaua noastra de electrificare, daca ar fi 25 % din masini electrice, ar fi jale totala .....
Vin solutiilePosted Image
Financial Times: UE vrea să introducă obligativitatea dotării clădirilor noi cu panouri fotovoltaice pe acoperișuri, pentru a accelera dezvoltarea energiilor din surse regenerabile și înlocuirea gazelor și petrolului rusesc.
Potrivit documentului de lucru, despre care FT scrie că va fi făcut public miercuri, o gospodărie de pe teritoriul blocului comunitar va plăti anual mai mult cu 309 euro, odată cu instalarea de panouri fotovoltaice: “Costurile mai mari cu combustibilul și efortul suplimentar de a reduce consumul de gaze vor majora costurile pentru sistemul energetic cu aproape 10%, în medie, până în 2030”. Totuși, Comisia estimează că în acest mod, va scădea cu o treime consumul de gaze naturale în următorii opt ani. Aceste propuneri trebuie aprobate de Parlamentul European și de statele membre.
“Statele membre ar trebui să lanseze programe naționale pentru a sprijini instalarea acestor panouri pe clădirile cu un consum mare de energie și pe clădirile publice, de la școli la birourile instituțiilor publice”, sugerează instituția condusă de Ursula von der Leyen.

Edited by cata, 17 May 2022 - 13:35.


#29571
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Octavian___, on 16 mai 2022 - 21:09, said:

Dar nu mai faceti pe salvatorii planetei punandu-i la zid restul de 98% pt ca tot din fosile va trageti si voi.
Dar n-are nici o legatura una cu alta. Cam ca sula si prefectura.
Faptul ca "tot din fosile ne tragem si noi" nu schimba cu nimic faptul ca un autoturism diesel polueaza mai mult ca un autoturism electric.

#29572
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

 ro_explorer, on 17 mai 2022 - 13:17, said:


"Sa acceptați"? Cu cine te cerți?


Cine a zis asa ceva? Era vorba ca de la un punct incolo sa se interzică vânzarea de masini noi bazate pe ICE. Asta nu înseamnă deloc adoptarea de electrice în masa în 1-2 ani. Nu a zis nimeni asa ceva.
Eu unul cu ideile asta ma lupt.
....
...
Cu posesorii de electrice

De ce interzicere? De ce nu se poate trece gradual, natural?
Pt ca altfel se vor cumpara in continuare fosile?
Fa sa fie electrica mai avantajoasa ca fosila si de maine trecerea se va face de la sine, fara nicio interzicere

PS: se uita si citesc multi (la postul tau anterior) nu doar 1-2, sunt si vizitatori care citesc
Ca nu posteaza comentarii asta nu inseamna ca nu e urmarit subiectul masinilor electrice.
Am vazut la lucru ce reactie au avut colegii, soferii cand am venit cu troti electrica, multi au intrebat de autonomie, viteza etc. Imi pare rau ca am vandut-o, acum s-au inmultit si astea in oras, s-au mai obisnuit si soferii


 kolfleading, on 17 mai 2022 - 13:51, said:


Dar n-are nici o legatura una cu alta. Cam ca sula si prefectura.
Faptul ca "tot din fosile ne tragem si noi" nu schimba cu nimic faptul ca un autoturism diesel polueaza mai mult ca un autoturism electric.
Nimeni n-a spus contrariul

#29573
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 tatimeu, on 17 mai 2022 - 06:57, said:

ai citit postarea domnului kolfleading? ai acolo raspunsul.
up   se pare ca a fost stearsa.
Postarea domnului kolfleading a fost intentionata ca o reactie directa si ironica la postarea anterioara a domnului Octavian___:

 Octavian___, on 15 mai 2022 - 18:38, said:

Stii care-i treaba? Majoritatea care v-ati luat electrice v-a durut in cur...
Domnul Octavian___ isi da cu parerea despre niste lucruri pe care nu le cunoaste si nu le intelege si isi permite sa faca niste generalizari aiuristice.
Si nimeni n-a avut nimic de comentat.

Ok...Pai atunci i-am raspuns si eu cu aceeasi moneda (lucru care evident nu i-a convenit).
Asta-i tot. Posted Image

#29574
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Octavian___, on 17 mai 2022 - 13:55, said:

Cu posesorii de electrice
Ce te face sa crezi ca "posesorii de electrice" sunt un grup cu ideologie comuna ca sa poți generaliza la modul asta?

 Octavian___, on 17 mai 2022 - 13:55, said:

De ce interzicere? De ce nu se poate trece gradual, natural?
Pai interzicerea se face doar la mașinile noi ceea ce înseamnă o trecere graduala accelerata spre alternative mai curate.
Nu mai avem timp pentru o trecere lentă. Deja trăim pe timp împrumutat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate