Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31982 replies to this topic

#27577
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Mai tine dieselul  in Romania lejer 15 ani.

#27578
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 SpeedDemon, on 18 decembrie 2021 - 18:34, said:

Motorul electric e mai bun.
Ei pe dracu ... incepe sa-ti vina mintea la cap Posted Image

#27579
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si motorul cu reactie e mai bun, dar asta nu inseamna ca o sa il vezi pe masini vreodata, numai daca vrei sa bati recordul de viteza cu un vehicul terestru 😁.
In acest moment, rasnitele au prea multe dezavantaje ca sa le numim evolutie. Evolutia inseamna un pas major inainte, cu aceleasi costuri sau mai ieftin. 19k un sarcofag ce necesita bricolaje (de care unii sunt foarte mandrii, parca si-au construit o casa cu mainile lor sau au facut boabe un motor si dupa aceea l-au remontat la loc) nu inseamna evolutie! Sa nu imi spuneti de Tesla, ca aia e cat o casa, cam cat castiga un roman in 10 ani. Asa ca singurul inlocuitor de drept al diesel-ului este benzina. Hidrogenul nu a convins...mai vedem peste 10-15 ani ce apare.


#27580
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 ro_explorer, on 18 decembrie 2021 - 15:50, said:

Vezi ca motoarele cu aburi sunt mult mai fiabile decât cele cu ardere interna. Un singur punct pozitiv sau negativ nu da tonul ci întregul sistem. Masinile electrice sunt superioare celor cu ardere interna la toate capitolele, mai puțin autonomie. Cum autonomia nu este atât de importanta de la un punct încolo (punct atins și depășit de ceva vreme), situația e clara.

Corect dar de ce nu am vazut motoare cu abur pe strada? Pana la urma de ce nu se mai folosesc daca sunt mai fiabile? Pai pentru ca sunt complicat de alimentat, nu sta nimeni sa bage lemne/carbuni.

La fel este si cu electricele, si daca stau o ora sa o incarc pe saptamana tot e timp pe care trebuie sa il planific, sa verific statia sa fie libera, etc. inca o chestie pe care trebuie sa o ai in cap.

Tot nu pricep de ce nu se investeste mai mult in hidrogen dar probabil ca producatorii vor intai sa se treaca de la benzina/diesel la electrice apoi la hidrogen pentru ca daca s-ar trece direct, electricele ar ajunge degeaba.

#27581
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 geopsi, on 20 decembrie 2021 - 11:48, said:

Corect dar de ce nu am vazut motoare cu abur pe strada? Pana la urma de ce nu se mai folosesc daca sunt mai fiabile? Pai pentru ca sunt complicat de alimentat, nu sta nimeni sa bage lemne/carbuni.
Pentru ca modelele cu combustie interna sunt mai eficiente, polueaza mai putin si sunt mai mici, chiar daca se strica mai des. Compromisuri.

 geopsi, on 20 decembrie 2021 - 11:48, said:

La fel este si cu electricele, si daca stau o ora sa o incarc pe saptamana tot e timp pe care trebuie sa il planific, sa verific statia sa fie libera, etc. inca o chestie pe care trebuie sa o ai in cap.
Depinde de situatie. La casa doar parchezi si alimentezi, fara griji, fara timp pierdut. La bloc e in functie de situatia regionala. Eu stau la bloc de exemplu dar nu pierd decat 1 minut cu incarcatul (desi nu am statie proprie). Alimentez la o statie din apropiere (100 de metri de intrarea in garaj) dar fara planificare. Cand ajung cu bateria pe la 50% si gasesc loc la statia de langa casa, trag acolo si o parchez la incarcat pentru vreo 3 ore, apoi o mut in casa. Singurul deranj este ca trebuie sa ies din casa si sa o bag in garaj, adica 1 minut pierdut. In general incarc la birou asadar masina e plina mereu.

Din punctul meu de vedere, repet, al meu, este mult mai comod cu electrica. "Your mileage might vary"/

#27582
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Nu stă nimeni să-și programeze, calculeze, planifice, și alte prostii de care tot amintești... Eu aș zice să te obișnuiești cu ideea cu termicele vor fi o soluție încă mulți ani de acum încolo.

#27583
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 _R_A_D_U, on 20 decembrie 2021 - 13:34, said:

Nu stă nimeni să-și programeze, calculeze, planifice, și alte prostii de care tot amintești...
Pai asta spun si eu. nu stau sa planific si sa calculez nimic. Tu cand mergi la peco sa pui pipi de dinozaur? Ei, eu nu merg la peco, eu parchez la incarcator in loc sa parchez direct in garaj. Atat. 0 deranj, 0 planificare, 0 calcul.

 _R_A_D_U, on 20 decembrie 2021 - 13:34, said:

Eu aș zice să te obișnuiești cu ideea cu termicele vor fi o soluție încă mulți ani de acum încolo.
O sa fie, dar nu prea o sa se mai gaseasca de cumparat de noi.

#27584
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Deci in concluzie: interzicem termicele (nu numai diesel), ne mutam toti la casa sau la bloc daca are statie de incarcare in proximitate, ne angajam la firme/institutii care au statie de incarcare (de preferabil moka) si toti ne luam Tesla (ca statul nu are bani sa trateze Range Anxiety) , asta daca nu stai in Paris...totul prin decizie UE.

#27585
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Si bagam minim un pachet de tigari pe zi......

#27586
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013

 _R_A_D_U, on 20 decembrie 2021 - 13:34, said:

Eu aș zice să te obișnuiești cu ideea cu termicele vor fi o soluție încă mulți ani de acum încolo.
Asta ar fi foarte trist, deoarece termicele sunt ineficiente, toxice, daunatoare, zgomotoase...

#27587
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 kolfleading, on 20 decembrie 2021 - 18:54, said:

termicele sunt ineficiente, toxice, daunatoare, zgomotoase...
Cind s-a aflat treaba asta ?

#27588
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

 adrian_r5, on 20 decembrie 2021 - 19:13, said:


Cind s-a aflat treaba asta ?
Cand au facut unii contracte/fabrici in China pentru productia de EV-uri, ca acolo profitul e mai mare. Asa poti vinde o masina facuta de chinez de 4 ori mai scumpa ca in China. Europeanul mai vrea si salariu si pe deasupra mai este si membru de sindicat, pe cand chinezul e 24/24, 7/7 la munca. Pana nu isi scot investitia si profitul preconizat, nu scapam de EV-uri.

#27589
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ce mă îngrijorează pe mine e cine o sa serviseze toate chinezăriile apărute ca ciupercile după ploaie.
@kolfleading...bine EV-ul tau e lent dar ideea rămâne, ICE e fun, zgomotul motorului in turații, zgomotul turbinei, sunetul ăla de mitralieră când te joci cu accelerația, vibrațiile, faptul că mașina e ușoară.
[ https://img.ifunny.co/images/4002db485c3cb75592fc9a8ee38292c793c3df6f4220710d268312c138cac138_1.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Personal vad o Europa unde o sa avem grija de termice cum au grijă cubanezii de mașinile lor din anii 50-60. O să mergem iarna cu EV-urile sa nu ruginească termicele.

Edited by SpeedDemon, 20 December 2021 - 22:40.


#27590
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 kolfleading, on 20 decembrie 2021 - 18:54, said:

termicele sunt ineficiente, toxice, daunatoare, zgomotoase...
Si atunci de ce dracu se mai produc si comercializeaza ?

 Nukem, on 20 decembrie 2021 - 21:32, said:

Asa poti vinde o masina facuta de chinez de 4 ori mai scumpa ca in China.
"de 4 ori mai scumpa ca in China" ... da' la final jumatate de pret e pomana de la statu' roman. Posted Image

Edited by adrian_r5, 21 December 2021 - 08:19.


#27591
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

 ro_explorer, on 20 decembrie 2021 - 12:35, said:

Pentru ca modelele cu combustie interna sunt mai eficiente, polueaza mai putin si sunt mai mici, chiar daca se strica mai des. Compromisuri.


Depinde de situatie. La casa doar parchezi si alimentezi, fara griji, fara timp pierdut. La bloc e in functie de situatia regionala. Eu stau la bloc de exemplu dar nu pierd decat 1 minut cu incarcatul (desi nu am statie proprie). Alimentez la o statie din apropiere (100 de metri de intrarea in garaj) dar fara planificare. Cand ajung cu bateria pe la 50% si gasesc loc la statia de langa casa, trag acolo si o parchez la incarcat pentru vreo 3 ore, apoi o mut in casa. Singurul deranj este ca trebuie sa ies din casa si sa o bag in garaj, adica 1 minut pierdut. In general incarc la birou asadar masina e plina mereu.

Din punctul meu de vedere, repet, al meu, este mult mai comod cu electrica. "Your mileage might vary"/
Pentru tine e ok, si stiu ca spuneai despre infrastructura ca este si ea ok, problema mea este ca la mine in oras nuprea am statii de incarcare desi este un oras mare dar sincer, sa ma duc la un dealer auto sa incarc sau la vreun hotel nu imi vine.
De stat, stau la casa dar daca as baga sa incarc cu 3kwh deja trebuie sa planific alte chestii gen masina de spalat si alti consumatori, plus ca imi trebuie statie.La bloc nu am nici o sansa, am si un apartament aproape de centru dar nu as avea unde sa incarc in apropiere in sensul ca las masina si ma intorc dupa sa o iau pe jos.

Singura solutie reala mi se pare plug-in urile electrice dar oferta este destul de restransa si sunt in mare scumpe. Adica o mai bagi la incarcat la un supermarket, parcare subterana, chiar si acasa peste noapte direct la priza si cand nu ai timp ai motorul termic care te ajuta pentru orice altceva si cand nu ai timp/chef sa stai sa incarci mergi fara stres.

Dar pana atunci cred ca ne-ar ajuta mai mult daca s-ar lua masuri pentru a reduce/emilina treptat tot ce este sub euro 4-5, la multe masini euro 3 si mai vechi daca stai in spate se simte un miros specific....

Edited by geopsi, 21 December 2021 - 10:19.


#27592
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,458
  • Înscris: 17.09.2007

 adrian_r5, on 20 decembrie 2021 - 19:13, said:

Cind s-a aflat treaba asta ?
Buna dimineata si tie. De cam multi ani s-a aflat asta, sau tu credeai tot timpul ca motorul ICE are eficienta de peste 80%, nu emite noxe si e silentios?

#27593
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 Hansolo, on 21 decembrie 2021 - 10:20, said:

Buna dimineata si tie.
We Salute You  \m/  

 Hansolo, on 21 decembrie 2021 - 10:20, said:

sau tu credeai
Sa nu crezi nimic  ;)

#27594
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013

 adrian_r5, on 21 decembrie 2021 - 08:18, said:

Si atunci de ce dracu se mai produc si comercializeaza ?
Egoism, lacomie, lipsa de viziune, prostie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate