Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#27001
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaXXon, on 20 iulie 2021 - 13:45, said:

Daca e sa ramanem ontopic tu nu prea ai ce cauta pe aici Posted Image
Explica-te !

#27002
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 13:47, said:

...
Sa te uiti la statistica aia din nou peste 20 de ani si sa vezi cate electrice si phev-uri o sa fie cuprinse in acele parcuri auto de atunci ...
Și cât preconizezi că o să fie din parcul național? Strict electric, nu phev, pev, hev sau cum dracu le vor boteza pe alea cu baterie de 24...
Mai mult de 10%? Vorbesc de România, nu ue...

#27003
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostZ_E_U_S, on 20 iulie 2021 - 13:50, said:

Mai mult de 10%? Vorbesc de România, nu ue...
Peste 20 de ani? Garantat !

#27004
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021

View Postericmario, on 20 iulie 2021 - 11:46, said:


OMG, ce-i cu voi oameni buni?
Numai dictatori pe aici.

Slavă Domnului că în viața reală nu aveți nici o autoritate.

Problema e ca și aia care au autoritate la fel gândesc.

Și chiar și aia care n-au. De la e dreptul meu divin sa ma dau cu tdi-ul cu fap-ul găurit sub geamul tău la interzicerea unei tehnologii, nu doar la stabilirea unor criterii pe care tehnologia aia s-o respecte.

Eu dacă eram dictatorul mondiala făceam altfel. Sa zicem ca o mașină electrica halește 16kwh/100km. În Europa în 2035 estimam ca 1kwh=200g co2. Aka mașina aia scoate 32g/km.
Ar putea spune "emisiile maxime sunt de 32g co2/km, și sa fie făcută 99% din material reciclat". Nu-mi pasa ca e electrica, termica, cu pedale sau cu antimaterie, care nu respecta e out.
Atât. După părerea mea impunerea sau interzicerea unei tehnologii depășește mandatul oricărei autorități, autoritățile trebuie sa stabilească doar criteriile și e rolul științei și al industriei sa găsească metoda de a le respecta.
Pentru obiectivul ala nobil și global cu cât sunt mai multe tehnologii concurente la dispoziție cu atât avem mai mari șanse să-l atingem. Ce faci în 2050 dacă bateriile se dovedesc un drum înfundat, dacă promisiunile se dovedesc povesti nemuritoare și dacă timp de 40 ani nimeni nu a mai investit nimic în soluții alternative?

Edited by KiloW, 20 July 2021 - 13:59.


#27005
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 13:52, said:

Peste 20 de ani? Garantat !

Ok, mai vorbim peste 20 ani. Dacă vom mai trăi până atunci... Restul e cancan - ue a pus condiții 2035, asiaticii zic 2040, franța se opune totalmente iar germania tace și joacă la 2 capete. Eu știu așa: cei săraci sunt mai mulți ca ăi bogați iar niciun politician nu-și permită să-și pună pulimea-n cap.

View PostKiloW, on 20 iulie 2021 - 13:52, said:

... Ce faci în 2050 dacă bateriile se dovedesc un drum înfundat, dacă promisiunile se dovedesc povesti nemuritoare și dacă timp de 40 ani nimeni nu a mai investit nimic în soluții alternative?

Aia va fi muia binemeritată ce-i așteaptă pe majoritatea locuitorilor din ue la acea vreme.

#27006
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021
Nu-i vorba doar de UE ci de majoritatea tarilor dezvoltate, din UE sau din afara ei. Ba chiar sunt unele din afara UE mai avansate în direcția asta (știu eu, de la California la Norvegia).
Iar în interiorul UE sunt orașe care au luat deja masuri mai drastice. La mine în sat in 2035 nu ca nu mai poți cumpăra o mașină termica, ci nu mai poți CIRCULA cu ea, măsura e deja anunțată de 3 ani deși UE n-a decis încă nici măcar oprirea comercializării. Dacă este dizal ești pa din 2030.

UE e chiar moderata în privința asta chiar dacă își ia majoritatea injuraturilor (pentru ca na, nu ducem lipsa de trolling și campanii de dezinformare și nu doar din exteriorul UE ci chiar și din interior).

Edited by KiloW, 20 July 2021 - 14:10.


#27007
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 13:52, said:

Peste 20 de ani? Garantat !
Iti pui o mana la bataie ?

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 13:48, said:

Explica-te !
Vorbim de diZal nu de electrice . Topicul de electrice e in alta parte . Tu cum nu ai diZal vii aici sa ce ? Sa te lauzi ca ai o poataie de masina electrica platita de firma ? Ai jurnal de bord unde sa faci asta nestingherit.
Deci dieselu nu va disparea prea curand desi unii spumega si dau din picioare, de pe alte meleaguri.

#27008
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaXXon, on 20 iulie 2021 - 14:47, said:

Vorbim de diZal nu de electrice . T
Si din ce cauza se duce dieselul pe apa sambetei? Iti raspund tot eu, din cauza faptului ca electricele au ajuns suficient de bune incat sa reprezinte o alternativa viabila in segmentul masinilor personale.
Un L200 o sa il gasesti cu motorizare diesel inca multa vreme de acum incolo ... dar nu ascutitori din astea de plimbat curul propriu (si eventual al altor 2-3 membri ai familiei) de colo colo.

View PostBaXXon, on 20 iulie 2021 - 14:47, said:

o poataie de masina electrica platita de firma
Crezi ca poti mai mult de atat? Au mai incercat si altii cu omul asta de paie .. nu merge.

#27009
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Eu V-am mai spus ca din 2035 nu o sa mai vândă nimeni mașini ICE noi, majoritatea o sa renunțe la ICE din 2030. Mulți producători nici nu mai au departmante pentru dezvoltare ICE, le-au făcut spin-off si dezvolta mărunțit la un loc. Acum toți fac dezvoltare pe electrice si bagă miliarde. Se caută specialiști in domeniu, cine este deștept asta e noua nisa de specializare.

#27010
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 15:04, said:

Si din ce cauza se duce dieselul pe apa sambetei? Iti raspund tot eu, din cauza faptului ca electricele au ajuns suficient de bune incat sa reprezinte o alternativa viabila in segmentul masinilor personale.
...
Posted Image
O dai în stand up comedy acum...

Edited by Z_E_U_S, 20 July 2021 - 15:21.


#27011
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Era o vorba: câinii latră, caravana trece...

Eu îți doresc doar fericire și împliniri în viata, fără gluma.

#27012
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 15:53, said:

Era o vorba: câinii latră, caravana trece...
...

Trece, trece, dar mai greu. De multe ori se mai și sperie, poate se împiedică, răstoarnă...

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 15:53, said:

...

Eu îți doresc doar fericire și împliniri în viata, fără gluma.
Și eu îți întorc urările însutit!
Și poate ne întânim pe autostradă să bem și noi o cafeluță...

#27013
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostZ_E_U_S, on 20 iulie 2021 - 16:03, said:

Și poate ne întânim pe autostradă să bem și noi o cafeluță...
Asta nu are cum sa se intample pentru ca eu nu o sa te vad pe tine cand alimentezi caci o sa fiu concentrat la ce zice Dan Cadar in nestiinta lui inocenta, uitandu-ma pe youtube, pe ecanul principal al masinii cat timp se incarca alea 15 minute.

#27014
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 15:04, said:

Si din ce cauza se duce dieselul pe apa sambetei?
Pui intrebari gresite . Raspunsurile tale nu au legatura cu realitatea .

View PostHEX2FUN, on 20 iulie 2021 - 15:19, said:

Eu V-am mai spus ca din 2035 nu o sa mai vândă nimeni mașini ICE noi, majoritatea o sa renunțe la ICE din 2030. Mulți producători nici nu mai au departmante pentru dezvoltare ICE, le-au făcut spin-off si dezvolta mărunțit la un loc. Acum toți fac dezvoltare pe electrice si bagă miliarde. Se caută specialiști in domeniu, cine este deștept asta e noua nisa de specializare.
Realitatea cam bate filmul de fiecare data . Inca 100% nu exista nimic concret si definiv in acest sent , tot ce se scrie pe aici sunt presupuneri , dorinte si fabulatii din partea unora si altora.

View PostZ_E_U_S, on 20 iulie 2021 - 15:20, said:

Posted Image
O dai în stand up comedy acum...
Cand nu mai sunt argumente , ce sa faca sa continue sa posteze aberatii ? Inventeaza.

#27015
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaXXon, on 20 iulie 2021 - 16:17, said:

Realitatea cam bate filmul de fiecare data . Inca 100% nu exista nimic concret si definiv in acest sent , tot ce se scrie pe aici sunt presupuneri , dorinte si fabulatii din partea unora si altora.
Cred ca vroiai sa scrii "in acest sens" ...
Cum sa nu existe nimic concret daca sunt atatia producatori care au anuntat oficial ca nu mai dezvolta diesel? Nu ti se pare ca este un trend in directia asta ?
Pana si VW ... celebrul VW a anuntat ca gata diesel !

#27016
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 16:20, said:

Cred ca vroiai sa scrii "in acest sens" ...
Cum sa nu existe nimic concret daca sunt atatia producatori care au anuntat oficial ca nu mai dezvolta diesel? Nu ti se pare ca este un trend in directia asta ?
Pana si VW ... celebrul VW a anuntat ca gata diesel !
Or fi unii care au anuntat , altii care inca produc bine mersi .
Oricum viitorul nu prea pare sa fie al electricelor ci mai degraba a hidrogenului.
Electricele sunt in impas , autonomie mica incarcare de durata deci un rahat pe batz comparativ cu termicele diesel.

Edited by BaXXon, 20 July 2021 - 16:31.


#27017
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 15.01.2020

View Postro_explorer, on 20 iulie 2021 - 16:12, said:

Asta nu are cum sa se intample pentru ca eu nu o sa te vad pe tine cand alimentezi caci o sa fiu concentrat la ce zice Dan Cadar in nestiinta lui inocenta, uitandu-ma pe youtube, pe ecanul principal al masinii cat timp se incarca alea 15 minute.

N-ai tu cum să irosești curentul mașinuței pentru filmulețe pe net... Poate să privești pe telefon. Dar nu în mașină că nu îți permiți să irosești aiurea curent pentru climatizare. Deci, tot în benzinărie la o cafeluță...
Apropo... când e cald afară, ca să te răcorești,  ții geamul dreapta spate deschis să nu scadă autonomia? Iarna cum faci, cu țolul pe genunchi?

#27018
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostZ_E_U_S, on 20 iulie 2021 - 16:43, said:

Apropo... când e cald afară, ca să te răcorești,  ții geamul dreapta spate deschis să nu scadă autonomia? Iarna cum faci, cu țolul pe genunchi?
Lasand panarama deoparte, climatizarea la mine e setata din 2005 (cand mi-am cumparat prima masina cu clima, pana atunci avand doar cu aer conditionat) pe 21 de grade, fie iarna, fie vara, la absolut toate masinile pe care le-am avut, indiferent de unde isi luau energia folosita la propulsie.
Masina curenta o conduc exact ca pe masinile anterioare, fara nici o diferenta si nu am nici un fel de problema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate