Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#25291
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Dieselul a ajuns la 28% vanzari in UE, anul 2020Posted Image .

Attached Files


Edited by cata, 04 February 2021 - 11:12.


#25292
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Și e de bine sau de rău?

#25293
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Post_R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 11:15, said:

Și e de bine sau de rău?
Posted Image

Edited by cata, 04 February 2021 - 11:20.


#25294
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View PostKiloW, on 03 februarie 2021 - 11:21, said:

Again, renuntarea la nuclear in momentul asta in care pe de o parte renuntam si la carbune, limitam si gazul si vrem si electrificarea transportului e o cretinatate.  
Si parerea mea personala e ca s-ar putea sa fie prea tarziu ca sa se mai revina asupra deciziei deoarece expertiza, know-how-ul si baza industriala sunt din ce in ce mai rare. In multe tari e anuntata de zeci de ani si putini au mai investit in educatie sau tehnologie in domeniul asta. Posibil sa fi trecut de punctul unde nu mai e cale de intoarcere (desi sper sa nu fie asa).
SI expertiza pe facut sobe s-a pierdut si omenirea a mers mai departe. :) In America se preconizeaza ca in 2030 va fi mai ieftin sa produci un MegaWat pe solar decat pe petrol, costurile la solar se pare ca au scazut de vreo 2 ori fata de acum 10 ani, nu mai stau sa caut articolul. In conditiile in care va fi atat de ieftin din cauza avansului tehnologic, tari ca Romania care au potential pe soare vara si vant iarna mai mult decat jumatate de Europa vor putea deveni exportatoare serioase de curent. In conditiile astea, dieselul daca se va mai produce, va trebui sa fie la pret de apa apa minerala pentru ca nu vor mai avea ce sa faca cu petrolul.

#25295
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postcata, on 04 februarie 2021 - 11:20, said:

Posted Image
Dacă după atâtea lupte seculare care au ținut aproape 5 ani să vii cu un tabel în care diesel e cotat la 28% ( și nu mai jos - cum vă doreați), e chiar nașpa. Și asta în plin an pandemic! Atâta țipete și bătăi din picioare pentru mai nimic...

#25296
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Post_R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 14:53, said:

28% ( și nu mai jos -
Deci esti multumit, asta conteaza.

#25297
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 08.01.2021

View Postfilipxxx, on 04 februarie 2021 - 11:24, said:

In America se preconizeaza ca in 2030 va fi mai ieftin sa produci un MegaWat pe solar decat pe petrol, costurile la solar se pare ca au scazut de vreo 2 ori fata de acum 10 ani, nu mai stau sa caut articolul. In conditiile in care va fi atat de ieftin din cauza avansului tehnologic, tari ca Romania care au potential pe soare vara si vant iarna mai mult decat jumatate de Europa vor putea deveni exportatoare serioase de curent. In conditiile astea, dieselul daca se va mai produce, va trebui sa fie la pret de apa apa minerala pentru ca nu vor mai avea ce sa faca cu petrolul.

Eu vorbesc de nuclear, nu de petrol si diesel.

Tari ca Romania se pare ca vor avea probleme de aprovizioare atunci cand renunta la centralele cu lignit, si vor trebui sa renunte pentru ca traiesc din bani de la stat, nu sunt rentabile. Nu vorbim de 2030, ci de 2022.  Oricum productia de curent din petrol e absolut marginala, nu e deloc un exemplu semnificativ. Si asta fara sa vorbim de consum suplimentar dat de o eventuala explozie de masini electrice, si consumul actual vom avea probleme sa-l acoperit. Nici importul nu e o solutie pentru ca nu exista inca infrastructura.
Si Romania nici macar nu e un exemplu prost, are una dintre cele mai bune si mai echilibrate politici energetice din Europa sau chiar din lume, conform unui audit facut de Banca Mondiala.

Acelasi viitor luminos l-a vandut si Frau Merkel cand a decis inchiderea centrarelor, ca in viitor se preconizeaza ca va fi bine si ca or sa il inlocuiasca cu curent verde. Uite ca viitorul ala a venit, si nu l-au inlocuit. Ei tin continuare centralele pe carbune deschise,   importa curent polonez sau nuclear de la francezi (doh),  si sunt disperati sa construiasca infrastructura sa importe gaz rusesc (importa inclusiv carbuni de la rusi), inclusiv cu opozitia lui Trump sau a UE (sau a mea Posted Image ) . Polonezii produc cel mai "murdar" curent din Europa si sunt in acelasi timp cel mai mare exportator (in principal catre Germania).

Nuclearul nu e ca petrolul sau ca gazul, in care costul kwh sa fie dat in principal de cel al combustibilului. Peste 95% din pretul curentului, si un procentaj semnificativ si din emisiile de CO2  e dat de constructia si de de-constructia reactorului. Odata construit va trebui si deconstruiesti, si  trebuie sa fii absolut idiot... pardon, ideolog... incat sa-l inchizi fara motiv si fara sa il exploatezi la maxim, un reactor deja existent produce unul dintre cele mai ieftine, mai stabile si mai carbon-free "electricitati".  

Sa zici ca renunti la nuclear in sensul ca nu mai construiesti capacitati noi e una, si poate fi justificat, insa sa renunti la capacitatile deja construite (deja "platite" si in bani, si in emisii de CO2) e alta.

Electricitatea verde e buna insa trebuia sa inlocuiasca treptat centralele cele mai poluante, gen carbune, nu pe cele mai putin poluante....

LE
Dieselul ESTE la pret de apa minerala. Majoritatea banilor sunt accizele, nu costul de productie. Si chiar si asa e mai ieftin decat Perrier de exemplu :D

Edited by KiloW, 04 February 2021 - 16:05.


#25298
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postcata, on 04 februarie 2021 - 14:59, said:

Deci esti multumit, asta conteaza.
Nu contează ce vreau eu. Să vezi circ cu electricele peste câțiva ani. La alimentare fac referire... Parcă și văd cum se va arunca vina pe mașinile petroliere, că au stopat dezvoltarea producerii energiei ”verzi”. Ceva asemănător cu ce trăim în ziua de azi referitor la căldura (lipsă) din apartamentele din capitală.

#25299
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Post_R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 16:10, said:


Nu contează ce vreau eu. Să vezi circ cu electricele peste câțiva ani. La alimentare fac referire... Parcă și văd cum se va arunca vina pe mașinile petroliere, că au stopat dezvoltarea producerii energiei ”verzi”. Ceva asemănător cu ce trăim Ă®n ziua de azi referitor la căldura (lipsă) din apartamentele din capitală.
Pui un generator și o faci hibrida😁🔌. De ce crezi că mi-am luat hibrida?
Nu mai zic că poate pun și gpl după ce iese din garanție și o fac trihibrida😁😁.

Edited by cata, 04 February 2021 - 18:30.


#25300
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcata, on 04 februarie 2021 - 11:06, said:

Mult, foarte mult, in sensu ca ma asteptam sa aibe cota mai mica!

#25301
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postcata, on 04 februarie 2021 - 18:28, said:

Pui un generator și o faci hibrida😁🔌. De ce crezi că mi-am luat hibrida?
Nu mai zic că poate pun și gpl după ce iese din garanție și o fac trihibrida😁😁.
Dap, ca astia:

#25302
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 04 februarie 2021 - 18:28, said:


Pui un generator și o faci hibrida😁🔌. De ce crezi că mi-am luat hibrida?
Nu mai zic că poate pun și gpl după ce iese din garanție și o fac trihibrida😁😁.
De când tot zic că asta e soluția

#25303
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

View Post_R_A_D_U, on 04 februarie 2021 - 14:53, said:


Dacă după atâtea lupte seculare care au ținut aproape 5 ani să vii cu un tabel Ă®n care diesel e cotat la 28% ( și nu mai jos - cum vă doreați), e chiar nașpa. Și asta Ă®n plin an pandemic! Atâta țipete și bătăi din picioare pentru mai nimic...
In 2020 au scăzut vânzările pentru toate motorizările.
Nimeni nu a spus ca dieselul o sa dispară brusc. Oricum se vede trendul și vânzările diesel o sa scada oricum

#25304
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostMicroEdge, on 05 februarie 2021 - 08:46, said:

In 2020 au scăzut vânzările pentru toate motorizările.
Nimeni nu a spus ca dieselul o sa dispară brusc. Oricum se vede trendul și vânzările diesel o sa scada oricum
Hehe, vezi titlul topicului și data apariției. Sau nu înțeleg eu ce înseamnă ”în curând”. Adică să trăncăniți verzi și uscate 5 ani, să spuneți că vă omoară cu noxul iar cota de piață a dieselului, în an de pandemie mondială, să fie de 28%...

#25305
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Hai sa vedem cât era în 2016 și cât e acum. Tine cont ca de anul trecut unii producători au încetat sa ofere motorizari diesel pe mașinile din clasa mini și super mini. Deci anul acesta scăderea o sa fie mai mare.

#25306
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post_R_A_D_U, on 05 februarie 2021 - 17:00, said:

Hehe, vezi titlul topicului și data apariției. Sau nu înțeleg eu ce înseamnă ”în curând”. Adică să trăncăniți verzi și uscate 5 ani, să spuneți că vă omoară cu noxul iar cota de piață a dieselului, în an de pandemie mondială, să fie de 28%...
”Păi poluarea nu e de la mașini, e de la arderile ilegale de gunoaie”.

De ce ard gunoaie milioanarii din București?

#25307
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postericmario, on 05 februarie 2021 - 17:03, said:

”Păi poluarea nu e de la mașini, e de la arderile ilegale de gunoaie”.

De ce ard gunoaie milioanarii din București?
Da, man, de când zic treaba asta... Au fost colegi de forum care au postat date de la măsurători in acele 2 luni de stare de urgenta, când bulevardele erau goale-troacă iar indicatorii ”bubuiau”... Însă sunt mulți visători (eu îi numesc cum i-a zis iliescu lui geoană) care o tot ard că îi omoară dieselul. Un aspect important:  eu sunt total împotriva dpf/egr off.

#25308
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 08.01.2021

View Postericmario, on 05 februarie 2021 - 17:03, said:


De ce ard gunoaie milioanarii din București?

Din acelasi motiv pentru care fotbalistii se insoara cu fotomodele: PENTRU CA POT! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate