Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Job in Germania sau Austria fara sa stii germana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pe mine ma nedumereste foarte mult topicul asta:
1. Ce e cu fixatia asta pe o tara mititica in care nu vorbiti limba?daca m-ar intreba cineva sa fac o lista cu tarile in care as vrea job, nu stiu daca Austria ar fi in primele 5, poate 10.. nici nu stiu daca mi-as aminti de ea.
2. Cum se ca un stomataolog si cineva care lucreaza in marekting/vinzari sa functioneze intr-o tara in care nu vorbesc limba FLUENT? Poate in programare sau inginerie mergea, dar in meseriile astea?

Edited by vrajitoruldinoz, 25 August 2016 - 08:17.

Comoritza

Comoritza

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2016 - 08:13, said:

Pe mine ma nedumereste foarte mult topicul asta:
1. Ce e cu fixatia asta pe o tara mititica in care nu vorbiti limba?daca m-ar intreba cineva sa fac o lista cu tarile in care as vrea job, nu stiu daca Austria ar fi in primele 5, poate 10.. nici nu stiu daca mi-as aminti de ea.
2. Cum se ca un stomataolog si cineva care lucreaza in marekting/vinzari sa functioneze intr-o tara in care nu vorbesc limba FLUENT? Poate in programare sau inginerie mergea, dar in meseriile astea?
1. Am vizitat aproape toata Europa, America, Canada, tari din Africa si din Asia. Din tot ce am vazut ne place foarte mult Austria. Austria Vieneza si Austria Tiroleza. Ne place Austria vara, ne place Austria iarna. Asa consideram noi, ca acolo ne regasim. De aceea este aceasta "obsesie".
2. Repet ce am mai scris mai sus, in acest moment atat eu cat si sotul suntem in curs de invatare a limbii germane. Sotului, ca stomatolog i s-a cerut un nivel B, pt a profesa.
Personal, nu stiu ce nivel ar trebui sa am insa sunt deschisa la a schimba domeniul in care lucrez, numai sa plecam de aici.
Sper sa va lamureasca raspunsurile mele.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

Nu trebuie sa ma lamureasca pe mine, ci pe voi.
Emigrarea se face dupa alte considerente decit turismul. Trebuie cintarite bine chestiile astea.

Comoritza

Comoritza

Junior Member

Si ce criterii ar trebui sa indeplinesc ca sa plec in Austria? Sa fim muncitori necalificati, fara studii...???

View Postvrajitoruldinoz, on 25 august 2016 - 08:39, said:

Nu trebuie sa ma lamureasca pe mine, ci pe voi.
Emigrarea se face dupa alte considerente decit turismul. Trebuie cintarite bine chestiile astea.

Si ce criterii ar trebui sa indeplinesc ca sa ma mut, sa emigrez in Austria? Sa fim muncitori necalificati, fara studii... sa am datorii pana peste cap si sa nu mai gasesc solutii de trai aici???

business11

business11

Info Austria

View PostComoritza, on 25 august 2016 - 08:22, said:

1. Am vizitat aproape toata Europa, America, Canada, tari din Africa si din Asia. Din tot ce am vazut ne place foarte mult Austria. Austria Vieneza si Austria Tiroleza. Ne place Austria vara, ne place Austria iarna. Asa consideram noi, ca acolo ne regasim. De aceea este aceasta "obsesie".
2. Repet ce am mai scris mai sus, in acest moment atat eu cat si sotul suntem in curs de invatare a limbii germane. Sotului, ca stomatolog i s-a cerut un nivel B, pt a profesa.
Personal, nu stiu ce nivel ar trebui sa am insa sunt deschisa la a schimba domeniul in care lucrez, numai sa plecam de aici.
Sper sa va lamureasca raspunsurile mele.

asta este o mare prostie, cum sa ii se ceara B? poate intr-o clinica privata cu clientela straina. Dar sa lucrezi in Austria cu B ca doctor nu ai absolut nici o sansa. La B nu ai cum sa te descurci in Austria, poate de la A in sus. Dar daca iti vine un pacient si te ia sa discute cu tine, el nu intelege o boaba si ii mai strica si dintii.

Iar pentru a profesa nu ai nevoie doar de limba, ci trebuie sa isi ia licenta si in Austria, ceea ce dureaza cel putin 1 an de zile. Doar daca pleaca din Romania pe un rezidential de 1-2 in Austria da, dar in rest nu este chiar usor ca doctor.

Comoritza

Comoritza

Junior Member

View Postbusiness11, on 25 august 2016 - 10:06, said:

asta este o mare prostie, cum sa ii se ceara B? poate intr-o clinica privata cu clientela straina. Dar sa lucrezi in Austria cu B ca doctor nu ai absolut nici o sansa. La B nu ai cum sa te descurci in Austria, poate de la A in sus. Dar daca iti vine un pacient si te ia sa discute cu tine, el nu intelege o boaba si ii mai strica si dintii.

Iar pentru a profesa nu ai nevoie doar de limba, ci trebuie sa isi ia licenta si in Austria, ceea ce dureaza cel putin 1 an de zile. Doar daca pleaca din Romania pe un rezidential de 1-2 in Austria da, dar in rest nu este chiar usor ca doctor.

Acum examenele Goethe sunt asa: A1.1, A.1.2; A2.1, A2.2. B1.1, B1.2; B.2.1, B.2.2.
A este nivelul de inceput. La B se considera ca stii la nivel profesional.

Cat despre licenta nu am stiut nimic. E prima data cand auzim.
Va rog mult, imi puteti da mai multe info? El a terminat facultatea acum 8 ani si de atunci lucreaza. In afara de diploma de licenta si cea de libera practica de la colegiu medicilor ii trebuie licenta acolo care dureaza 1 an pana la obtinere?

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
nu, cu colegii care au postat altceva decat ontopic.

mishale

mishale

Member

• Grup: Members

View Postavenirv, on 24 august 2016 - 16:23, said:

lothar, eu am lucrat 14 luni in germania (munich si koln) fara o boaba de germana.
dar ce trebuia sa fac stiu bine.
in FamM sau in Bonn/Koln sau unde sunt marile companii internationale NU se cere germana decat ca un nice-to-have. deci vezi farmaceuticele, financiarele, companiile multinationale, organizatii internationale, etc.
oricum este important de spus ca nu este bine sa dezinformezi. deci poate la munca de jos o fii ca tine dar la munca calificata nu se pune problema daca esti bun.
Ce ai lucrat?Proiectare?Esti inginer?Asa da,nu trebuie germana,ci engleza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate