Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Job in Germania sau Austria fara sa stii germana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

petre69

petre69

Guru Member

• Grup: Senior Members
Ce e ala nivel B ?

Comoritza

Comoritza

Junior Member

• Grup: Junior Members

lotharragnar, on 24 august 2016 - 15:26, said:

Tipa a spus clar ca nu stie germana, iar tu ii dai  un site de tip  ejobs in limba germana. Posted Image
Sunt in curs de a invata. Sper pana la sfarsitul anului sa iau examenul Goethe A2

Comoritza

Comoritza

Junior Member

marius87ism, on 24 august 2016 - 15:29, said:

Trebuie sa ai mare curaj sa pleci undeva fara sa stii limba, multa bafta.
Multumesc. Nu voi pleca nicaieri daca nu voi avea ceva sigur.
Acum, aici, am un job sigur, sunt in cautare de job si cu o intentie mare de a pleca. Insa nu asa...in necunoscut. Nu-mi mai permit cu 2 copii mici sa ma arunc in mare.

petre69, on 24 august 2016 - 15:31, said:

Ce e ala nivel B ?

Examenele Goethe.

petre69

petre69

Guru Member

Daca plecati toata familia e mai usor
Pana iti gasesti tu un loc unde sa iti convina poate lucra sotul iar dupa ce aveti amandoi de lucru dati copii la gradinita

business11

business11

Info Austria

eu pot sa iti spun doar din Austria cum sta treaba. Momentan este destul de greu sa iti gasesti un job, trebuie sa fi foarte calificat ca sa gasesti ceva, chiar si pentru cei vorbitori de limba.

Ai nevoie de un minim de limba germana, pentru ca pe la primarie si prin alte locuri, babele care lucreaza acolo nu stiu o boaba de engleza si iti va fi destul de greu sa te descurci. Ai nevoie de cateva documente inainte sa gasesti un job.

Asa ca iti recomand sa inveti prima oara ceva si dupa sa iti cauti.

mishale

mishale

Member

• Grup: Members

Comoritza, on 24 august 2016 - 15:12, said:

Da, buna idee! Sa intru pe site-ul lor sa vad joburile, mai ales ca am terminat Petrol-Gaze Ploiesti. ️
Vorbea cineva pe alt topic de joburi in domeniul bancar sau in telefonie... Multumesc
Ai terminat petrol gaze?Fa-ti CV ,in germana ,si posteaza.Dar nu e mai bine pe
o platforma petroliera? Singura intre barbati,vei fi tratata ca o regina .

http://www.wowbiz.ro...a-at_90768.html

avenirv

avenirv

Guru Member

lotharragnar, on 24 august 2016 - 15:21, said:

Tu glumesti?
Nici la  munca cea mai de jos nu te  angajeaza aia  fara germana

Bine, daca esti refugiata de religie musulmana, poti sa dispui de  ajutor social si donatii, fara sa muncesti nimic.

lothar, eu am lucrat 14 luni in germania (munich si koln) fara o boaba de germana.
dar ce trebuia sa fac stiu bine.
in FamM sau in Bonn/Koln sau unde sunt marile companii internationale NU se cere germana decat ca un nice-to-have. deci vezi farmaceuticele, financiarele, companiile multinationale, organizatii internationale, etc.
oricum este important de spus ca nu este bine sa dezinformezi. deci poate la munca de jos o fii ca tine dar la munca calificata nu se pune problema daca esti bun.

business11

business11

Info Austria

Doresc sa scriu si eu cateva randuri pentru cei care si-au dat cu parerea despre o tara si sunt mai mult ca sigur ca nu au trait o zi macar in ea. Locuiesc de peste 20 de ani in Austria, prima mea aventura a inceput in Carinthia, mai exact in Klagenfurt, un judet sudic din Austria cu deschidere catre Italia si Slovenia cu o populatie de aproximativ 250.000 locuitori si cu foarte multe etnii. Austriecii din Carinthia sunt cunoscuti ca unii dintre cei mai rasisti si nationalisti din toata Austria, cu multa ura fata de sloveni (care au dorit sa le fure aceasta bucata de frumusete).

Fara nici o cunostinta de germana am inceput scoala acolo. Din partea statului primeam ajutor si meditatii gratuite pentru invatarea limbei, iar dupa aproximativ 6 luni de zile deja incepeam sa ma descurc si sa scot cateva propozitii. Dupa 1 an de zile deja puteam sa port o conversatie cat de cat ok. In tot acest timp am simtit o ura fata de mine (ca strain) minimala aproape inexistenta.

In momentul de fata locuiesc la Vienna de 11 ani de zile, am terminat o facultate si lucrez printre austrieci.

Ce doresc sa spun in aceste randuri este faptul ca este pacat sa arunci o tara intreaga intr-o oala si sa ataci toata tara doar din ceea ce se aude pe internet sau din gura in gura. Ca este o tara in care este greu sa te integrezi nu este adevarat, atat timp cat iti vezi de treaba si esti un om cu bun simt.

Normal ca au o ura extrema pe musulmani si oamenii care se tin numai de prostii (gen sarbi, albanezi, romani, etc.), dar asta depinde si de fiecare persoana in parte. Atat timp cat te integrezi si le castigi increderea atunci ei te vor vedea ca pe un austriac.

born2lose

born2lose

Senior Member

marius87ism, on 24 august 2016 - 15:29, said:

Trebuie sa ai mare curaj sa pleci undeva fara sa stii limba, multa bafta.
eu lucrez de vreo 2 ani jumate in germania, nici acum nu stiu nicio boaba, abia stiu sa spun buna ziua si multumesc la super market. nicio problema serioasa in tot timpul asta. si nici foarte curajos nu-s defel.

Comoritza

Comoritza

Junior Member

business11, on 24 august 2016 - 16:26, said:

Doresc sa scriu si eu cateva randuri pentru cei care si-au dat cu parerea despre o tara si sunt mai mult ca sigur ca nu au trait o zi macar in ea. Locuiesc de peste 20 de ani in Austria, prima mea aventura a inceput in Carinthia, mai exact in Klagenfurt, un judet sudic din Austria cu deschidere catre Italia si Slovenia cu o populatie de aproximativ 250.000 locuitori si cu foarte multe etnii. Austriecii din Carinthia sunt cunoscuti ca unii dintre cei mai rasisti si nationalisti din toata Austria, cu multa ura fata de sloveni (care au dorit sa le fure aceasta bucata de frumusete).

Fara nici o cunostinta de germana am inceput scoala acolo. Din partea statului primeam ajutor si meditatii gratuite pentru invatarea limbei, iar dupa aproximativ 6 luni de zile deja incepeam sa ma descurc si sa scot cateva propozitii. Dupa 1 an de zile deja puteam sa port o conversatie cat de cat ok. In tot acest timp am simtit o ura fata de mine (ca strain) minimala aproape inexistenta.

In momentul de fata locuiesc la Vienna de 11 ani de zile, am terminat o facultate si lucrez printre austrieci.

Ce doresc sa spun in aceste randuri este faptul ca este pacat sa arunci o tara intreaga intr-o oala si sa ataci toata tara doar din ceea ce se aude pe internet sau din gura in gura. Ca este o tara in care este greu sa te integrezi nu este adevarat, atat timp cat iti vezi de treaba si esti un om cu bun simt.

Normal ca au o ura extrema pe musulmani si oamenii care se tin numai de prostii (gen sarbi, albanezi, romani, etc.), dar asta depinde si de fiecare persoana in parte. Atat timp cat te integrezi si le castigi increderea atunci ei te vor vedea ca pe un austriac.

👍multumesc

Pengoon

Pengoon

Ударник

Zicea Haider amu vreo 15 ani, "in Viena is 2 feluri de straini: imigrantii si hotii de buzunare din Romania".

D-aci se vede ca renumele s-a format in prima jumatate a anilor '90. Cei d-acuma doar "profita" pe urma conquistadorilor de alba-neagra. O sa mai treaca un sfert de secol pe putin, pana ce s-o repara paguba facuta atunci. E valabil in cam toata Europa, doar e mai vizibil in Austria, ca p-acolo nu se simt obligati sa se scuze pentru colonialism si ww2.

Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

Guru Member

born2lose, on 24 august 2016 - 16:48, said:

eu lucrez de vreo 2 ani jumate in germania, nici acum nu stiu nicio boaba, abia stiu sa spun buna ziua si multumesc la super market. nicio problema serioasa in tot timpul asta. si nici foarte curajos nu-s defel.

Hai ca nu te cred.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Comoritza, on 24 august 2016 - 14:58, said:

Am citit pe alte topicuri ca ar exista joburi in Germania sau in Austria in care lb germana nu e obligatorie. Imi puteti spune in ce domenii?
Sunt curioasa...
Personal, vorbesc fluent franceza si engleza, greaca la nivel mediu,iar acum sunt in curs de a invata limba germana. Momentan lucrez in Mkt-Vanzari si imi caut un job in Austria sau Germania.

Vanzari in ce domeniu?
Pentrol?

business11

business11

Info Austria

Haider era un nationalist convins si pe fata. Conducea judetul Carinthia si il stiam din vedere pe vremea cand el inca traia. Ce a incercat el in anii 90, inceputurile aniilor 2000 au fost preluate de partidul FPÖ condus de HC Strache care incearca cam acelasi lucru. La fel de nationalist doar ca nu la fel de iubit ca si Haider. Daca Haider inca traia avea mari sanse sa devina cancelar ce ar fi insemnat distrugerea democratieii austriece. Dar si cat a furat si a impartit partidului sau si a bagat un judet in faliment.

Pe muslumani nu inghite mai nimeni, au familii imense, fac multi copii pentru ca primesc bani de la stat, iar femeia in societatea islamica nu are dreptul la munca astfel ca barbatul o obliga sa stea acasa si statul o sprijina prin ajutor social. Gen eu austriacul de rand, imi rup spatele la munca 38,5h/week si castig un 1200eur net, iar o araboaica cu 5 copii castiga 1600eur net si sta acasa, asta este o chestie pe care ii deranjeaza extrem. Pe langa asta tineretul este foarte necivilizat si destul de agresiv. Si valul de migranti a facut aceasta ura si mai puternica, deoarece foarte putini doresc integrarea, cei mai multi sunt veniti la prostii (violuri, droguri, furturi, bataii).

Si despre turcii din nationala, da sunt nascuti in general in Austria si destul de integrati. Daca te uiti la echipa nationala a Austriei mai mult de jumatate este straina (sarbi, croati, bosnieci, nemti, etc.)

Despre romani in general nu au o imagine foarte buna deoarece pe strazile Vieneze intalnesti foarte multi cersetori si tigani care nu fac fapte corecte. Astfel ca austriacul de rand are impresia ca Romania este o tara de tigani. Dar exista foarte multi romani care au locuri de munca foarte bune, gen medici, avocati, manageri si asa mai departe, oameni care pe alta parte dovedesc ce suntem cu adevarat. Dar cel mai mult conteaza cum este omul si daca reusesti sa le castigi increderea si sa arati faptul ca te-ai integrat corect.

Edited by business11, 24 August 2016 - 18:40.

villacrown

villacrown

Junior Member

• Grup: Members
Job gasesti rapid in A. Problema este gasirea unui apartament.eu am venit cu A2 am un an si nici acum nu inteleg tot.vorbesc in diaelect tiroler.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
deja intreceti orice limita cu postarile care le-ati facut la misto.

reveniti ontopic, al 2-lea avertisment nu-l mai fac.

Comoritza

Comoritza

Junior Member

villacrown, on 24 august 2016 - 19:03, said:

Job gasesti rapid in A. Problema este gasirea unui apartament.eu am venit cu A2 am un an si nici acum nu inteleg tot.vorbesc in diaelect tiroler.

Ups, la asta nu m-am gandit...cu dialectul.

business11, on 24 august 2016 - 18:34, said:

Haider era un nationalist convins si pe fata. Conducea judetul Carinthia si il stiam din vedere pe vremea cand el inca traia. Ce a incercat el in anii 90, inceputurile aniilor 2000 au fost preluate de partidul FPĂ– condus de HC Strache care incearca cam acelasi lucru. La fel de nationalist doar ca nu la fel de iubit ca si Haider. Daca Haider inca traia avea mari sanse sa devina cancelar ce ar fi insemnat distrugerea democratieii austriece. Dar si cat a furat si a impartit partidului sau si a bagat un judet in faliment.

Pe muslumani nu inghite mai nimeni, au familii imense, fac multi copii pentru ca primesc bani de la stat, iar femeia in societatea islamica nu are dreptul la munca astfel ca barbatul o obliga sa stea acasa si statul o sprijina prin ajutor social. Gen eu austriacul de rand, imi rup spatele la munca 38,5h/week si castig un 1200eur net, iar o araboaica cu 5 copii castiga 1600eur net si sta acasa, asta este o chestie pe care ii deranjeaza extrem. Pe langa asta tineretul este foarte necivilizat si destul de agresiv. Si valul de migranti a facut aceasta ura si mai puternica, deoarece foarte putini doresc integrarea, cei mai multi sunt veniti la prostii (violuri, droguri, furturi, bataii).

Si despre turcii din nationala, da sunt nascuti in general in Austria si destul de integrati. Daca te uiti la echipa nationala a Austriei mai mult de jumatate este straina (sarbi, croati, bosnieci, nemti, etc.)

Despre romani in general nu au o imagine foarte buna deoarece pe strazile Vieneze intalnesti foarte multi cersetori si tigani care nu fac fapte corecte. Astfel ca austriacul de rand are impresia ca Romania este o tara de tigani. Dar exista foarte multi romani care au locuri de munca foarte bune, gen medici, avocati, manageri si asa mai departe, oameni care pe alta parte dovedesc ce suntem cu adevarat. Dar cel mai mult conteaza cum este omul si daca reusesti sa le castigi increderea si sa arati faptul ca te-ai integrat corect.

Multumesc pentru informatii.

Comoritza

Comoritza

Junior Member

Dany_Darke, on 24 august 2016 - 20:24, said:

deja intreceti orice limita cu postarile care le-ati facut la misto.

reveniti ontopic, al 2-lea avertisment nu-l mai fac.

Eu nu inteleg, cu mine vorbiti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate