Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Atacuri de panica, anxietate sau blestem? - fost "Cer Ajutor"

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004

 anette83, on 24 august 2016 - 11:07, said:

O sa incep prin a va povesti in detalii de la ce au inceput problemele mele. Am nascut in 2009 un copil sanatos eram fericiti. Dupa 2 luni de la nasterea copilului am inceput a ma simti rau.

Asta exclude o depresie post-partum.
Dacă nu s-a întâmplat nimic rău, o depresie psihică nu se justifică. Rămâne blestemul (din invidia celor care au dorit să vă facă rău deoarece aveați o viață fericită).

#38
anette83

anette83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2016

 cobi1, on 24 august 2016 - 19:58, said:


Cand se manifesta atacurile de panica , sub ce forma vin , adica ce simti referitor la frica ? Frica ca te sufoci , frica sa nu ti se intample ceva ( medical ) si sa nu fie nimeni sa te ajute , sau ... ?
Cam toate din cele expuse insa cel mai tare totusi frica de a ma sufoca si de a lesina

#39
Mick88

Mick88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.08.2016

 anette83, on 24 august 2016 - 11:34, said:

Eu cred in D-zeu, in aceasta perioada am mers la biserici, manastiri m-am rugat si continui sa ma rog. Din punct de vedere psihologic incerc sa ma concentrez pe lucruri pozitive. Insa aceasta stare de rau vine pe neasteptate, practic imi pierd toate puterile, nu ma pot concentra. Dimineata ma trezesc fara energie, desi dorm normal 8-9 ore.

Asta e problema voastra a habotnicilor. Credeti in 5 personaje fictive deodata si o luati razna. Vrajeala cu manastiri si BESErichi e pt Dani aka dollar. Psihologic iti recomand autosugestia si ca dieta mai sanatoasa ; google it pe sanatate cu plante ;)

#40
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 anette83, on 24 august 2016 - 20:49, said:

Cam toate din cele expuse insa cel mai tare totusi frica de a ma sufoca si de a lesina
Problema care declanseaza starile astea este ca ti se infunda o nara sau chiar ambele din cauza mediului uscat , praf sau iritatie cronica a mucoasei . Ceea ce poti sa incerci este ( daca fumezi sa te lasi de sportul asta ) sa tragi aer adanc in piept , treptat si sa expiri treptat fara sa te grabesti , de cate ori simti iminenta unui atac de panica ( caldura la cap / trunchi / friguri la cap/ trunchi , incetosarea vederii etc ) , aeriseste mai des . Medicatia te ajuta in sensul ca te " rupe " si ai somnul zdravan , in general creeaza o stare de lene -> opusa starii de agitatie . Nu strica sa ai un bixtonim spray la tine in permanenta cand nasul nu se desfunda rapid . Crede-ma ca am trecut prin asta si credeam ca nu mai scap in veci . Ideea este sa fi mai tot timpul in " priza " facand ceva care nu-ti lasa timp ca mintea sa zburde aiurea  sa te autoanalizezi in permanenta creeandu-ti singura starile .

Edited by cobi1, 25 August 2016 - 01:00.


#41
anette83

anette83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.08.2016

 cobi1, on 25 august 2016 - 00:56, said:


Problema care declanseaza starile astea este ca ti se infunda o nara sau chiar ambele din cauza mediului uscat , praf sau iritatie cronica a mucoasei . Ceea ce poti sa incerci este ( daca fumezi sa te lasi de sportul asta ) sa tragi aer adanc in piept , treptat si sa expiri treptat fara sa te grabesti , de cate ori simti iminenta unui atac de panica ( caldura la cap / trunchi / friguri la cap/ trunchi , incetosarea vederii etc ) , aeriseste mai des . Medicatia te ajuta in sensul ca te " rupe " si ai somnul zdravan , in general creeaza o stare de lene -> opusa starii de agitatie . Nu strica sa ai un bixtonim spray la tine in permanenta cand nasul nu se desfunda rapid . Crede-ma ca am trecut prin asta si credeam ca nu mai scap in veci . Ideea este sa fi mai tot timpul in " priza " facand ceva care nu-ti lasa timp ca mintea sa zburde aiurea  sa te autoanalizezi in permanenta creeandu-ti singura starile .
Merci pentru sugestie, voi incerca si aceasta metoda.

#42
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

 anette83, on 24 august 2016 - 11:34, said:

Eu cred in D-zeu, in aceasta perioada am mers la biserici, manastiri m-am rugat si continui sa ma rog. Din punct de vedere psihologic incerc sa ma concentrez pe lucruri pozitive. Insa aceasta stare de rau vine pe neasteptate, practic imi pierd toate puterile, nu ma pot concentra. Dimineata ma trezesc fara energie, desi dorm normal 8-9 ore.


Verifică să nu fie vorba despre anemie.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004
Cred că acesta este primul lucru pe care l-a verificat deja.Posted Image

#44
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

 dark, on 31 august 2016 - 12:34, said:

Cred că acesta este primul lucru pe care l-a verificat deja.Posted Image


Atunci să ia 1 litru de suc de morcovi și 2 lingurițe de ulei de germeni de grîu pe zi. Vezi că există o anemie ascunsă,cu predispoziție nativă.De obicei cei care își inhibă emoțiile( zodiile șarpe și cal) își reduc oxigenul către creier.

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu dacă de atacurile de panică se scapă cu câteva sucuri...

#46
gabriellasandu68

gabriellasandu68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2011
Buna

Am p intrebare , stiti careva despre psihoterapeutul Daniela Cocian din Timisoara ? Cum e ?


 gabriellasandu68, on 18 martie 2017 - 09:14, said:

Buna

Am p intrebare , stiti careva despre psihoterapeutul Daniela Cocian din Timisoara ? Cum e ?

Edited by gabriellasandu68, 18 March 2017 - 09:18.


#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru psihiatrie si psihoterapie exista arie dedicata: https://forum.softpe...-si-psihologie/
Aceasta este arie de parapsihologie.

#48
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Mick88, on 24 august 2016 - 23:12, said:

Asta e problema voastra a habotnicilor. Credeti in 5 personaje fictive deodata si o luati razna. Vrajeala cu manastiri si BESErichi e pt Dani aka dollar. Psihologic iti recomand autosugestia si ca dieta mai sanatoasa ; google it pe sanatate cu plante Posted Image
Vezi ca paralel cu mersul la biserici a fost sub tratament medical si frina calului efect. Ba tratamentul i-a facut mai rau.

 _-_, on 18 martie 2017 - 10:22, said:

Pentru psihiatrie si psihoterapie exista arie dedicata: https://forum.softpe...-si-psihologie/
Aceasta este arie de parapsihologie.
Simptomele sint se incadreaza la vampirism energetic, nu la psi....

#49
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013

 anette83, on 25 august 2016 - 10:30, said:


Merci pentru sugestie, voi incerca si aceasta metoda.

A: Anxietate draga! Credema ca nu pot spune literalmente exact care este problema, nu intr-un forum.

#50
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

 anette83, on 24 august 2016 - 11:07, said:

Puteti sa ma ajutati cu un sfat va rog.
sunt curios daca mai esti pe forum si pe acest pamant.
Cum a evoluat perioda ca covidul la tine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate