Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alergie pleoape

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
anemone

anemone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.12.2008
Salut ,
eu am de vreo 3 saptamani o alergie la pleoape. Sunt rosii am , prurit moderat , umflate.
Sunt predispus la alergii de felul meu ,   atopic , am iarna si in sezoanele reci tusea aceea astmatiforma care imi trece la cura heliomarina , cand vine caldura sau merg la mare. Rinita alergica. Dar ce ma necajeste si am vrut sa scriu aici e alergia asta la pleoape pe care o am pentru prima oara . As vrea sa stiu de la ce o am ? dermatoloaga a zis ca nu stie. O sa mai merg in cautarea raspunsului si prin alte parti . Sunt in Timisoara. Am zis sa intreb si aici poate a avut cineva si impartaseste din experienta lui. Se poate sa fie si ceva profesional ca lucrez tehnica dentara , pilitura de metal, acrilat , gips , praf etc .Dar de 5  ani de cand lucru nu am avut . Oi fi dezvoltat-o in timp si a aparut acum ? Tare as vrea sa descopar cine este aergenul a ma pot feri ! Mai suspectez si faptul ca merg mult cu bicicleta spre lucru pe langa canalul Bega unde sunt pistele si unde sunt si buruieni multe , ma gandesc  poate o fi ambrozia ca a aparut reactia asta palpebrala chiar in sezonul cand e buruiana asta in floare. Iau antihistaminice ca doar asa pot tine in frau alergia altfel ma umflu rau. Xizal , Zenore , aerius, una sau 2  pe zi . Nu as vrea sa devin dependent de ele mai ales ca unele imi dau somnolenta. Am inceput sa imi feresc ochii cu viziera la lucru si ocheari cand merg cu bicicleta . Am luat la sfatul dermatologilor , advantan , toleriana pentru ochi sensibili , apa termala, nu m-au ajutat prea mult si as vrea ceva ca sa ma ung pe ele sa imi mai treaca senzatia de arsura si prurit care desi nu e foarte acuta e neplacuta. Am luat azi picaturi Fitostil , parca e bunicel , mai calmeaza . Orice parere este apreciata , va multumesc si va doresc sanatate !

Edited by anemone, 24 August 2016 - 00:18.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"lucrez tehnica dentara"
Ti-ai raspuns , nu mai cauta .
Daca mai gasesti Pelox(un extract din namol de la Techirghiol) prin farmacie esti jumatate scapat . Am avut o problema la maini ani de zile, mi se descuama pielea de la anumite materiale , prafuri etc , nimeni nu a gasit pana o tehniciana mai invarsta mi-a dat o reteta pentru farmacie, un preparat banal de vreo 40 lei care m-a scapat in 6 luni de problema mai mult estetica , nu ma deranja in mod obiectiv.

Edited by xilo, 24 August 2016 - 00:26.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru sănătatea mea aş face orice.
Deci, dacă ai observat că o cură heliomarină te face să te simţi mai bine, atunci ăsta e răspunsul - te muţi pe litoral.
Apoi te ţii sub observaţie o perioadă de timp şi vezi cum evoluează sănătatea.
Nu mai băga atâtea chimicale în tine, căci la un moment dat vei deveni imun(ă?) la medicamente atunci când vei avea nevoie de ele. Natura ne oferă remedii în aproape orice situaţie.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa-ti amintesti ce s-a intamplat in perioada in care ti-a aparut alergia la pleoape.
ai lucrat cu vreun material nou la laborator, ai mancat/baut ceva nou ? ti-ai schimbat detergentul de rufe sau balsamul ? perna pe care dormi, asternuturi sau prosoape noi ? sau gelul de dus, lotiunea after-shave, sapunul cu care te speli ? ai intrat in contact cu vreun caine, pisica sau alt animal de companie ?
la laborator porti manusi atunci cand lucrezi ? ai schimbat recent marca acestora sau ai inceput o cutie noua de manusi ? intreb asta pentru ca e posibil sa dai uneori cu mana pe la ochi, atunci cand porti manusi.
daca erai alergic la ambrozie sau alte buruieni, aveai reactii si in anii anteriori. totusi, incearca sa mergi cu bicicleta pe alt traseu, daca este posibil, evitand zonele cu balarii.

Edited by corinadaniela, 24 August 2016 - 09:31.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"la laborator porti manusi atunci cand lucrezi ?"
Nu poate, e "inuman" sa lucrezi cu manusi , scapi turbina de 10 ori in element pentru ca-ti aluneca si reiei lucrarea . Eventual sa caute o crema protectoare pe partea opusa a palmei .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate