Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ortodoxism "fundamentalist" la muntele Athos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Si nenea din film este preot ortodox pentru caaaa......? Daca te uitai la film vedeai ca aia spun ca au facut sex cu un barbat imbracat in haine de preot. Cine e si de pe unde, jurnalistii lui peste prajit nu au aflat. Dar sunt ei siguri ca e preot si ca banii sunt neaparat din cutia milei. Ca sa vezi cat de usor poti fi prostit. Si sa te mai lauzi si pe aici. Dat asta nu te intereseaza, atat timp cat iti indeplinesti obiectivul, sa improsti cu noroi Biserica.

Intre timp mai baga si tu un ochi la Matei 7:1. E de bine.

Edited by kyrre, 31 August 2016 - 12:48.


#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkyrre, on 31 august 2016 - 12:47, said:

Si nenea din film este preot ortodox pentru caaaa......? Daca te uitai la film vedeai ca aia spun ca au facut sex cu un barbat imbracat in haine de preot. Cine e si de pe unde, jurnalistii lui peste prajit nu au aflat. Dar sunt ei siguri ca e preot si ca banii sunt neaparat din cutia milei. Ca sa vezi cat de usor poti fi prostit. Si sa te mai lauzi si pe aici. Dat asta nu te intereseaza, atat timp cat iti indeplinesti obiectivul, sa improsti cu noroi Biserica.
Eh, noroc ca nu-mi place sa arunc cu noroi. L-au gasit pe bulangiul/pidosnicul popa :lol: :lol: :lol:


CLUJEANUL a publicat în numărul de săptămâna trecută povestea călugărului, care a fost filmat în timp ce întreţinea raporturi sexuale cu doi bărbaţi. La acel moment, identitatea protagonistului nu era cunoscută, dar acesta a fost identificat în scurt timp de cititorii Clujeanul.ro drept economul mănăstirii din Soporu.

Janos Fechetici, după numele său din buletin, sau Iosif, după cel monahal, este de loc din localitatea Grindeni - Luduş şi s-a concertit la ortodoxism în urmă cu opt ani. Înainte de a se dedica vieţii monastice, călugărul ar fi lucrat, potrivit unor localnici, la Câmpia Turzii, la ISCT. Numit econom al Mănăstirii "Sfânta Treime", Janos a fost, după spusele celorlalţi călugări, un om amabil, foarte sensibil, punctual, harnic, dar şi cam chiţibuşar.

S-a retras din viaţa monahală


Călugărul Iosif, protagonistul filmului “pentru adulţi” publicat de CLUJEANUL, era econom al Mănăstirii "Sfânta Treime" din Soporu de Câmpie, lăcaş unde s-a stabilit în urmă cu opt ani, şi se ocupa de tot ce ţinea de fondurile şi plăţile lăcaşului. El a terminat zece clase, iar acum face liceul la seral, la Cluj. A urmat, spun monahii, şi un curs de contabilitate, ca să se poată descurca cu socotelile mănăstirii, dată fiind poziţia în care se afla. În comunitatea în care a trăit, era văzut ca un om punctual şi harnic, care bate toaca la biserică duminica la slujbă şi se mai ocupă şi de grădinărit. "E amabil, foarte sensibil, dar şi cam chiţibuşar", mai spun călugării.
În ultima vreme aceştia au observat parcă o schimbare la fratele Iosif, însă nu i-au dat prea multă importanţă. "A devenit mai retras, mai reţinut. Se parfuma foarte tare, dar noi am crezut că are un parfum mai puternic şi nu am luat în seamă", mai spun monahii. Tot aceştia susţin că în ultima perioadă Iosif a venit şi cu un laptop şi un telefon mai valoros.

Întrebat de unde are cele două obiecte, călugărul le-a spus celor cu care împătăşeşte traiul monahal la mănăstire că sunt primite în dar de la prietenii lui cu "funcţii mari". După ce CLUJEANUL a publicat în ediţia de săptămâna trecută imagini în care călugărul Iosif apare dezbrăcându-se de hainele monahale şi întreţinând raporturi sexuale cu doi bărbaţi, pe care apoi i-a plătit, acesta s-a retras din monahism, recunoscându-şi greşeala.

Deci, ala si-a recunoscut gresala, dar tu nu, ca sa aperi doctrina conform careia preotii iarta pacate, icoanele, moastele si apa "sfintita" alunga diavoli :lol: :lol:
Eu zic ca atrag diavolii.

#21
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Acuma spune repede Tatal Nostru, si cand ajungi la "Si ne iarta noua greselile nostre...." reflecta un pic la ce ceri.  Si pe urma gandeste-te la "Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.".

Ca sa vezi ce fel de crestin esti, si ce fel de roada dai.

Quote

Feriţi-vă de proorocii mincinoşi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
16. După roadele lor îi veţi cunoaşte. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
17. Aşa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
18. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie şi se aruncă în foc.
20. De aceea, după roadele lor îi veţi cunoaşte.

Omul a gresit, poate s-a pocait, a iesit din calugarie, treaba lui. In schimb roada ta care e? Imprastii pe aici otrava si arunci cu noroi. Stiu eu daca e bine.

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pai parca spuneai ca mint si ca ala nici macar nu era preot. Acuma de ce nu raspunzi la ce ai scris tu ca as fi facut eu?

Iar eu daca spun adevarul, tu zici ca arunc cu noroi si imprastii otrava. Adevarul este otrava si nori pt ortodocsi? Sau, ar trebui sa nu pomenesc, sa bag sub pres, ca sa nu aduc prejudicii bisericii?

Arat aceste aspecte pt ca voi sustineti ca apa "sfintita", icoanele, moastele si "sfantul" maslu alunga diavolii :lol: :lol: :lol:

Renunta la doctrina asta si nu mai zic nimic. Daca nu, mai am si alte multe exemple care intaresc ceea ce spun eu, ca shashiul ala cu farfurie in cap nu e Dumnezeu, moastele nu servesc la nimic si apa nu e sfintita.

Insa revenind la intrebarea ta FUND-amentalismul ortodox probabil ca vine din exemplul de la Cluj.

#23
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
In primul rand, ce ai postat tu, se numeste trolism. Nu are nici o legatura cu subiectul.

In al doilea rand, cineva care se inchina la Duhul Sfant, asa ca tine, si care e mantuit deja, nu-si judeca aproapele. Isi vede de treaba lui, si nu-i injura pe ceilalti pentru greselile lor. Si daca citeai Biblia cu atentie obsevai ce spunea mereu Iisus, ca el a venit pentru pacatosi ca noi si nu farisei ca tine.

In al treilea rand un crestin vede barna din ochiul sau, nu paiul din ochiul aproapelui. Lasa-te de trolisme ieftine si nu mai incerca sa ne aduci "fericirea" si "luminarea" de care ai tu parte. Lasa-ne asa pacatosi cum suntem noi, tinand de credinta veche si nu ne pune sa umblam dupa toti pamblicare care au ei impresia ca au descoperit apa calda. Din astia ca voi au tot fost, dar pe nici unul nu l-a tinut Dumnezeu.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkyrre, on 02 septembrie 2016 - 02:06, said:

In primul rand, ce ai postat tu, se numeste trolism. Nu are nici o legatura cu subiectul.
Are, stimabile, pt ca am mai postat si mai postez daca vrei cum calugarul dadea mesaje ca vrea sa i-o implante in anus. Deci are legatura cu FUND-amentalism.

Quote

In al doilea rand, cineva care se inchina la Duhul Sfant, asa ca tine, si care e mantuit deja, nu-si judeca aproapele. Isi vede de treaba lui, si nu-i injura pe ceilalti pentru greselile lor. Si daca citeai Biblia cu atentie obsevai ce spunea mereu Iisus, ca el a venit pentru pacatosi ca noi si nu farisei ca tine.
Eu nu-l judec pe bietul Iosif, stimabile. Insa am dreptul sa va judec pe voi CA INSTITUTIE autoproclamata crestina ca sustineti ca maslul, icoanele, moastele si apa "sfintita" alunga diavolii. Si v-am demonstrat ca nu e asa.

Quote

In al treilea rand un crestin vede barna din ochiul sau, nu paiul din ochiul aproapelui. Lasa-te de trolisme ieftine si nu mai incerca sa ne aduci "fericirea" si "luminarea" de care ai tu parte. Lasa-ne asa pacatosi cum suntem noi, tinand de credinta veche si nu ne pune sa umblam dupa toti pamblicare care au ei impresia ca au descoperit apa calda. Din astia ca voi au tot fost, dar pe nici unul nu l-a tinut Dumnezeu.
Va las, ma, atunci cand o sa recunosteti ca aveti invatatura gresita si doriti sa va corectati. Adica, conform Scripturii, niciodata :lol: :lol:

#25
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Apai mai omule, daca pe tine cuvantul fundamentalism te duce cu gandul la curisti, atunci orice incercare de discutie cu tine este futila (sper ca nu incepi cu alte dracii acum!!!)

Si cine ma rog ti-a dat tie dreptul sa ne judeci pe noi, mai "sfantule". Ti-a dat cumva Dumnezeu puterea asta? A venit cumva azi noapte in somn, la dreptul sau zexelica, si pentru ca e singurul om care a ascultat de el, de la venirea lui Hristos, i-a dat acest drept? Pamblicari din astia cu Biblia intr-o mana si bata in ailalta am mai vazut. Sunt satul de astfel de indivizi certati cu toata lumea, ca au visat ei adevarul. Du-te frate, si lasa-ne cu mistouri din astea de doi bani. Mai citeste Biblia, si vezi ce spune despre astia de judeca ei repede tot, si cat de placuti ii sunt ei lui Dumnezeu. Ti-am spus ca fiecare se cunoaste dupa roada sa, iar roada ta nu stiu daca e chiar asa de buna cum crezi tu. Dar daca tu ai impresia ca zavistia, ura, invrajbirea si mistourile ieftine sunt o roada buna, nu am ce-ti face.

Revenind on-topic, totusi ce e fundamentalismul asta ortodox? Ca l-am mai auzit pe unul cu talibanii ortodoxi, si am impresia ca rostiti cuvinte ca sa spuneti si voi ceva, fara sa aveti o idee prea clara despre ce vorbiti.

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkyrre, on 02 septembrie 2016 - 14:26, said:

Revenind on-topic, totusi ce e fundamentalismul asta ortodox? Ca l-am mai auzit pe unul cu talibanii ortodoxi, si am impresia ca rostiti cuvinte ca sa spuneti si voi ceva, fara sa aveti o idee prea clara despre ce vorbiti.
E o chestiune duhovnicească, nu ai cum să o înțelegi. :icecream:

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, recunosti ca minciunile alea cu icoanele, moastele, apa sfintita si maslul nu alunga diavolii? Ca exemplu DOVEDIT ca unul din diavoli chiar facea maslu, pupa icoane si impartea apa "sdintita" Posted Image Posted Image


Quote

Revenind on-topic, totusi ce e fundamentalismul asta ortodox? Ca l-am mai auzit pe unul cu talibanii ortodoxi, si am impresia ca rostiti cuvinte ca sa spuneti si voi ceva, fara sa aveti o idee prea clara despre ce vorbiti.


Cred ca fundamentalismul ortodox se bazeaza tocmai pe ce scrie in Scriptura sa nu faci. Parerea mea.

Edited by zexelica, 02 September 2016 - 15:33.


#28
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Cred ca fundamentalismul ortodox e tocmai esenta.
Daca ar fi altfel ar fi apa de ploaie.
Dupa timpuri.

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAyami, on 02 septembrie 2016 - 15:36, said:

Cred ca fundamentalismul ortodox e tocmai esenta.
Daca ar fi altfel ar fi apa de ploaie.
Dupa timpuri.

Si care e diferenta intre un fund-amentalist  si unul normal? Pupi in loc de trei, cinci icoane? Faci cruce cand vezi vreo cruce si in filme sau la TV? Aprinzi 100 de lumanari in loc de 75?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate