Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#37
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
L-am citit o data, dar in  mai multe etape si daca nu esti din domeniu sunt multe si complicate informatiile de acolo. Daca ar avea timp sa citeasca sotul meu ar fi mult mai bine, el e inginer. Dar o sa il recitesc eu si ce nu inteleg "traduce" el Posted Image

#38
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,550
  • Înscris: 03.04.2013

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 21:35, said:

PS: puisor...

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 22:18, said:

puisor....
Ai grija cu langajul.... cind vine vorba de hmhm piupiu femeile sint sensibile, daca n-ai inca o tigaie cu fata ta..... o sa ai!

Edited by viotl, 22 August 2016 - 22:38.


#39
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
De curiozitate...cam la ce buget v-ati gandit pentru casa la rosu/cheie...sau gri (fara finisaje gen mobilare bai, gresie, faianta, parchet, usi) unde sa zicem ca lucrurile sunt mai subiective?

#40
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,550
  • Înscris: 03.04.2013
piu-piu.
bad post.

Edited by viotl, 22 August 2016 - 22:39.


#41
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Uite si planurile de fundare....Mie unul nu imi miroase a bine cu stalpisorii aia de 25x25 (zidarie portanta) si cu deschiderile imense pe care le ai in arhitectura...
cateva chestii pe care le-am observat repede: distanta intre stalpisorii din ax E intre axele 2 si 3 este de 6.50 metri mai mare decat cea maxima admisa de codul de proietare...aceasi poveste si in cazul stalpisorilor din ax C' intre axele 4 si 5 acolo ai 5.7 metri; cu siguranta ai goluri mai mari de 2.5 mp care ar trebui sa fie bordate...dar cum nu sunt cotate geamurile....sau poate ca structuristul s-a gandit la zidarie simpla si nu la zidarie confinata...numai el stie.

PS: @viotl...nu este nici un apropo sau alint sau cum vrei tu sa ii spui....eu ii spun pe nume: puisor :D

Attached Files

  • Attached File  R01.PNG   58.06K   102 downloads
  • Attached File  R02.PNG   27.5K   107 downloads


#42
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,550
  • Înscris: 03.04.2013

View Postthe_lion, on 22 august 2016 - 22:36, said:

De curiozitate...cam la ce buget v-ati gandit pentru casa la rosu/cheie...sau gri (fara finisaje gen mobilare bai, gresie, faianta, parchet, usi) unde sa zicem ca lucrurile sunt mai subiective?
150mpx150l/mp=22.5k

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 22:39, said:

Uite si planurile de fundare....Mie unul nu imi miroase a bine cu stalpisorii aia de 25x25 (zidarie portanta) si cu deschiderile imense pe care le ai in arhitectura..
Posted Image

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 22:39, said:

cateva chestii pe care le-am observat repede: distanta intre stalpisorii din ax E intre axele 2 si 3 este de 6.50 metri mai mare decat cea maxima admisa de codul de proietare...aceasi poveste si in cazul stalpisorilor din ax C' intre axele 4 si 5 acolo ai 5.7 metri; cu siguranta ai goluri mai mari de 2.5 mp care ar trebui sa fie bordate...dar cum nu sunt cotate geamurile....sau poate ca structuristul s-a gandit la zidarie simpla si nu la zidarie confinata...numai el stie.
Posted Image
sho da' ce le-ai ochit din zbor...
impressed!
Ce noroc ai, @puisor!

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 22:39, said:

PS: @viotl...nu este nici un apropo sau alint sau cum vrei tu sa ii spui....eu ii spun pe nume: puisor :D
sa-i coaca nasu' mincinosului? Posted Image
si marmota?

https://www.google.c...129759880,d.bGs

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 22:39, said:

Uite si planurile de fundare....
Acu serios @puisor....
Mie mi se pare ceva ciudat cu desenele tale.... sigur sint profesionale?
Fara suparare, parca sint facute de mine in Word....

Uite la pozitionarea armaturii in talpa....

#43
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Viotl   Attached File  images.jpg   8.43K   11 downloads
iar marmota Attached File  marmota.gif   174.45K   18 downloads

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 22:09, said:

Arhitectul, structuristul, dirigintele, toti ne sunt prieteni si ne ajuta in masura timpului disponibil.
Attached File  poze-amuzante-poza-amuzanta-o-pisica-idioata-si-drogata-se-baga-in-poza-unei-alte-pisici2.jpg   78.43K   21 downloads
Sper ca tii la gluma, puisor, da?

Edited by brawnie, 22 August 2016 - 23:19.


#44
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,550
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image
Frate da' ce-am ris! Brawnie, tu? :D!

Da' pe bune, tu ai observat desenele alea? Pot fi asa?

#45
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 22:09, said:

Voi afla pe sfarsitul saptamanii viitoare cand se intoarce prietenul nostru din concediu. Suntem stransi cu bugetul, depindem de vanzarea unui apartament sau de un credit asa ca am incercat sa rezolvam cat mai multe cu prieteni. Arhitectul, structuristul, dirigintele, toti ne sunt prieteni si ne ajuta in masura timpului disponibil.

[...]

Imi place sa cred ca prietenul structurist are, la randu-i, un prieten inginer de instalatii; care sa ajute cu calculele energetice, cu determinarea tipului si grosimii izolatiei si alte asemenea. Casa asta, asa cum o prezinti acum, nu este deloc ieftina si ar fi pacat sa nu investesti inca un mic % acum, la inceput, in proiectare riguroasa, pe specialitati.
Intru destul de rar pe-aici, asa ca voi repeta ceva ce am mai spus candva: din ansamblul tuturor cheltuielilor, cel mai ieftin este proiectul. Pe hartie este, totusi, cel mai ieftin sa verifici variante, sa modifici solutii, sa te lamuresti.

Am intervenit fiidca ai spus "vorbe mari" cu calculul energetic si izolatia si am inteles ca de astea se va ocupa ... structuristul. Desi toata lumea se pricepe la instalatii si la software-urile aferente ... oare sa fie totul chiar atat de simplu?!?

Spor la treaba!

Edited by DIY, 23 August 2016 - 00:45.


#46
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
La rosu undeva pana in 25000de euro( unele materiale nu le platim chiar acum) si inca 50000 la gata. Bineinteles fara curte si fara utilitati.

View Postbrawnie, on 22 august 2016 - 22:39, said:

cateva chestii pe care le-am observat repede: distanta intre stalpisorii din ax E intre axele 2 si 3 este de 6.50 metri mai mare decat cea maxima admisa de codul de proietare...aceasi poveste si in cazul stalpisorilor din ax C' intre axele 4 si 5 acolo ai 5.7 metri; cu siguranta ai goluri mai mari de 2.5 mp care ar trebui sa fie bordate...dar cum nu sunt cotate geamurile....sau poate ca structuristul s-a gandit la zidarie simpla si nu la zidarie confinata...numai el stie.

O sa ii intreb despre asta.

View PostDIY, on 23 august 2016 - 00:44, said:

Intru destul de rar pe-aici, asa ca voi repeta ceva ce am mai spus candva: din ansamblul tuturor cheltuielilor, cel mai ieftin este proiectul. Pe hartie este, totusi, cel mai ieftin sa verifici variante, sa modifici solutii, sa te lamuresti.

Am intervenit fiidca ai spus "vorbe mari" cu calculul energetic si izolatia si am inteles ca de astea se va ocupa ... structuristul. Desi toata lumea se pricepe la instalatii si la software-urile aferente ... oare sa fie totul chiar atat de simplu?!?

Spor la treaba!

Multumesc de sfat :) Ok, deci inginerul de instalatii face calculul energetic si stabileste cum se face izolatia? Nu stiu, de aceea intreb. Inca avem timp sa facem modificari pe hartie, asta a fost si scopul jurnalului.

Despre fundatie, inafara ca a fost desenata in word, alte pareri?

#47
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postpuisor, on 23 august 2016 - 05:52, said:

La rosu undeva pana in 25000de euro( unele materiale nu le platim chiar acum) si inca 50000 la gata. Bineinteles fara curte si fara utilitati.

Puisor, eu am identificat pe planurile tale o suprafata de cel putin 270 mp construiti. La un cost minim de 150 euro/mp ridicat la rosu, iti iese cel putin 40000 euro stadiul la rosu. Baiu-i ca e greu sa scoti un asemenea cost mic, in conditiile planurilor tale, care arata o casa destul de excentrica. Plus ca terenul e in panta, ceea ce impune niste costuri suplimentare. Finisajele medii vor mai fi inca vreo 300-350 euro/mp adica 81000-95000 euro. E drept ca aici ar trebui incluse si utilitatile si imprejmuirile, dar daca acestea sunt si la distante mari fata de casa, ridica aceste costuri medii. Acestea sunt estimari grosiere, in general s-a ajuns la aceste costuri de catre alti initiatori de jurnale; poate reusiti voi o minune. Si eu m-am indoit de aceste calcule, le tot pun pe hartie si nu iese minunea nici in cazul nostru.

Edited by lenny13, 23 August 2016 - 06:37.


#48
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

Din calculele mele sunt 160 mp utili. Nu cred sa fie 270  construiti dar calculez mai târziu. Știu ca întotdeauna se depășește bugetul.

Edited by puisor, 23 August 2016 - 07:16.


#49
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Acum ca te-ai acomodat cu spiritul de pe aria jurnalelor, am zis sa iti urez si eu intr-un ceas bun si sa trecem direct la fizica.

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 19:28, said:

Deocamdata avem sapata fantana, urmeaza sa achizitionam hidroforul &co. Canalizare nu este deci vom face fosa septica, gazul o sa il tragem mai tarziu( am inteles ca e o taxa de 1500 de euro) iar curent inca nu este( pana una alta ne ajuta vecina).
1. Povesteste-mi mai mult despre fantana: Ce debit are, ce denivelare hidrodinamica, ce temperatura are apa.. I-ati facut analizele - este potabila sau poate fi folosita doar ca apa tehnica? Unde este fantana pozitionata pe teren, mai ai ceva distanta pana la fosa?
2. Cum este terenul? Unde se va pozitiona fosa septica, ar avea acces masina la ea sa o vidanjeze periodic? Din cate am vazut ini imagini accesul este in deal, iar camera tehnica va fi in ""demisol"" si atunci fosa (banuiesc) ca va fi pozitionata mai la vale de casa..
3. Daca instalatia este proiectata cu cap, respectand Normele actualmente in vigoare in Romania (dar si tinand cont de tendintele din UE) ca vor veni gazele mai tarziu, sau ca nu vor mai veni - conteaza mai putin. Sistemul de incalzire trebuie sa fie compatibil cu orice sursa generatoare de caldura si prevazut din start ca ulterior montarea centralei in condensatie sa nu ridice nici-un fel de probleme. Simplu montat pe pozitie si racordat la instalatia existenta - atat!
4. La cum este compartimentata casa, tinand cont ca va veti incalzi cu calorifere si avand in vedere ca energia electrica inca nu este disponibila - ar fi o provocare pentru proiectantul de instalatii sa va realizeze o instalatie termica care sa nu depinda de energia electrica.

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 19:28, said:

Proiectul a durat mult dar a iesit asa cum ne-am dorit. Am schimbat si arhitectul, am pierdut si bani dar rezultatul ne place.

Executia va fi in regie proprie, echipa e deja tocmita, fundatia o facem noi ( adica sotul, ca el e inginerul). Structura o face un prieten, deocamdata avem planurile de fundatie, restul e gata cat de curand.
E de bine - daca ati avut puterea sa si pierdeti niste bani, dar sa va alegeti cu ce va place. Inseamna ca stiti ce va doriti si va doriti asta din tot sufletul. Doamne Ajuta !
Cand vreti sa va apucati de fundatie, ca sa imi pot da seama cat de des ar trebui sa intru pe aici..  In acest moment, avand in vedere ca spatiu tehnic este in '"demisol"" as recomanda sa se prevada de pe acum aductiunea de aer pentru combustie, care va trece pe sub casa..

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 19:28, said:

Fundatia va fi in trepte, zidaria cu caramida de 25 si polistiren de 20, podul ventilat si neizolat. Incalzirea va fi cu centrala in condensatie pe gaz si calorifere, IPAT cel mai probabil doar in bai (electrica), termosemineu sau soba in clopote ( in functie de finante).
Imi convine ca sunteti chititi pe termoizolant de 20cm la pereti, dar sa stii ca ar mai fi de luat in calcul si alte elemente ale anvelopei (pardoseala demisolului in care sunt spatii incalzite, peretii din sol a spatiilor incalzite, pardoselile de pe sol al parterului, tavanele, etc), inclusiv tamplaria. Ar fi bine sa te interesezi de pe acum cat costa tamplaria voastra al carei valoare a coeficientului de transfer termic sa nu depaseasca 1,0 W/(mpK).
Despre incalzire am mai pomenit, iar daca se doreste neaparat o incalzire radianta in bai - asta se poate rezolva si fara energie electrica, avand in vedere ca majoritatea bailor sunt sus, adica mai sus ca demisolul, adica mai sus ca sursa generatoare de caldura.
Despre "' termosemineu sau soba in clopote "" - e mai mult de discutat, dar eu in momentul acesta as prevedea soba care sa poata contine si schimbator de caldura. De ce anume soba - caci este mai grea si mai bine structuristul sa ia in calcul ce este mai dezavantajos, caci daca pana la urma va veti hotara pe un termosemineu din comert si acesta fiind mult, mult mai usor - nu se vor ridica nici-un fel de probleme de rezistenta.

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 19:28, said:

Fata de planurile initiale s-a renuntat la beci iar cosul a fost mutat pe partea opusa, pe peretele comun cu camera tehnica.
Ar fi de dorit ca planurile sa le postezi reactualizate, ca sa fie mai usor/rapid de intrat in esenta.. As fi vrut sa vad cum este pozitionat cosul in raport cu camera tehnica - dar nu m-am lamurit. Cosul trebuie sa fie unul profesional, multistrat, cu usa de vizitare/curatare undeva in spatiu tehnic, cu colector de condens racordat la scurgere, etc.. In randari am vazut ca s-a luat cosul in calcul si arata bine, caci practic nu se observa..

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 20:47, said:

Sunt sigura ca nu va fi ieftina intretinerea, dar nu se compara cu 360 de metri construiti. Ce sa zic, incercam sa izolam cat putem de bine, tamplaria sa fie tripan, clima sa se incalzeasca( haz de necaz).
Chiar, v-ati gandit cam cat veti consuma anual pentru incalzire (cate tone de lemne si/sau mc de gaz)?

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 20:47, said:

O sa ne faca prietenul structurist si un studiu energetic sa vedem cum stam.
Vom putea vedea si noi?

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 20:47, said:

Legat de spatiile vitrate, eu as fi vrut mai putine, sotul mai multe Posted Image Fata de randari, am castigat eu si am mai redus din geamuri: la living au disparut cele doua geamuri laterale si au ramas doar cele doua centrale, la dormitorul de deasupra camerei tehnice am renuntat la ochiurile mici de geam de pe fiecare fatada, a disparut si geamul de la camera tehnica, a ramas doar usa de acces din exterior. La bucatarie, fereastra dinspre terasa a disparut si a fost inlocuita de usa.
Camera tehnica ar trebui sa aiba geam, daca vreti si centrala pe gaz montata acolo, dar si fara aceasta centrala - lumina naturala nu face rau nimanui..
Cat priveste suprafetele vitrate mari - astea vor genera calorifere mari, mai ales daca temperatura agentului termic va fi una redusa (vorbim de tehnica condensatiei) si nu stiu cum o fi vara in Feleacu, dar sa va ganditi si cum le veti putea umbri ferestrele mari expuse soarelui. Nu intamplator am intrebat de debitul din fantana si temperatura apei, caci in alte parti se practica racirea pasiva..

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 22:24, said:

L-am citit o data, dar in  mai multe etape si daca nu esti din domeniu sunt multe si complicate informatiile de acolo. Daca ar avea timp sa citeasca sotul meu ar fi mult mai bine, el e inginer. Dar o sa il recitesc eu si ce nu inteleg "traduce" el Posted Image
Merita sa-l recititi caci sunt acolo multe idei bune, atat expuse teoretic, cat si puse in aplicare. Oricum am vazut ca v-ati gasit '"gasca de la Cluj'" - asa ca trebuie sa iasa bine.Posted Image

Succes la construit !Posted Image

#50
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postpuisor, on 23 august 2016 - 07:14, said:

Din calculele mele sunt 160 mp utili. Nu cred sa fie 270  construiti dar calculez mai târziu. Știu ca întotdeauna se depășește bugetul.

Suprafata utila nu e aceeasi cu suprafata totala construita; ea iti indica spatiul liber pe care il poti folosi din ceea ce construiesti. Si noi avem 160 mp utili, dar 230 mp construiti. Iar calculele se fac in functie de suprafata construita.

Edited by lenny13, 23 August 2016 - 07:17.


#51
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postpuisor, on 23 august 2016 - 05:52, said:

La rosu undeva pana in 25000de euro( unele materiale nu le platim chiar acum) si inca 50000 la gata. Bineinteles fara curte si fara utilitati.


Costurile astea au fost estimate impreuna cu echipa de proiectare? Daca da...ganditi-va bine cat de prieteni va sunt.
Ceea ce ai tu in planurile pe care le-ai pus este de +50kEur la rosu si peste 200kEur la gata. Spatii vitrate mari, terase mari, teren in panta si amenajare trotuare, etc (ca idee, scara aia nu este deloc ieftina). Daca asta este casa de 75kEur la gata eu mi-o tai si o dau la rațe.

#52
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008

View Postlenny13, on 23 august 2016 - 07:16, said:

Suprafata utila nu e aceeasi cu suprafata totala construita; ea iti indica spatiul liber pe care il poti folosi din ceea ce construiesti. Si noi avem 160 mp utili, dar 230 mp construiti. Iar calculele se fac in functie de suprafata construita.
De acord cu afirmatia, si eu cred ca bugetul este din start gresit calculat. Noi am facut o casa modesta dpdv estetic, fara multe elemente de finisaj scumpe, fara IPAT si soba, iar cu toate artificiile posibile nu am reusit sa terminam sub 60000 euro. Are doar 160 construiti.

#53
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Proiectul este cel final? Intreb pt ca sunt unele discrepante intre planul de arhitectura si imaginile 3D.

@brawnie...nici macar golurile de la peretii de sticla din living nu sunt bordati...

Edited by the_lion, 23 August 2016 - 07:49.


#54
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postthe_lion, on 23 august 2016 - 07:24, said:

Costurile astea au fost estimate impreuna cu echipa de proiectare? Daca da...ganditi-va bine cat de prieteni va sunt.
S.au gasit de minune ..ala tanar si beneficiarii nestiutori ..va iesi ceva minunat :)
Puisor ..arhitectul se vede ca nu are mai mult de 3-4 ani in picioare (activitate in campul muncii)..iar ideea ca "o duce foarte bine" e trasa de par ..pentru ca in breasla aceasta iti trebuie un pic de rodaj (asta ca tot s.a amintit de masini) ..decat doar daca v.a nimerit pe voi cu un pret bomba :)  



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate