Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#1
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Salutari!

Dupa multi ani de cautari si dupa doi ani de cand am achizitionat terenul, a venit si randul nostru la construit casa "visurilor" :)

Terenul are 780 de mp, situat langa Cluj in satul Feleacu si e in panta. La el se ajunge pe un fost drum comunal pe care l-am aranjat noi, am mai facut un zid de sprijin la baza terenului ca sa il mai indreptam putin, am aranjat si terenul.

Deocamdata avem sapata fantana, urmeaza sa achizitionam hidroforul &co. Canalizare nu este deci vom face fosa septica, gazul o sa il tragem mai tarziu( am inteles ca e o taxa de 1500 de euro) iar curent inca nu este( pana una alta ne ajuta vecina).

Proiectul a durat mult dar a iesit asa cum ne-am dorit. Am schimbat si arhitectul, am pierdut si bani dar rezultatul ne place.

Executia va fi in regie proprie, echipa e deja tocmita, fundatia o facem noi ( adica sotul, ca el e inginerul). Structura o face un prieten, deocamdata avem planurile de fundatie, restul e gata cat de curand.

Fundatia va fi in trepte, zidaria cu caramida de 25 si polistiren de 20, podul ventilat si neizolat. Incalzirea va fi cu centrala in condensatie pe gaz si calorifere, IPAT cel mai probabil doar in bai (electrica), termosemineu sau soba in clopote ( in functie de finante).

La constructii nu ma pricep dar invat repede :) Am citit o parte din jurnale, am mai invatat cate ceva dar orice ajutor sau critica e binevenita.

Astea fiind spuse sa curga pozele

Fata de planurile initiale s-a renuntat la beci iar cosul a fost mutat pe partea opusa, pe peretele comun cu camera tehnica.

Inca cateva poze cu "interiorul"

Attached Files



#2
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 19:28, said:

podul ventilat si neizolat. binevenita.


  Servus! Posted Image

E frumoasa casuta, compartimentarea banuiesc ca e in functie de conditiile naturale ale terenului.

Casa va avea 180 mp pe nivel sau nu citesc eu bine? Inmultit cu 500 euro/mp construit....vai de mine...

     Ce inseamna pod ventilat si neizolat? Pod rece ventilat?

Edited by lenny13, 22 August 2016 - 20:12.


#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Imi cer scuze,dar nu inteleg termenul ''fundatia va fi in trepte''.
Sa inteleg ca si constructia va fi in trepte? Incaperile vor fi alipite?!...
Eu am casa pe panta,iar fundatia este dintr-o bucata;in felul asta este imposibil ca una din camere sa o ia la vale fara a ceda fundatia...
Incercati sa faceti un dormitor la subsol/parter...eu voi regreta tot timpul ca nu am facut asa ceva...

Edited by gcom61, 22 August 2016 - 20:05.


#4
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Lenny, multumesc de apreciere :) Mea culpa, doar partile laterale ale acoperisului vor fi neizolate( ma rog nu stiu daca termenul e cel mai potrivit) adica va fi acoperis cum se facea pe vremuri, tigla asezata direct pe lemn. Partea din mijloc a acoperisului va fi de fapt tavanul de la living si hol deci va fi izolat ca si unul de mansarda.

Da, compartimentarea a fost dictata de teren. Acum avem doua trepte sa zic. Pe cea de sus care e la nivelul drumului de acces va fi parterul cu dormitoarele, doua bai, bucataria, dining, camara si terasa iar pe a doua treapta va fi livingul, camera tehnica si o incapere mare de depozitare. Soarele rasare in partea dinspre bucatarie si apune pe partea cu cele doua dormitoare.

Inca nu am apucat sa citesc si topicul tau, dar stiu ca si tu construiesti in Cluj asa ca ne vom mai "auzi" cu siguranta.

View Postgcom61, on 22 august 2016 - 20:02, said:

Imi cer scuze,dar nu inteleg termenul ''fundatia va fi in trepte''.
Sa inteleg ca si constructia va fi in trepte? Incaperile vor fi alipite?!...
Eu am casa pe panta,iar fundatia este dintr-o bucata;in felul asta este imposibil ca una din camere sa o ia la vale fara a ceda fundatia...
Incercati sa faceti un dormitor la subsol/parter...eu voi regreta tot timpul ca nu am facut asa ceva...


Incerc sa atasez niste schite cu fundatia, poate sunt mai de ajutor decat explicatiile mele de profana Posted Image

Gcom, la demisol e doar livingul si incaperile tehnice, restul sunt toate pe un nivel, adica parter. Ne-am fi dorit o casa doar pe parter dar configuratia terenului nu a permis.

Attached Files

  • Attached File  Casa.jpg   145.63K   248 downloads


#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Incercati si faceti un avantaj din acest dezavantaj al terenului...Fundatia,pe toata amprenta la sol a constructiei sa fie continua.
Daca veti avea un dormitor la subsol/demisol ,veti observa avantajele pe timpul verii si al iernii...nu este greu de imaginat...

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
brawnie, ma n-auzi. Ia uite.

#7
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ma tot uit la biblioteca aceea frumoasa.

Casa voastra e imensa. Imi place acoperisul de panta mica. Ce izolatie ati prevazut la acoperis?

Brawnie (Merci, Vio :))  - La omu' flamand...) construieste in Feleacu, dar nici dana84 nu se lasa, prin urmare suntem "vecini", cum s-ar zice, ne strigam de peste gard. Posted Image Practic suntem cam in aceeasi directie.

Cam 270 mp construiti, da. M-am uitat mai atenta.

Edited by lenny13, 22 August 2016 - 20:38.


#8
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postlenny13, on 22 august 2016 - 19:56, said:

  Servus! Posted Image

E frumoasa casuta, compartimentarea banuiesc ca e in functie de conditiile naturale ale terenului.

Casa va avea 180 mp pe nivel sau nu citesc eu bine? Inmultit cu 500 euro/mp construit....vai de mine...

Ce inseamna pod ventilat si neizolat? Pod rece ventilat?

Doamne fereste sa fie asa de mare, nu o platim pana iesim la pensie :) Dupa calculele noastre sunt in jur de 150 de mp utili, fara camera tehnica si camera de depozitare pe care nu le vom finisa. Vom folosi cofraje Tego si sper sa iasa peretii cat mai bine sa nu finisam mult.

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
O superbete de casa.
Bafta multa sa o duceti la capat cu bine.

Aaa... e linga brawnie sau nu? :D!   Hihi, si tu ca dana cu lenny?
Noo, o tras brawnie pisoru'...

View Postlenny13, on 22 august 2016 - 20:23, said:

Ma tot uit la biblioteca aceea frumoasa.

Casa voastra e imensa. Imi place acoperisul de panta mica. Ce izolatie ati prevazut la acoperis?

Brownie construieste in Feleacu, dar nici dana84 nu se lasa, prin urmare suntem "vecini", cum s-ar zice, ne strigam de peste gard. Posted Image Practic suntem cam in aceeasi directie.
e brawnie, nu brownie, vezi ca-i moldovean si iute la minie ca strabunica-su...

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 20:25, said:

sunt in jur de 150 de mp utili,
Ok, asta am inteles.
Ce n-am inteles e, de toti sau pe nivel?
De fapt...cam ciudat de spus "nivel" la tine.... ca dupa poze par de toti. Ceea ce nu-i rau.

#10
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Multumesc mult Viotl :) Anul acesta speram sa o facem la rosu si eventual tamplaria, la iarna instalatiile, iar anul viitor in masura finantelor sa ne mutam in casuta noua chiar daca nu va fi gata de tot. Acum locuim tare departe de scoala fetei asa ca avem motivatie puternica sa terminam cat se poate de repede.

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Eu abia astept sa vina @andrei aici. Casa este ok...ca sa zic asa...dar daca autorul zice "Doamne fereste sa fie asa de mare, nu o platim pana iesim la pensie" ...cred ca nu s-a gandit cu adevarat cat il va costa "intretinerea" la casa asta. Spatii vitrate imense, forma foarte neregulata....greu de izolat corespunzator.

#12
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postviotl, on 22 august 2016 - 20:30, said:

Ok, asta am inteles.
Ce n-am inteles e, de toti sau pe nivel?
De fapt...cam ciudat de spus "nivel" la tine.... ca dupa poze par de toti. Ceea ce nu-i rau.

Sunt de toti, mai putin camera tehnica si camera de depozitare.

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 20:34, said:

Multumesc mult Viotl Posted Image

Cu placere.
Intreaba-ne si iti vom raspunde, nicio nadejde.
Toti ne pricepem Posted Image!

Attached File  cat your problem 1.jpg   10.78K   73 downloads

Edited by viotl, 22 August 2016 - 20:40.


#14
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Stii  ce nu vad in randarile tale? Burlanele. Cum dispare apa de pe acoperis?

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
Ce seamana poza 19 cu a @alineiggg...

http://forum.softped...0#entry18456926

Astea sint poze, nu randari! Unele din cele mai frumoase de pe aria de case.... Iti doresc sa-ti iasa la fel, cel putin sa se uite lumea cu gura cascata, ca mine la pozele alinei.

Attached File  alina 1.JPG   109.41K   240 downloadsAttached File  alina 2.JPG   107.33K   233 downloads

Edited by viotl, 22 August 2016 - 20:54.


#16
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postthe_lion, on 22 august 2016 - 20:35, said:

Eu abia astept sa vina @andrei aici.  Spatii vitrate imense, forma foarte neregulata....greu de izolat corespunzator.

Sunt sigura ca nu va fi ieftina intretinerea, dar nu se compara cu 360 de metri construiti. Ce sa zic, incercam sa izolam cat putem de bine, tamplaria sa fie tripan, clima sa se incalzeasca( haz de necaz). O sa ne faca prietenul structurist si un studiu energetic sa vedem cum stam. Legat de spatiile vitrate, eu as fi vrut mai putine, sotul mai multe :) Fata de randari, am castigat eu si am mai redus din geamuri: la living au disparut cele doua geamuri laterale si au ramas doar cele doua centrale, la dormitorul de deasupra camerei tehnice am renuntat la ochiurile mici de geam de pe fiecare fatada, a disparut si geamul de la camera tehnica, a ramas doar usa de acces din exterior. La bucatarie, fereastra dinspre terasa a disparut si a fost inlocuita de usa.

Edited by puisor, 22 August 2016 - 20:54.


#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postpuisor, on 22 august 2016 - 20:43, said:


Sunt sigura ca nu va fi ieftina intretinerea, dar nu se compara cu 360 de metri construiti. Ce sa zic, incercam sa izolam cat putem de bine, tamplaria sa fie tripan, clima sa se incalzeasca( haz de necaz). O sa ne faca prietenul structurist si un studiu energetic sa vedem cum stam.

Eu zic ca se compara lejer...la cat de multe terase si detalii arhitectonice aveti care nu se impaca cu o casa prea economica. Sa nu fiu inteles gresit, daca exista resurse...mergeti inainte.
Doar sa aveti in vedere faptul ca la unele geamuri s-ar putea sa aveti nevoie de profile de Al gen perete cortina...Inca o data, daca sunt resurse...mergeti inainte.

PS. Parca studiul energetic se facea de catre un expert in asa ceva, nu in fier si beton. Dar poate omul este multi-lateral dezvoltat.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
Fara discutie, lasa loc de la inceput pentru suficienta izolatie - sa nu patesti ca altii. Citiva metri patrati in plus nu conteaza la costul final, dar s-ar putea, daca te razgindeste andrei si vei dori sa pui, sa nu mai poti ca n-ai loc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate