Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#865
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsebip_sebip, on 13 mai 2019 - 20:05, said:

Si eu is fan Bosch! Cate despre Miele niciodata nu am putut intelege de ce au preturile alea Posted Image
Miele este din gama " profi " . Bosch este de mult timp un nume ramas , pt niste produse de doi bani ...

#866
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
Si ce recomanz' tu Maxime? Eu nu recomand MSV Hotpoint deoarece emana un miros de cauciuc ars cand usca. L-a emanat 1 an pana cand am schimbat-o cu una Beko. Asta nu emana, dar nici nu e ca aialalta :) La MSR eu nu am avut nicio problema cu Whirlpool.

#867
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postpuisor, on 13 mai 2019 - 15:21, said:

....
Ieri m-am intalnit cu cineva pt mobila. Ca idee MDF-ul vopsit ridica pretul mobilei per total cu 30%. Fata de cel infoliat. Oferta va fi probabil in jur de 15000. Si am mai invatat o chestie, nu este MDF vopsit care sa imite lemnul. Asa ca cele patru usi culoarea stejarului vor fi de MDF infoliat.

La mine la bucatarie, pretul era ceva de genul: 14000 ron cu MDF infoliat, 14500 cu MDF infoliat si profile gola si 15100 cu MDF vopsit. Nu am facut cu vopsit pt ca, desi sunt milioane de culor, nu am gasit una care sa imi placa, tot ce imi placea erau lucioase si pe ele trebuie sa stai non stop cu carpa ca se vede si cel mai mic degetel.

#868
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postpuisor, on 02 mai 2019 - 18:46, said:

O sa il fac cu impermeabilizant dar nu vreau ceva care sa intensifice culoarea si nici sa ramana lucios.
Eu am folosit LTP Mattstone la travertinul de exterior si sunt multumit de produs. Are mai multe variante, inclusiv una care nu intensifica culoarea si nici nu il face sa luceasca.

#869
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Din cauza ploii nu am reusit sa mai facem mare lucru Posted Image S-a terminat cu decorativa, de fapt deja este murdara decorativa din cauza ploii Posted Image Sper ca de joi, daca nu mai ploua, sa se poata da si lavabila gri.

De sambata se lucreaza la bai. S-a hidroizolat nisa de dus cu membrana Schluter si de azi s-a pus si gresia. Am o dilema de design Posted Image  In baia cu dus, faianta( de fapt tot gresie) e doar pe peretii nisei de dus, in rest peretii sunt doar cu lavabil. Dilema e legata de plinta. Se mai "poarta" plinta de gresie sau sa pun de duropolimer? Daca pun plinta de gresie, trebuie si profil de margine, nu? In baia in care pun travertin, e la fel. Adica piatra e doar in jurul cazii, in rest lavabil. Dar acolo ma gandeam sa pun placute de travertin de 10 cm, la fel cu cele de pe peretele cazii. La travertin se pun profile de margine?

Daca se opresc ploile, planuim sa montam si rigolele, apoi polistirenul pe terasa si sapa. Peste sapa vom face ceva hidroizolatie lichida. Saptamana asta incerc sa il aduc pe omul ce va face mozaicul la casa, sa vada ce si cum si sa imi dea o estimare de costuri. Partea proasta oarecum la mozaic e ca, inainte de turnarea acestuia, zice omul ca trebuie sa isi toarne el o sapa proaspata ca sa nu crape mozaicul. Asa ca vrand-nevrand, am taiat din polistirenul de 10 cm si o sa punem doar de 5 Posted Image Si o sa avem doua sape. Ne-am tot batut capul dar nu am gasit alta solutie. Hidroizolatia lichida nu se poate turna direct peste polistiren si mozaicul nu cred ca se poate turna peste hidroizolatie.

Am comandat de la Tiffany Art tot ce trebuie pt candelabrul din living. Mai trebuie sa găsim electricianul/alpinist utilitar care sa il si monteze Posted Image

Poze proaspete cu casa nu am dar pun o poză cu Clujul by night Posted Image

Attached File  IMG_20190519_083659_984.jpg   105.05K   39 downloads

Edited by puisor, 20 May 2019 - 17:47.


#870
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 20 mai 2019 - 17:25, said:

[...]De sambata se lucreaza la bai. S-a hidroizolat nisa de dus cu membrana Schluter si de azi s-a pus si gresia.

Pozeeee!! Frumos Clujul dar ... tre' sa fie frumos tare si Schluter-ul Posted Image Ce-ai cumparat, pana la urma? Si de unde?


View Postpuisor, on 20 mai 2019 - 17:25, said:

Am o dilema de design Posted Image  In baia cu dus, faianta( de fapt tot gresie) e doar pe peretii nisei de dus, in rest peretii sunt doar cu lavabil. Dilema e legata de plinta. Se mai "poarta" plinta de gresie sau sa pun de duropolimer? Daca pun plinta de gresie, trebuie si profil de margine, nu? In baia in care pun travertin, e la fel. Adica piatra e doar in jurul cazii, in rest lavabil. Dar acolo ma gandeam sa pun placute de travertin de 10 cm, la fel cu cele de pe peretele cazii. La travertin se pun profile de margine?[...]

Chestie de gust personal. Eu nu am vreun mare drag pentru plintele din gresie. Despre profilul acela, care se pune peste, nici nu vreau sa discut. Din punctul meu de vedere, poate merge la groapa de ... rebuturi a design-ului, alaturi de triunghiul ala de aluminiu, dintre blat si perete, in bucatarii.
Dupa gustul meu, nimic nu se compara cu plintele simple, din MDF (in cazul meu) vopsit. Sau ceva similar.
Am, de cel putin 15 ani, plinte dintr-astea in bai.

#871
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostDIY, on 20 mai 2019 - 17:55, said:

Pozeeee!! Frumos Clujul dar ... tre' sa fie frumos tare si Schluter-ul Posted Image Ce-ai cumparat, pana la urma? Si de unde?




Chestie de gust personal. Eu nu am vreun mare drag pentru plintele din gresie. Despre profilul acela, care se pune peste, nici nu vreau sa discut. Din punctul meu de vedere, poate merge la groapa de ... rebuturi a design-ului, alaturi de triunghiul ala de aluminiu, dintre blat si perete, in bucatarii.
Dupa gustul meu, nimic nu se compara cu plintele simple, din MDF (in cazul meu) vopsit. Sau ceva similar.
Am, de cel putin 15 ani, plinte dintr-astea in bai.

Ai o poza? Sunt altfel decat cele din duropolimer? Pt Schluter iti trimit PM. Din pacate nu prea am poze de la punerea in practica :(

#872
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 29.11.2007
Pai ... e plinta obisnuita, din MDF, din care am in toata casa. Pe cea din baie am vopsit-o pe toate partile (spre deosebire de cea din alte camere, care este vopsita doar la fata) si am montat-o cu cuie subtiri si lungi. Fiind aproape perfect la fata peretelui, am pus doar un strop de silicon intre plinta si perete.

Attached Files



#873
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,404
  • Înscris: 29.04.2008

View Postpuisor, on 20 mai 2019 - 17:25, said:


Poze proaspete cu casa nu am dar pun o poză cu Clujul by night Posted Image


Zici c-a trecut Spiderman

#874
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpuisor, on 21 mai 2019 - 20:17, said:

Mi-e de prize mai mult. Ma gandeam sa decupez, dar nu stiu cat de estetic se mai poate repara in jurul lor :(

De reparat nu prea merge ca se va vedea insa poti sa dai exact conturul prizei, tai decorativa cu un dremel ceva fix pe contur (ai grija la fir) si apoi scobesti dedesubt in eps si montezi priza. Iar la final cu o pensula miiica repari putin in jurul dozei, mai mult pt infiltratii pentru ca ma astept ca rama prizei sa aiba 1 cm in plus pe lateralele dozei si sa nu se mai vada nimic. De preferat sa faca operatiunea asta cineva care are multa atentie.

#875
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcatalijns, on 22 mai 2019 - 07:39, said:

De reparat nu prea merge ca se va vedea insa poti sa dai exact conturul prizei, tai decorativa cu un dremel ceva fix pe contur (ai grija la fir) si apoi scobesti dedesubt in eps si montezi priza. Iar la final cu o pensula miiica repari putin in jurul dozei, mai mult pt infiltratii pentru ca ma astept ca rama prizei sa aiba 1 cm in plus pe lateralele dozei si sa nu se mai vada nimic. De preferat sa faca operatiunea asta cineva care are multa atentie.
Adica de catre noi Posted Image  Facem si operatiunea asta pt 3 prize. Corpurile de iluminat le prindem in dibluri.

Ne pregatim asa incet sa ardem scandura pt peretele din bucatarie. Cum ar fi mai bine sa fie scandura, simpla sau cu lamba si uluc? Mi-ar place sa nu fie "rosturi" prea mari intre scanduri si sa se vada peretele din spate.

#876
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Cu nut si feder (sau lamba si uluc) se inchid mai bine scandurile. Scandurile musai sa fie uscate- altfel cand se vor usca se vor forma rosturi.
La ardere, marginile se tesesc putin, insa nu ramane rost intre scanduri. Foarte important este sa le si imbini strans cand le montezi. Spor!

#877
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,892
  • Înscris: 27.02.2008
Eu is pe final cu arsul si montatul lambriului sub terasa de la bucatarie (n-am mai facut mare branza pentru ca a plouat fara numar in ultimele 3 sapt). O sa pun niste poze curand..Aseara am mai ars un pachet..7 scanduri..(plus 5 stalpi pt padocul cainilor)..ca prima transa se pare ca nu mi-a ajuns..Am calculat de m-am rupt..asta iarna cand le-am luat (sper sa-mi ajunga caramida de la voi..de sapt viitoare ma apuc de ea). Pe unele le-am ars destul de tare (pe ambele parti)..is negre..chiar si dupa ce le-am periat bine si spalat cu jet puternic ..pe altele le-am lasat un pic mai slabut cu flacara..sa se mai vada 'esenta' / fibra lemnului..Le-am montat singur..deci si acolo a fost un pic de distractie..pe o schela improvizata din 4-5 mini- scari de santier.. la 2m si ceva inaltime (plus 1 bax de eps peste..pe unde nu ajungeam)..sa imbini placile de 3m lungime..sa le tii presate in nut-feder..si sa le si dai dibluri..Imi tremurau genunchii ca gladiolele..Taieturile..unde a fost nevoie..bineinteles ca tot sus pe schela le-am facut..

Nu incercati asa ceva acasa..Posted Image

Edited by manghels, 23 May 2019 - 08:41.


#878
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 22 mai 2019 - 19:16, said:

[...]Ne pregatim asa incet sa ardem scandura pt peretele din bucatarie. Cum ar fi mai bine sa fie scandura, simpla sau cu lamba si uluc? Mi-ar place sa nu fie "rosturi" prea mari intre scanduri si sa se vada peretele din spate.

Ce fel de lemn folosesti pentru placare?

#879
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostDIY, on 23 mai 2019 - 17:06, said:

Ce fel de lemn folosesti pentru placare?
Inca nu l-am cumparat, de-asta intrebam :) Am citit ca e bine sa fie cat mai nefinisate scandurile. De esenta nu stiu nimic.

View PostClodi_, on 23 mai 2019 - 07:18, said:

Cu nut si feder (sau lamba si uluc) se inchid mai bine scandurile. Scandurile musai sa fie uscate- altfel cand se vor usca se vor forma rosturi.
La ardere, marginile se tesesc putin, insa nu ramane rost intre scanduri. Foarte important este sa le si imbini strans cand le montezi. Spor!

Vreo idee cum sa le imbinam cat mai strans? Adica exista vreo tehnica ceva? E prima data cand incercam treaba asta :)

View Postmanghels, on 23 mai 2019 - 08:28, said:

Pe unele le-am ars destul de tare (pe ambele parti)..is negre..chiar si dupa ce le-am periat bine si spalat cu jet puternic ..pe altele le-am lasat un pic mai slabut cu flacara..sa se mai vada 'esenta' / fibra lemnului.

Am vrea sa nu le ardem prea tare, sa se vada esenta lemnului. Si apoi eventual sa probam niste lazura gri pe ele.

Am primit si estimarea la mobila de bucatarie, trista de tot....18600 de lei :(

#880
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 29.11.2007
Permite-mi sa-ti spun parere mea; fara suparare. Tine cont ca au am ars multa scandura si ca, practic, am pomenit de metoda asta inca pe vremea cand nu era o moda. Am lucrat mult cu lemn si-mi place sa-l includ in design-ul meu. Cu toate acestea ... scandura arsa mi se pare mult prea rustica pentru ceea ce doresti tu sa faci, acolo - pentru cum arata casa ta in general. Caramida din living ma duce cu gandul la "loft", arhitectura casei este foarte moderna si ... chiar si stilul eclectic ar fi un pic debusolat de scandura arsa. Zic si eu ...

Daca tot ai venit cu ideea cu gri ... poate ca e mai bine sa cauti o scandura cu fibra densa, care are un "look" mai modern. Pastreaza din asptectul lemnului, dar il integreaza mai usor cu celelalte elemente pe care le ai. As lua, deci, scandura de stejar sau mai densa (poate chiar cedru, de exterior), ar smirghelui-o perfect si as nuanta-o cu gri.

Daca vrei profile tip lambriu, cauta unul care sa aiba muchiile perfect drepte, nu rotunjite. Dupa parerea mea, muchiile rotunjite arata ... rustic (in cel mai fericit caz) su batranicios. In plus, rar am vazut un profil lambriu care sa permita montajul fara acel canal, intre scanduri; chestie care accentueaza ceea ce tocmai am spus. Profilul pe care ti-l recomand, cel din poza, e mai greu de instalat fiindca totul e la subunitate de mm dar ... cu grija ... veti reusi. Din pacate, si cel din poza e tot din lemn de rasinoase, asa ca pun link-ul doar pentru profil, nu si pentru aspectul pe care mi l-as dori eu.
http://www.lemndeco.ro/product/lambriu

Daca toate cele  de mai sus sunt facultative, fiindca se invart in jurul gustului meu personal Posted Image , urmatoarea sugestie este obligatorie. Du-te la un magazin dintr-asta, de constructii, ia niste bucati de lemn, lambriu sau nu, cu diferite texturi, arde-le sau , smirgheluieste-le sau nu, da-le cu bait, si incearca sa vezi cum vin pe pozitie. Lumina, ansamblul, vecinatatile, etc., au mare influenta si doar asa poti lua decizia care sa te bucure pe tine. Incearca sa faci un "mock-up" de minim 50 x 50cm pentru fiecare stil.

Spor!

P.S. Poate ca nu sugestii pe parte de design iti doreai dar ... nu m-am putut abtine.

#881
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostDIY, on 23 mai 2019 - 17:48, said:

Permite-mi sa-ti spun parere mea; fara suparare. Tine cont ca au am ars multa scandura si ca, practic, am pomenit de metoda asta inca pe vremea cand nu era o moda. Am lucrat mult cu lemn si-mi place sa-l includ in design-ul meu. Cu toate acestea ... scandura arsa mi se pare mult prea rustica pentru ceea ce doresti tu sa faci, acolo - pentru cum arata casa ta in general. Caramida din living ma duce cu gandul la "loft", arhitectura casei este foarte moderna si ... chiar si stilul eclectic ar fi un pic debusolat de scandura arsa. Zic si eu ...

Daca tot ai venit cu ideea cu gri ... poate ca e mai bine sa cauti o scandura cu fibra densa, care are un "look" mai modern. Pastreaza din asptectul lemnului, dar il integreaza mai usor cu celelalte elemente pe care le ai. As lua, deci, scandura de stejar sau mai densa (poate chiar cedru, de exterior), ar smirghelui-o perfect si as nuanta-o cu gri.

Daca vrei profile tip lambriu, cauta unul care sa aiba muchiile perfect drepte, nu rotunjite. Dupa parerea mea, muchiile rotunjite arata ... rustic (in cel mai fericit caz) su batranicios. In plus, rar am vazut un profil lambriu care sa permita montajul fara acel canal, intre scanduri; chestie care accentueaza ceea ce tocmai am spus. Profilul pe care ti-l recomand, cel din poza, e mai greu de instalat fiindca totul e la subunitate de mm dar ... cu grija ... veti reusi. Din pacate, si cel din poza e tot din lemn de rasinoase, asa ca pun link-ul doar pentru profil, nu si pentru aspectul pe care mi l-as dori eu.
http://www.lemndeco.ro/product/lambriu

Daca toate cele  de mai sus sunt facultative, fiindca se invart in jurul gustului meu personal Posted Image , urmatoarea sugestie este obligatorie. Du-te la un magazin dintr-asta, de constructii, ia niste bucati de lemn, lambriu sau nu, cu diferite texturi, arde-le sau , smirgheluieste-le sau nu, da-le cu bait, si incearca sa vezi cum vin pe pozitie. Lumina, ansamblul, vecinatatile, etc., au mare influenta si doar asa poti lua decizia care sa te bucure pe tine. Incearca sa faci un "mock-up" de minim 50 x 50cm pentru fiecare stil.

Spor!

P.S. Poate ca nu sugestii pe parte de design iti doreai dar ... nu m-am putut abtine.

Chiar imi prind bine sugestiile, so please do :) Ai intuit corect aspectul e de loft, chiar un pic industrial. Clar nu vreau muchii rotunde. As vrea ceva in genul acesta.
Attached File  ReSawn-Timber-colored-shou-sugi-ban-howaito-Remodelista.jpg   105.86K   70 downloads

Atunci asa fac, înainte de a cumpara scândură, fac câteva probe. Dacă nu îmi plac, vopsit peretele gri si gata.

In bucătăria asta ar trebui să se potrivească scândura gri.

Attached File  3buc.jpg   386.96K   80 downloads

Edited by puisor, 23 May 2019 - 18:22.


#882
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,892
  • Înscris: 27.02.2008

puisor, on 23 mai 2019 - 17:18, said:

Am vrea sa nu le ardem prea tare, sa se vada esenta lemnului. Si apoi eventual sa probam niste lazura gri pe ele.

Am primit si estimarea la mobila de bucatarie, trista de tot....18600 de lei :(
Cam asa arata ultimul pachet de lambriu pt twrasa +stâlpii pt terasa ..(ars bine -periat -spalat -ulei de in..Urmează lacul..

Si eu..ma duc spre 14.000 la buc.

Attached Files


Edited by manghels, 23 May 2019 - 20:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate