Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa parter si "demisol" in Feleacu ( Cluj)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2081 replies to this topic

#343
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
M-am uitat si eu mai atenta la poze si intr-adevar ultima sipca e batuta sub folie. Iar pana acolo folia e sub sipci. Mergem mai tarziu pana la casa sa vedem ce se mai poate face.

Manghels, foarte utile ideile cu iluminatul. Bine ca mi-ai amintit de carportul masinilor, acolo nu am stabilit inca nimic.

Edited by puisor, 08 November 2018 - 12:16.


#344
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Tot pe exterior..poti ascunde niste mini-tablouri de ext (pe elevatie sau undeva la cota zero)..in care sa poti conecta rapid si alte chestii / nu mai zic de prize pe terasa..etc..(eu mi-am tras alimentarea pt automatizare porti dintr-un tablou de asta..plus ca orice jucarie o pot conecta rapid in priza acolo..fara prea multe prelungitoare) in zona aia o sa-mi plantez un brad si pot alimenta o instalatie destul de facil de craciun. Tot de acolo pot scoate alte fire in caz ca vrei sa iluminezi peretii casei din exterior..sau alte idei ce-ti mai vin pe parcurs.

#345
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postmanghels, on 08 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Ceva nu e in regula acolo cu sipca aia..N-are voie sa stea asa folia aia..Folia aia trebuie sa stea intinsa..si sa aiba curgere. Se rezolva cu sortul de tabla..cred.
.

Asa e. Folia ar trebui sa fie peste astereala, si sub sipci.

Attached Files



#346
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Acoperisul e aproape gata. Ne lipseau cateva coame, o ramificatie de axe si capete de coame. Noroc ca le-am gasit la un depozit din Tg Mures pe stoc, altfel trebuia sa asteptam pana la o luna si jumatate Posted Image Saptamana asta sper sa reuseasca oamenii sa dea si masa de spaclu peste polistirenul de pe atice si sa putem monta apoi capacele de atic. Banda ce voiam sa o lipim intre tigla si atic nu stiu daca mai reusim sa o punem anul asta, mai ales ca ar trebui incalzita. Depinde mult si de vreme.

Si cu instalatia electrica cred ca se finalizeaza saptamana asta iar azi incepe montajul la tamplarie Posted Image
Attached File  20181118_140759.jpg   286.66K   124 downloadsAttached File  20181118_140807_001.jpg   573.52K   126 downloadsAttached File  20181119_071304.jpg   548.21K   133 downloadsAttached File  20181118_140939.jpg   423.18K   177 downloads

In weekend am reusit sa facem si curatenie, sa sortam polistirenul si mai ales lemnele. Si o poza cu casa asa cum nu am mai vazut-o, perspectiva de pe dealul de vizavi :)
Attached File  20181117_112741.jpg   297.13K   201 downloads

Attached File  20181117_112845.jpg   462.08K   189 downloads

#347
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postanaki, on 08 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Poti sa pui 2 proiectoare  https://www.lohuis.r...1690.html  sa bata pe strada si vei avea lumina cu un consum redus.Pe suportii aliniati cu gardul pe care pui proiectoarele poti sa-ti amplasezi si camerele de luat vederi,deci nu uita sa traga electricianul si pe astea.

Multumesc pt idee Posted Image M-am uitat un pic dar nu am vazut care e raza de actiune a senzorului ca sa zic asa. Trebuie sa mai studiez problema.

Azi s-a terminat de montat si tamplaria, usa de la intrare peste 3 saptamani.
Attached File  20181121_154350.jpg   241.26K   108 downloadsAttached File  20181121_155457.jpg   373.26K   111 downloadsAttached File  20181121_155934.jpg   358.28K   112 downloadsAttached File  20181121_164012.jpg   222.87K   125 downloads

Pt ca s-a topit zapada de pe acoperis, s-au montat si coamele.
Attached File  20181121_154851.jpg   246.3K   137 downloads

Maine ne intalnim cu cineva pt tencuiala mecanizata. Problema e ca de marti se face frig si ziua scad temperaturile pe la 3 grade :( Din cate am citit ar trebui minim 5 grade. Am putea incerca sa incalzim interior cumva dar nu cred ca ar avea efect asupra temperaturii peretilor. Daca ar dura tot tencuitul 3 zile si alea ar putea fi vineri, sambata si luni ar fi perfect Posted Image  Azi am tot citit dar nu m-am lamurit: tencuiala se driscuieste? Sau numai tinciul? As vrea sa fiu cu temele cat de cat facute.

#348
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pff, îmi place cum a ieșit acoperișul tau. Ai coame mult mai drept puse decât la mine. Poate îmi dai un contact să vad daca s-ar încumeta la o lucrare mica mica de îndreptat și coamele de la acoperișul meu :D ?

#349
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postdana84, on 22 noiembrie 2018 - 06:56, said:

Pff, îmi place cum a ieșit acoperișul tau. Ai coame mult mai drept puse decât la mine. Poate îmi dai un contact să vad daca s-ar încumeta la o lucrare mica mica de îndreptat și coamele de la acoperișul meu Posted Image ?
Sa stii ca tocmai stiind de la tine, m-am invartit ieri in jurul casei sa le vad cat de cat daca sunt drepte Posted Image  Suntem foarte multumiti de cum a iesit acoperisul desi nu a fost simplu. Nici ieftin, dar n-avea cum. Iti trimit nr de telefon dar anul asta nu stiu daca mai vin.

#350
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ah nu, sigur anul asta nu. Bugetul meu e pe minus :D
Eu m-am uitat de atunci la multe acoperișuri și la foarte puține cu Creaton Balance am văzut coame drepte. Și acoperișuri simple, nu cu tzspe coame cum e al meu. Însă așa e când nu știi înainte de o problema ...

#351
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Ce grosime are XPS ul de la glafuri ? Kpk1 parca recomanda cam 5 cm ?

#352
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
De 2 e extrudatul. Pe alocuri unde a fost nevoie s-a pus si doua straturi de 2.

#353
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpuisor, on 21 noiembrie 2018 - 21:03, said:

Multumesc pt idee Posted Image M-am uitat un pic dar nu am vazut care e raza de actiune a senzorului ca sa zic asa. Trebuie sa mai studiez problema.
Pana la 15 m PIR-ul,il conectezi cu un proiector cu leduri.

#354
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Peretele din poza care e de beton si partea de dedesubt a podestului, mi-ar place sa ramana asa din beton. Adica sa nu le tencuiesc dar cred ca trebuiesc finisate cumva. Mi-e ciuda ca nu m-am gandit mai repede, s-ar fi putut aranja mai frumos cofragul. Cum finisez peretele ala? E complicat?

Attached Files



#355
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 23 noiembrie 2018 - 11:39, said:

Peretele din poza care e de beton si partea de dedesubt a podestului, mi-ar place sa ramana asa din beton. Adica sa nu le tencuiesc dar cred ca trebuiesc finisate cumva. Mi-e ciuda ca nu m-am gandit mai repede, s-ar fi putut aranja mai frumos cofragul. Cum finisez peretele ala? E complicat?

Cum ti-ai dori sa arate? Intreb fiindca, dupa cum spui si tu, ideea era sa fi avut un cofraj care sa dea, din prima, textura finala. Daca nu-ti place asa cum este, spune-ne cam cum ti-ai dori sa arate. Sau, si mai simplu ... arata-ne Posted Image

#356
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
So, peretele respectiv arata acum asa.
Attached File  20181123_163144.jpg   258.8K   113 downloads

Initial planul era ca pe acel perete sa ducem instalatiile din camera tehnica spre nivelul superior si sa il acoperim cu rigips. De-asta nici nu mi-am pus problema cum va arata. Acum planurile s-au schimbat si imi place tare mult cum arata. Dar, urmele de cofraje sunt strambe, a mai si curs pe ici pe co

Mi-ar fi placut ceva de genul asta dar nu stiu cat de dificil este de realizat. In sensul ca nici nu stiu daca gasesc pe cineva care sa il faca si nici buget prea mare pt el nu e. Varianta simpla ar fi sa il tencuiesc si gata. Sau poate vopsit cumva dar tot sa arate a beton( daca exista asa ceva Posted Image )
Attached File  concrete-wall-lights-background-advertisement-texture-concept-38562146.jpg   37.08K   107 downloadsAttached File  neutral-living-room-design.jpg   197.71K   108 downloadsAttached File  lime-green-reading-chair.jpg   254.84K   101 downloads

#357
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Peretii din prima si ultima poza nu sunt asa din turnare. Cel din cea de-a doua poza, mai degraba. Inainte sa te complici cu finisaje cu ciment, incearca - daca nu e prea complicat - o sablare.

#358
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
De azi a venit echipa la tencuit. O sa inchiriem o aeroterma industriala sau un tun de caldura. Nu stiu daca ar fi util si un dezumidificator. Desi cred ca ar fi, nu cred ca putem lasa geamurile deschise peste noapte.

#359
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Indicat ar fi o aerisire zilnica + dezumidificare + temp peste 10 grade daca se poate ca sa iasa umiditatea mai repede..

#360
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007

View Postpuisor, on 23 noiembrie 2018 - 23:26, said:

So, peretele respectiv arata acum asa.

Din cate vad eu, panourile nu au fost puse tocmai drept, poti incerca cu o masina de slefuit, intr-un colt, la imbinare, sa vezi daca s-ar putea uniformiza urmele cofrajelor. Daca nu, slabe sanse sa iasa bine pentru ca se vad imbinarile stramb. Si eu ma gandesc sa las cativa pereti asa. Prin afara observ ca au alt tip de cofraje, special facute pentru asa ceva, slabe sanse la noi.

Ce dimensiuni are livingul, inclusiv inaltime? Ai cumva cateva poze care sa cuprinda cat mai mult din el, inclusiv de pe pasarela de deasupra? Sunt tare curios cum arata si ce senzatie de spatiu ai in el. Si eu voi face gol peste living la o suprafata de 26mp 5,60x4,60 cu inaltime de 6-7m.

Arata foarte bine casa! Cum stai cu bugetul pana in punctul acesta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate