Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Vanzare apartament achzitionat in 2013 prin PC, achitat integral

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Buna ziua.
Ma aflu in situatia descrisa in titlu : in mai 2013 am achizitonat un apartament prin programul prima casa, iar luna asta am reusit sa achit integral suma imprumutata. As vrea sa vand apartamentul, evident, mai devreme de 5 ani ( una din conditiile din contractul incheiat in 2013 preciza ca imobilul nu poate fi instrainat mai devreme de 5 ani).
Daca aveti informatii actuale, sau v-ati confruntat cu situatii asemanatoare, va rog sa imi spuneti daca si in ce conditii pot scoate apartamentul la vanzare ?

Multumesc.

#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Scuze ca te intreb ceva pe langa, ce te-a determinat sa il vinzi? De ce vrei sa scapi de el asa de repede?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca ai platit tot si ai incheiat contractul de credit nu vad ce problme ar mai fi.
Cei 5 ani fac parte din contractul de credit pe care tocmai l-ai terminat deci nu mai are nici o valoare.

Edited by arg, 22 August 2016 - 16:06.


#4
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Simplu. Nu am avut in 2013 bani de 4 camere ( mai exact, nu am vrut sa imprumut prea multi bani atunci ca sa imi iau 4 camere ) si mi-am luat 2 camere, cu un imprumut mai mic, pe care a reusit sa il achit integral in 2016. Acum, vreau sa il pot vinde, sa imi iau 4 camere. Dar nu mi-e clar daca il pot scoate la vanzare ( adica fondul de garantare/statul sa renunte la ipoteca in favoarea mea ) in conditiile astea ).

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca ti-ai achitat integral creditul, il poti vinde fara probleme.

#6
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostMarchizul-de-Sade, on 22 august 2016 - 15:54, said:

va rog sa imi spuneti daca si in ce conditii pot scoate apartamentul la vanzare ?

Din Ordonanta de Urgenta 94/18.12.2012, citez:
"Se reglementează de asemenea la nivel de ordonanţă problema radierii interdicţiei de înstrăinare a imobilului pe o perioadă de 5 ani, în cazul rambursării anticipate a finanţării garantate, în sensul exprimării fără echivoc a intenţiei de reglementare, în sensul că, odată cu stingerea obligaţiei garantate prin rambursarea anticipată a întregului sold al finanţării garantate, se vor radia în mod corelativ toate sarcinile şi interdicţiile înscrise în vederea garantării acesteia." Sursa

Deduc faptul ca daca ai achitat integral, ipoteca iti va fi ridicata inainte de expirarea perioadei de 5 ani. Poti intreba si la banca, unde ai avut creditul ;)

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ai extras de carte funciara? In el, dupa achitarea integrala s-au facut schimbari legate de ipoteca?
Daca in acel extras apari ca fara ipoteca, atunci ai putea sa-l vinzi fara nici o problema.

Edited by Ciubex, 22 August 2016 - 16:11.


#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Salut. Citeste aici pasii necesari in vederea radierii ipotecii de rang I in cazul creditelor PC:


http://forum.softped.../#entry18828981

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie sa radiezi ipoteca de pe apartamentul tau. Pentru asta iti trebuie acord de la Ministerul de Finante, ca banca oricum nu poate radia fara el chiar daca ai inchis creditul. Tu in momentul asta ai ipoteca inca inregistrata, deci urmatorul pas e sa o radiezi ca sa poti vinde.

#10
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Ok, multumesc pentru informatii, mai ales pentru cele cu sursa.

#11
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Bun,  am mai citit legea și am înțeles următorul lucru :
În condiții normale,  în cazul rambursării integrale a creditului ipotecar mai devreme de 5 ani, interdicțiile de înstrăinare se radiază conform legii (asta e în legea 60/2009, deci la ea cred ca se referă).
Și conform legii antementionate, interdicțiile de înstrăinare se radiază după 5 ani.
Este un caz special, cu ridicarea interdicției de înstrăinare mai devreme de 5 ani: sa cumperi o noua locuință,  tot prin prima casă,  cel puțin egala sau mai mare ca suprafață decât prima.  în mare zic.  Eu asta am înțeles din legea aia.
Acuma,  este cineva care a reușit sa vândă în condiții normale o locuință achiziționată prin prima casă,  mai repede de 5 ani?

#12
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013

View PostMarchizul-de-Sade, on 23 august 2016 - 13:09, said:

Bun,  am mai citit legea și am înțeles următorul lucru :
În condiții normale,  în cazul rambursării integrale a creditului ipotecar mai devreme de 5 ani, interdicțiile de înstrăinare se radiază conform legii (asta e în legea 60/2009, deci la ea cred ca se referă).
Și conform legii antementionate, interdicțiile de înstrăinare se radiază după 5 ani.
Este un caz special, cu ridicarea interdicției de înstrăinare mai devreme de 5 ani: sa cumperi o noua locuință,  tot prin prima casă,  cel puțin egala sau mai mare ca suprafață decât prima.  în mare zic.  Eu asta am înțeles din legea aia.
Acuma,  este cineva care a reușit sa vândă în condiții normale o locuință achiziționată prin prima casă,  mai repede de 5 ani?

Revin. Dupa discutii mai lungi cu banca, se pare se poate radia ipoteca bancii si a statului, precum si anularea dreptului de instrainare.

#13
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
daca nu-i secret ... in ce zona e apartamentul si cam la ce pret te-ai gindit sa-l scoti la vinzare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate