Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

avisynth-interfata?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Nu exista nici o varianta sa pot face mpeg2-mpeg1 prin ceva prog. mai prietenos? Sau o interfata cat de cat pt. avisynth?
Tot ce vreau e o simpla conversie mpeg2-mpeg1.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cu TMPGEnc ai incercat? Mai e si Cinema Craft Encoder, dar cu asta nu am lucrat inca desi il am de curand (v. 2.62).

Mtz

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ce a recomandat Mtz ar trebui sa fie absolut perfect, in conditia in care ai filtre de decodare mpeg2 up&running pe systemul cu pricina

#4
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Cu TMPGEnc am incercat, eu zic ca am setat totul bine, dar iasa tot mpeg2, ca nu pot sa-l deschid dupa aia cu v.dub.

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu are cum sa-ti iasa tot mpeg2. Tot cu TMPGEnc incearca sa folosesti si mpeg tools, eventual sa-l demultiplexezi si apoi multiplex in mpeg1.

Exista versiune de VDub care deschide mpeg2-uri:
http://www.softnews....=&threadid=7402

enjoy,

Mtz

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
adiharan > o interfata pentru avisynth nu stiu (poate GunX) dar am gasit ceva astazi (raitate) care te poate ajuta in lupta ta cu mpeg-urile ;)

MPEG2 to VirtualDub

http://www.geocities.../#mpeg2download

enjoy,

Mtz

#7
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
thanks, acuma-l dau jos. de-abia astept sa-l incerc.

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
seteaza cum trebuie profilul de encodare mpeg1, daca nu folosesti corect niste optiuni, nici un soft din lumea asta nu te poate ajuta.
cu avisynth o sa ai probleme de configurare si mai mari daca nu ai reusit sa faci o codarea mpeg1.

>dar iasa tot mpeg2, ca nu pot sa-l deschid dupa aia cu v.dub.

tu deci nu ai instalat nici macar un filtru de decodare mpeg2 cand te apuci de lucru cu ele ???????

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
GunX > adiharan sigur are un filtru de decodare mpeg2, dar nu prea a dat detalii cu ce a facut el de nu i-a iesit.

Poate ai timp sa testezi si tu MPEG2 to VirtualDub de la link-ul dat de mine mai sus si poate ma lamuresti si pe mine cu o eroare care apare acolo, ceva de genul "mpeg2dec3.dll (parca) is not an avisynth plugin" si ce se poate face pentru a putea fi folosit acest program. Mentionez ca am ultima varianta de avisynth. Peste 2.5.

adiharan > si tie iti da aceeasi eroare?

Am facut proba pe un mpeg2 de 1 min. ca sa nu stau prea mult.

Mtz

iata si ce contine acest program (nu stiu ce-i cu visual basic ala)

Attached Files



#10
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
uf... nu merge nici unul.
mpeg2-v.dub nu pleaca, nu gaseste comctl32.ocx
v. dub-ul pare-se ca nu mai exista.

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
mtz, vdub si daca citeste mpeg2 prin metode frame serving sau cu clona modificata, va putea re-compresa doar in formate VFW (Video for Windows, deci AVI), nu mpeg1

sorry, in rest cu timpul acum stau cat se poate de prost, dar situatia se va inrautati si mai tare zilele care urmeaza ca incepe scoala :)

#12
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Sorry, cred ca n-am fost destul de clar..
eu vreau sa fac captura cu windvr(mpeg2) pt. ca asa imi iasa cel mai bine. (cel putin mie). Fisierul care rezulta, este, deci, mpeg2.
Mpeg2 fiind un format destul de mare, vreau sa-l comprim mai departe in divx, dar nu se poate direct, ci desfacindu-l in mpeg1 prima data, si apoi reencodindu-l divx. Ei, partea asta nu reusesc s-o fac. Adevarul este ca nici nu prea stiu cum, dar baniesc ca trebuie recompuse toate cadrele (mpeg1) ca apoi sa pot sa-l fac divx. (cu v.dub, de ex.)
Am dreptate?

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu nu cred ca trebuie sa treci prin mpeg1.
  Cu DVD2avi ai incercat? Mai era un program vidomi... si varianta de vdub pentru mpeg2.

In legatura cu mpeg2 to vdub cred ca iti lipseste ceva cu visual basic; daca te uiti pe pagina respectiva e un link pentru visual basic. La mine nu imi apare eroarea cu comctl32.ocx, ci am probleme cu acel plugin pentru avisynth. O sa mai lucrez la el in seara asta. Totodata la locations, sa dai tu calea unde se afla respectivele fisiere, ceva de genul cum este in imaginea atasata de mine.

Acel comctl32.ocx il am in C:windowssystem32 si este un Windows Common Controls ActiveX Control DLL. Am windowsXP.

enjoy,

Mtz

PS: de ce nu iti creezi tu un profil (custom profile) la winDVR cum vrei tu mpeg2 sau mpeg1, cu ce bitrate vrei tu la audio si video? In acest caz, te lasa sa modifici aproape orice parametrii (nu ca in profilele date de ei standard in care nu poti modifica nimic). Bineinteles vei avea si calitatea corespunzatoare... dar si un fisier mai mic.

#14
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
am facut profiluri in windvr. Dar captura in mpeg1 imi iasa putin sacadata (la fazele mai rapide), probabil din cauza ca am dropped frames. Captura in mpeg2 imi iasa perfect, de ia ma chinui sa-l fac dupa acee divx.
Apropo, cel mai bine imi iasa (la captura in windvr) presetul lor "better". Oricat incerc sa-l recreez la "customized", nu reusesc sa obtin aceeasi calitate. Probabil sunt diferente la video-advanced-GOP si Sub GOP, dar acolo nu stiu ce inseamna fiecare. Dar cred ca o sa le iau pe rand sa le modific, sa vad ce fac fiecare.

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
adiharan > mpeg2 to divx... cred ca esti constient ca vei pierde calitate. De ce nu incerci direct divx- bineinteles la rezolutia max. de 384x288-? Cu VDub, desi e mai greu de manipulat programele, sau cu DScaler la un bitrate video pana in 1400 (ca sa te tina procesorul) si audio PCM (obligatoriu) cu niste valori mici, eventual cahiar mono, ca nu stiu daca ai stereo pe cablu, iar la TV nu este o calitate super la partea audio si nu numai.
  Sau mai bine mai intai mjpeg sau chiar huffyuv la rezolutie maxima si apoi divx cu VDub cu un resize si un crop acolo...

Nu cred ca e bine sa umbli la acei parametrii (gop si subgop).

GunX > bafta la scoala... eu am scapat de chestia asta. Dar sunt sigur ca odata o sa-ti faci timp, numai sa nu uiti... btw, ai vazut ca am "ghicit" ce voia adiharan (desi e scump la vorba... ca un ardelean)?

enjoy,

Mtz

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu mai trece din mpeg2 in mpeg1 si abia apoi in divx, foloseste virtualdub-ul care stie sa citeasca mpeg2 si recomprimi doar o data.
varianta (asta, cu mpeg2 full rez) este mai buna decat divx la rezolutie half din prima, dar dureaza mai mult dupa cum stii

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Testat Mpeg2 to VirtualDub. Merge super. Este intradevar o interfata pentru avisynth in problema mpeg2.

Totusi atentie la avisynth: in windowssystem32avisynth.dll-ul trebuie sa fie o varianta mai mare de 2.5.0 inclusiv. Nu 2.0.7 sau altceva (click dreapta - proprietati). Daca ati avut o alta varianta, inainte de a instala noul avisynth, mai intai verificati daca la adresa data mai sus se mai afla vreo varianta de avisynth.dll si stregeti-o.

Este posibil ca desi aveti ultima varianta de avisynth, prin instalarea unui alt program care sa contina acest dll (de ex. DVD2SVCD)sa il suprascrie pe cel pe care il aveati deja si de acolo sa apara erori de genul "***.dll is not an avisynth plugin". Daca apare acest mesaj inseamna ca nu aveti varianta buna de avisynth.dll si trebuie reinstalat prin metoda de mai sus.

Interfata pentru avisynth:
http://switch.dl.sou...iftavs_0_85.zip

Alte programe pentru conversie mpeg2 in divx: flaskmpeg si MPEG mediator:
http://www.mpeg-medi...om/mediator.exe

enjoy,

Mtz

#18
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Da, am reusit pana la urma sa dau jos V. Dub 1.5.1.
Super! La mine e cea mai buna solutie: captura mpeg2, apoi divx din v.dub.
Thanks

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate