Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

probleme cu tractul intestinal de 3 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Salut.

Recomandati-mi si mie un spital bun din afara Romaniei unde pot sa imi fac analize pentru depistarea problemelor pe care le am cu tractul intestinal. In Romania am facut analize cumulate de aproximativ 20.000 lei si am iesit complet sanatos desi eu nu sunt deloc sanatos. O perioada problemele au incetat, ma ingrasasem 10 kg (dupa ce slabisem 20kg), dar acum au reaparut.

#2
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
Este o boala la tine, se numeste "bolnav inchipuit". Trebuie sa te duci sa-ti faci alt tip de analize si mai lasa tractul intestinal in pace ca n-au gresit aparatele alea cu nimic cand ti-au spus ca n-ai nimic. Esti ca taicamiu, nu are nici pe dracu da' mereu se plange ca-l doare cate ceva. Din ce am citit pe net boala voastra se numeste "bolnav inchipuit" si se trateaza la psiholog ca sa te faca ala sa inveti cum sa induci creierului ca acele simptome in realitate nu exista

Edited by andrei19031980, 22 August 2016 - 07:29.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Un diagnostic ai primit, macar, sau nu? Colonul iritabil, daca e, tine de sistemul nervos. Cauta-te si prin partile de sus, lasa doar josul. Stai calm ca nu esti singur si nu se moare de colon iritabil, e adevarat ca nici nu te lasa sa traiesti fericit.

Edited by arab, 22 August 2016 - 07:32.


#4
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Nu este o inchipuire sa stai pe wc 80% din zi, nu este o inchipuire sa slabesti 20 de kg, nu este o inchipuire sa nu poti iesi din casa 2 ani. Dupa ce am inceput sa tin regim fara gluten si fara lactoza s-a ameliorat foarte mult, dar tot mai are reprize.

Edited by bogdan_world, 22 August 2016 - 07:51.


#5
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 bogdan_world, on 22 august 2016 - 07:51, said:

Nu este o inchipuire sa stai pe wc 80% din zi, nu este o inchipuire sa slabesti 20 de kg, nu este o inchipuire sa nu poti iesi din casa 2 ani. Dupa ce am inceput sa tin regim fara gluten si fara lactoza s-a ameliorat foarte mult, dar tot mai are reprize.

Am probleme asemanatoare si nici eu nu stiu ce sa fac, ai incercat sa iei ceva pentru refacerea florei intestinale?

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Problema este calitatea mancari: pesticide, procesare chimica, etc.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

 bogdan_world, on 22 august 2016 - 07:51, said:

Nu este o inchipuire sa stai pe wc 80% din zi, nu este o inchipuire sa slabesti 20 de kg, nu este o inchipuire sa nu poti iesi din casa 2 ani. Dupa ce am inceput sa tin regim fara gluten si fara lactoza s-a ameliorat foarte mult, dar tot mai are reprize.
Pai mananca normal si gata. Nu are sens sa elimini glutenul au laptele daca nu ai in mod expres alergii la astea...

 arg, on 22 august 2016 - 08:58, said:

Problema este calitatea mancari: pesticide, procesare chimica, etc.
Toata lumea mananca asa si e oki.

Edited by andreic, 22 August 2016 - 09:01.


#8
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016

 bogdan_world, on 22 august 2016 - 07:51, said:

Nu este o inchipuire sa stai pe wc 80% din zi, nu este o inchipuire sa slabesti 20 de kg, nu este o inchipuire sa nu poti iesi din casa 2 ani. Dupa ce am inceput sa tin regim fara gluten si fara lactoza s-a ameliorat foarte mult, dar tot mai are reprize.

Chiar ca esti bolnav inchipuit la modul cum te plangi si-ti descrii simptomele. Daca nu mananci mancaruri lichide de gen supe si ciorbe zilnic ba mai mult mananci sarat si piperat poti sa si adormi pe WC. Du-te la un nutritionist sa-ti dea ala exact ce sa mananci si mai termina cu regimurile luate de pe net date de toti prostii ca de aia stai pe WC 80% din timp. Vezi sa nu hibernezi pe WC daca te mai iei mult dupa ce scriu pe net toti nebunii. Glutenul acela din paine are si el rolu lui alaturi de fibrele din paine ....  ajuta la digerarea mancarii. Lactoza la fel alaturi de substantele din lapte ajuta la digestie.
De curiozitate ce varsta, inaltime si greutate ai? Toata lumea se roaga sa dea jos macar 10 kile (nu 20 ca tine) iar tu te plangi ca esti bolnav ca ai slabit atatea kile. Din casa de ce n-ai iesit 2 ani de zile? Te-a parasit iubita, ti-a murit soacra, te cauta politia?
Esti de belea omule sa mor yo, citesti pe net toate draciile, iti induci in creier toate draciile ca esti bolnav si aparatele spun ca "n-ai nici pe dracu". Ia-te de mana cu taicamiu si dansati hora unirii barem mai afceti si voi ceva util decat sa va plangeti ca va doare "nimic". Si ala s-a dus la analize ca-0l doare inima, capul, curu, ca are ameteli in cap, palpitatii cardiace si doctorii l-au trimis acasa ca nici macar de internare nu era bun ca nu avea NIMIC. A mai sunat si la 112 ca a dat o basina si la apucat ameteala, noroc cu oamenii aia ca nu l-au amendat ca a sunat aiurea la 112.

Edited by andrei19031980, 22 August 2016 - 09:25.


#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca niste pastile cu aloe vera, zymogen, probiotice. O perioada evita cruditatile, poate sistemul tau digestiv nu poate procesa celuloza, vezi daca merge. Mananca mere rase fiindca au o enzima numita pepsina care ajuta mult digestia. Sau suc de mere facut in casa la storcator. Alta metoda ca sa te strangi la burta e mierea de Manuka. Mi-am cumparat eu un borcan si m-am constipat groaznic. Apropo de analize: ti-ai facut coproparazitologicul si coprocultura? Sa n-ai vreo infectie cu vreun germene rezistent sau paraziti intestinali.
Asta e mierea care constipa, alte marci de miere Manuka nu au acelasi efect.

Attached Files



#10
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Posibil sa fie o intoleranta severa la gluten si/sau lactoza. Oricat ai dori sa ai un rezultat, cel putin in cazul glutenului, nu e stiintific demonstrat ca e nociv organismului si nu e incadrat ca alergie,  deci nu vei avea vreun rezultat oriunde in lumea asta. Incearca sa eviti tot ce inseamna gluten si citeste f bine ambalajele a ceea ce mananci. Painea gluten free posibil sa nu te ajute, deci scoate toate fainoasele si derivatii din ecuatie. Poate ai dezvoltat si o iritatie a colonului, se poate vedea ceva la colonoscopie, dar vor fi de asemeni niste presupuneri asupra a ceea ce induce starea. Sfatul colegului de mai sus de a vizita un nutritionist cred ca e cel mai bun lucru cu care sa incepi.

Si legat de problemele inchipuite, cred ca nu e cazul aici, dar dupa o perioada in care ai probleme si stai cu frica sa nu se repete, paranoia isi face rapid datoria, mai ales in perioade stresante. Un sfat, ar fi ca in perioade mai stresante, sa iei elementele negative, sa le inchizi intr-un cerc si sa te gandesti la ele ca la un clovn ce te amuza. Suna ciudat, dar ajuta cateodata. Ce e pacat, ca suntem inteligenti, dar nu suficient de inteligenti sa ne invatam simtirile si sa controlam propriul creier la randament mai mare

Edited by Karogs, 22 August 2016 - 09:43.


#11
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016

 Freddy12, on 22 august 2016 - 09:16, said:

Mi-am cumparat eu un borcan si m-am constipat groaznic. Apropo de analize: ti-ai facut coproparazitologicul si coprocultura? Sa n-ai vreo infectie cu vreun germene rezistent sau paraziti intestinali.
Asta e mierea care constipa, alte marci de miere Manuka nu au acelasi efect.

Mierea constipa intr-o singura situatie... daca este contrafacuta. Mierea naturala ajuta la digestie este medicament natural si nu are cum sa te constipe decat daca este melasa cu nume de brand de miere naturala 100%. A dat la ProTV odata un reportaj ca 75-80% din mierea de pe piata cu branduri de renume este contrafacuta iar un borcan de 800 grame miere naturala sub 350 lei nu are cum sa coste decat daca este "indoita" sau 100% melasa. La ce preturi au pe site trage si tu concluziile de ce te-ai constipat http://www.manuka.ro/
Am vazut la Billa la rafturile cu produse BIO miere naturala poliflora la 20 lei borcanul mare, iti dai seama cat de naturala si BIO este aceea mierePosted Image. O miere naturala in afara da' si in Romania fara 75-80 euro minim kg n-ar trebui sa coste ca sa se numeasca naturala 100%
Uitati aici un chici cu miere asa zis naturala http://www.mierealbi.../mierepoliflora

Edited by andrei19031980, 22 August 2016 - 09:47.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu ma constip si daca iau antibiotice de aici am tras concluzia ca mierea de Manuka are un antibiotic natural in compozitie si ar fi o explicatie de ce ma constip de la acest tip de miere.
Pentru initiator: tine un regim alimentar din care sa excluzi painea proaspata, laptele, cozonacul, fasole, varza, pepene galben, prune, alune, migdale, pere, prajeli, condimente iuti(cele care contin piper si ardei iute). Ca fructe doar mere si piersici pasate.
Carne rasol, orez, paste, rosiile sa le cureti de piele sau chiar sa renunti la ele o perioada daca vezi ca-ti fac rau. Trebuie sa iei prin excludere sa vezi ce iti prieste si ce nu. Colonoscopie ti-ai facut? Sa nu mananci bors, bere. Dovleceii si morcovii sunt ok.
A, uitasem, si argila e buna pentru probleme gastrointestinale.
Se pare ca si L Glutamina ajuta in tratarea in boala inflamatorie a intestinului (IBD in engleza)

L–Glutamine is the most abundant amino acid in the body. It is a precursor of the potent antioxidant glutathione, is needed for proper immune function, and is a critical fuel source for the epithelial cells of the small intestine. It stimulates collagen repair and wound healing, [i] and its beneficial effects on intestinal mucosal integrity and inflammation in post-operative patients have been well established. [ii] [iii] [iv] [v] [vi] One preliminary study found that L-glutamine supplementation prevented esophagitis during chemotherapy. [vii]

Another promising role for glutamine is in the prevention and treatment of diarrhea. Glutamine levels are low in people with infectious diarrhea, including so-called swine dysentery, [viii] and in one trial, the severity of acute diarrhea in children was diminished by treatment with glutamine. [ix] Glutamine has been shown to be effective at relieving medication-related diarrhea in HIV-infected people being treated with antiretroviral drugs, [x] [xi] [xii] and has helped some cancer patients avoid the gastrointestinal side-effects of chemotherapy and radiation therapy. [xiii] [xiv] [xv]

Inflammation in the colon wall appears to disrupt normal glutamine metabolism in people with Crohn’s disease and ulcerative colitis. [xvi] Glutamine’s importance in these conditions might be due to its ability to enhance microcirculation in the colon wall [xvii] and improve the barrier function of the colon lining, preventing nutrient and water loss as well as the entry of endotoxins into general circulation. [xviii] [xix] [xx] [xxi] Glutamine supplementation was found to reduce the levels of pro-inflammatory biochemicals in an animal model of colitis, [xxii] and in combination with the amino acid arginine in people with Crohn’s disease. [xxiii]

Attached Files


Edited by Freddy12, 22 August 2016 - 10:31.


#13
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
Ce-mi place chestia asta cu argila, cica purifica organismul da' in realitate iti face niste "frumoase" pietre de operat la rinichi :)))

#14
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Am stat 3 saptamani in 2 tari din Asia unde am mancat ca si la noi, dar fara sa am macar 1 data vreo problema medicala. Acest lucru am observat de fiecare data cand am fost plecat in acele tari. Eu cred ca problema este si datorata mancarii (desi mananc doar mancare gatita de mine si mai de calitate...nu cel mai ieftin produs).

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
I-ti gaseste cumva soacra?

#16
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Te-a consultat un gastroenterolog? Colonoscopie ai făcut?

#17
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Da am facut toate tipurile de analize in romania. de la analizele de sange pana la rmn si toate au indicat sanatos. la rmn ar fi iesit ca am ceva iritatie "veche" pe colon. in rest toate sunt perfect sanatos, cel mai sanatos roman :))

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

 Karogs, on 22 august 2016 - 09:34, said:

nu e stiintific demonstrat ca e nociv organismului si nu e incadrat ca alergie,
Pai chiar nu este nimic daunator glutenul... de ce ar fi, e o proteina faina (sir de amino). Unii (o minoritate) au defecte genetice si nu o suporta atata tot...

 Freddy12, on 22 august 2016 - 09:16, said:

poate sistemul tau digestiv nu poate procesa celuloza, vezi daca merge.
Ce tare e asta... niciun organism uman nu "proceseaza" celuloza... se stie Posted Image Trebuie sa fii ierbivor sa o "procesezi", si chiar si alea nu toate... Dar nu are nicio importanta, intra si iese pe cealalta parte fara probleme, ba chiar ajuta tranzitul marind masa de material (fibre).

Edited by andreic, 30 September 2016 - 08:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate