Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GPS - dezavantaje/buguri

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Salut,

Doresc sa imi cumpar un GPS in maxim o luna. Urmarind modelele din acest moment, am observat ca este destul de greu sa gasesc un GPS "bun". Fiecare are avantaje si dezavantaje.

Vreau un GPS pt autoturism cu precadere pt Roamania (daca are si Europa este ok). Insa nu doresc sa intampin probleme pe care le semnaleaza un user.



-----------------------
"Eu as imparti in 2 parti impresiile: 1. Mireo, softul de navigare 2.

Aparatul in sine (partea hardware + meniul si setarile sale)
1. -Mireo per total -mediocru -cautarea, se face fara a selecta orasul, nu poti indica orasul de unde vrei sa cauti strada mai intai si dupa sa dai adresa... Scrii o strada si iti afiseaza tot ce gaseste cu acel nume din tara asta, noroc ca avem o tara mica... (am dat sa caute str. Libertatii... Mi-a gasit cel putin 90 de variante in toate judetele tarii, cand putea foarte bine inainte sa ma "intrebe" orasul care ma intereseaza, daca il puteam preselecta)

-nu stie sa te duca exact la adresa, la numarul strazi, nu are aceasta optiune, te indruma pana la strada respectiva, de acolo te descurci...

-nu gaseste in cautare dupa cod postal, am incercat 4 care le stiam si nu a gasit nimic"
---------------------------------------

Edited by alexandrualexe, 21 August 2016 - 17:14.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Telefonul ce are?

#3
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Nu il pot folosi ca si GPS. Vorbesc la tel, mai primesc un mail, mai trebuie sa caut ceva pe net etc.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postxeleron, on 21 august 2016 - 17:17, said:

Telefonul ce are?

Am si eu instalate navigatii pe telefon si multi mb de la orange... si am ramas prin europa pierdut ca nu mergeau niciuna nici alta... nici hartile alea laudate offline... Posted Image

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
cand conduci masina nu trimiti mailuri si nu cauti pe net.

waze e tot ce ai nevoie.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxeleron, on 21 august 2016 - 17:17, said:

Telefonul ce are?
Pai are tot :)

#7
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
sau maps.me, se descarca atunci cand ai net si merg fara net.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View PostTruculMagic, on 21 august 2016 - 17:30, said:

Am si eu instalate navigatii pe telefon si multi mb de la orange... si am ramas prin europa pierdut ca nu mergeau niciuna nici alta... nici hartile alea laudate offline... Posted Image
Unde si cu ce aplicatii gps ai ramas in pom ?? Mai ales in Europa ... poate daca erai prin Bangladesh sau cine stie ce tara babuina (mai babuina ca a noastra), mai intelegeam ...

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Telefonul e solutia

#10
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Ia-ti un GPS chinezesc cu macar 128 Mb ram.
Ca soft, cel mai bun e IGO Primo, iar in materie de harti, pentru Romania, cele mai complete sunt cele de la Navteq.
Ieftin si eficient :D

#11
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ce naiba-i Mireo ala?

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postalexandrualexe, on 21 august 2016 - 17:23, said:

Nu il pot folosi ca si GPS. Vorbesc la tel, mai primesc un mail, mai trebuie sa caut ceva pe net etc.
E maxima zilei !!! Asta nu dovedeste decat faptul ca nu stii sa folosesti un telefon, cand trebuie si cum trebuie. Se presupune ca gps-ul il folosesti la volan, nu ?? Ca pasager, poti face orice, deci iese din discutie. So, cu o casca bluetooth rezolvi problema distragerii atentiei (apesi un buton pe casca si gata, ai apel in casca), gps-ul ramane la locul lui, pe ecran (telefonul prins intr-un suport pentru ventilatie) ... de mail-uri si alte prostii, navigat si altele, cred ca ai timp dupa aia, cand termini cu volanul, nu crezi ?? Arunci banii pe gps, doar de amorul artei ..?? Pe telefon poti baga o aplicatie care sa-ti ofere si traficul in timp real ... cred ca are mai multe avantaje decat un gps dedicat.

#13
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postdon_King, on 21 august 2016 - 17:38, said:

cand conduci masina nu trimiti mailuri si nu cauti pe net.

waze e tot ce ai nevoie.

Waze e foarte bun  pentru alerte de blocaje, de politie, etc.  Pentru gps mai  putin.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postipopovici11, on 21 august 2016 - 18:26, said:


Waze e foarte bun  pentru alerte de blocaje, de politie, etc.  Pentru gps mai  putin.

Si ma rog, de ce? Ca prin toata Romanica pe unde am fost, a stiut sa ma indrume.

#15
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postalexandrualexe, on 21 august 2016 - 17:13, said:

Salut,

Doresc sa imi cumpar un GPS in maxim o luna. Urmarind modelele din acest moment, am observat ca este destul de greu sa gasesc un GPS "bun". Fiecare are avantaje si dezavantaje.

Vreau un GPS pt autoturism cu precadere pt Roamania (daca are si Europa este ok). Insa nu doresc sa intampin probleme pe care le semnaleaza un user.



-----------------------
"Eu as imparti in 2 parti impresiile: 1. Mireo, softul de navigare 2.

Aparatul in sine (partea hardware + meniul si setarile sale)
1. -Mireo per total -mediocru -cautarea, se face fara a selecta orasul, nu poti indica orasul de unde vrei sa cauti strada mai intai si dupa sa dai adresa... Scrii o strada si iti afiseaza tot ce gaseste cu acel nume din tara asta, noroc ca avem o tara mica... (am dat sa caute str. Libertatii... Mi-a gasit cel putin 90 de variante in toate judetele tarii, cand putea foarte bine inainte sa ma "intrebe" orasul care ma intereseaza, daca il puteam preselecta)

-nu stie sa te duca exact la adresa, la numarul strazi, nu are aceasta optiune, te indruma pana la strada respectiva, de acolo te descurci...

-nu gaseste in cautare dupa cod postal, am incercat 4 care le stiam si nu a gasit nimic"
---------------------------------------
De fapt vrei aparat?sau soft?
Nu se intelege din postul tau decat faptul ca nu iti place MIREO. Acesta este un soft de navigatie.
Aparate sunt cate vrei, in functie de buget.
Erau ceva oferte pe emag zilele trecute.
Cauta sa aiba ecran de 7 inch si cat mai mult ram.
Soft-uri de navigatie instalezi pe urma.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Waze e f bun

#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Este, dar trebuie sa stii sa-l si folosesti ...

#18
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

View Postshymano, on 21 august 2016 - 18:25, said:

E maxima zilei !!! Asta nu dovedeste decat faptul ca nu stii sa folosesti un telefon, cand trebuie si cum trebuie. Se presupune ca gps-ul il folosesti la volan, nu ?? Ca pasager, poti face orice, deci iese din discutie. So, cu o casca bluetooth rezolvi problema distragerii atentiei (apesi un buton pe casca si gata, ai apel in casca), gps-ul ramane la locul lui, pe ecran (telefonul prins intr-un suport pentru ventilatie) ... de mail-uri si alte prostii, navigat si altele, cred ca ai timp dupa aia, cand termini cu volanul, nu crezi ?? Arunci banii pe gps, doar de amorul artei ..?? Pe telefon poti baga o aplicatie care sa-ti ofere si traficul in timp real ... cred ca are mai multe avantaje decat un gps dedicat.



Doresc sa cumpar un GPS. Si aruncand un ochi pe emag (de acolo vreau sa il cumpar) am dat peste urmatorul comentariu care m-a pus pe ganduri. Comentariul despre acele neajunsuri nu este al meu, l-am preluat de pe emag.

Mai exact cand ma uitam la modelul asta de gps  http://www.emag.ro/s...o/pd/E8902BBBM/

Telefonul nu il pot folosi pe post de gps deoarece dupa cum am spus il foloesc si pt altele, mail, telefoane etc. Si este incomod sa tot scot telefonul din suport, iar sa il pun etc, conecteaza-l la priza bricheta. Desigur ca nu citesc mailurile cat timp sunt la volan. Dar opresc masina, stai scoate telefonul din suport, deconecteaza si alimentarea, frec mufa aia aiurea. Ies din masina, iau telefonul cu mine, intrun in masina dupa 5 minute, conecteaza iar telefonul etc.

Edited by alexandrualexe, 21 August 2016 - 18:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate