Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

60 de ani ca sa ajungi la o concluzie deloc surprinzatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
http://biogenerom.ro...colesterolului/

”Colesterolul  :  Anterior  liniile  directoare  dietetice  recomandau  limitarea  consumului de colesterol   la  mai  putin  de  300 mg/zi.  In  2015  recomandarile  dietetice  (DGAC )  nu
mai  continua  cu  aceste  recomandari  deoarece   dovezile  disponibile  arata  ca  nu  exista  o  legatura  intre  consumul de  colesterol  prin  alimentatie  si  nivelul  colesterolului  din  sange .  In  conformitate  cu  concluziile  raportului   American Heart Association (AHA / ACC raport) , colesterolul  este  un  nutrient  al  carui  consum  marit  nu  este  o   problema.  ”

Urmeaza dogma cu LDL colesterol predictor al riscului de evenimente cardiovasculare ?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stiam ca nivelul colesterolului in sange provine in cea mai mare parte din productia organismului si restul doar din alimentatie. In 60 de ani, sa se modificat omul atat de mult? La fel cu nivelul zaharului-glicemia! Era ok 125 odata, acum...nu, sa fie sub 100 cica. La fel cu tensiunea, era bine 140, acum nu...musai 120. Trebuie sa se vanda pastilele...nu? Ceva pentru reducerea stresului dat de astfel stiri, nu se gaseste oare? Ca influenteaza si ala nivelul colesterolului, tensiunii si glicemiei etc. Se gaseste desigur...alte droguri si alti bani dati pentru industria asta!

Edited by arab, 21 August 2016 - 13:47.


#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Vezi cum au scazut americanii standardul de obezitate.

#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 arab, on 21 august 2016 - 13:39, said:

In 60 de ani sa se modificat omul atat de mult?

Nu, dar stilul de viata si alimentatia s-au schimbat dramatic.

#5
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
e ca-n povestea cu cafeaua si bolile cardiovasculare...

#6
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003

Quote

dovezile  disponibile  arata  ca  nu  exista  o  legatura  intre  consumul de  colesterol  prin  alimentatie  si  nivelul  colesterolului  din  sange .

oat? ce zice?

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 balauru69, on 21 august 2016 - 13:41, said:

Nu, dar stilul de viata si alimentatia s-au schimbat dramatic.
Nu cred ca eu personal, am un stil de viata mult schimbat fata de parintii si bunicii mei, poate. Alimentele, clar sunt mai nasoale acum.

Edited by arab, 21 August 2016 - 13:49.


#8
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003

Quote

Inflamatia  este  un  termen  intilni  foaret  des  dar  acre  nu  este  foaret  clara  pentru  multi  dintre  noi .  Se  asociaza  cu  multe  proble  de  sanatate  si  mai  ales  cu  bolile  de  inima .
De  fapt  acesta  eset  un  lucru  bun , o  functionare  normala . Inflamatia  in  organism  este  pregatirea  penrtu  a  face  fata  unei  amenintari ( interne  sau  externe )
Nebunia merge mai departe : inflamatia e un lucru bun.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asta am observat si eu dar momentan nu comentez, trebuie sa mai studiez problema.

#10
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Remicade, on 21 august 2016 - 13:29, said:

http://biogenerom.ro...colesterolului/

”Colesterolul  :  Anterior  liniile  directoare  dietetice  recomandau  limitarea  consumului de colesterol   la  mai  putin  de  300 mg/zi.  In  2015  recomandarile  dietetice  (DGAC )  nu
mai  continua  cu  aceste  recomandari  deoarece   dovezile  disponibile  arata  ca  nu  exista  o  legatura  intre  consumul de  colesterol  prin  alimentatie  si  nivelul  colesterolului  din  sange .  In  conformitate  cu  concluziile  raportului   American Heart Association (AHA / ACC raport) , colesterolul  este  un  nutrient  al  carui  consum  marit  nu  este  o   problema.  ”
Grăsimile ingerate de om sunt eliminate 90% în scaun și 5% în urină.
Ficatul produce zilnic 3 grame de colesterol pentru buna funcționare a organismului. Colesterolul și derivații săi stau la baza hormonilor, enzimelor, membranei celulare și a mediatorilor chimici.
Mitul cu „dacă mănânci gras te îngrași” a fost fabricat și perpetuat de proprietarii din industria zaharului pentru a-și crește veniturile. Se știe foarte bine că o majoritatea „studiilor științifice” sunt finanțate de din interes.
Încă mai puteți vedea pe youtube reclame la țigările Camel din anii 1940 în care se spune „inclusiv doctorul fumează Camel”.

Stați să vedeți când o s-apară adevărul despre statine și cât de „benefice” sunt ele pentru organism.

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Lasa ma statinele. Vorbim de mancare.
Uite ce scrie de fapt in studiul ala

The Key Recommendation from the 2010 Dietary Guidelines to limit consumption of dietary cholesterol to 300 mg per day is not included in the 2015 edition, but this change does not suggest that dietary cholesterol is no longer important to consider when building healthy eating patterns. As recommended by the IOM,[24] individuals should eat as little dietary cholesterol as possible while consuming a healthy eating pattern.

Parca suna altfel, n-asa?

#12
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013
Numai aprox. 12 - 15 % din colesterolemie provine din alimentatie , restul e productie interna a organismului ; animalele cu nivelul de cholesterol cel mai scazut nu fac ateroscleroza ; relatia dintre nivelul  lipidelor din sange si ateroscleroza pare dovedita .

Edited by Invoc, 21 August 2016 - 14:02.


#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Animalele nu mananca colesterol, acesta nu este in natura in hrana animalelor. Sa vii sa-mi faci experimente pe iepuri...Nu e chiar fair-play.
Daca le dai oamenilor plastic vei avea un studiu care va duce la concluzia interesanta ca omul nu poate metaboliza plasticul.

#14
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

 SOCRATE_MMXII, on 21 august 2016 - 13:55, said:

Stați să vedeți când o s-apară adevărul despre statine și cât de „benefice” sunt ele pentru organism.

   Rolul statinelor in preventia primara nu e clar , in prevent sec. , da !

 Remicade, on 21 august 2016 - 14:05, said:

Animalele nu mananca colesterol, acesta nu este in natura in hrana animalelor. Sa vii sa-mi faci experimente pe iepuri...Nu e chiar fair-play.
Daca le dai oamenilor plastic vei avea un studiu care va duce la concluzia interesanta ca omul nu poate metaboliza plasticul.

            Si daca numai aer mananci , organismul tau produce suficient colesterol ca sa faci ateroscleroza , nu trebuie sa mananci si plastic ! Dar unii facem mai mult colesterol ca altii .

Edited by Invoc, 21 August 2016 - 14:07.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 Remicade, on 21 august 2016 - 14:05, said:

Animalele nu mananca colesterol, acesta nu este in natura in hrana animalelor.

sa deducem din asta ca grasimea de balena nu are colesterol? se stie ca rechinasii fac un adevarat festin cind prind o carcasa ..

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da-mi numele unui studiu facut pe rechini :).
Au facut in anii 50-60 pe iepuri si au ajuns la concluzia ca grasimile sunt rele ca iepurii au facut ateroscleroza in timp record.

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Eu am facut studii pe mine.
Mi-a scazut colesterolul de la 300 la 160 in cateva luni, cu
-1 luna tratament statine
- regim alimentar (mai putina carne, branza, dulciuri etc consumat in contrapartida fulgi de ovaz, legume cu continut proteic mare etc)
-ceva suplimenti alimentari

Cine spune ca nu conteaza ce bagi la intuneric minte, cel putin in cazul meu. SI cum eu sunt cel mai important...

Edited by oaspetele, 21 August 2016 - 14:18.


#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Invoc, on 21 august 2016 - 14:00, said:

Numai aprox. 12 - 15 % din colesterolemie provine din alimentatie , restul e productie interna a organismului ; animalele cu nivelul de cholesterol cel mai scazut nu fac ateroscleroza ; relatia dintre nivelul  lipidelor din sange si ateroscleroza pare dovedita .

Io-ți arăt niște oameni că-i bate vântu' de grași ce sunt, iar colesterolul total de 300 mg/dl.

 oaspetele, on 21 august 2016 - 14:17, said:

Eu am facut studii pe mine.
Mi-a scazut colesterolul de la 300 la 160 in cateva luni, cu
-1 luna tratament statine
- regim alimentar (mai putina carne, branza, dulciuri etc consumat in contrapartida fulgi de ovaz, legume cu continut proteic mare etc)
-ceva suplimenti alimentari

Cine spune ca nu conteaza ce bagi la intuneric minte, cel putin in cazul meu. SI cum eu sunt cel mai important...

Și efort fizic...nimic?

Edited by SOCRATE_MMXII, 21 August 2016 - 14:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate