Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Smaltul dentar - mit vs realitatea stiintifica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

acum vreo 5-6 ani, cand am muscat dintr-un cartof prajit moale, am simtit cum o bucata mare din smaltul unui molar (primul pe dreapta jos), s-a desprins!

Evident, imediat, pe loc, m-am panicat si m-am dus la stomatologul de langa mine care, la acea data, mi-a facut o obturatie de canal + o coroana frumoasa etc (lucrare f buna de altfel, rezista perfect si azi si nici nu se deosebeste ca aspect, de un dinte normal, desi a costat ceva la data respectiva tin mine).

Mentionez ca la acea data, nu simtisem deloc caria (afectiunea) care imi "mancase" dintele pe dinauntru!
Nici o durere, discomfort la presiune, rece, cald, sarat etc...NIMIC!
Stomatoloaga de atunci mi-a zis ca am avut o carie moale destul de mare.

Ieri, cand am luat o casoleta de inghetata din aceea, de ciocolata cu bucatele mici de ciocolata (ca niste bilute), in ea.
Am lasat paharul cu ciocolata (mi-am pus o portie), pana aproape s-a topit de tot (m-am luat cu ceva la calculator), deci nu m-am infipt in ea, la rece!.

Cand sa iau o lingurita, am simtit bucatelele de ciocolata dar, pe langa ele, si ceva ascutit, necaracteristic ...si cand m-am uitat, o mica bucata de smalt alb, de data sta, din partea stanga jos, premolarul 1 (judecand dupa pozitie, imediat dupa caninii laterali).

Din culmile acestei masele, s-a desprins niste bucatele mici de smalb alb, ascutit....dar iarasi, mentionez ca nu am simtit niciodata discomfort, durere la presiuni, cald, rece, sarat, dulce etc!!!!

Intrebarea acestui post, fiindca sunt destul de lacunar in ceea ce priveste stomatologia:  chiar exista diete / paste de dinti etc, ce pot reface mineralizarea smaltului ?

Care e adevarul stiintific?  Sau sunt terminat, si mai bine imi scot toti dintii si imi pun placa, asa cum are bunica de 90 de ani? Posted Image)

As prefera sa imi raspunda cineva care poate chiar lucreaza in stomatologie / este la facultatea de stomatologie....oricum, doresc raspunsuri informate, la obiect, sustinute stiintific.


Netul e full de articole care se jura pe mama si pe tata ca iti poti reface smatul dintelor, daca mananci cutare fruct, branza etc sau daca faci nu-stiu-ce interventie etc. ...dar stiu ca pe net se gasesc si o tona de porcarii de 2 lei, de asta caut raspunsuri de la cineva in tema!

Deja m-am programat pt miercuri amiaza la dentist  (nu ma doare locul acela).

Beau destul de rar coca cola si mananc rar fast food (mai rar de o data la saptamana)

Edited by pinguinul666, 21 August 2016 - 12:55.


#2
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Fluorul ajuta la remineralizarea smaltului. Cat despre desprinderea bucatilor de smalt, sunt multe posibilitati, vezi ce iti spune stomatologul.

#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
cate sarcini ai avut pana acum, pinguine?

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postwattu, on 21 august 2016 - 13:11, said:

Fluorul ajuta la remineralizarea smaltului. Cat despre desprinderea bucatilor de smalt, sunt multe posibilitati, vezi ce iti spune stomatologul.


si cum ajuta? simpla periere?

problema e ca multi stomatologi de la clinici de stat au "complexul lui dzeu" - adica nu iti spun nimic!  se uita la tine, in tacere refuzand sa iti raspunda pe sleau la ce intrebari ai ....de parca nu ar fi corpul tau cel pe care fac proceduri, ci o bucata de carne din laborator

ati observat poate, cand erati mai mici si mergeati la medic si parintii, cand voi puneati o intrebare, mama/tata va spuneau "ssh! nu il deranja pe dl doctor" ! (o cretinatate desigur)

@marcus

sunt barbat! ce sarcina !?

Edited by pinguinul666, 21 August 2016 - 15:39.


#5
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Fluorizarea la adult se face prin: periajul zilnic cu pasta de dinti cu fluor(acasa) si fluroizare profesionala(cabinet).
Fluorizare profesionala cu ajutorul gutierei, dupa periajul profesional din cabinet.

#6
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postwattu, on 21 august 2016 - 16:06, said:

Fluorizarea la adult se face prin: periajul zilnic cu pasta de dinti cu fluor(acasa) si fluroizare profesionala(cabinet).
Fluorizare profesionala cu ajutorul gutierei, dupa periajul profesional din cabinet.
prea periculos fluorul...si oricum nu da rfezultate

#7
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
http://www.ncbi.nlm....pubmed/26680518

Quote

The conclusions of this updated review remain the same as those when it was first published. There is moderate quality evidence of a large caries-inhibiting effect of fluoride gel in the permanent dentition.

http://link.springer...0995-007-0294-0

Quote

Fluoride varnish applied at well child care visits can reduce early childhood caries in American Indian children

http://www.rdhmag.co...2RDH063-070.pdf

Quote

rom its early
history to the present time, fluoride remains an effective, evidence-
based modality for caries prevention throughout the lifespan.

http://www.ncbi.nlm....pubmed/23724544

Quote

It was concluded that it is possible to promote enamel remineralization using gels with low fluoride concentration supplemented with TMP.

http://www.ncbi.nlm....pubmed/26862746

Quote

All three fluoride toothpastes were more efficacious than placebo, and there were no safety concerns following single dosing in this short-term in situ model.


#8
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Da, in America si apa de la chiuveta este fluorata

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmaxtron_69, on 22 august 2016 - 10:42, said:

Da, in America si apa de la chiuveta este fluorata
Da, pentru ca florul ingerat in cantitati mici face omul mai docil si devine mai usor de stapanit....Cate mitinguri, lupte intre fortele de ordine si cetateni, greve etc.....ai vazut in SUA si Canada comparativ cu Europa unde nu se florureaza apa de baut?
https://ceicunoi.wor...lapte-sare-s31/

#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostClovis, on 27 august 2016 - 16:53, said:

Da, pentru ca florul ingerat in cantitati mici face omul mai docil si devine mai usor de stapanit....Cate mitinguri, lupte intre fortele de ordine si cetateni, greve etc.....ai vazut in SUA si Canada comparativ cu Europa unde nu se florureaza apa de baut?
https://ceicunoi.wor...lapte-sare-s31/
lol
Sint chiar acum lupte prin america intre fortele de ordine si cetateni, dar pe siteurile de unde te informezi tu nu vezi realitati... :))
tare, oricum, fix in perioada asta sa vorbesti de asa ceva... sa nu mai vorbim de nr de soldati pe care americanii ii au in lupte peste tot in lume.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate