Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Robot de tuns iarba, gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Solutia e o motocositoare pe benzina cu magazie mare de la o firma seriosa sau chiar un tractoras de tuns iarba + trimer pe benzina pentru zonele mici greu accesibile sau petice cu vegetatie puternica.
Cu o astfel de combinatie tunsul e o joaca.In 30 minute trebuie da fie gata lucrarea la terenul initiatorului cu tot cu fasonatul din trimer in zonele inaccesibile.
Robotii si cositorile/trimerile electrice sau pe baterii sunt glume proaste.
Ma minunez cum ai putut sa dai atatea bani pe o prostie.De banii aia iti luai motocositoare adevarata.

#20
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
De acord ca o masina de tuns cu motor pe benzina  ar fi fost o solutie . Dar hai sa nu exageram - sa tunzi 1000 mp in 30 minute  , inclusiv fasonarile .Posted Image  . Tractorasul e o solutie pentru suprafete mai mari si libere .
Oricum discutia cu privire la solutii e post-mortem , eventual il va ajuta pe Bzalex peste 6-8 ani cand se va fi stricat robotul.

#21
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă nu mergi pe mărunțire greu de crezut să termini așa de repede.

Îl ajută și acum,pentru ca robotul e pentru întreținere. Combinația cu un benzinar cu mărunțire va stresa mai puțin robotul. Care are dezavantajul unei baterii nu foarte ieftine si nici prea longevivă.

#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ideea este cu un benzinar cu latime mare are forta nene.Cu ala ai bagat mana in gaz calumea si trebuie sa te tii de el daca e cu autopropulsie.Te duci cu el zang-zang  in timp ce fumezi 2 tigari de n-ai aer. Teren drept sa fie.
Mai tragi o sfoara la sfarsit si la trimereul pe benzina si retusezi pe la margini si zone greu accesibile si gata operatia.Cu scule proaste e normal ca muncesti mult si creste barba.
Cu trimerul pe benzina daca bagi fir foarte gros sau cutit de metal poti sa si desfunzi pe acolo pe unde sunt balarii cat tine si nu a intrat coasa niciodata.
Decat scule praoste electrice recomand oricand una bucata coasa ascutita.Cu aia garantat termini mai repede fata de orice scula pe curent si faci si sport.Numai sa stii sa o manuiesti.La gazon e mult mai dificil de manuit ca sa tai scurt si foarte uniform.In schimb la iarba mare si desfundat impreuna cu o sapa este imbatabila.

Edited by geo123, 23 August 2016 - 10:57.


#23
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pune un link cu astfel de jucărie sa nu tăiem frunze la câini degeaba  :lol:

#24
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@geo123: ai idee ce viteza are o masina de tuns gazonul ? Undeva la 4 km/ora . Fa te rog un calcul simplu , la 1000 mp si fâșii de 50 cm si vei constata ca numai tunsul ierbii in linie dreapta ( fara intoarceri, golit sac de 2-3 ori  )  dureaza exact timpul estimat de tine. Zau , hai sa discutam la subiect si sa lasam fanteziile.

Edited by ggelu, 23 August 2016 - 20:41.


#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Perfect deacord.E normal ca am exagerat putin.Tot ce conteaza e ideea.E una sa muncesti o zi cocosat cu trimerul in brate si alta o ora cu un carut autopropulsat care sta pe sol si totodata strange si iarba taiata in buncar.La electric pierzi jumate de ora numai sa intinzi si sa strangi firul ala lung care se incurca de naiba il gaseste.

#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pt 1000 mp , cu o masina de tuns iarba pe benzina la 5-800 lei iti lua maxim 30 min sa tunzi iarba o data pe saptamana fara riscul sa ramana " la vedere " si sa ti-o ciordeasca careva binevoitor .
Dpmdv , resturile de iarba nu se lasa pe teren .

#27
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
500 lei pentru o mașină de tuns iarba cu motor pe benzina?!

La mașinile cu opțiune de mărunțire/mulcire iarba tăiată chiar se recomanda sa rămână pe gazon. La unele modele nici nu mai montezi sacul de colectare. Ca sa nu mai spunem că sunt modele care au doar varianta de mărunțire și se livrează fără sac.

#28
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Iar e cineva care sta prost cu aritmetica .
Va rog sa nu mai postati fara sa cititi subiectul si discutiile anterioare . Nu sunt decat doua pagini !

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
nu stiu exact daca firma Gardena a aparut in Romania. Eu am un teren la casa in forma de unghi inchis cam la 60grade. In unghi terenul are o latime de maxim 2m, ca forma destul de ciudat iar intr-o parte este ceva mai ridicat.

In urma cu 3 ani mi-am cumparat un robot Gardena R70LI, dupa ce mi s-a stricat masina de tuns iarba. Am bagat sub teren asa zilele cabluri care il orienteaza si am montat statia de incarcare. De atunci si pana in prezent nu am mai avut nici un fel de problema. Masina tunda la 2 zile iarba si nu se simte absolut nimic pe gazon.

Am avut o singura problema cand in luna mai a dat o ninsoare si mi l-a stricat, dar am avut noroc sa il repar destul de ieftin. Iar acum functioneaza ca nou.

#30
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Se găsește. E o căruță de bani:
http://www.gradinaba...-de-tuns-r70li/

Dar se poate comanda de pe amazon.de cu livrare în România:
https://www.amazon.d...0/dp/B00BCMCIS2

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

View Postswtm, on 24 august 2016 - 17:47, said:

Se găsește. E o căruță de bani:
http://www.gradinaba...-de-tuns-r70li/

Dar se poate comanda de pe amazon.de cu livrare în România:
https://www.amazon.d...0/dp/B00BCMCIS2


wow, observ ca in Romania pretul este aproape dublu.

De ce recomand aceasta marca, cei de la Gardina s-au specializat pe produse pentru gradina. Asa ca au produse foarte bune, un support excelent si in comparatie cu alte marci preturi chiar foarte bune.

#32
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E normal să fie așa pentru că nu se importa uzual si service-ul costa atunci destul de mult.

#33
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postcobi1, on 24 august 2016 - 09:56, said:

Pt 1000 mp , cu o masina de tuns iarba pe benzina la 5-800 lei iti lua maxim 30 min sa tunzi iarba o data pe saptamana fara riscul sa ramana " la vedere " si sa ti-o ciordeasca careva binevoitor .
Dpmdv , resturile de iarba nu se lasa pe teren .
Pai nu e chiar asa simplu. Terenul nu e patrat, are mai multe zone inguste, unele in panta, garduri, etc. In zonele respective nu poti sa intrii cu o masina mare. Asa ca am luat o masina mai mica. Pe langa asta, mai e si cablul si trebuie stransa si iarba. Mai faci si o pauza de bere ca e cald, mai si mananci ca esti si tu om, si uite asa au trecut 8 ore.
Nici robotul nu e solutia perfecta, ca tot trebuie sa mai iau la trimer marginile o data la luna, dar m-a degrevat de o sarcina neplacuta.
Acum, referitor la bani, e discutabil. Unii isi cumpara iPhone, eu am cumparat un robot. E tot un gadget dar de alta natura.
Si da, probabil ca exista si solutii mai ieftine, dar nu numai banii conteaza.
Daca era vorba numai de bani, mergeam si acum cu autobuzul :)

PS. Robotul l-am luat de pe net din Austria si a fost 1000 de euro. La noi e semnificativ mai scump.

#34
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Inca odata se confirma ca cine e palit pe o idee nu i-o scoate din cap nimeni oricate dovezi si calcule rationale ar face.
2-Daca ai teren atat de prost(denivelat si forme super-mega-ciudate) cine Dumnezeu te-a pus sa pui gazon pe el? Ok, la inceput nu ai stiut sau nu ai vrut sa tii cont nici atunci de sfaturi, dar de ce persisti in eroare?
Renunta frate la gazon(daca e asa prost terenul)  sau daca banii nu sunt o problema cine Dumnezeu nu te lasa sa-l scoti tot, sa nivelezi terenul ca in palma si apoi sa sadesti gazon ca oamenii pe care sa-l poti taia la motocositoare.Altul va fi si aspectul cand ai un gazon ca in palma.
3-Chiar daca lasi totul asa cum e si il tai la un trimer puternic pe benzina tot termini cu mult mai repede cu tot cu stransul ierbii.Astia pe la spatii verzi vad ca intr-o ora taie toata iarba de pe langa un cartier de 6 blocuri unde stau socrii.Dar cu trimer pe benzina.
Solutia cea mai buna este sa nivelezi si sa indrepti terenul, apoi sadesti din nou gazon si-l tai cu motocositoare pe benzina.Daca nu pune flori si gata.

Edited by geo123, 26 August 2016 - 08:40.


#35
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ce mai contează acum?! Omul are robotelul si își face treaba.

#36
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Nu am gazon, nici nu intentionez sa pun. E iarba simpla care creste si care trebuie sa o cosesc. Robotul isi face treaba intradevar, dar are cateva probleme care sper ca se vor rezolva in versiunea viitoare de soft.
Am vecini care au suprafete mai mari( si au si animale) care folosesc trimere pe benzina cu lama de metal sau tot felul de alte motocositori mai avansate. Dar ei cosesc iarba de 2-3 ori pe an pentru animale si dureaza o saptamana sau mai mult cu uscatul si stransul.
Eu nu am nevoie de iarba pentru animale.
Si da, ce e bine pentru mine nu inseamna ca e bine si pentru altul. Nu vreau sa conving pe nimeni sau sa schimb parerea cuiva. Mie deocamdata imi convine robotul. Vin, apas pe buton si apoi imi vad de treaba mea. Iarba e cosita si eu pot sa fac alte lucruri mai importante.

Am deschis discutia in speranta ca mai sunt si alti posesori de astfel de roboti cu care sa discutam.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate