Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Receptie sateliara intr-o zona dificila

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje..din pacate n-am voie sa-mi pun antena pe acoperisul blocului.. si incerc de la fereastra sa receptionez sateliti din partea estica.. unde sunt si canale italiene germane etc..din pacate nu receptionez decat Hispasat 30w care nu este de interes..am mai lungit putin suportul (ca in imagine) si receptionez si Thor/Intelsat. Si deasemenea 3.1e eutelsatAttached File  1471716944071.jpeg   483.03K   80 downloadsAttached File  1471716987044.jpeg   187.44K   79 downloadsAttached File  1471717007526.jpeg   261.78K   68 downloads si la limita intra 4e.... intrebare.. daca as scurta suportul putin si as pune un par pentru a urca antena dar nu in totalitate as avea sanse sa prind si hotbird sau astra?Attached File  1471717189412.jpeg   537.37K   60 downloads

#2
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Salutare !!!! Daca reusesti sa receptionezi acei sateliti ,e imposdibil sa nu '' prinzi'' hotbird ,. Tb sa mai umbli la reglaje ,sus jos ,stanga-dreapta . Eu aici in Italia ,intai receptionam hotbird ,si dupa ,cu multe reglaje ...sirius ...intelsat ....samd . Faceam asa : aveam decoderul de aici din italia ,avea pe el 160 de canale memorate ,puneam pe Romaniainternational si invarteam antena pana aparea imagine si sunet . Era destul de simplu !!!!Stima !!!

#3
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut..nu am reusit probabil din cauza cotiturii blocului care blocheaza microundele pentru ca satelitii estici sunt dupa bloc.. de aia intreb.. daca as inalta cu vreo 2 metri antena as avea sanse pt hotbird distanta de unde e prins suportul di acoperis e de 3 metri

#4
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Pai daca se ridica deasupra acoperisului e ok ,altfel vei avea cam aceleasi pb . Eu ceiti spuneam mai sus ,povesteam de acu 8-9 ani in urma ,pe bune ,receptionam f usor hotbird ,intai si intai asta il gaseam ,hotbird ,dupa cu multe reglaje ,receptionam sirius ,unde erau ceva canale romanesti ,dar nu mai vedeam hotbird . App ,nu ai de unde sa imprumuti un aparat din ala de se regleaza parabolica ????Ar fi mai simplu . Stima !!!

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mey Krisler, si aici ai aparut sa bati campii?
Ca sa poti receptiona, trebuie sa vezi satelitul. Degeaba intrebi de lungime si inaltime, nimeni nu poate ghici pozitia ta. Apoi, un suport prea lung, va flutura in vant, deci nu numai ca vei avea probleme la reglaj si receptie, dar risti sa se rupa si sa cada antena in capul cuiva.

#6
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostShieu, on 20 august 2016 - 20:19, said:

Salut locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje..din pacate n-am voie sa-mi pun antena pe acoperisul blocului.. si incerc de la fereastra sa receptionez sateliti din partea estica.. unde sunt si canale italiene germane etc..din pacate nu receptionez decat Hispasat 30w care nu este de interes..am mai lungit putin suportul (ca in imagine) si receptionez si Thor/Intelsat. Si deasemenea 3.1e eutelsatAttachment 1471716944071Attachment 1471716987044Attachment 1471717007526 si la limita intra 4e.... intrebare.. daca as scurta suportul putin si as pune un par pentru a urca antena dar nu in totalitate as avea sanse sa prind si hotbird sau astra?Attachment 1471717189412

Salut,

Era de ajutor dacă pozele cu antena erau facute pe zi... Daca te afli la ultimul etaj, binenteles ca situația se îmbunătățește si totodată sansa ta de a receptiona mai multi sateliți înspre Est creste. Depinde cat de mult te înalți. Posibil să intre Astra. In momentul de față, dupa cum ne descrii situația, ai ajuns la limita vizibilității si in mod sigur NU mai intra nimic in plus. E zidul blocului in cale. Incearca sa te inalti, dar tine cont de faptul ca nu ai acces la antena, ma refer la reglaje. Si gandeste_te si la siguranta si ancorarea suportului pe timp de furtuna, etc...
Daca nu ma înșel, nu e prima dată când ne descrii problema...

Succes!

#7
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut.. sunt chiar la limita, in configuratia actuala cu suportul alungit in extreme am Thor excelent si Astra 4A slab (am monobloc) mai mult daca m-as duce cu suportul pe orizontala ar fi absurd... de aceea incerc sa inalt antena nu chiar peste acoperis ca mi-ar fi greu s-o ancorez si sa folosesc ceva usor gen titan sau lemn dur distanta intre suport si acoperis e de 3m-3.5m .Am citit pe net ca semnalul 'atinge' intai partea superioara a parabolei apoi intra in ghidul de unda al lnb-ului tinand cont ca si elevatia satelitului e mare 36gr ar trebui sa intre.. daca thorul are 31gr si intra tinand cont ca obstacolul e chiar pe linia satelitului...maine incerc si va fac poze...pana acum una cu thor

Attached File  1471732259093.jpeg   239.34K   24 downloadsAttached File  1471732304981.jpeg   352.73K   26 downloads

#8
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
N-am reusit din pacate sa prind semnal de la 13e si nici de la vecinii sai 7e sau 9e..am sucit si rasucit lnb .. am mers fin pe azimut..se pare ca LOS-ul vine chiar in directia peretelui fara a lasa o distanta anume antena am inaltata dar se pare ca nu e suficient.distanta totala intre antena si acoperis acum e 1.2m

Revin cu niste pozeAttached File  20160823_082350.jpeg   76.46K   27 downloadsAttached File  Screenshot_2016-08-23-08-21-41.png   396.7K   27 downloadsAttached File  1471932561614.jpeg   281.87K   28 downloads edit.. elevatia arata putin ciudata din cauza suportului de exemplu 30gr e 35gr

Acum nu inteleg ..sa merg putin mai in exterior sau din aceeasi pozitie sa mai inalt unpic antena?

Attached File  1471932830761.jpeg   269.61K   25 downloads

#9
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Ce ai facut pana in prezent este un fel de rasoleala care risti dupa prima furtuna sa culegi antena de prin gradina sperand ca nu s-au produs si alte pagube sau capete sparte
Eu as face o chestie ca in schema de mai jos, adica:
1. 2 suporti ca in schema din "Fata" +- 20-30cm de la perete care sa tina o teava care trece de acoperis unde sau prinzi o antena motorizata (vederea "laterala") sau
2. 2 suporti care tin o teava de diametrul X cm in interiorul careia este alta teava cu diametrul mai mic X-0.1cm, deci antena se poate rotii in felul asta si cand este pe pozitia buna se blocheaza cu ajutorul la 2 suruburi care traverseaza teava exterioara si impinge in cea interioara pt a o bloca.
si intr-un caz si in altul antena se regleaza dinainte (elevatie, skew) intr-un loc unde acest reglaj este accesibil si apoi se monteaza pe suportul prins de peretele blocului.

[ http://i35.servimg.com/u/f35/09/03/50/20/ant10.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antenutze, 23 August 2016 - 12:59.


#10
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostShieu, on 23 august 2016 - 08:13, said:

N-am reusit din pacate sa prind semnal de la 13e si nici de la vecinii sai 7e sau 9e..am sucit si rasucit lnb .. am mers fin pe azimut..se pare ca LOS-ul vine chiar in directia peretelui fara a lasa o distanta anume antena am inaltata dar se pare ca nu e suficient.distanta totala intre antena si acoperis acum e 1.2m

Revin cu niste pozeAttachment 20160823_082350Attachment Screenshot_2016-08-23-08-21-41Attachment 1471932561614 edit.. elevatia arata putin ciudata din cauza suportului de exemplu 30gr e 35gr

Acum nu inteleg ..sa merg putin mai in exterior sau din aceeasi pozitie sa mai inalt unpic antena?

Attachment 1471932830761


..trebuie sa te inalti! Exemplu bun cum sa faci, ti-a dat colegul mai sus. Cu motor sau fara, depinde de preferintele tale. Toata chestia e sa fixezi bine catargul. Nu ti se permite nici macar sa te prinzi de acoperis cu suportul? In acest fel aveai o fixare accesibila jos langa geam (cu dibluri calumea), iar alta sus de tot pe marginea acoperisului cat de cat accesibila. Stai aplecat in jos pana dai gaurile, etc... daca nu cumva ai rau de inaltime la toata treaba asta.  E destul de nasoala pozitia acolo, grija mare! Teava trece pe langa bloc exact ca in desenul de mai sus...si asa ai vizibilitate peste bloc.

Edited by chris_dvb, 23 August 2016 - 23:50.


#11
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
...apropo, in poza cu blocul tau vad ca in fata ta, spre coltul blocului e un balcon. Nu e al tau? Daca nu, atunci poate te lasa vecinul sa prinzi antena de el. Pe partea sudica.

#12
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
si inca ceva ce am omis, teava nu conteaza ce diametru are de moment ce poti prinde antena de ea dar trebuie ca peretii ei sa fie mai grosi ca daca sunt prea subtiri VIBREAZA la vant si atunci trebuie sa-i pui ancore laterale cat mai sus, imediat dupa sistemul de pridere al antenei, lucru cam greu de realizat la pozitia ta.

#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
A trecut o vreme de atunci, ai rezolvat problema? Ce solutii ai gasit pan la urma?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate