Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce chimicale contine fondul de ten, pe langa crema hidratanta, coloranti sau pudra de talc?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Bunã ziua

Ce contine in plus fata de crema de fata, fondul de ten? In plus fata de coloranti sau pudra de talc si crema hidratanta.
Am citit un articol despre ce chimicale contin produsele de machiaj si as vrea sa inteleg niste lucruri. Nu scria de fondul de ten, in particular.

La fel, am citit si ca cremele de fata care nu sunt ”naturale” sau cu ingrediente 90% naturale contin multe chimicale :(

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena

#2
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Pudra de fond de ten, aia contine.

#3
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 belciuge, on 20 august 2016 - 14:30, said:

Bună ziua

Ce contine in plus fata de crema de fata, fondul de ten? In plus fata de coloranti sau pudra de talc si crema hidratanta.
Am citit un articol despre ce chimicale contin produsele de machiaj si as vrea sa inteleg niste lucruri. Nu scria de fondul de ten, in particular.

La fel, am citit si ca cremele de fata care nu sunt ”naturale” sau cu ingrediente 90% naturale contin multe chimicale Posted Image

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena
Mai exact ce ?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Are o substanta care te face sa arati cu 20 ani mai batrana decat esti, si care iese greu la spalat.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
propilen glicol - alcool organic , solvent

dimeticona- polimer siliconic , impiedica deshidratarea pielii

amidon octenilsuccinat de aluminiu - absorbant, antiagregant, agent de crestere a vascozitatii

polivinilpirolidona - formeaza un strat protector pe piele

arachidil propionat sau behenat - strat lubrifiant non uleios pe piele

...

#6
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 belciuge, on 20 august 2016 - 14:30, said:

Bună ziua

Ce contine in plus fata de crema de fata, fondul de ten? In plus fata de coloranti sau pudra de talc si crema hidratanta.
Am citit un articol despre ce chimicale contin produsele de machiaj si as vrea sa inteleg niste lucruri. Nu scria de fondul de ten, in particular.

La fel, am citit si ca cremele de fata care nu sunt ”naturale” sau cu ingrediente 90% naturale contin multe chimicale Posted Image

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena
Toate au chimicale.Ce faci tu acasa este natural.
Observatie:fetele care se machiaza zilnic,la 40 de ani arata ca la 55.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mishale, on 20 august 2016 - 19:44, said:

Toate au chimicale.Ce faci tu acasa este natural.
Observatie:fetele care se machiaza zilnic,la 40 de ani arata ca la 55.
fetele care se machiaza zilnic,la 20 de ani arata ca la 45.

On: Poti sa citesti eticheta produsului. Scrie foarte marunt si ai nevoie de lupa.

#8
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Multumesc pentru raspunsuri. Nici eu nu sunt de acord cu folosirea fondului de ten dar eu am noroc ca am un ten bun Posted Image

Am facut cercetari pe Google si am gasit mai multe explicatii la ingredientele fondului de ten (date de Handcarpati).

Ideea e.. multe din ingrediente sunt folosite si in produsele farmaceutice, tablete sau unguente.. si folosite in exces pot cauza cancer si afectiuni ale pielii.

Ceea ce as mai vrea sa stiu este daca fondul de ten contine mai putine chimicale decat fardul de pleoape sau rujul (care contin 26 de chimicale, respectiv 33 de chimicale). Am auzit ca fondul de ten protejeaza pielea de produsele de machiaj Posted Image

propilen glicol - alcool organic, solvent: Propilen glicol este folosit ca solvent pentru antioxidanti si este folosit atat in Uniunea Europeana cat mai ales in SUA.

Propilen glicolul, E 1520,  este un alcool folosit in industria alimentara atat ca umidifiant, cat si ca agent de dispersare. Se mai foloseste si pentru dizolvarea cat mai buna a unor coloranti si arome alimentare, ceea ce inseamna ca poate fi gasit in unele alimente fara a fi trecut pe eticheta. Este materie prima in industria farmaceutica si cosmetica si se foloseste ca agent conservant si antimicrobian in industria alimentara.
Produsele alimentare in care se gaseste cel mai des sunt: cremele pentru prajituri, sosurile pentru salate, popcorn, inghetatele fara grasimi, smantana, bauturile racoritoare, produsele de ciocolaterie si patiserie, guma de mestecat, pasta de dinti.
LEGISLAŢIE. Până acum şase ani a fost interzis în Uninea Europeană, însă Directiva 2001/5/EC l-a repus în drepturi. Oricum, s-a stabilit ca într-un kilogram de produs final să nu se regăsească mai mult de un gram de propilen glicol indiferent de scopul pentru care este folosit. Mai mult, E 1520 are 4 calorii pe gram, ceea ce înseamnă că îi imprimă alimentului finit o valoare energetică destul de mare. Autorităţile americane au declarat propilen glicolul ca aditiv alimentar sigur pentru consumul uman, însă l-au interzis în hrana pentru pisici, pentru că nu sunt date ştiinţifice care să arate că ar fi sigur. Medicii pun la îndoială efectele benefice ale propilen glicolului mai ales că este extras din ţiţei. Profesorul doctor Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetări Alimentare, spune în lucrarea "Biblia Alimentară" că E 1520 produce stări depresive ale sistemului nervos central, este neurotoxic şi cardiotoxic. Mai mult, propilen glicolul creşte aciditatea din organism, provocând metabolismului probleme grave.

dimeticona - polimer siliconic, impiedica deshidratarea pielii

Unul dintre ingredientele cele mai utilizate pe scară largă în produsele cosmetic, dimeticona funcționează ca un agent anti-spumare , protector pentru piele si balsam pentru par, si previne pierderea de apa prin formarea unei bariere de hidratare asupra pielii. Ca majoritatea silicoanelor, acest ingredient are o fluiditate unica, care devine usor tartinabila. Atunci cand se aplica pe piele, pentru creaza un luciu subtil, iar pielea se simte catifelata si matasoasa la atingere. Aceasta substanta, de asemenea, formeaza o bariera protectoare pe piele, și poate umple liniile fine / ridurile de pe fata, dându-i un aspect temporar de "nivelare".
Dimeticona efectueaza o varietate de funcții utile, și multe studii au fost efectuate pentru a confirma aceste convingeri. În studii de cercetare, ingredientul a dovedit ca poate calma și proteja pielea persoanelor care suferă de dermatita de contact indusa de lauril sulfat de sodiu, și chiar prevenite formarea de dermatita de contact, în unele cazuri. Mai multe teste au demonstrat eficacitatea dimeticonei in tratarea dermatitei de contact la mana, si sugereaza ca bariera de protectie pe care o formează ingredientul pe epiderma, poate preveni eficient infectiile pielii. În plus, reduce roșeața cauzată de rozacee și poate funcționa ca un anti - inflamator. Din acest motiv, este adesea utilizata în combinație cu mai multe ingrediente iritante, în special absorbanți UV, cum ar fi oxidul de titan și oxidul de zinc.
Cel mai multe dintre toate, industria cosmetică valorifica acest ingredient pentru capacitatea sa puternica dea menține pielea lubrifiata în mod adecvat, chiar și în timpul celei mai uscate și mai dure perioade de iarna. Ca ingredient noncomedogenic, acesta oferă o cantitate semnificativă de emolienta și acoperire a pielii, fără a adăuga greutate. Acest lucru, împreună cu faptul că poate îmbunătăți refractabilitatea luminii pentru alte ingrediente, o face un candidat excelent atat pentru produsele cosmetice de protecție solară cat si pentru cele de culoare. Putem găsi dimeticona în practic orice produs de ingrijire personala (mai ales cele legate de îngrijirea pielii), inclusiv in hidratante faciale, lotiuni de corp, protectie solara, seruri anti-imbatranire, creme de ochi, fond de ten, pudra facială, fard de ochi, balsam si vopseaua de par.
Aplicatiile siliconului în produsele cosmetice
Semnele de imbatranire a pielii includ o serie de modificări nedorite în aspectul său, cum ar fi aparitia ridurilor  pierderea elasticității și pigmentarea neuniformă. Una dintre cele mai populare metode folosite de către producătorii de produse de ingrijire a pielii pentru a aborda aceste probleme este de a dezvolta produse cosmetice care îmbunătățesc temporar aspectul pielii. Produsele cosmetice reprezintă o mare parte din piața de îngrijire a pielii, deoarece acestea functioneaza. Ele oferă, în esență gratificare instantanee, deoarece consumatorii observa o imbunatatire de îndată ce se aplică produsul. Acest lucru este în contrast cu produse destinate să furnizeze un efect terapeutic, care poate necesita 6 pana la 12 săptămâni înainte ca îmbunătățirea sa devina evidenta.
Este dimeticona sigură?
FDA a aprobat utilizarea dimeticonei ca un ingredient protector pentru piele in produsele fara prescriptie , si a fost evaluata ca un ingredient sigur de utilizat în produsele de îngrijire personală. Unele studii au descoperit ca poate calma și poate ajuta la îmbunătățirea dermatitei cronice la maini, precum și ca poatea ajuta la reducerea inflamatiei si iritatiei fara riscuri pentru piele si sanatate.

octenilsuccinat de amidon și aluminiu - absorbant, antiagregant, agent de crestere a vascozitatii, E1452, este conținut și de anumite creme farmaceutice: substanță care are capacitatea de a mări vâscozitatea produselor alimentare, nu este admis în România; conține: arsenic – cel mult 1mg/kg, plumb – cel mult 2mg/kg, mercur – cel mult 0.1mg/kg, aluminiu – cel mult 0.3%

polivinilpirolidona - formeaza un strat protector pe piele, polimer sintetic E1201, agent de îngroşare şi textură, stabilizator, folosit la tablete farmaceutice. E1201 sau polivinilpirolidona este un agent de limpezire care se foloseste la tratarea vinurilor si in alimente dietetice, carcinogenice.
Doza maximă zilnică: 50 mg/kg.
Efecte secundare: cancerigen, provoaca tulburari hepatice si alergii; utilizat in racoritoare, dulciuri, înghetate pentru gust dulce artificial; printre pericolele care pandesc organismul in urma consumarii e-urilor "periculoase" se numara: tumorile si cancerul.
Face parte din categoria "E-uri periculoase".
Restricţii dietetice: Efectele adverse ale E-urilor sunt potentate de cantitatea si regularitatea cu care obisnuim sa consumam produsele alimentare in care sunt introduse. Nu se recomanda consumul frecvent.
E1201 se găseşte în: Arome şi parfumuri, produse farmaceutice.

arachidil propionat sau behenat - confera un strat lubrifiant non uleios pe piele, ceară semi-solidă, este folosit în rujuri, creme emoliente, unguente și alte produse cosmetice. Conferă pielii un aspect catifelat și moale, se topește în contact cu corpul dând senzația de piele ne-uleioasă.

Edited by belciuge, 20 August 2016 - 21:43.


#9
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
o.k... :) mai am o intrebare pentru voi: am citit ce este un primer dar nu inteleg ce diferenta este intre primer si fondul de ten? Se pare ca ambele netezesc pielea, confera luminozitate si ajuta ca machiajul sa reziste mai mult.

#10
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Primerele mai noi umple porii. Acum se foloseste mai mult corector si pudra si se vad porii. Primer-ul astupa cat de cat porii. Pe langa asta face ca fondul de ten sa se intinda mai usor. Unele primere fac tenul mai stralucitor, unele il fac mai mat. In general primerul pregateste tenul pt fondulde ten.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate