Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Web design - indrumare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 13:32, said:

Atunci ma duc pe front-end development si ma voi axa pe Javascript.
M-am grabit cu toate deciziile astea.

M-am consultat bine cu parintii, iar acestia mi-au zis sa fac ceea ce cred ca este cel mai bine pentru mine.

Am vorbit din nou cu acel baiat si mi-a zis ca daca imi doresc cu adevarat sa ma duc pe web design, sa o fac fara sa ma mai uit in spate.

Acum...Cred ca o sa o fac.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Sper ca realizezi ca, nefiind inca nici macar la liceu, nu te angajezi maine sau peste o luna asa ca ai timp sa vezi mai bine cum stau lucrurile in diverse domenii fara sa iei decizii pripite in necunostiinta de cauza.

Edited by dani.user, 21 August 2016 - 14:53.


#21
andrewbc

andrewbc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2016
Hai noroc! Sunt intr-o situatie asemanatoare cu a lui The_Magic_Apple si am zis sa nu fac si eu un topic separat cand am putea primi amandoi ajutor intr-unul singur. I-am trimis un mesaj aproape la fel si unui baiat care a venit cu un sfat aici, insa acesta inca nu l-a vizualizat.

Eu sunt boboc, la fel ca The_Magic_Apple (sau cel putin asa cred, dupa cum a zis dani.user) si vreau sa ma duc pe web design. Talent in arta nu pot sa zic ca am, dar nici picturi urate si desene in creion nu fac. :) In schimb, sunt creativ si imi vin destul de rapid idei.

Nu stiu cum sa incep. Ma gandeam sa incep cu Photoshop pentru ca o sa am nevoie de el ca web designer, pe urma sa trec la HTML, CSS, Bootstrap, poate niste Javascript si jQuery care este foarte folositor.

Cam ce drum mi-ati recomanda? In ce ordine?

Multumesc! O zi buna! ;)

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 12:43, said:

Din cate am inteles, nu mai este asa de folosit Photoshop-ul, CSS-ul luandu-i usor-usor fata.
CSS-ul nu are nici o treaba cu Photoshopul ... in Photoshop faci designul/propunerile pentru client INAINTE de a te apuca de munca. CSS-ul apare dupa ce ai inceput munca si clientul a aprobat o varianta finala de design ... Nu te opreste nimeni sa faci direct implementare si sa propui clientului variante asa, dar oricum Photoshopul (sau ceva similar, dar de obicei Photoshopul) e cam vital pentru un front-end developer. Ai de taiat/optimizat poze, faci logo-uri, butoane, etc. Stiu ca unii se chinuie chiar si cu Paintul, dar aia sincer nu e treaba profesionista (sigur, sunt si alte scule profi in afara de Photoshop, dar asta e cel mai folosit)

View Postneagu_laurentiu, on 21 august 2016 - 09:13, said:

Sa nu inteleaga unii strict acea baza, la mine intr-un sector se foloseste cu SQL Server si e la fel de util.
Important e sa inveti SQL si modul de lucru cu bazele de date, nu e o diferenta asa de mare intre MySQL si SQL Server pana la urma, eu lucram la un momentdat in paralel cu amandoua fara probleme.

Edited by utopium, 21 August 2016 - 17:02.


#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandrewbc, on 21 august 2016 - 16:47, said:

Cam ce drum mi-ati recomanda? In ce ordine?
Javascript si jQuery nu tin de design. Insa ai citit destula literatura despre latura artistica, culoare, lumini, principii etc. si clocotesc astea in tine de vrei sa le exteriorizezi cu un instrument ? Multi invata unealta dar ea nu te face designer ! Incepe cu HTML apoi CSS.

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2016 - 17:11.


#24
andrewbc

andrewbc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2016

View Postneagu_laurentiu, on 21 august 2016 - 17:10, said:

Javascript si jQuery nu tin de design. Insa ai citit destula literatura despre latura artistica, culoare, lumini, principii etc. si clocotesc astea in tine de vrei sa le exteriorizezi cu un instrument ? Multi invata unealta dar ea nu te face designer ! Incepe cu HTML apoi CSS.
Stiu ca nu tin de design, insa ziceam sa nu raman doar in HTML, CSS si Photoshop, ci sa ma extind si la JS si jQuery. Nu se stie niciodata cand o sa am nevoie de ele. :)

Am auzit ca e mai bine daca incep cu CSS2 si apoi trec la CSS3.

Ce zici? :D

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cand inveti sa inoti nu sari direct in mare, o iei usor pe larginea unei baltoace pana la brau.

#26
andrewbc

andrewbc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2016
Ok. Incep cu ce trebuie sa incep, dupa care vad ce si cum.

Totusi, nu mi-ai zis daca e ok sa incep cu CSS2 si apoi sa trec la CSS3. (Adevarul e ca daca dupa acel raspuns frumos urma raspunsul la intrebarea asta, se strica totul. :)) )

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ti-am spus indirect, e o evolutie si aici, nu incepe o specificatie de la zero, doar adauga ceva nou. Ia-o pe firul istoriei.

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2016 - 17:54.


#28
andrewbc

andrewbc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2016
Ok. Multumesc!

#29
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 12:43, said:

Am auzit ca daca esti web designer..."mori de foame". Eu unul nu cred in asta. Nu am auzit persoane axate pe web design care sa moara de foame.
Ca web designer junior sa nu te astepti la mai mult de ~2000lei net. Dar in general creste salariul, si dupa ce castigi experienta, poti schimba jobul si sa ceri mai mult. Eu atat castig ca web designer junior, si colegii care's web developeri tot cam asa castiga. Totusi suntem o firma mica, nu avem foarte multi clienti, etc.

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 12:43, said:

Tot pe front-end m-as duce. Ori web design, ori front-end development. Din cate am inteles, nu mai este asa de folosit Photoshop-ul, CSS-ul luandu-i usor-usor fata.
Photoshopul inca se foloseste foarte mult, si va trebui sa il stapanesti cat de cat. O sa lucrezi si cu imagini de produs, decupaje de imagini, retusare, etc. iar pe partea de editare foto Photoshopul e #1. Asta si multi prefera sa primeasca proiectele in format .PSD Posted Image
Pe langa Photoshop va trebui sa inveti sa lucrezi cu grafica vectoriala, deci Illustrator/Corel Draw, dar eu recomand Illustratorul pentru ca e tot din suita Adobe si este mult mai folosit fata de Corel. Tot cu Illustrator o sa faci si logo, bannere, butoane, iconite, slidere, etc. deci cea mai mare parte din design. Eu folosesc Photoshopul doar pentru editare/retusare de imagini si diverse efecte, in rest lucrez numai cu vectori in Illustrator.

Edited by rola_ocb, 23 August 2016 - 13:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate