Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Web design - indrumare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016
Vreau sa ma apuc sa invat programare sau dezvoltare web sau design web sau...ceva pe partea asta. Nu stiu. De aceea sunt aici. :)

Mi-a crescut interesul pentru acest domeniu in ultimul timp, asa ca am zis sa incep. Am luat fiecare ramura si am analizat-o:
  • Web design - Mi se pare cel mai interesant. Problema este ca nu am un talent in arta (si ma gandesc ca am nevoie de asa ceva). Cand eram mai mic imi placea sa fac desene in creion si imi ieseau chiar bine (nu am mai exersat si usor-usor mi-am pierdut latura asta). Am inceput sa invat ceva HTML&CSS si pot sa zic ca ma atrage destul de mult CSS-ul. Este nevoie si de cunostinte in Photoshop. In urma cu un an eram "designer" pe un forum ce apartinea unei comunitati intr-un joc si faceam bannere, fotografii pentru profil (avatare), etc. Chiar este nevoie de talent pentru a deveni web designer?  :D :D :D
  • Web development (front-end development) - Nu pot zice nu. Din cate am inteles tine doar de HTML, CSS si Javascript. Cel putin astea sunt cunostintele basic pe care trebuie sa le ai pentru a lucra pe partea asta, din cate stiu eu. Si aici sunt pe drumul cel bun, avand in vedere ca deja am inceput cu HTML si CSS. Este si front-end development-ul interesant. De fapt orice tine de dezvoltare software / web mi se pare interesant, mai putin cand vine vorba de C si C++. Nu ma atrage deloc.
  • Web development (back-end development) - Programare web pe framework-uri de PHP, Ruby, Python, C#, Java. Este de invatat, dar asta nu este un inconvenient. Oriunde trebuie sa inveti.
  • Software development - Am nevoie de C si C++ de cele mai multe ori. Am incercat C-ul, insa nu ma atrage absolut deloc. Stiu ca il voi face in liceu, insa nu va fi greu. Informatica din liceu se bazeaza mai mult pe algoritmica, structuri de date, etc. Te face sa intelegi mai bine. Din liceu cu siguranta nu voi invata tare mult C. Multi mi-au spus asta.
Mi-ar placea sa lucrez pe partea de web design. Nu am talent pe partea artistica si asta ma face sa dau inapoi. Creativitate am, insa nu cand vine vorba de desen. Daca as stii ca nu tine doar de talent si ca as putea realiza ceva atat timp cat fac treaba asta cu pricepere, pasiune, dedicare....as merge straight forward. :)

Ce sfaturi imi puteti da? Am nevoie de indrumare. Multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,198
  • Înscris: 24.02.2007
Imagineaza-ti un proiect (web) si incepe sa inveti sa lucrezi la diverse parti ale sale. Vezi apoi care te atrage mai mult.

#3
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Web design-ul e cu dus si intors. De obicei, nu o sa fie foarte multa munca la design (bannere, footer, header, etc.). Important e la fel ca la toate celelalte ramuri sa stii programare si sa jonglezi cu ea. O sa te descurci daca ai initiativa :) Bafta !

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostThe_Magic_Apple, on 19 august 2016 - 20:28, said:

Vreau sa ma apuc sa invat programare sau dezvoltare web sau design web sau...ceva pe partea asta. Nu stiu. De aceea sunt aici. Posted Image

Mi-a crescut interesul pentru acest domeniu in ultimul timp, asa ca am zis sa incep. Am luat fiecare ramura si am analizat-o:
  • Web design - Mi se pare cel mai interesant. Problema este ca nu am un talent in arta (si ma gandesc ca am nevoie de asa ceva). Cand eram mai mic imi placea sa fac desene in creion si imi ieseau chiar bine (nu am mai exersat si usor-usor mi-am pierdut latura asta). Am inceput sa invat ceva HTML&CSS si pot sa zic ca ma atrage destul de mult CSS-ul. Este nevoie si de cunostinte in Photoshop. In urma cu un an eram "designer" pe un forum ce apartinea unei comunitati intr-un joc si faceam bannere, fotografii pentru profil (avatare), etc. Chiar este nevoie de talent pentru a deveni web designer?  Posted Image Posted Image Posted Image
Mi-ar placea sa lucrez pe partea de web design. Nu am talent pe partea artistica si asta ma face sa dau inapoi. Creativitate am, insa nu cand vine vorba de desen. Daca as stii ca nu tine doar de talent si ca as putea realiza ceva atat timp cat fac treaba asta cu pricepere, pasiune, dedicare....as merge straight forward. Posted Image

Ce sfaturi imi puteti da? Am nevoie de indrumare. Multumesc!

-poti sa fii linistit web designer, deci faci doar site-uri in photoshop, te folosesti si de bootstrap grid responsive  psd templates: https://github.com/g...column grid.psd , dupa care le codezi in html5,css si bootstrap

-nu trebuie sa ai nu stiu ce talent, ci mai mult inspiratie si te folosesti f mult de grid, de simetrie....

-nici eu nu prea am talent dar am facut singur in photoshop si apoi in html5,css2,css3,bootstrap,jquery site-uri de genu : http://www.peacefult...ome3/index.html

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,575
  • Înscris: 14.08.2007
Nu iti trebuie talent la desen ca sa faci webdesign, mai degraba la manipulat/prelucrat fotografii (si in general sa stii bine sa lucrezi in Photoshop) ... daca zici ca esti creativ e deja un semn ca poate fi o optiune valida. Webdesignul se "fura" in general, studiezi multe site-uri de referinta si "furi" meserie. Oricum ideal e sa il combini cu front-end developmentul (mult mai usor de gasit de munca daca stii sa le faci pe amandoua). Partea cu desenatul e rara, mai faci cate un logo ocazional si e bine sa poti face un concept si pe hartie, dar nu e obligatoriu. Oricum si desenul se dezvolta daca ai vreun pic de interes.

#6
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016
Indiferent de ce o sa fac pe partea de front-end, chiar si de back-end, de inceput tot cu HTML & CSS incep.

Azi am inceput sa ma gandesc mai bine daca sa ma axez pe web design.

Am avut o discutie cu cineva. Am stat de vorba vreo 30 de minute cu un baiat front-end developer care are vreo 5 ani experienta HTML & CSS si vreo 3 de Javascript (stie multe framework-uri, tools, librarii, are cunostinte pe care le aplica in JS de design patterns si OOP). Acel baiat ma cunoaste foarte bine si mi-a zis ca nu sunt de web design si daca tot vreau sa merg pe partea de web, sa aleg back-end-ul. Mi-a zis ca am gandire analitica si merita sa profit de asta.

Mi-a mai spus ca daca sunt de acord sa merg pe back-end, sa invat la inceput HTML, CSS si Javascript, dupa care sa trec la ceea ce tine de back-end.  

Voi ce spuneti? :D

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Pai te cunoastem noi asa bine ? Insa daca tu ai spus ca n-ai treaba cu partea artistica... are dreptate acel "baiat".

Tu experimenteaza din toate si vezi care prinde.

View PostThe_Magic_Apple, on 19 august 2016 - 20:28, said:

Web development (front-end development)
Web development (back-end development)
Software development
Esenta e partea ingrosata, restul sunt detalii si API-uri pe care tot le vei schimba in viata profesionala.

Edited by neagu_laurentiu, 20 August 2016 - 18:34.


#8
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016
Am inteles.

Este o idee buna daca incep cu PHP, dupa care trec la Ruby, Ruby on Rails, Python, Django....Nu stiu cand e vremea MySQL-ului.

#9
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Sfatul meu este sa te apuci de altceva daca vrei sa iti faci un viitor.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Incepe prin a invata programare. Instrumentul acum nu e asa important, cu el doar exemplifici conceptele. Pe urma singur vei alege si instument si o cale de aprofunare pentru ca vei avea un habar despre lumea asta.

Edited by neagu_laurentiu, 20 August 2016 - 19:17.


#11
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016

View Postneagu_laurentiu, on 20 august 2016 - 19:16, said:

Incepe prin a invata programare. Instrumentul acum nu e asa important, cu el doar exemplifici conceptele. Pe urma singur vei alege si instument si o cale de aprofunare pentru ca vei avea un habar despre lumea asta.
Asta inseamna ca trebuie sa invat C si C++? :( Nu ma prea atrag aceste doua limbaje.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,575
  • Înscris: 14.08.2007

View PostThe_Magic_Apple, on 20 august 2016 - 18:52, said:

Este o idee buna daca incep cu PHP, dupa care trec la Ruby, Ruby on Rails, Python, Django....Nu stiu cand e vremea MySQL-ului.
Aia deja e o varza ... PHP se invata impreuna cu MySQL altfel isi pierde 90% din utilitate. Ruby, Python, Django sunt mai de nisa, eventual inveti unul din ele dupa ce stapanesti bine PHP/MySQL/Javascript/jQuery/HTML/CSS ... adica dupa vreo 4-5 ani daca te tii serios de treaba.

Poti sari peste C/C++ daca vrei, dar PHP seamana oricum un pic cu C-ul. Insa C/C++ sunt limbaje bune de invatat programare ...

Edited by utopium, 20 August 2016 - 20:55.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,198
  • Înscris: 24.02.2007
Decat sa inveti sa scrii doar improvizatii in PHP, mai bine incepi cu Python si aplicatii simple.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThe_Magic_Apple, on 20 august 2016 - 19:35, said:

Asta inseamna ca trebuie sa invat C si C++? Posted Image Nu ma prea atrag aceste doua limbaje.
Atunci invata altul, tot generalist si nu specializat pe un segment anume. Insa la un moment dat tot va trebui sa ai habar de acestea care nu-ti plac, sunt baza pentru restul, cu ele vorbesti direct cu sistemul de operare, tot cu ele faci extensii pentru celelalte.
Iar un profesionist nu spune ca nu mai e asa pentru ca i s-a schimbat masina, tot sofer ramane pe oricare alta, viata ofera si surprize.

View Postutopium, on 20 august 2016 - 20:53, said:

PHP se invata impreuna cu MySQL altfel isi pierde 90% din utilitate
Sa nu inteleaga unii strict acea baza, la mine intr-un sector se foloseste cu SQL Server si e la fel de util. Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2016 - 09:09.


#15
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016
Am auzit ca daca esti web designer..."mori de foame". Eu unul nu cred in asta. Nu am auzit persoane axate pe web design care sa moara de foame.

Tot pe front-end m-as duce. Ori web design, ori front-end development. Din cate am inteles, nu mai este asa de folosit Photoshop-ul, CSS-ul luandu-i usor-usor fata.

Web design si front-end development sunt doua lucruri diferite, stiu.

Exista site-uri cu cursuri pentru web design? (HTML, CSS si...nu neaparat Photoshop)

w3schools pare cel mai ok. :D

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,198
  • Înscris: 24.02.2007

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 12:43, said:

nu mai este asa de folosit Photoshop-ul, CSS-ul luandu-i usor-usor fata.

HTML/CSS nu te face designer asa cum nici a sti sa scri ceva in Word nu te face scriitor.

Artistu care gandeste cum sa arate pagina transmite ideea sa sub forma unei poze in Photoshop, schite vectoriale, sau cine stie ce alta metoda.

Cineva ia apoi aceea idee si scrie html-ul/css-ul necesar pentru a o transcrie sub forma a ceea ce intelege browserul.

Ca multi or avea un singur om care le face pe toate, nu neg, dar nu asta ar trebui sa fie o tinta in cariera.

Edited by dani.user, 21 August 2016 - 12:53.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 12:43, said:

Ori web design, ori front-end development.
La web design nu conteaza asa mult instrumentul in exprimarea operei, poate fi la fel de bine creion sau HTML&CSS (sigur ca in final vei folosi pe cel care ti se cere), important e sa fii designer ori asta inseamna in primul rand latura artistica.
Iar ca developer tot te lovesti de toate problemele specifice programarii indiferent ca faci aplicatii client, server, web, smartphone sau mai stiu eu care.

View PostThe_Magic_Apple, on 21 august 2016 - 12:43, said:

Am auzit ca daca esti web designer..."mori de foame".
O idee se poate fura, eu sunt developer, daca-mi dai cum sa arate ti-l fac intocmai, o aplicatie si ea se poate reproduce dar dureaza mult mai mult si necesita oameni ceva mai numerosi daca vrei sa o scoti in timp util. Piata muncii e mai mare pentru developeri decat pentru designeri, dar acum asta poate sa nu conteze pentru cineva daca-si doreste clar un lucru indiferent de statistica.

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2016 - 13:17.


#18
The_Magic_Apple

The_Magic_Apple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2016
Atunci ma duc pe front-end development si ma voi axa pe Javascript.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate