Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce monitor este mai bun?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
@geo123, s-a specificat faptul ca monitoarele TN ieftine nu se vad bine insa monitoarele cu panel TN scumpe cu 120 Hz se vad mult mai bine decat cele ieftine cu 60 Hz.
Si tu compari monitor IPS de 3000-4000-5000 Lei cu monitorul TN de 500 Lei ?

#38
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

@Nikoles, te rog sa intelegi ca la 500 Lei esti obligat sa faci un compromis.
De la 2.000 Lei in sus se reduc compromisurile tehnice dar creste compromisul bugetului.
Monitoarele VA si IPS de 500 Lei sunt lente dar se vad bine, au unghiuri mari de vizualizare.
Monitoarele TN de la 2.000 de Lei in sus sunt mai rapide decat cele la 500 Lei si se vad bine si au si unghiuri mari de vizualizare.

Nu sunt obligata sa nimic. Mi-ai prezentat informatiile, multumesc. In rest e alegerea mea daca merita sau nu.

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

Cat despre latenta monitoarelor CRT vad ca trebuie sa repet:
monitoarele CRT nu au latenta deoarece nu au capacitatea de a stoca datele de imagine inainte de afisare.
Semnalul de imagine la monitoarele CRT este minim procesat intern, imaginea e pusa pe ecran rapid caci semnalul de imagine e primit  cu doar cateva nanosecunde intarziere, exact cat ii ia semnalului sa traverseze instalatia electrica de la placa video la intrarea pe ecran, motiv pentru care latenta monitoarelor CRT e de ordinul microsecundelor
https://en.wikipedia...iki/Display_lag

Nu e nevoie sa repeti ci doar sa intelegi ca nu ma intereseaza motivele pentru care un crt e mai rapid ci doar faptul ca e mai rapid. O prezinti drept scuza pentru monitorul LED. Unii accepta deficientele LED-ului, altii nu. Pentru mine e inacceptabiul ca un monitor de 500 de ron sa fie praf. 2000 ron ca sa iau un monitor mai mare acceptabil? Hell no!

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

Acum depinde de compromisul celui care doreste sa cumpere monitorul !

De acord.

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

Daca are buget mic si vrea monitor exclusiv pentru gaming, la un buget mic trebuie sa cumpere un monitor cu panel TN sa nu aiba lag.

Sau sa ramana la CRT care nu are nici lag si nici neajunsul TN-ului anume culori slabe.

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

Daca are buget mic si vrea sa cumpere monitor exclusiv pentru filme, poze etc., la un buget mic trebuie sa cumpere un monitor cu panel VA sau IPS.

Sau sa ramana la CRT care nu are nici culori proaste nici neajunsul VA, IPS anume lag-ul.

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

Daca are buget mare si vrea monitor exclusiv pentru gaming, la un buget mare poate sa cumpere un monitor cu panel TN la 120 Hz sa nu aiba lag dar si sa se vada bine.
Daca are buget mare si vrea monitor exclusiv pentru filme, poze etc., la un buget mare poate sa cumpere un monitor cu panel VA sau IPS ce va fi bun si la gaming ocazional.

Daca are buget mare abia atunci ia ceva calumea, aha.

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

Daca nici acum nu esti lamurit, treaba ta !

Eu eram lamurita, culegeam informatii, trageam concluzii (scrise si de asta poate parea ca fac nazuri).

#39
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da' halatul,.......Halatu' cat e???

#40
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Da, sa mai ajuti useri pe forum !

si pro bono

#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mot - fiecare e liber sa accepte sau nu un sfat, daca vrei, il dai, nu vrei, nu-l dai, fiecare e liber sa filtreze informatiile si sa faca ce doreste cu banii lui.

insa da, raspunsurile ar putea fi mai prietenoase.

#42
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostNikoles, on 28 august 2016 - 08:25, said:

Monitorul nu e pt mine, e pentru cineva care va juca curse de masini in special. Dar daca va fi nevoie de 2300 de lei ca sa nu fie mai lent decat un crt dar care sa aibe si culori bune mi se pare exagerat. Singurul neajuns al crt-ului e dimensiunea, daca iau monitor mai mare dar care vine la pachet cu downgrade la timpul de raspuns sau la culori mai bine lipsa. La fel, daca costa atat de mult iarasi mai bine lipsa. E ridicol ca trebuie sa scoti atat de multi bani ca sa bati un crt. Iar eu am intrebat fix asta, relativ la un crt. Ce am primit? Un monitor de 2300 ron, ca (,) calitatea costa. Pe bune? Nu pot sa iau unul de 500 ron fara sa fac downgrade la vreo caracteristica a monitorului?



Haha, buna gluma Posted Image Totusi conceptul de lag exista pentru a descrie un fenomen care ... exista, anume lag-ul.
Omul nu glumise, nu era o ironie. A spus ca si mine si altii ca nu ai de ce sa cauti un monitor de 2300 cu lag 0001 pt ca nu esti in competii si petreci 20 ore pe zi antrenandu-te pt un joc la o competitie (cantonament).
Daca refuzi sa intelegi asta, desi e f simplu... iti dadusem exemplul cu ferrari cand ai avut dacie si vrei ceva mai bun... nu iti trebuie ferrari. Deci nu iti trebuie monitor de 2300 ron.
Un IPS modern va fi suficient de rapid la un pret REZONABIL.

View Postmot_3311, on 28 august 2016 - 11:38, said:

@Nikoles, te rog sa intelegi ca la 500 Lei esti obligat sa faci un compromis.
De la 2.000 Lei in sus se reduc compromisurile tehnice dar creste compromisul bugetului.
Monitoarele VA si IPS de 500 Lei sunt lente dar se vad bine, au unghiuri mari de vizualizare.
Monitoarele TN de la 2.000 de Lei in sus sunt mai rapide decat cele la 500 Lei si se vad bine si au si unghiuri mari de vizualizare.

Cat despre latenta monitoarelor CRT vad ca trebuie sa repet:
monitoarele CRT nu au latenta deoarece nu au capacitatea de a stoca datele de imagine inainte de afisare.
Semnalul de imagine la monitoarele CRT este minim procesat intern, imaginea e pusa pe ecran rapid caci semnalul de imagine e primit  cu doar cateva nanosecunde intarziere, exact cat ii ia semnalului sa traverseze instalatia electrica de la placa video la intrarea pe ecran, motiv pentru care latenta monitoarelor CRT e de ordinul microsecundelor
https://en.wikipedia...iki/Display_lag

Acum depinde de compromisul celui care doreste sa cumpere monitorul !
Daca are buget mic si vrea monitor exclusiv pentru gaming, la un buget mic trebuie sa cumpere un monitor cu panel TN sa nu aiba lag.
Daca are buget mic si vrea sa cumpere monitor exclusiv pentru filme, poze etc., la un buget mic trebuie sa cumpere un monitor cu panel VA sau IPS.
Daca are buget mare si vrea monitor exclusiv pentru gaming, la un buget mare poate sa cumpere un monitor cu panel TN la 120 Hz sa nu aiba lag dar si sa se vada bine.
Daca are buget mare si vrea monitor exclusiv pentru filme, poze etc., la un buget mare poate sa cumpere un monitor cu panel VA sau IPS ce va fi bun si la gaming ocazional.

Daca nici acum nu esti lamurit, treaba ta !
Dupa tine, tre sa isi ia 3-4 monitoare diferite, acum se joaca, pune monitorul X, acum se uita la poze, il pune pe Y... termina cu explicatiile astea fanteziste.
Un monitor mediu la toate capitolele va fi f ok.
NUMAI gamerii profesionisti, care sint extrem extrem de rari, au nevoie de monitoare DEDICATE, asa cum ei isi cumpara mousuri speciale cu maouse paduri mai scumpe ca 10 mousuri normale care le folosim noi astialalti, culmea cu succes, la jocuri, filme, navigat...

View PostNikoles, on 29 august 2016 - 10:51, said:

Nu sunt obligata sa nimic. Mi-ai prezentat informatiile, multumesc. In rest e alegerea mea daca merita sau nu.



Nu e nevoie sa repeti ci doar sa intelegi ca nu ma intereseaza motivele pentru care un crt e mai rapid ci doar faptul ca e mai rapid. O prezinti drept scuza pentru monitorul LED. Unii accepta deficientele LED-ului, altii nu. Pentru mine e inacceptabiul ca un monitor de 500 de ron sa fie praf. 2000 ron ca sa iau un monitor mai mare acceptabil? Hell no!



De acord.



Sau sa ramana la CRT care nu are nici lag si nici neajunsul TN-ului anume culori slabe.



Sau sa ramana la CRT care nu are nici culori proaste nici neajunsul VA, IPS anume lag-ul.



Daca are buget mare abia atunci ia ceva calumea, aha.



Eu eram lamurita, culegeam informatii, trageam concluzii (scrise si de asta poate parea ca fac nazuri).
Ai inteles gresit ca ti s-au dat info gresite, are un lag si CRTul, doar ca e mult mai mic.
Dar lagul de pe LCDul ala de 500 o sa fie acceptabil, adica nu o sa observi mai nimic.
Daca nu observi, de ce iti faci probleme?
Asa e, culorile la lcd nu sint ca la CRT, sint multe probleme si limitari la LCD, dar na... ce putem face.
Iluminare inegala, backlight bleeding, paneluri ieftine de 6 biti, 8 biti, iluminare cu lampi fluorescente care au palpairi, afecteaza nuantele etc.
Paneluri de 10 biti care sint atat de complicat de folosit ca nu merita decat pt profesionisti in editare foto/video...
Un CRT mediu are culori mai bune decat un LCD scump, dar ce putem face... pe CRT puteam schimba rezolutiile, o alta mare diferenta, pe LCD, stam u rezolutia standard batuta in cuie.
Treci peste, mai devreme sau mai tarziu tot vei face trecerea.

#43
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai bani , te tin parintii la buzunar, no problem , fuck them, le iei salariu pe o luna si-ti iei cel mai tare monitor , chiar daca tu esti o gloaba si nu poti citi , important e sa ai monitor.
La anul cand ai iesit pe salariu si te-ai angajat va trebui sa-i sustii, ca nu le ajunge pensia sa plateasca ratele la monitorul tau, care deja in timp a ajuns sa fie penibil....

Ce zici bro ?

#44
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Eu zic ca el nu are nici o vina, reactioneaza la raspunsurile primite in care i se recomanda monitoare de 2300ron...
Ce sa faca saracu, daca ii zice cineva ca nu se poate juca pe monitor IPS? Daca nu te pricepi, crezi si asemenea aiureli.
Eu imi aleg intotdeauna monitoarele sa fie fie VA fie IPS si ma pot si juca, dar unii nu pot, ce vrei... cel putin asa rezulta din ce posteaza.
Desi ma intreb cati din acestia chiar au acasa monitoare de 2300 ron, si daca nu au, oare nu se joaca deloc, din cauza ca nu le permite monitorul??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate