Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Soft editare video - de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Bun, sunt un aiurit care are nevoie sa editeze tot felul de filmuleturi care mai de care pentru postat pe yutub in mare parte. 5-10min/ bucata daca nu se intampla nimic exceptional.

Eu nu am facut niciodata asta :) Adica, m-am jucat cu iMovies ca il aveam pe acolo.

Important e sa fie crossplatform (Win/Mac) de preferat windows (ce trist...) si cat mai ieftin, sau gratuit.

De exemplu pentru poze ma descurc cu Gimp. Exista ceva similar si pentru video?

Si sa fie no0b friendly sau sa aiba tutoriale multe pe net, comunitate mare, sa gasesc usor pe google ce vreau, etc.

Materialul e productie proprie.

Nu vreau sa aiba zeci de mii de functii inutile (chroma sau mai stiu eu ce prostii), asa, frumos, cat de cat.


Multumesc :D

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlex404, on 18 august 2016 - 17:09, said:

Bun, sunt un aiurit care are nevoie sa editeze tot felul de filmuleturi care mai de care pentru postat pe yutub in mare parte. 5-10min/ bucata daca nu se intampla nimic exceptional.
Eu nu am facut niciodata asta Posted Image Adica, m-am jucat cu iMovies ca il aveam pe acolo.
Important e sa fie crossplatform (Win/Mac) de preferat windows (ce trist...) si cat mai ieftin, sau gratuit.
De exemplu pentru poze ma descurc cu Gimp. Exista ceva similar si pentru video?
Si sa fie no0b friendly sau sa aiba tutoriale multe pe net, comunitate mare, sa gasesc usor pe google ce vreau, etc.
Materialul e productie proprie.
Nu vreau sa aiba zeci de mii de functii inutile (chroma sau mai stiu eu ce prostii), asa, frumos, cat de cat.
Multumesc Posted Image
Vezi pe subiectul Giveaway si promotii pentru perioade scurte
(oferta mai e valabila 3 zile )
tutoriale gasesti pe youtube chiar si in limba romana deoarece programul este destul de cunoscut)

Edited by stlk, 18 August 2016 - 17:17.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
omg @stlk esti userul anului :D

Multumesc!!! :D

#4
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
mie pinacle studio mi-a placut cel mai mult, si e foarte usor si intuitiv de lucrat cu el. gasesti foarte multe tutoriale pe youtube.
mai este si sony vegas, care este mai profesional,pt cei cu cunostinte avansate. mie mi-a parut mai dificil de lucrat cu el, dar ai si anumite beneficii. adobe premier pro altul, cam in aceeasi categorie cu sony vegas.
cele mentionate de mine nu sunt gratuite, dar le gasesti pe trakere si functioneaza fara probleme.

Edited by dark_angel_tgv, 18 August 2016 - 18:29.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Premier si Vegas stiu ca-s din categoria grea (si scumpa).

Si nu imi trebuie musai extra misto, dar sa fie asa , cat de cat :)

Am luat Cyberlinkul, o sa ma joc maine cu el de acum ca azi e tarziu :)

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdark_angel_tgv, on 18 august 2016 - 18:07, said:

mie pinacle studio mi-a placut cel mai mult, si e foarte usor si intuitiv de lucrat cu el. gasesti foarte multe tutoriale pe youtube.
mai este si sony vegas, care este mai profesional,pt cei cu cunostinte avansate. mie mi-a parut mai dificil de lucrat cu el, dar ai si anumite beneficii. adobe premier pro altul, cam in aceeasi categorie cu sony vegas.
Pinnacle Studio 9 era usor de utilizat chiar si pentru incepatori, versiunile mai recente nu mai sunt asa. Oricum sunt scumpe toate programele enumerate de tine pana si CyberLink PowerDirector 13 (versiunea LE de care am scris mai sus)  e scump la 60 USD dar tinand seama ca e gratuit cateva zile, este excelent ! iar pentru incepatori foarte bun, poate sa foloseasca modul Easy Editor (un mod care poate fi folosit si de copiii care stiu un pic de engleza). Merita sa dai bani pe astfel de programe doar daca ai vreo afacere in domeniu foto-video daca iti trebuie acasa, folosesti ce mai pica la Giveaway sau Windows Movie Maker etc.

Edited by stlk, 18 August 2016 - 18:53.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Si mai ales ca merita sa dai banii dupa ce inveti ceva...

Poate o sa ajung sa scot de-o inghetata candva, pana atunci am de invatat.

#8
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Davinci Resolve?  N-am lucrat cu el încă, dar e destul de lăudat de către profesioniști. :) Și e gratis. ;)

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,918
  • Înscris: 16.03.2004
CyberLink Powerdirector

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postlex404, on 18 august 2016 - 17:09, said:

Bun, sunt un aiurit

Oups... :D Atunci se explica faptul ca nu ai gasit aria Video :D
Se muta.

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdeiuma, on 18 august 2016 - 18:59, said:

Davinci Resolve?  N-am lucrat cu el încă, dar e destul de lăudat de către profesioniști. Posted Image Și e gratis. Posted Image
Din ce vad e pus la download si pe Softpedia cu link extern (si scrie freeware ) insa descarcarea se face tot de pe site. Acum intreb 1) de ce iti cer atatea date personale pentru un soft gratuit ?  2) cum de a ajuns la versiunea 12 si eu nu am auzit de acel pana acum ?  (cred ca nu e zi sa nu testez diferite softuri giveaway, demo,freeware,opensource etc, presupun ca nici altii nu a auzit de el pana in 2016 ? )

Edited by stlk, 18 August 2016 - 20:01.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Resolve e chiar fain, dar e soft de color grading, nu pentru briz-briz-uri cotidiene.

#13
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postdark, on 18 august 2016 - 19:10, said:

CyberLink Powerdirector

Tocmai l-am luat.

SharewareOnSale exclusive license key:
Spoiler

Download link direct (750mb)

Edited by Ahasverus, 18 August 2016 - 21:20.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@CyberLink Powerdirector SVRT3 slabut, introduce black frame-uri la tranzitii/cut, encodarea slabuta cu pierderi mult prea mari. In rest un pogram frumos si simplu de lucrat cu el. Dar daca vrei calitate....

Edited by bumpocbum, 18 August 2016 - 23:14.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostAhasverus, on 18 august 2016 - 21:19, said:

Tocmai l-am luat.
SharewareOnSale exclusive license key:
Vedeti ca nu e tocmai ok sa puneti linkul de descarcare direct si seria pe forum (producatorul softului impreuna cu admini siteului respectiv pot hotara sa anuleze licenta, eu am primit un mesaj intr-un soft (Action! de la Mirillis) dupa o luna prin care ma anunta ca  din cauza unui astfel de " share " a licentei, seria a fost anulata)
daca vede un moderator e bine sa sterga linkul si seria .Linkul indirect catre softul giveaway e pus de mine pe forum asa cum trebuie pe subiectul  Giveaway si promotii pentru perioade scurte

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
CyberLink Powerdirector mi se pare slabut... plus ca trebuie upgrade.
E gratuit la nivelul Movie Maker.

Intre timp am acivat si un trial de Premier Pro.

Intre timp am aflat ca un prieten foloseste Filmora, o sa-l incerc si pe ala. Nu e scump; dar sa vad daca ma descurc.

si am mai vazut la niste fete olandeze ca tot Filmora folosesc....o fi atat de no0b friendly? :D

Edited by lex404, 19 August 2016 - 02:30.


#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ai devenit youtuber lex?

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Inca nu, dar trebuie haha.

Desi la cat ma pricep eu la editare video...bine, nu asta e ideea. Nu e vlog sau ceva de genul. Doar un surplus la blog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate